Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba mate pro začátečníky. Jakou si vybrat?

2024-01-09
Yerba mate pro začátečníky. Jakou si vybrat?

Zkušení mateisti, vzpomínáte si na své začátky? Okouzlila vás chuť yerby při prvním doušku? Vsadím se, že... ne nutně. Proto se nedivte, že když nováčkovi nabídnete kouřovou paraguayskou yerbu, jen se ušklíbne a zdvořile nádobu odloží. Yerba maté je skvělý nápoj. Chce to čas, abyste plně ocenili její charakteristickou chuť a vlastnosti. Vždy si také můžete... udělat zkratku a začít s jemnějšími produkty. Právě ty se začátečníkům doporučují nejčastěji. Objevte nejlepší yerbu maté, se kterou můžete začít!

Jak s yerbou maté začít?

Dnešní příspěvek jsme začali otázkou pro zkušené mateisty, ale v podstatě ho věnujeme těm, kteří jsou teprve na začátku svého dobrodružství. Existují produkty, které se díky způsobu zpracování nebo přítomnosti přísad vyznačují mnohem jemnější chutí a odstraněním hořkosti. Jaké jsou tyto výrobky? Kde začít, jak je hledat a jakou yerba maté zvolit pro začátek? Právě zde, na jednom místě, jsme se rozhodli shromáždit všechny rady pro začátečníky v tajném umění pití yerba maté. Pokud přemýšlíte, která yerba maté je pro vás nejlepší, jste na ideálním místě!

Jemná a šťavnatá zelená - yerba mate green

Klasická yerba maté je hořká, trpká a intenzivní chuti. Hořkost paraguayské a argentinské yerby maté je dána tradičním způsobem výroby. Krátce po sklizni se listy suší kouřem nad speciálním ohništěm. To však není jediný způsob přípravy cesmíny. Brazilci používají alternativní řešení. Přišli s nápadem nahradit kouř a ohniště horkým vzduchem. Kromě toho zcela vynechali fázi zrání. Výsledek? Trvale vysoký obsah kofeinu a zároveň živější barva sušiny a mnohem jemnější chuť nápoje! Není divu, že počet milovníků zelené yerby maté roste velmi rychlým tempem. Mezi výrobky této kategorie je nejoblíbenější značka Verde Mate Green, jejíž portfolio čítá přibližně 50 originálních chuťových kompozic. Začínajícím milovníkům yerby doporučujeme seznámit se zejména s Verde Mate Frutos Tropicales s příchutí exotického ovoce, intenzivně jahodovým Verde Mate Very Strawberry a Verde Mate Ananas s velkými kousky sladkého ovoce. Jsou to naši favorité, pokud jde o jemné příchutě. Jsme přesvědčeni, že osloví i začátečníky a dokonale je uvedou do bujarého světa yerby maté!

Způsob, jak zmírnit hořkost - bylinná a ovocná yerba maté

Správné přísady mohou výrazně ovlivnit chuť nápoje. Obvykle se používají bylinky, kousky ovoce, oleje a přírodní dochucovadla. Paraguayci, kteří chtějí zjemnit hořké, kouřem sušené maté a zpestřit jeho chuť, sami do maté přidávají přísady - čerstvé lístky máty, plátky citronu, ovocné šťávy. Naštěstí existuje i možnost pro lenochy - hotové směsi yerby maté s přísadami. V nabídce téměř každého výrobce jsou kromě klasických návrhů bez přísad i originální chuťové variace. V našem obchodě najdete ochucenou yerbu maté na dvou místech, v kategoriích "Ovocná yerba maté" a "Bylinná yerba maté". Nejrenomovanější z ochucených yerb maté jsou výrobky značky Verde Mate Green zmíněné v předchozím odstavci, dále argentinské CBSé, brazilské Yaguar a paraguayské Guarani. Jaké jsou podle našeho názoru nejlepší ochucené yerby maté pro začátečníky? Pokud s dobrodružstvím s yerbou maté teprve začínáte a hledáte něco pro začátek, věnujte pozornost zejména těmto příchutím:

  • Yaguar Frutas Dulces, brazilská yerba v argentinském stylu. V dlouho zrající směsi, doplněné větvičkami a trochou prachu, najdete také sílu chutných a aromatických přísad: kousky sušeného jablka, kandované kostičky papáji a máty, to vše umocněné vůní manga a broskve.
  • Guarani Forest Berries. Musíme přiznat, že značka Guarani rozhodně není první, která nás napadne, když přemýšlíme o nejlepší yerbě maté pro začátečníky. Jak se sluší na paraguayskou tradici, výrobky Guarani se vyznačují silnou hořkostí, kterou by dobrá yerba maté pro začátečníky měla mít co nejméně. Varianta Forest Berries je však velkým překvapením. Přídavek lesních plodů - kyselých bobulí goji a sladkých brusinek - mění suchou hořkost a trpkost cesmíny paraguayské v jemně ovocnou sladkost. Stojí za to se nechat zlákat!
  • CBSé Frutos del Valle, je nabídkou argentinského mistra kombinací yerby a ovoce. Všechny výrobky CBSé jsou proslulé dokonalou rovnováhou sladkých ovocných akcentů, které dokonale vyvažují hořkost nápoje. V případě variace Frutos del Valle se jedná o harmonické trio yerby maté, jablka a hrušky. Jsme si jisti, že si tato příchuť najde mnoho příznivců!

Yerba mate suave, mírnější verze klasického maté

Dáváte přednost klasické chuti bez přísad, které by zastínily přírodní vlastnosti cesmíny paraguayské? Jaká by měla být dobrá klasická yerba maté pro začátečníky? Pro začátečníky může být dobrou volbou zjemněná verze yerby neboli yerba mate suave. Výraz suave ze španělštiny znamená "mírný". Yerba s tímto označením na obalu se vyznačuje obzvláště jemnou chutí. Je to důsledek poněkud odlišné technologie zpracování sušeného produktu a dlouhé doby zrání. Balení tohoto typu yerby obsahuje kromě listů také velké množství větviček, které nemají žádné povzbuzující ani chuťově zvýrazňující vlastnosti - jsou "plnidlem", které zjemňuje intenzitu cesmíny. Nejoblíbenějším produktem této kategorie je bezesporu argentinská legenda mezi yerbami, Rosamonte Suave. Ocení ji jak začátečníci, tak pokročilejší milovníci nálevů.

Kterou yerbou maté začít? Podívejte se na vzorky yerby maté!

Tentokrát nejde jen o chuť. Už víte, s jakou yerbou maté je pro vás nejlepší začít - s jemnější chutí, speciálně připravenou suave nebo yerbou s přísadami. Výběr je ale obrovský, jak tedy poznat, který konkrétní výrobek vám bude chutnat? Vzorky v 50 gramových baleních jsou ideálním způsobem, jak objevit různé příchutě! Nabízí je celá řada značek. Myslíme si, že nováčci by se s nimi měli seznámit především proto, že jsou praktické a levné. Nejste si jisti, co si vybrat? Objednejte si sadu několika vzorků a poznejte nepřeberné množství druhů yerby maté, aniž byste museli provést opravdu velký nákup. Co doporučujeme? Sady vzorků, které stojí za zvážení na začátku vašeho dobrodružství s yerbou maté, jsou:

Jste připraveni na první setkání s yerbou? Doufáme, že vám naše tipy pomohou vybrat tu nejlepší yerbu. Užijte si to!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel