Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Obsah kofeinu v yerbě maté - co vás nejvíce povzbudí?

2022-11-16
Obsah kofeinu v yerbě maté - co vás nejvíce povzbudí?

Za oknem je pošmourný podzim nebo chladné zimní ráno a s ním i nedostatek energie a chuti vstát z postele. Jak to zvládáte? Odkud čerpáte energii? Máme několik osvědčených způsobů. Můžete se napít yerby maté a zůstat nabití energií po celý den. Nebo se můžete vzpružit čajem, kávou či energetickými nápoji. Co mají tyto nápoje společného? Kofein!

Co je to kofein?

Kofein je alkaloid s půvabným chemickým vzorcem C8H10N4O2. Jedná se o psychoaktivní látku, což znamená, že má přímý vliv na funkci mozku. Povzbuzuje mysl a celé tělo, dodává energii a vyrovnává pocity únavy, zlepšuje koncentraci, bystří smysly a zlepšuje náladu.

Kofein lidé konzumují již po staletí a získávají ho z několika přírodních zdrojů. Podle pověsti byl čaj dodávající energii objeven kolem roku 3000 př. n. l. čínským císařem. Kakaové boby objevili Mayové již 600 let před naším letopočtem. Káva byla objevena v 9. století našeho letopočtu na území dnešní Etiopie. Povzbuzující účinky cesmíny paraguayské a guarany rostoucí v Jižní Americe objevili již před staletími indiáni kmene Guarani.

V té době nikdo nevěděl, že povzbuzující účinek je způsoben kofeinem obsaženým v těchto rostlinách, který z kávových zrn izoloval teprve v roce 1819 německý chemik Friedrich Ferdinand Runge. Výzkum kofeinu se rozběhl naplno a o necelých 20 let později vědci zjistili, že stejná látka se nachází i v čaji.

Na konci 19. století byl zjištěn také v kakau. Káva a čaj se staly oblíbenými po celém světě a získávaly si stále větší uznání. Kavárny vznikaly v každém velkém a významném městě. Bylo možné se v nich scházet, povídat si, číst noviny a pít horké posilující nápoje.

A jak kofein účinkuje? Souvisí to s narušením účinku adenosinu, látky přirozeně produkované v těle, která navozuje spánek. Jeho účinky jsou žádoucí zejména pro lidi, kteří potřebují velkou dávku energie a musí se soustředit po dlouhou dobu.

Téměř každý si ráno vypije šálek kávy nebo čaje, aby se probudil a vystřízlivěl. Po kofeinových nápojích sahají lidé, kteří pracují v noci, aby se zbavili pocitu ospalosti, nebo kancelářští pracovníci či IT specialisté, jejichž práce vyžaduje obzvlášť intenzivní soustředění. Kofein ve vyváženém, přiměřeném množství je lékem na ztrátu energie. Předávkování může mít nepříjemné následky.

Co obsahuje yerba maté: Kofein, matein nebo tein?

Kofein, jak už jsme psali pochází z mnoha zdrojů. Nejčastěji se vyskytuje v kávových bobech, ale také v čaji, kakau, guaraně a v některých druzích cesmíny. Kofein je obsažen také v yerbě maté. V závislosti na zdroji někteří lidé nazývají tento stimulant teinem, guaraninem nebo mateinem.

Pravdou je, že se jedná o jeden a tentýž kofein, jehož účinky se mírně liší díky dalším látkám, které se v rostlinách vyskytují společně s kofeinem. A kde se vyskytuje nejhojněji?

Nachází se kofein v maté? Kolik ho je?

Kofein se nejčastěji konzumuje v povzbuzujících nálevech nebo nápojích. Intenzita kofeinu závisí na druhu a množství zalité kávy, čaje nebo směsi yerby maté. Množství kofeinu závisí také na době přípravy, někdy na teplotě vody nebo na poměru vody a produktu, tedy na tom jak je nálev silný. V průměru je obsah kofeinu v nápojích následující:

 • množství kofeinu v miligramech na litr: espresso obsahuje přibližně 1691-2254 mg kofeinu na litr.
 • překapávaná káva obsahuje 550-850 mg
 • turecká káva obsahuje 386-652 mg kofeinu na litr
 • energetické nápoje obsahují 320 mg
 • čaj: 100-450 mg na litr
 • sycené nápoje obsahují 96-185 mg kofeinu na litr.
 • Oproti tomu obsahuje yerba maté přibližně 358 mg kofeinu na litr, což je méně než klasický turek a o něco více než běžný energetický nápoj.

Jak účinkuje infuze cesmíny?

Jak jsme již uvedli, v yerbě maté je méně kofeinu než v kávě, přesto lépe a déle stimuluje. Proč má tedy yerba maté tak silný a dlouhotrvající účinek, který mnozí hodnotí lépe než povzbuzující účinek kávy?

S odkazem na známé rčení lze říci, že nejen na kofeinu člověk "nespí". V yerbě maté je mnoho jiných látek než v kávě, které způsobují, že kofein funguje trochu jiným, lepším a účinnějším způsobem. Kromě kofeinu obsahuje yerba maté antioxidanty, riboflavin, kyselinu pantotenovou, chrom, draslík, vitaminy skupiny B, zinek a vitamin C. Množství kofeinu v yerbě maté ustupuje do pozadí. Do popředí se dostává hlavně správná rovnováha ingrediencí. Kromě kofeinu jsou v nálevu z cesmíny paraguayské přítomny také další methylxantiny - theofylin a theobromin.

Stejně jako kofein patří do skupiny alkaloidů neboli základních organických sloučenin obsahujících dusík. Obě látky mají také společné to, že vykazují energetické vlastnosti. Je pravda, že metylxantiny nestimulují tak silně jako kofein. Jejich účinek na stimulaci organismu však lze jen stěží popřít. Mají uvolňující účinek a rozšiřováním cév tak snižují krevní tlak.

Někteří pěstitelé yerby maté rádi upozorňují na přítomnost metylxantinů ve svých produktech. Dělá to například známá argentinská společnost Las Marías se svou vlajkovou lodí Taragui Energia. Jak uvádí na svých internetových stránkách, cesmína, z níž se vyrábí, se sklízí v létě, kdy je rostlina na vrcholu svého růstu. Tehdy obsahuje obzvláště vysoké množství metylxantinů, až o 30 % více než při sklizni v jiných ročních obdobích.

Yerba maté vs. káva a další kofeinové nápoje. Který nápoj je lepší?

 • Yerba maté kofein vydrží déle a jeho účinky jsou ve srovnání s kávou stabilnější a vyváženější. Zatímco zhruba 4 hodiny po vypití kávy dochází k náhlému "sestupu" a prudkému poklesu energie, povzbuzující účinek yerby maté odeznívá pozvolna a postupně a tělo takový šok nepocítí.
 • Káva navíc vyplavuje hořčík a nutriční látky.
 • Čaj je zdravější než káva, ale má omezený a slabší účinek - není dostatečným zdrojem kofeinu pro lidi, kteří potřebují pořádnou dávku energie.
 • Oblíbené perlivé nápoje sice obsahují kofein, ale mají malý povzbuzující účinek a mnoho sladidel. I v light verzi obsahují celou periodickou tabulku prvků.
 • Stále populárnější energetické nápoje při dlouhodobé a neuvážené konzumaci představují pro organismus velkou zátěž a pro spotřebitele jsou jednoduše zdraví nebezpečné.

Zatímco každý z těchto nápojů má své nevýhody, u yerby maté vidíme prakticky jen výhody. Má blahodárný vliv na celé tělo. Nejenže stimuluje, ale také zlepšuje fungování trávicího systému, zlepšuje metabolické procesy, odstraňuje z těla škodlivé látky a někteří dokonce tvrdí, že pomáhá hubnout.

V yerbě není kofein zdaleka vším!

Hledáte spolehlivý a přírodní nápoj, který vám dodá energii na celý den? Zkuste yerbu maté! Zpočátku se může zdát trochu hořká, příliš výrazná, ale na její chuť si rychle zvyknete. Zaručujeme vám, že nebudete litovat. Množství yerba maté kofeinu je dostatečné a není nadměrné. Kromě toho spolu s ním dodáte svému tělu to, co potřebuje - sílu vitamínů a minerálů. Bez pomalého otravování těla sladidly, konzervanty a dalšími umělými látkami. Opět se ukazuje, že nejlepší volbou je to, co je přirozené. A přírodní yerba maté je zlatým standardem pro zvýšení hladiny kofeinu.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel