Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Zdraví a krása s yerbou maté

2022-11-02
Zdraví a krása s yerbou maté

Yerba maté a zdraví. Většina z nás si spojuje maté jen se stimulujícím nápojem, ale je to opravdu jen nápoj? Jaký vliv má yerba maté na naše zdraví? Jak může prospívat našemu organizmu? Ukazuje se, že yerba může být produktem, který je cenný z hlediska zdraví a krásy. Tyto dva aspekty fungování našeho těla jsou neoddělitelně spjaty.

Yerba maté a zdraví - pomoc při hubnutí

Jsme to, co jíme, tvrdí jedno známé přísloví. Chceme-li analyzovat účinky yerby maté na zdraví, začněme od trávicího systému. V poslední době se začínáme stravovat stále uvědoměleji. Mnoho lidí drží nějakou dietu. Důvodů proč je nepřeberné množství.

Nejčastěji se jedná o dietu kvůli zhubnutí. Hubnutí a následné udržování zdravé váhy má smysl pouze tehdy, pokud se drží vědomě. Paradoxní je, že hubnutí nespočívá v tom, že nic nejíte, ale v tom, že jíte a pijete s rozumem a k tomu cvičíte. Yerba maté může tomuto procesu hubnutí pomoci.

Jedním z velmi žádoucích účinků popíjení nápoje z cesmíny paraguayské, je to, že potlačuje chutě. Jednoduše řečeno - když pijete yerbu, nechcete jíst, a protože jíte méně, netloustnete. Hubnutí podporuje také kofein obsažený v yerbě maté.

Maté má vynikající vliv na metabolismus, což je velmi důležité, pro toho kdo chce zhubnout. Kofein také zlepšuje trávení. Metabolismus pozitivně ovlivňují také vitaminy skupiny B a saponiny obsažené v yerbě, které přispívají ke zlepšení trávicího systému a regulaci hladiny cholesterolu.

Další vlastností yerby je to, že přispívá k pročištění organismu. Díky zlepšenému metabolismu se z těla odstraňují škodlivé látky a toxiny, což má vliv i na hubnutí.

Když už jsme u tématu hubnutí, je třeba zmínit hydrataci těla. Zejména během procesu hubnutí (ale nejen během něj) je důležité pamatovat na správnou hydrataci. Zdá se, že vzhledem k tomu, že nálev z yerby maté je v tekuté formě, dokonale hydratuje organismus, ale je tam jeden háček.

Kofein obsažený v cesmíně paraguayské působí močopudně, a proto tělo ztrácí vodu, kterou nashromáždilo, proto by yerba neměla být považována za jediný zdroj hydratace během dne - kromě yerby byste měli pít také vodu, abyste byli dostatečně hydratovaní.

Jak však ukazují studie, tak ztráta vody při pití maté a močopudnost se projeví až po konzumaci vyšší dávky kofeinu, která přesahuje 360 mg. To je přibližně množství kofeinu obsažené v litru yerby maté, které se připravuje z přibližně 50 g směsi. Pravidelné pití yerby maté v rozumné míře rozhodně neohrožuje tělo dehydratací. Pitím yerby maté si navíc můžeme být jisti, že tělu dodáváme velké množství živin.

Yerba maté v kosmetických přípravcích

Jak se ukázalo, yerba maté má vynikající vliv nejen na vnitřní fungování těla, ale také na vnější vzhled. Vitamíny a minerály, které obsahuje, mají příznivý vliv na pokožku, nehty nebo vlasy.

Největší zásluhu na tom mají vitaminy A a E obsažené v yerbě, které jsou často označovány jako "vitaminy mládí". Cesmína paraguayská je také známá tím, že obsahuje značné množství antioxidantů. Tyto sloučeniny bojují proti volným radikálům, které škodí organismu. Tímto zpomalují proces stárnutí.

Tyto vlastnosti přitahují zájem výrobců kosmetiky, kteří stále častěji přidávají výtažky z yerby maté do krémů, pleťových vod nebo masek. Saponiny, díky nimž yerba jemně pění, vykazují čisticí vlastnosti. Rostliny obsahující tyto chemické sloučeniny se dříve používaly například k praní nebo mytí. Díky obsahu saponinů se dnes yerba maté přidává do mýdel, koupelových vod nebo šamponů.

Kombinace yerby maté s bylinnými přísadami

V Jižní Americe jsou oblíbené tzv. funkční směsi. Milovníci yerby maté často sami experimentují a přidávají do cesmíny paraguayské různé bylinky, které jsou známé pro své různé zdravotní účinky.

Výrobci yerby maté také často vytvářejí hotové směsi s aromatickými bylinnými přísadami. Ti, kteří se chtějí dostat do kondice a dosáhnout štíhlé postavy, by rozhodně měli věnovat pozornost složením se slovem "silueta" v názvu, jako je brazilská Verde Mate Silueta a Yaguar Silueta nebo argentinská CBSé Silueta. V nich se cesmína kombinuje s bylinami, které nejenže poskytují výjimečnou vůni a chuť, ale mají také vynikající vliv na funkci organismu, a mohou tak napomáhat hubnutí. V těchto směsích najdete přísady, jako jsou:

 • zelený čaj gunpowder - jeho lístky jsou svinuty do malých kuliček, které vypadají jako střelný prach. Tento čaj obsahuje velké množství tříslovin, které posilují imunitu organismu. Dále podporuje trávicí proces a reguluje žaludeční kyseliny a je také zdrojem kofeinu, který podporuje metabolické procesy;
 • lapacho - je zdrojem nezbytných minerálů pro náš organismus: hořčíku, železa, vápníku a manganu. Napomáhá trávení, čistí tělo od škodlivých látek a posiluje imunitu;
 • cist - bohatý zdroj polyfenolů. Posiluje imunitu organismu,
 • chaluha - nejedná se o bylinu, ale o mořskou řasu, která se vyskytuje hlavně v Atlantském a Severním ledovém oceánu. Stejně jako dříve zmíněné doplňky stravy má pozitivní vliv na imunitní systém a také zlepšuje střevní peristaltiku.

V baleních yerb maté - často označovaných jako "compuesta" - lze najít směsi bylin s aromatickými bylinami. - najdeme směsi bylin určené k dosažení konkrétních výsledků. Jednou z takových směsí je Indega En Forma, která obsahuje:

 • sena - rostlina s detoxikačními vlastnostmi;
 • lněné semínko - zlepšuje střevní peristaltiku. Pomáhá udržovat hormonální rovnováhu u žen;
 • máta - příznivě působí na dýchací cesty, zlepšuje trávení, obsahuje silici, která obsahuje flavonoidy, hořčiny, karoten, vitaminy A a C, rutin, třísloviny a mentol.
 • boldovník - bohatý zdroj přírodních účinných látek, jako jsou aporfinové alkanoidy, silice, flavonoidy, třísloviny a minerální soli. V medicíně se hojně používá jako antibakteriální prostředek.

Takto smíchaná yerba maté s bylinkami má kromě zdravého povzbuzení plynoucího ze síly nálevu yerby i další pozitivní účinky.

Směs, jejíž vlastnosti přitahují pozornost zejména dam, je složení od společnosti Selecta. Stejně zajímavé složení nabízí paraguayská značka Moringa:

 • přeslička rolní - má uklidňující a antikonvulzivní účinky. Díky přítomnosti křemíku jsou vlasy lesklé a silné, nehty se netřepí a proces stárnutí pokožky je zpomalen;
 • argentinská máta - zmírňuje reakce organismu na stresové faktory a zlepšuje celkovou imunitu. Podobně jako lněné semínko reguluje hormonální rovnováhu;
 • moringa olejodárná - hojně využívaná v lékařství. Zejména jako doplněk stravy chudé na živiny. Jedná se o skutečný přírodní doplněk. Obsahuje téměř desetkrát více vitaminu A než mrkev, 12krát více vitaminu C než pomeranče, 17krát více vápníku než mléko, 15krát více draslíku než banány a 25krát více železa než špenát. Selecta Moringa je pro své rozsáhlé zkrášlující účinky ceněna zejména ženami.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel