Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté - jak často ji můžeme pít? existují nějaké kontraindikace?

2023-06-02
Yerba maté - jak často ji můžeme pít? existují nějaké kontraindikace?

Často se nás ptáte, jaká je optimální denní dávka yerby maté a kolik jí můžete vypít, abyste to nepřehnali. Existují nějaké kontraindikace pití yerby maté? Na tyto otázky bohužel neexistují jednoznačné odpovědi. Rozhoduje o nich mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější jsou individuální predispozice každého z nás.

Yerba maté - každý pije, co hrdlo ráčí

Yerba maté má stejně jako čaj nebo káva tu výhodu, že se dá pít na milion způsobů a každý ji pije tak, jak mu chutná - podle svých vlastních preferencí a chutí. To je její velká výhoda a nevýhoda zároveň. Na jedné straně je cesmína paraguayská vynikajícím základem pro přípravu směsí yerby maté. Dobře se kombinuje s přísadami - bylinkami, ovocem a vonnými přísadami. Poskytuje tak vděčný materiál pro experimentování s nejrůznějšími příchutěmi.

Výrobci yerby maté se snaží vymýšlet nové, originální kombinace, ale i my můžeme popustit uzdu své fantazii ve vlastní kuchyni a objevovat nové kombinace. Můžeme také experimentovat s teplotou a dobou louhování, místo vody použít jinou tekutinu nebo zalévat jednu porci směsi stále dokola a s každým přidáním objevovat nové chutě.

Na druhou stranu je díky této rozmanitosti obtížné yerbu maté testovat a definovat konkrétními parametry. Není možné přesně změřit obsah kofeinu, vitamínů nebo minerálů v jedné dávce nápoje, vědět přesně kolik maté je třeba nasypat nebo jak dlouho a při jaké teplotě jej louhovat. Nelze tedy přesně odpovědět na otázku: Kolik yerby lze maximálně vypít? Můžeme se však pokusit přibližně určit doporučenou spotřebu yerby maté a ujasnit si: jaké je správné dávkování a jak často můžete yerbu maté pít.

Jak yerba maté účinkuje a kolik kofeinu obsahuje?

Pro ty, kteří se se světem yerby teprve seznamují - malá připomínka. Yerba maté je nálev z cesmíny paraguayské, rostliny, která se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe, v Paraguayi, Argentině, Brazílii a Uruguayi. Prvními objeviteli vlastností rostliny byli indiáni kmene Guarani, kteří si všimli, že nálev z ní dodává energii, povzbuzuje organismus a zlepšuje koncentraci. Indiáni to ještě nevěděli, ale o stovky let později vědci zjistili, že v yerbě maté je obsažen kofein, některými nazývaný matein, který stojí za povzbuzujícím účinkem yerby. Vzhledem k řadě faktorů (druh a množství použité směsi, způsob výroby, doba a teplota vaření) nelze přesně určit, kolik kofeinu yerba obsahuje, ale vědecké zdroje uvádějí, že v jedné porci nápoje je ho přibližně 70-650 miligramů - to je méně než v kávě a více než v zeleném čaji.

Vědci také prokázali, že yerba je bohatým a 100% přírodním zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, polyfenolů a dalších látek, které jsou vynikající pro fungování celého lidského organismu. Zaměřme se však na kofein. Energetický náboj, který poskytuje, je vítaný zejména po ránu nebo při náročné práci mysli, ale jsou s ním spojeny nějaké vedlejší účinky? Je časté pití nálevu z cesmíny bezpečné a je možné se yerbou maté předávkovat?

Kolikrát denně můžete pít yerbu maté?

Jak jsme se zmínili v úvodu, tělo každého z nás může na kofein reagovat jinak, a proto jej toleruje ve vyšších či nižších koncentracích. Každý z nás je jiný. Někteří lidé se cítí okamžitě povzbuzeni, jiní při stejném množství necítí vůbec nic a další se po dávce kofeinu cítí ospalí. Účinky stimulačního kofeinu ovlivňují faktory, jako je tělesná hmotnost, zdravotní stav, strava nebo dokonce denní doba. Navíc, i když jste na yerbě maté závislí, existuje určitá hranice, kterou můžete zkonzumovat. A jak říká staré přísloví, čeho je moc, toho je příliš. Přestože yerba maté kromě kofeinu obsahuje řadu vitaminů a minerálů a nevyplavuje hořčík jako káva, pamatujte, že předávkování může mít i nežádoucí následky. Kolik yerby lze vypít, aby přirozené povzbuzení nebylo přerušeno zhoršením pocitu pohody?

Jaké množství vypít a kolik vody přidat?

Podle vědeckých publikací je optimální dávka yerby mezi 1/4 a 3/4 nádoby, přesněji řečeno asi 30 gramů směsi denně. Lidé, kteří s yerbou maté začínají, budou k jejím účinkům náchylnější. A to i v případě, že si dosud kofein doplňovali pitím kávy nebo energetických nápojů. Optimální dávka pro začátečníky podle našeho názoru nebude 30 gramů, ale 15 gramů yerby maté, tj. velká lžíce směsi - nejlépe podávaná nejpozději v poledne. V závislosti na druhu a kvalitě směsi si samozřejmě můžete dopřát i několik dolití vody. Yerba maté potřebuje poměrně dlouhou dobu, než uvolní své vlastnosti. Vyhodit sedlinu po jednom nálevu by bylo čiré plýtvání! Pro zkušeného mateistu by 2-3 dolévání neměli být ničím neobvyklým. Samozřejmě je vždy nutná střídmost. Nenuťme se do pití nápoje za každou cenu a bez zvážení možných následků. Koneckonců, všechno je pro lidi, ale ve správném množství!

ontraindikace. Kdo by neměl pít yerbu maté?

Jak je známo, kofeinové produkty nejsou vhodné pro každého. Kofein v kontrolovaném množství přináší mnohým žádoucí výhody, ale v příliš vysoké koncentraci může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je třes rukou, bušení srdce, hyperaktivitu nebo nespavost. Těhotné ženy by se rozhodně měly vyhýbat konzumaci yerby maté. Obecně by se také neměla podávat dětem. A co lidé, kteří se potýkají s hypertenzí? Zde se doporučuje opatrnost. Neznamená to však, že by se měli nápoje zcela vzdát. Podle většiny lékařů jsou vzestupy krevního tlaku způsobeny především náhlými, nadměrnými dávkami kofeinu. Pokud je na něj naše tělo zvyklé, neměla by yerba způsobit žádnou újmu. Přesto považujeme za naprostou nutnost poradit se s lékařem!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel