Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Matcha - tajný prášek, který způsobil revoluci ve světě zeleného čaje

2023-03-21
Matcha - tajný prášek, který způsobil revoluci ve světě zeleného čaje

Japonci ji poznali a zamilovali si ji už před tisíci lety. Nyní je stále oblíbenější i v jiných částech světa. Přestože se specializujeme na téma jihoamerického yerba maté, dnes se podíváme na jedinečnou odrůdu zeleného čaje. Matcha - co to je, čím se liší a může konkurovat yerbě? Pojďme to zjistit!

Matcha - jedinečný čajový prášek

Čaj je hned po vodě jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě. Odhaduje se, že existuje přibližně 1 500 druhů čaje - všechny pocházejí z jediné rostliny s latinským názvem Camellia sinensis. Rozdíly v chuti, vůni, barvě lístků a výsledného nálevu i vlastnostech, které vykazují, jsou dány způsobem pěstování, zpracování a stupněm oxidace. Jedním z nejoblíbenějších druhů je zelený čaj a mezi jeho odrůdami vyniká zejména jedna - matcha.

Kouzelný zelený prášek - matcha. Co to je?

Matcha je vysoce kvalitní zelený čaj odrůdy tencha, který se po usušení rozemele na velmi jemný prášek. Už proces jeho zpracování je jedinečný. Vyrábí se z mladých, čerstvých lístků čajovníku. Přibližně měsíc před plánovanou sklizní jsou keře chráněny před slunečními paprsky speciálními bambusovými rohožemi. Tím se zpomalí proces růstu a zintenzivní se produkce aminokyselin, chlorofylu a l-theaninu. To má z dlouhodobého hlediska obrovský vliv na chuť, vůni a vlastnosti nálevu. Mění se také barva listů - stávají se světlejšími, intenzivně zelenými. Po sklizni a pečlivém výběru se čajové lístky ošetří párou, která potlačuje proces oxidace, a poté se lístky usuší a rozemelou pomocí kamenných třeníků na prášek s velmi jemnou, hedvábnou strukturou. Prášek matcha vypadá jako jasně zelená mouka.

Zelená matcha - důležitá součást japonské kultury

Ačkoli pochází z Číny, má v japonské kultuře a tradici zvláštní místo. Již v 1. století Číňané vynalezli způsob zpracování zeleného čaje, který spočíval v pražení a následném mletí lístků a tvarování vzniklého prášku do kostek. To značně usnadnilo skladování, přepravu a obchodování s čajem. Na počátku 12. století buddhističtí mniši vypracovali pravidla čajového obřadu a na konci téhož tisíciletí přinesli práškový zelený čaj a pravidla jeho přípravy do Japonska. Matcha si získal srdce Japonců. Čajový obřad, kterému se v japonštině říká cha-no-ju (doslova: "horká voda na čaj"), má v zemi třešňových květů společenský a filozofický rozměr. Původně byl spojen s meditací, později se stal součástí honosných večírků pořádaných nejvýznamnějšími lidmi ve společnosti. Nakonec byl čajový obřad co nejvíce zjednodušen. Vyznačuje se téměř stoickou jednoduchostí a klidem v duchu zenové filozofie. Všechny nadbytečné prvky v podobě bohaté výzdoby, nákladného nádobí a opulentního hodování byly vypuštěny. Dnes je rituál vaření čaje příležitostí ke společnému setkání, prohloubení erudice a udržování tradic. Během obřadu je velmi důležité dodržovat přísná pravidla. Důležité je místo, kde se koná, okolí budovy a výzdoba uvnitř. Důležité jsou kostýmy, gesta, hudba, témata rozhovoru a jídlo, které provází vaření a pití čaje. K vaření čaje matcha se používají speciální nástroje, jejichž základem je čawan, což je malá konvička, ve které se čaj vaří, a chasen, bambusový smetáček, který se používá k "dušení" čaje v konvičce.

Nejzdravější odrůda zeleného čaje. Matcha - jaké má vlastnosti?

Ačkoli je matcha jednou z odrůd zeleného čaje, rozhodně se od ostatních druhů čaje odlišuje. Je velmi bohatý na cenné látky - vědecké studie prokázaly, že jich je v něm více než v jiných druzích čaje. Matcha obsahuje vysoké množství antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a pomáhají tak snižovat oxidační stres, zpomalovat proces stárnutí organismu a tvorbu rakovinných buněk. Katechiny, fenolové kyseliny a další polyfenoly obsažené v matcha mají také protizánětlivé a kardioprotektivní účinky a pomáhají snižovat hladinu glukózy v krvi, rozjasňovat mysl a zlepšovat kognitivní funkce. Zelený čaj v prášku obsahuje kofein, kterého je navíc více než v kávě! Matcha má proto povzbuzující účinky, napomáhá soustředění a odstraňuje pocity únavy. Jeho účinky se však od účinků kávy liší. Kromě kofeinu obsahuje matcha také l-theanin, který podporuje mozkové funkce, snižuje stres a pomáhá relaxovat. L-theanin tedy zmírňuje účinek kofeinu, díky čemuž je stimulační efekt méně náhlý a harmoničtější. Matcha je také bohatým zdrojem vitaminu E, který je silným antioxidantem, a vitaminu C, který podporuje imunitní systém organismu. Pravidelné pití matchy je skvělé pro kondici a pohodu organismu!

Matcha čaj - existují nějaké kontraindikace?

Jak se říká, příliš mnoho není dobré. Matcha sama o sobě není škodlivá a nezpůsobuje vedlejší účinky, obsahuje však kofein, jehož konzumace v nadměrném množství může způsobit podrážděnost, nespavost nebo nadměrnou stimulaci. Nápoje s kofeinem by neměly konzumovat těhotné a kojící ženy, malé děti a lidé trpící srdečními chorobami. Lidé trpící anémií by také měli být opatrní v pití matcha - zelený čaj může narušit vstřebávání železa.

Jak chutná matcha?

Za poslední desetiletí si matcha získala srdce milovníků čaje nejen v Japonsku, ale po celém světě. Je to skutečný čajový fenomén a jeho popularita je dána četnými zdravotními vlastnostmi, širokým rozsahem použití a jedinečnou chutí. Matcha chutná jako obyčejný zelený čaj, ale je intenzivnější a výraznější, vícerozměrný a nejednoznačný. Objevují se zemité, zeleninové a mořské tóny, někdy je cítit lehce oříšková, nasládlá dochuť a dokonce i pikantní závěr, označovaný jako umami. Aby se vlastnosti a kvality matchy uchovaly co nejdéle, je důležité ji správně skladovat. Měl by být uchováván na tmavém a chladném místě (i v lednici), ve vzduchotěsném obalu, který ochrání zelený prášek před povětrnostními vlivy a vlhkostí. Dobrou variantou je skladovat matchu v plechovce.

Z hlediska kvality existují dva druhy čaje matcha – ceremoniální a kulinářský. Ceremoniální matcha je kvalitní a tím i hodnotnější z hlediska vlastností a chuti. Jak název napovídá, používá se při čajovém obřadu. Kulinářské matcha je o něco nižší kvality a používá se v kuchyni jako barvivo a přísada do pokrmů, které dodávají jedinečné, originální chuťové tóny. Zejména v Asii jsou oblíbené pokrmy s přídavkem matcha – soba nudle, sušenky a zmrzlina. Nápoj matcha latte, tedy matcha s přídavkem mléka, dělá senzaci po celém světě. Zelený čaj v prášku se přidává do pečiva, tvarohových koláčů, smoothies, sladkostí a slaných jídel - možnosti jsou nekonečné!

Matcha – jak ji vyrobit v „domácích“ podmínkách?

Jak jsme zmínili na začátku příspěvku, matcha je prvkem japonské tradice a kultury, připravuje se a pije podle přísných pravidel obřadu. Je známo, že při domácí přípravě nebudeme nosit slavnostní kimono a nebudeme pít čaj v posezení na tradičním tatami. Pokud nám záleží na zachování alespoň trochu tradice, můžeme si pořídit speciální pohár a smeták, ale připravit lahodný a hodnotný nálev je možné i bez nich.

Jak vařit matcha?

  1. Do nádoby (speciálního nebo obyčejného šálku) nasypte jednu plochou čajovou lžičku práškového čaje.
  2. Zalijeme asi 150 ml horké vody - optimální teplota je asi 70-80°C.
  3. Bambusovou metličkou čaj intenzivně „šlehejte“ asi 30 sekund, dokud nezískáte jednotnou pěnovou konzistenci. Pokud nemáte metličku, můžete ji nahradit napěňovačem mléka nebo vidličkou.

Matcha a yerba. Co si vybrat?

Yerba maté a matcha mají mnoho společného, ale také se v mnohém liší. Počínaje tím, že pocházejí ze dvou zcela odlišných rostlin, které se vyskytují ve zcela odlišných částech světa, liší se způsob jejich pěstování a zpracování, způsob vaření, způsob pití, konzistence, chuť a aromatické vlastnosti. Na druhou stranu jsou oba nálevy velmi chutné a zdravé, vykazují mnoho pozitivních vlastností, které se částečně překrývají a obsahují kofein, díky čemuž jsou yerba i matcha alternativou kávy.

Přestože se rozhodně liší formou a chuťovými vjemy, ve skutečnosti mají matcha a yerba maté podobné výhody, a proto může být výběr mezi jedním a druhým nápojem obtížný. Matcha může být dobrým řešením pro lidi, kteří nejsou zvyklí na výrazný charakter yerby – hořkou chuť a silnou stimulaci. Oba nálevy doporučujeme vyzkoušet, abyste si udělali vlastní názor – yerbu i matchu zakoupíte v našem obchodě!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel