Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba mate v sáčcích - výhody a nevýhody

2023-01-10
Yerba mate v sáčcích - výhody a nevýhody

Názory se různí. Někteří se domnívají, že pokud pijete yerbu, měli byste ji pít pouze připravenou tradičním způsobem. Jiní zase oceňují úsporu času a snadnou přípravu. Jaké to je? Která varianta je lepší - yerba maté v sáčcích nebo tradiční? Je yerba maté v sáčcích stejně hodnotné jako tradičně připravované maté?

Jak vznikl nápad na yerba maté v sáčcích?

Jako první začali yerba maté pít indiáni kmene Guarani. Před stovkami let objevili zázračné vlastnosti cesmíny, která rostla v amazonské džungli, a od té doby žvýkali čerstvě natrhané listy, protože věřili, že jim dodávají energii a pomáhají se lépe soustředit. Později začali ze sušených a drcených listů připravovat nálev. Pití yerba maté se stalo jejich každodenní rutinou. Když v 17. století přišli jezuité z daleké Evropy do Jižní Ameriky, nadchla je indiánská kultura a obzvlášť je zaujala rostlina, kterou domorodci považovali za téměř jedinečnou.

Misionáři ze zámoří začali metodou pokusů a omylů vyvíjet techniky pěstování cesmíny paraguayské a výroby yerba maté. Chtěli v Evropě zpopularizovat nálev s vynikajícími povzbuzujícími a zdraví prospěšnými vlastnostmi, aby se yerba maté téměř vyrovnalo světoznámému čaji. Hledali způsob, jak dát yerba maté podobu, která by byla přívětivější pro Evropany zvyklé pít čaj. Tak vzniklo yerba maté cocido, tj. speciálně připravené listy cesmíny, které se vaří ve vodě, scedí a nápoj se pije bez sedliny.

O 300 let později byl patentován sáčkový čaj - balený v papírových sáčcích, které umožňovaly pohodlné vaření a rychlou likvidaci výluhu. V roce 1988 převzala paraguayská značka Pajarito společnost vyrábějící čajové sáčky a přišla s nápadem vytvořit první yerbu v sáčcích na trhu. Ačkoli se yerba v sáčcích obvykle vaří spíše ve vychlazené než ve vroucí vodě, tento druh sušeného čaje se dnes obvykle nazývá mate cocido, stejně jako se dříve nazýval vařený maté. Mnoho značek yerba maté dodnes prodává sušené maté balené v sáčcích vedle tradičních sypaných produktů. Tato metoda je mezi výrobci matů poměrně oblíbená, protože má mnoho výhod. Podle průzkumu dává tomuto způsobu konzumace yerba maté přednost více než 9 % Argentinců.

V sáčcích - které?

Sáčky yerba maté cocido obvykle obsahují asi 2-3 gramy sušených listů - samotné listy bez prachu a tyčinek. Papírové sáčky, obvykle opatřené provázkem, který usnadňuje ponoření sáčku do vody, jsou často navíc zabaleny v malých obálkách z papíru nebo jiného materiálu. V kartonové krabici je zabalen tucet nebo více sáčků yerba maté. V závislosti na značce je yerba v sáčcích k dostání v mnoha variantách a druzích - klasická bez přísad nebo obohacená o bylinky a aromata. Je třeba také dodat, že yerba maté v sáčcích se svými vlastnostmi nijak neliší od tradičně balené yerby. Stejně tak obsahuje kofein, vitamíny, minerály a další cenné látky. Jediný rozdíl je v tom, že tradiční yerba maté se vyrábí z většího množství sušeného materiálu, a proto má o něco silnější účinek než yerba v sáčcích.

Yerba maté v sáčcích - příprava ve čtyřech krocích

Yerba Mate v sáčcích je ideálním produktem pro lidi, kteří nemají čas na vaření yerby. Kdo dává přednost slabší a jemnější yerbě, měl by vyzkoušet maté v sáčcích. S touto verzí můžete ušetřit spoustu času, ale také peněz. Jak se vaří yerba maté v sáčcích? K vaření potřebujete pouze šálek a konvici. Není třeba investovat do speciální nádoby, bombilly ani dalšího příslušenství potřebného pro tradiční přípravu yerba maté. Postup přípravy yerba maté v sáčcích je triviálně jednoduchý, téměř stejný jako u běžného čaje. Stačí převařit vodu, vložit sáček yerby do hrnku, zalít horkou vodou a počkat několik minut. Některé značky vyrábějí sušené yerba maté tak, že ho můžete bez obav zalít vroucí vodou. U většiny produktů je však důležité mít na paměti, že yerba v sáčcích se vaří stejným způsobem jako tradiční yerba - zalévá se vodou o teplotě přibližně 70-80 °C.

Rychlejší a pohodlnější! Výhody yerba maté v sáčcích

Yerba maté vařená ze sáčku má mnoho výhod - některé z nich jsme již zmínili. Zaprvé je to úspora drahocenného času. Yerba v sáčcích se vaří prakticky stejným způsobem jako běžný čaj a celý proces, včetně poměrně dlouhého času, trvá asi 7-10 minut. Za druhé, šetří peníze. Samotný sušený čaj balený v sáčcích se pravděpodobně cenově příliš neliší od čaje baleného tradičním způsobem, ale pokud se rozhodneme pro mate cocido, nemusíme si navíc kupovat nezbytné příslušenství pro přípravu yerba maté - matero a bombilla. Další výhodou je pohodlí při vaření maté v sáčcích. Nehrozí, že by se porce sušeného maté zabalená v sáčku nechtěně vylila na kuchyňskou linku. V nálevu, který se dostává do úst, neplave žádná usazenina. Po vypití nápoje jednoduše vyjměte namočený sáček a vyhoďte jej do odpadkového koše. Yerba maté v sáčcích je také mnohem pohodlnější formou přípravy mimo domov - v práci, ve škole nebo na cestách.

Yerba mate v sáčcích. Jaké jsou názory? Která verze yerba maté je lepší?

Mnoho lidí se domnívá, že pravé yerba maté se musí vařit v hrnci a pít přes bombičku. Lidé, kteří denně pijí velké množství yerby, se domnívají, že yerba v sáčcích se téměř vůbec nepodobá pravé maté. Ani z hlediska chuti, ani z hlediska vůně, a už vůbec ne z hlediska účinku. Navíc vaření yerby jako běžného čaje - bez speciální nádoby, bombilla, vytváření kopečku a sledování postupného namáčení lístků cesmíny - ubírá na kouzlu. Vaření yerba maté v sáčcích zjednodušuje proces vaření a pití a šetří čas, takže je to skvělá volba pro ty, kteří ho mají málo. Vzhledem k menšímu množství v sáčku je yerba v sáčcích také jemnější chuti a účinku než tradičně vyráběná yerba. Tuto verzi proto doporučujeme začínajícím matéistům, ale příznivci intenzivního a specificky povzbuzujícího maté by měli zvolit tradiční variantu přípravy. Pravdou je, že každý by měl vyzkoušet obě verze a rozhodnout se, která je pro něj lepší. Ne na každého působí yerba stejně. Proto stojí za to zjistit, která verze je lepší. Nebo je důležitější úspora času a snadná příprava? To je individuální záležitost a každý by si měl na tuto otázku odpovědět sám.

Yerba maté v sáčcích - kde koupit?

Pokud se rozhodnete koupit yerba maté v sáčcích - zveme vás k návštěvě našeho obchodu kategorie - Yerba maté v sáčcích, kde najdete mnoho zajímavých druhů od nejznámějších a nejoceňovanějších výrobců paraguayské cesmíny. Doporučujeme zejména yerba maté značky Selecta - v sáčcích. Tato paraguayská značka, která se proslavila po celém světě, nabízí mimo jiné povzbuzující yerbu s přídavkem guarany a yerbu s přídavkem aromatických bylin - zaměřenou na lidi pečující o svou postavu. Yerba maté od společnosti Pajarito - průkopníka ve výrobě maté cocido - je k dispozici ve formě sáčků v několika verzích navíc obohacených o ovocné aroma. V našem obchodě najdete také yerba maté argentinských značek: Rosamonte - ve formě sáčků a yerba maté Taragui - sáčky.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel