Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Přírodní lék proti stresu - Meduňka

2023-04-11
Přírodní lék proti stresu - Meduňka

V životě každého člověka se občas vyskytnou chvíle spojené se stresem jako např.: problémy v práci, hádka s milovanou osobou, strach, hluk nebo třeba jen vyčerpání. Někdy může být obtížné zvládnout takové chvíle bez podpory. Antidepresiva nebo terapie u odborníka jsou řešením spíše až v krajním případě. Naštěstí existují i mnohem mírnější způsoby, jak uklidnit nervy - bylinky, a zvláště pak meduňka lékařská. Skutečně meduňka uklidňuje a co je příčinou jejího účinku v tomto směru? Snižuje meduňka krevní tlak a je tedy vhodná meduňka na spaní? Podíváme se na to!

Netradiční aromatická bylina. Co je meduňka?

Meduňka lékařská (latinsky Melissa officinalis) je bylinka, kterou dobře známe z našich zahrad a luk. Je to drobná rostlina, která roste v podobě malého keříku, vysokého maximálně 60 cm. Je blízce příbuzná mátě a dokonce se jí i podobá. Tmavě zelené listy rostliny meduňky jsou ve tvaru srdce, mají zubaté okraje, lístky jsou chlupaté připomínající listy kopřivy. Meduňka má velmi příjemnou, intenzivní vůni s citronovým nádechem. Ne nadarmo se jí dříve říkalo lemonika a v angličtině je její běžný název lemon balm. Pro své pozoruhodné vlastnosti byla ceněna již před staletími. Používala se v kulinářství, jako přísada do bylinných nálevů, jako koření do pokrmů a jako zálivka do salátů. Ukázalo se, že meduňka nejen skvěle voní a chutná, ale má i mnoho dalších výhod. Jak meduňka účinkuje?

Meduňka - bylinka na spaní a uklidnění

Meduňka je známá především pro své uklidňující vlastnosti. Zklidňuje mírné emoční napětí a dokonce i lehké depresivní stavy. Tiší pocuchané nervy, napomáhá relaxaci a usnadňuje usínání. Nejen slovní spojení meduňka na spaní nám něco říká o použití této rostliny. Její blahodárné vlastnosti se využívají již od starověku. Říkalo se jí "elixír života" nebo "radost pro srdce". Používala se v tradičním bylinkářství a přisuzovaly se jí mnohé, často mimořádné, vlastnosti. Využívala se jako lék na všechny druhy bolestí - hlavy, zubů, uší nebo žaludku, k dezinfekci ran a při nachlazení. Používala se také na ochranu před zlými kouzly. Věřilo se, že má moc zahnat melancholii a vyléčit zlomené srdce a také, že má magické vlastnosti. Byla spojována s láskou, listy se přidávaly do nápojů a jídla jako afrodiziakum a podle řady názorů měla moc navracet mládí.

Co obsahuje meduňka? Léčivé vlastnosti a použití meduňky

Za své zázračné účinky vděčí meduňka mnoha obsaženým léčivým látkám. Nejdůležitější z nich jsou silice a polyfenoly, mezi nimiž hrají nejdůležitější roli kyselina rozmarýnová a kyselina kávová. Antioxidanty mají protizánětlivý účinek. Pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, což se následně projevuje ve snížení rizika onemocnění, jako je cukrovka a ateroskleróza. Složení meduňky a její vlastnosti byly v průběhu let vědci opakovaně a důkladně zkoumány. Přestože mnohé z vlastností, které se jí přisuzují v lidovém léčitelství, nebyly jednoznačně doloženy, některé z nich byly potvrzeny studiemi a rostlina byla dokonce uznána Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) jako tradiční léčivý přípravek. Oficiálně se tedy meduňka používá jako lék na problémy se spánkem a nespavost, stres, poruchy nálady a také na gastrointestinální problémy. Kromě toho má meduňka antibakteriální účinek, má mírný močopudný efekt, zmírňuje menstruační příznaky a zlepšuje náladu.

Jak se správně užívá meduňka? Existují nějaké kontraindikace?

Nejjednodušší způsob konzumace meduňky je připravit si nálev ze sušených a rozdrcených listů. Čajovou lžičku sušených listů jednoduše zalijte vroucí vodou a nechte přikryté louhovat asi 10-15 minut.

Za jak dlouho začne meduňka působit?

Její první pozitivní účinky se projeví asi po 30 minutách. Je však důležité dbát na kvalitu sušené rostliny. Bohužel meduňka běžně dostupná v obchodech ve formě nálevových sáčků je téměř zcela zbavena nejcennějších účinných látek, a proto nepůsobí tak, jak by měla. Vyplatí se proto vybírat produkty ze spolehlivých zdrojů.

Dosud nebyly prokázány žádné vedlejší účinky meduňky, i když stejně jako u všech bylinných nálevů je třeba dodržovat střídmost při užívání. Opatrnosti by měly dbát těhotné ženy a mladé kojící matky, stejně jako osoby užívající sedativa a prášky na spaní, protože meduňka může jejich účinky zhoršit. Rádi bychom také připomněli, že ačkoli má meduňka mírně antidepresivní a sedativní účinek, tak v případě závažných poruch a emočních problémů je nutné poradit se s odborníkem!

Zajímavá kombinace: meduňka a yerba maté

Meduňka na uklidnění versus yerba maté - nezkrotný živel a energie. Co kdybyste tyto dvě ingredience zkombinovali? Ukázalo se, že spolu velmi dobře fungují. Yerba maté dobře stimuluje, takže je skvělou alternativou ke kávě. Yerba povzbuzuje k aktivitě, ale zároveň umožňuje relaxovat a příjemně vás naladí, navíc svým milovníkům zaručeně zlepší náladu. Přídavek meduňky činí účinky yerby ještě harmoničtějšími a příjemnějšími! V našem internetovém obchodě najdete několik výrobků s přídavkem meduňky, například uruguaysko-brazilskou yerbu s velkým zastoupením prachu: Canarias Serena s přídavkem maracuji, máty a limetky nebo jemnou ochucenou CBSé Hierbas Cuyanas s přídavkem aromatických bylinek z regionu CUYO, který se nachází na úpatí And v středozápadní Argentině: koriandru, kopru, máty, polea a bolda. Nabízíme také něco pro ty, kteří nemají rádi intenzivní chuť yerby a dávají přednost čajům - zelený čaj Mary Rose Herbal Dreams s přídavkem heřmánku, máty, květu jasmínu, eukalyptových listů a bazalky. Vřele doporučujeme!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel