Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Terere – studená mate pro horké dny

2017-10-19
Terere – studená mate pro horké dny

Není nic lepšího než odpolední, čerstvě zalitá mate ve skvělé společnosti při relaxačních rytmech latinskoamerické hudby.A co když teplota dosahuje spalujících 30 stupňů, slunce hřeje a Vy nemáte chuť na teplé nápoje? Rozhodně se zavděčí "terere".

Terere (vyslovujeme s důrazem na poslední slabiku) není nic jiného než yerba mate podávána za studena. Pochází z Paraguaye a zde je právě nejčastěji připravována tímto způsobem. Je potřeba přidat o trošku více sušeniny aby připravovaný nápoj měl svojí sílu. Mate se zalévá vodou nebo sirupem s kostkami ledu. Nápoj skvěle uhasí žizeň a osvěží více než klasicky připravovaná yerba. Tradiční terere se podává v tykvi nebo v guampě (vyrobena z rohu dobytka, dřeva nebo keramiky).

Velký význam má způsob přípravy. Můžeme přidat několik kostek ledu pro zachování nizké teploty nápoje. Listy cesmíny paraguayské uvolňují drahocenné výživné látky s chuťovým prvkem rovněž pod vlivem nizké teploty. Avšak je třeba mít na paměti, že chuť i výživé složení se pod tímto vlivem uvolňují značně pomaleji něž ve horké vodě, proto je dobré být trpělivý a dočkat i v teplých dnech pořádného vyluhování. Odměnou za 5 až 10 minut čakání je o poznání lepší a bohatší chuť nápoje. Někteří volí zalití sušiny nevelkým množstvím horké vody, jako při tradiční přípravě, pro ještě silnějsí vyluhování a teprve poté jí schladí. Někdo může říci, že nepiji klasické terere, a přesto jsem fanouškem druhého způsobu přípravy. Možná je zdlouhavý (ochlazení horké vody přeci jen chvíli trvá), ale za to přináší skvělé efekty. Báječné obohacení přináší zastoupení vody vychlazeným pomerančovým nebo jablečným džusem (vřele doporučuji).

Nejčastěji si dopřávám terere na bázi chuťové mate, přede vším mi zachutnala CBSe Silueta a bylinné směsi. Kouřově hořké chutě a tradiční aroma výrobků mi více sedí k teplé formě nápoje. Bylinky a ovoce ve sloučení se studenou vodou nabírají ještě více svěžesti, ještě více osvěžení. Samozřejmě nemužeme zapomenout, že největší producenti yerba mate nabízejí také specialní výrobky pro terere (např. Rosamonte Terere dostupné na naší prodejně). Stojí za to, to zkusit.

Venku je parno, žár slunce se valí z nebe a teploměr šílí. A ja klidně sedím na gauči a popijím vychlazenou, osvěžující a velmi chutnou yerbu mate. Odpočinutý, osvěžený a nabuzený si nemohu nevšimnout, že i přes hrozné vedro, je tu přece další krásný letní den, který je ideální pro nové nápady.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel