Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kurupi - značka yerba maté a démonická legenda

2023-03-02
Kurupi - značka yerba maté a démonická legenda

Malý, ošklivý a chlupatý. Běhá po džungli, schovává se v křoví a je oblečený jen v pásku přes boky. Vyrobený z jeho nepřirozeně dlouhého údu, několikrát omotaného kolem břicha! Kurupi je nejen pro opravdové znalce jednou z nejzajímavějších a nejlepších yerba maté. Je to také postava z guaraníjské mytologie. Musíme uznat, že indiáni měli velkou fantazii. Vymysleli neobyčejnou postavu. Seznamte se s Kurupim!

Kdo je Kurupi? Indické legendy a příběhy

Kurupi je postava z legend indiánů kmene Guaraní. Je jedním ze sedmi nestvůrných dětí dvojice zlých božstev Taú a Kerana. Je známý také pod jménem Kurupi. "Kuru'pir" v indiánském jazyce doslova znamená drsná nebo pupínky pokrytá kůže. Je to odkaz na démonův vzhled. Je malý, ošklivý a chlupatý. Má zarudlé tváře a velmi tmavou pleť, černé oči bez zorniček, špičaté zuby a uši a dlouhé, rozcuchané vlasy. Má také tlusté břicho a pohybuje se nemotorně. Žije v džungli, kde se stará o divoká zvířata. Jeho charakteristickým znakem je nepřirozeně dlouhý přívěsek, který si několikrát omotá kolem boků. Původně ho indiáni Guarani považovali za ochránce pralesa, strážce fauny a flóry. Kvůli svému výraznému a poněkud zvláštnímu rysu byl také považován za patrona plodnosti. Níže uvádíme grafiku, která znázorňuje mírně "změkčenou" podobu démona, navrženou paraguayskou značkou yerba maté. V některých verzích legendy je Kurupi spojen s dalšími mytologickými postavami, které měly rovněž za úkol bránit džungli - Pombero s chlupatýma rukama a nohama a Curupira s ohnivě rudými vlasy a nohama otočenýma dozadu, aby mohl zmást lovce tím, že za sebou zanechává obrácené stopy.

Časem se legenda o Kurupim vyvinula a začal být obviňován z nečekaných a nechtěných těhotenství. Věřilo se, že jeho strašlivý přívěsek má schopnost uchopit, otevřít nebo projít polootevřenými dveřmi, okny a jinými vchody, a díky tomu je Kurupi schopen počít dítě se spící ženou, aniž by do obydlí vůbec vstoupil. Legenda o lesní bytosti byla někdy využívána k nekalým účelům. Mladé indiánky otěhotnělé s jiným mužem ve strachu před hněvem svého manžela a jeho okolí používaly legendární postavu jako obětního beránka. Když byl v malé komunitě pachatel znásilnění neznámý, vina také záhadně padla na Kurupiho. Děti tohoto tvora se měly podobat svému otci - měly být malé, ošklivé a chlupaté. Mužští potomci měli zdědit jeho sexuální nenasytnost. V některých případech byl Kurupi dokonce obviňován z únosů mladých žen. Tvor je unášel z jejich domovů a odváděl je do džungle. Tam spolu s "kořistí" dával průchod svým divokým choutkám.

S všeobecným pokrokem a rostoucím vzděláním obyvatelstva se příběh o Kurupi pomalu přestával vysvětlovat neplánovanými nebo překvapivými těhotenstvími a znásilněními bez pachatele. Dnes je to už jen kuriozita, mýtus, příběh. Trochu legračním a trochu děsivým způsobem má varovat mladé ženy před přílišnou promiskuitou. A také před nebezpečím, které na ně číhá. Dodnes se v Jižní Americe čas od času objevují figurky zobrazující bájnou příšeru. Vypadá různě, ale vždy je zobrazen její tělesný atribut.

Yerba mate a Kurpi?

Co má Kurupi společného s yerba maté? Pil démon lesa a plodnosti yerbu? O tom nic nevíme. Paraguayská cesmína měla být darem dobrých božstev indiánům Guaraní. Kurupi se jako nestvůrné dítě zlých duchů mohl tohoto nádherného daru - symbolu přátelství - obávat. Ale kdo ho tam zná? Možná se právě v této chvíli Kurupi skrývá někde v džungli a popíjí ten báječný odvar? Možná je to právě yerba maté, které ho podněcuje k takové aktivitě? Proč byla značka jednoho z nejlepších paraguayských yerba maté pojmenována po obávaném démonovi se špatnou pověstí? Možná právě pro temperament, sílu a expresivitu strašlivého indiánského příběhu, který odpovídá intenzivní a povzbuzující, typicky paraguayské yerbě, vyráběné v duchu tradice pěstované po staletí. Výrobce na svých internetových stránkách mlčí a o značce, kterou vytváří, podává jen velmi povrchní informace. Zbývají tedy jen spekulace.

Kurupi - typická paraguayská tradice

Stojí za úspěchem Kurupi yerba maté povaha rozpustilého, svérázného tvora? Nebo je to vynikající kvalita výrobku, skvělé kompozice s bylinnými přísadami a oddanost paraguayské tradici? Vsázíme na druhou možnost. Značka Kurupi je dílem paraguayské společnosti Santa Margarita, kterou v roce 1985 založil manželský pár - Oscar Esteban Benitez Rapetti, známý jako Don Coco, a jeho žena Martha. Oba byli lékárníci. Kromě toho se Oscar zabýval průmyslovou chemií a Martha biochemií. Ještě dříve, před založením společnosti, která jim přinesla slávu ve světě yerba maté, se Oscar v lékárně, kterou vedl, zabýval výrobou bylinných směsí a přírodních léčiv na bázi bylin. O něco později Don Coco a Martha vytvořili značku bylinných expresních čajů Té Guarani a poté založili vlastní bylinkovou a čajovou plantáž. V roce 1990 se plantáž rozšířila o cesmínu paraguayskou - rostlinu, která Dona Coco zaujala zejména svými cennými vlastnostmi a vysokým obsahem kofeinu, vitamínů a minerálů. Předpokladem nově založené značky Kurupi byla a stále je zejména péče o přírodní prostředí a rozvoj místní komunity. Yerba maté se vyrábí podle tradiční receptury vyvinuté indiány kmene Guarani. Yerba se suší pomocí ohně a kouře, což jí dodává silnou, intenzivní, hořkou a kouřovou příchuť a vůni. O vysoké kvalitě značky svědčí četná ocenění "Top of Mind Paraguay" - získaná v žebříčku nejznámějších značek.

Yerba mate Kurupi a hodnocení zákazníků

Kurupi je yerba, kterou si oblíbili milovníci cesmínových nálevů, zejména milovníci paraguayské odrůdy - výrazná, silná, dodávající velký náboj energie a chuti. Svědčí o tom nejen ohlasy, které zákazníci zanechávají v naší prodejně, ale také četné komentáře pijáků yerby na sociálních sítích. Svého času byla Kurupi označována za nejlepší yerbu na světě - rozhodně patřila mezi nejoceňovanější značky. Upozorňujeme však, že není pro každého. Její výrazný charakter může odradit začínající maté, kteří nejsou zvyklí na silnou chuť a stimulaci. V sortimentu značky najdete nejen čistou klasiku bez jakýchkoli přísad, jako jsou Kurupi Clásica a Kurupi Tradicional. Jak se na výrobce s vášní pro bylinky sluší, značka Kurupi nabízí také originální, dokonale komponované bylinné směsi, jako je Kurupi Anis na bázi anýzu, Kurupi Menta y Limon s mátou a citronem, Kurupi Menta Boldo s přídavkem boldo, Kurupi Katuava obohacená o přírodní afrodiziaka nebo funkční varianta Kurupi Fitness. V našem obchodě jsou obzvláště oblíbené Kurupi Katuava a Kurupi Menta Boldo, které doporučujeme vyzkoušet!

Dívky, pozor na Kurupiho! Kurupi yerba maté však můžete ochutnat bez obav!

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg Akce

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

63,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 90,00 Kč/1ks-30% Běžná cena: 90,00 Kč hrubý/1ks-30%(252,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel