Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Muira puama - strom potence

2022-12-05
Muira puama - strom potence

Muira puama - nenápadný strom se zvučným a zajímavým názvem. Zdobí ho bílé květy, které svou vůní připomínají jasmín. Člověk by řekl, že se hodí jako okrasný keř do zahrady. Jihoameričtí indiáni však pro tuto rostlinu našli zcela jiné využití. Z její sušené kůry a kořene připravovali zdravý nálev - "lék" na mnoho neduhů.

Muira puama - amazonský strom plný energie

Pod názvem "muira puama" se ve skutečnosti skrývá více než jedna rostlina. Jsou to nenápadné a nepříliš vysoké stromy nebo keře, které patří do jednoho rodu: Ptychopetalum, a do čeledi olaxovitých rostlin. Rostou v deštných pralesích Jižní Ameriky, v oblasti rozprostírající se mezi třemi řekami - Amazonkou, Rio Negro a Orinokem. Vyskytují se především v Brazílii, Guyaně a Surinamu. Místní obyvatelé je nazývají také marapuama, muirapuama nebo mirantã, což ve volném překladu znamená "strom potence". Tento název není náhodný, protože muira puama se v jihoamerickém světě proslavila svými velmi zajímavými vlastnostmi, o kterých se za chvíli dočtete něco více. Vraťme se však k tomu, co je tato rostlina zač. Stromy označované termínem muira puama dorůstají výšky kolem 5 metrů. Mají krátké listy, na svrchní straně světlejší a na spodní straně tmavě hnědé. Kvetou drobnými květy, seskupenými do květenství. Indiáni žijící v oblasti Amazonie používali v tradiční medicíně prakticky všechny části rostliny - listy, stonky, kořeny a kůru. V dnešní přírodní medicíně se používá především kůra a kořeny.

Muira puama - přírodní indiánské afrodiziakum

Rostlina se v lidovém léčitelství používá již po mnoho staletí. Muira puama si získala zvláštní oblibu mezi Indiány pro své afrodiziakální vlastnosti. Věřili, že rostlina má blahodárný vliv na libido, léčí ženskou frigiditu a zlepšuje mužskou sexuální výkonnost. Z kořene a kůry připravovali místní šamani nálevy, které měly léčit impotenci. Zázračné vlastnosti rostliny objevili evropští osadníci, kteří se přistěhovali do Jižní Ameriky. Ti muiru puamu přivezli i na starý kontinent. Obzvláště oblíbená byla ve Velké Británii, kde byla zařazena do Britského lékopisu. V seznamech Britské bylinářské společnosti se vyskytuje dodnes. Mimo jiné je tam uvedena jako jeden z prostředků proti úplavici a impotenci. V Evropě se používala k léčbě neplodnosti, svalových bolestí a menstruačních poruch. Muira puama se dostala také do Spojených států. Používá se tam v podobných oblastech jako v Evropě a stále získává na popularitě.

Co se nachází v muiře puamě, že je tak atraktivní?

Kořen a kůra rostliny jsou bohaté na mastné kyseliny, esenciální oleje a rostlinné steroly. Muira puama obsahuje lupeol, který má antiseptické a protizánětlivé účinky. Byl v ní také objeven nový alkaloid, který nebyl nalezen nikde jinde mimo rostlinu a který byl pojmenován muirapuanin. Předpokládá se, že muira puama vděčí za své afrodiziakální účinky beta-sitosterolu, který obsahuje. Kromě toho rostlina obsahuje mimo jiné kyselinu kávovou, kafr, kumarin, theobromin a kyselinu vanilovou.

Muira puama - další vlastnosti tohoto stromu

Ukazuje se, že rostlina, která je bohatá na fytochemikálie, má nejen vynikající účinek na sexuální libido, ale nachází i mnoho dalších širokých využití. Indiáni ji po staletí používají k léčbě nervosvalových onemocnění, revmatismu, nachlazení, oběhových a zažívacích potíží. Používal se jako lék na nemoc beri-beri neboli nedostatek vitaminu B1. Odvar z kořenů se přidával do koupelí a používal se při masážích. Nálev z kůry a kořene se konzumoval nejen jako nápoj, ale používal se také jako tonikum. Muira puama údajně zabraňovala plešatosti. Věřilo se, že rostlina má analgetické účinky, pomáhá regulovat krevní tlak, má pozitivní vliv na náladu a snižuje pocity stresu. Přestože neobsahuje kofein, věřilo se, že zlepšuje fyzickou výkonnost organismu - dodává energii a vyrovnává pocity únavy. Zlepšuje také myšlení a zvyšuje koncentraci, což je prospěšné při učení.

Muira puama - skutečně pomáhá? Vědecké studie

Již ve 20. letech 20. století se rostlina stala předmětem vědeckého výzkumu. Vědci se zajímali, odkud se berou neobvyklé vlastnosti muiry puamy, a snažili se její účinky důkladně prozkoumat. Přestože dodnes je pro nás mnoho jejích účinků stále záhadou, v průběhu let se vědcům podařilo o ní zjistit poměrně dost faktů.

V roce 1930 byla muira puama popsána v knize "Notas Sobre Plantas Brasilerias" brazilského vědce Meira Penny. Zmínil se zde mimo jiné o experimentech, které provedl doktor Rebourgeon ve Francii - mělo jít o výzkum účinnosti rostliny při léčbě impotence a zažívacích potíží.

Objevy pokračovaly i po válce, zejména v 60. a 80. letech 20. století, přičemž výsledky výzkumu vás možná překvapí. V pařížském Institutu sexuálního výzkumu prováděl doktor Jacques Waynberg pokusy s muira puamou a výsledky byly úžasné. Jedné studie se zúčastnilo 262 pacientů, kteří pociťovali nedostatek touhy a nedostatečnou erekci. Až 62 % účastníků studie pocítilo zvýšení libida již po dvou týdnech konzumace rostliny a 51 % pacientů zaznamenalo výrazné zlepšení. Jiná studie si vzala na paškál 100 pacientů se sexuálními dysfunkcemi. Každý z nich užíval 1,5 gramu rostlinného extraktu každý den. Tentokrát experiment trval déle. Na jeho konci až 66 % účastníků uvedlo zvýšenou frekvenci pohlavního styku. Ve skupině 46 účastníků, kteří si stěžovali na naprostý nedostatek touhy, zaznamenalo 70 % zkoumaných osob zvýšené libido.

Muira puama byla účinnější i v případě absence psychosomatických problémů. Mezi 26 účastníky s " pocitem sexuální nevýkonnosti" odstranila muira puama tuto nevýkonnost u všech a vykázala tak 100% účinnost. Závěrečná zpráva potvrdila, že muira puama pomohla zvýšit libido u 85 % účastníků studie. V průběhu let byla rostlina zkoumána i z hlediska dalších vlastností.

Bylo zjištěno, že extrakt z muiry puamy má příznivý vliv na centrální nervový systém a vykazuje adaptogenní, antistresové a protiúnavové účinky. Podle zpráv muira puama snižuje stres, uvolňuje, reguluje endokrinní systém, zlepšuje paměť, snižuje krevní tlak a má analgetický účinek.

Jak konzumovat muira puamu? Za jak dlouho začne účinkovat?

Je zajímavé, že muira puama nepůsobí nejlépe s vodou, ale s alkoholem. Pokud tedy chcete maximálně využít blahodárných účinků této jihoamerické rostliny, nejlepší formou je vyrobit si a následně konzumovat tinkturu.

Tinkturu připravíte tak, že kůru a kořeny zalijete 20-25% alkoholem. Celek necháte několik dní na tmavém místě a denně protřepáváte a mícháte. Po uplynutí této doby tinkturu zcedíte. Pokud je příliš hořká, můžete ji podle potřeby přisladit.

Dobrým způsobem, jak si vychutnat zázračné vlastnosti muiry puamy, je také připravit si nálev. Odvar vaříte asi 15 minut. Na sklenici vody (250 mililitrů) stačí jedna čajová lžička rozdrcené kůry nebo kořene muira puama. Po vychladnutí lze zbylý odvar přecedit. Nálev z muiry puamy má jemně žlutou barvu a příjemnou, mírně svíravou chuť.

Muira puama - může mít její užívání vedlejší účinky?

Zázračná rostlina? Na každého může působit jinak, ale pro své cenné vlastnosti stojí za to ji vyzkoušet. Studie dosud neprokázaly žádné vedlejší účinky muiry puamy, ale jako kontraindikace jejího užívání se uvádí těhotenství, kojení a případná snížená snášenlivost této rostliny. Důležité je užívat ji s rozumem a s mírou.

Pokud máte závažné zdravotní potíže, je vhodné se nejprve poradit s lékařem. Dávkování tinktury z muiry puamy je maximálně 2-3 čajové lžičky denně. Pokud jde o nálev, neměli byste vypít více než 1-2 sklenice denně. Někteří lidé se ptají, kdy by se měla tinktura nebo nálev z kořenů nebo kůry muira puama užívat - ráno nebo večer? Ve skutečnosti na tom nezáleží, i když je důležité mít na paměti, že muira má povzbuzující účinek. Přestože rostlina neobsahuje kofein, může působit jako stimulant, takže její pití těsně před spaním není zrovna dobrý nápad.

Yerba maté s přídavkem muira puamy? No jasně!

Muira puama je vedle dalších zázračných rostlin z Jižní Ameriky s všestranným využitím stále populárnější. Nejúčinněji uvolňuje své vlastnosti při interakci s alkoholem, poněkud méně pak při podávání ve formě nálevu, dobře však funguje také jako přídavek do čaje nebo yerby maté. Má mírně štiplavou bylinkovou chuť, která se dokonale snoubí s rostlinnou chutí cesmíny paraguayské. Obzvláště dobře se hodí do kompozic, které mají mít afrodiziakální účinek. Často se vyskytuje v páru s jinou bylinou s velkým potenciálem. Catuaba a muira puama spolu dokonale souzní a najdete je mimo jiné v brazilských yerbách Verde Mate Green La Potente či Katuava a Yaguar Amore. Vřele doporučujeme!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel