Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Přeslička rolní – změna vašeho života za 7 dní!

2023-03-30
Přeslička rolní – změna vašeho života za 7 dní!

Přeslička rolní je nám dobře známá z luk a zahrad. Je to jedna z nejstarších rostlin naší planety. Přestože dnes přesličky dosahují malých rozměrů, před více než 300 miliony let byly 30 metrů vysokými stromy. Je to také jedna z nejvíce podceňovaných rostlin. Přesličku mnozí považují za plevel, ve skutečnosti je však zdrojem mnoha cenných složek. Jaké jsou přesně vlastnosti přesličky polní? Pojďme se na tuto pozoruhodnou rostlinu podívat blíže.

Nenápadný plevel mnoha tváří

Dnes se spoléháme hlavně na léčiva, které zlepšují fungování našeho těla - doplňky stravy ve formě pilulek, léky testované po celé řadě laboratoří, kosmetiku plnou chemických přísad. Před stovkami let tomu tak nebylo. Naše prababičky a praprababičky používaly to, co nám dala matka příroda jako např. bylinky rostoucí divoce na zahradách a loukách. Přesně pak věděly, na co se která bylinka hodí.

Jednou z takových rostlin, na kterou se dnes poněkud zapomnělo a která se dokonce stala známou jako obtížný plevel je přeslička rolní (Equisetum arvense). Je to drobná rostlina, která dorůstá výšky kolem 40 cm a má charakteristický vzhled - dlouhý zelený stonek, který je obklopen rozvětvenými, tenkými, drobnými listy. Trochu připomíná výhonky borovice. V angličtině je její běžný název horsetail a ve španělštině cola de caballo, což v doslovném překladu znamená "koňský ocas" - výhonky přesličky shromážděné v kytici totiž připomínají ocas tohoto kopytníka. Český název se odvozuje od přeslenitě větvených stonků. Přeslička se vyskytuje téměř po celém světě. Co v ní je a jak přesně působí? Pojďme to zjistit!

Prvek života

Jednou z nejdůležitějších komponent přesličky rolní je křemík, který se zde vyskytuje ve formě snadno vstřebatelného oxidu křemičitého. Křemík je po kyslíku druhým nejrozšířenějším prvkem na Zemi a stejně jako kyslík je označován za "prvek života".

Křemík je velmi důležitý minerál, který pomáhá udržovat zdravou kůži, kosti, nehty a vlasy. To ale není všechno. Přeslička rolní obsahuje také dostatečné množství bílkovin, alkaloidů, saponinů, flavonoidů, fenolů, minerálů vápníku, draslíku, zinku, hořčíku, fosforu, železa a vitaminu C.

Přeslička rolní - léčivé vlastnosti

Díky vysokému obsahu polyfenolů vykazuje rostlina významné antioxidační vlastnosti - pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům, které se hromadí v těle a přispívají mimo jiné k rychlejšímu stárnutí buněk.

V čem ještě přeslička rolní pomáhá?

Křemelina, kterou obsahuje, zabraňuje tvorbě kamenů v močových cestách a ateroskleróze - reguluje propustnost cévních stěn a brání hromadění tuku v nich. Křemelina má také příznivý vliv na udržení normální elasticity kůže, sliznic a pojivové tkáně a posiluje vlasy a nehty. Přaslička či přeslice, jak se přesličce také říká má jemný močopudný účinek - pomáhá odstraňovat toxiny z těla, aniž by se z něj vyplavovaly cenné složky a minerální soli. Díky této vlastnosti je přeslička nepřímo vhodným prostředkem k hubnutí - lepší detoxikace znamená efektivnější metabolismus, což se následně projeví v účinnějším boji proti nadváze.

Jak se přeslička rolní správně používá?

Nejjednodušší cestou, jak používat přesličku rolní, je připravit si nálev z jejích sušených stonků. Čajovou lžičku přelijte vroucí vodou a nechte vařit asi 10-15 minut, poté sceďte.

Případně lze připravit silnější odvar - přesličku rolní zalitou vodou (v poměru 2 šálky vody na 2 polévkové lžíce sušené přesličky) vařte 20 minut a odstavte přes noc.

Nálev i odvar z přesličky rolní jsou vhodné nejen k pití, ale lze je použít i zevně, k omývání pokožky nebo vlasů. Přeslička rolní přidaná do jiných nálevů má o něco slabší, ale stejně hodnotný účinek. Doporučujeme zejména yerbu maté obohacenou o přídavek " koňského ohonu", například Colón 90-60-90, Campesino Fitness nebo Selecta Moringa.

Přídavek přesličky rolní v kombinaci se skupinou dalších bylin zesiluje pozitivní účinky yerby maté na trávicí systém a pomáhá v boji za štíhlou postavu.

Přeslička rolní se používá také v kulinářství. Vařené nebo syrové výhonky rostliny byly pochoutkou některých indiánských kmenů. Eskymáci zase jedli hlízy z oddenků, které jsou bohaté na škrob. V Japonsku se výhonky přesličky používají do pokrmů na bázi rybího vývaru a sójové omáčky nebo zeleniny s octem, jako přísada do omáček nebo salátů. Rostlina je také hojně využívána v kosmetice. Je vynikající jako složka čisticích přípravků na akné, unavenou nebo stárnoucí pleť. Zpevňuje pleť a dodává jí lesk. Přidává se také do koupelových vod a v šamponech a oplachovacích přípravcích se používá jako prostředek na poškozené, padající vlasy.

Má použití přesličky rolní nějaké nežádoucí účinky?

Přestože přeslička rolní vykazuje mnoho cenných vlastností a může mít pozitivní vliv na mnoho oblastí fungování celého organismu, což rozhodně stojí za zařazení do jídelníčku, je bohužel třeba postupovat s jistou dávkou opatrnosti. Největší nevýhodou přesličky je, že obsahuje neopyrithiamin, přesněji řečeno thiaminázu - to je enzym, který ve větším množství rozkládá vitamin B1. Proto je vhodné dodržovat přestávky v užívání přesličky nebo ji kombinovat s produkty, které jsou bohaté na vitamin B1. Během léčby přesličkou je třeba se také vyhýbat alkoholu a cukru, které zvyšují potřebu vitaminu B1 v těle. Přeslička je kontraindikována během těhotenství či kojení a také při užívání některých léků, proto je vhodné se před jejím zařazením do každodenního jídelníčku poradit s lékařem. Konzumace příliš velkého množství přesličky rolní se může projevit mimo jiné žaludečními potížemi, bolestmi ledvin nebo bušením srdce.

Přeslička rolní je úžasná rostlina, která je v tradičním bylinkářství známá již stovky let, ale v současnosti je bohužel velmi podceňována. Stojí za to využívat jejího bohatství, i když je třeba dbát opatrnosti a střídmosti - proto je nejlepším způsobem, jak přesličku zařadit do jídelníčku, čaj nebo yerba maté s jejím malým přídavkem.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel