Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kovbojové a yerba mate! Gauchos – symbol Jižní Ameriky

2017-11-22
Kovbojové a yerba mate! Gauchos – symbol Jižní Ameriky

Kovbojové Gauchos byli pořád v pohybu. Byli to zdraví, silní, odvážní, mužní, tvrdí a zásadoví muži. Často popíjeli yerba mate, když hlídali svá stáda. Jihoameričtí kovbojové neměli vůbec snadný život. Převážně to byli Metysové, tedy míšenci evropského a indiánského lidu. Na začátku byli představiteli lovců. Lovili zatoulané koně a dobytek. Zvířata totiž často utíkala z farem, a ve volné přírodě se nekontrolovatelně rozmnožovala a tvořila velká stáda. Takováto divoká zvěř byla velmi důležitá hlavně pro kupce, kteří prodávali na trhu její kůži a sádlo.

Postupem času začali Guachos vlastnit stáda. Symboly guachos byly: laso, nůž a boleadoras nebo bolas. Bolas – toto nářadí bylo vyrobeno z řemene a tří ocelových koulí. Bolas bylo určeno k lovu zvířat. Guachos házeli ocelové koule pod nohy zvířat. Koule se ovily kolem jejich nohou, a tím zvířata ztratila rovnováhu. Jednoduše řečeno zvířata se po trefném hodu bolas skácela k zemi . Hlavní potravou Gauchos bylo nejčastěji hovězí maso, a hlavním nápojem yerba mate. Mate dodával organismu potřebné makroživiny.

Jaký byl styl života kovbojů?

Spolu se svým dobytkem byli neustále v pohybu. Většinou byli svobodní, do ženění se nehnali. Většina kovbojů byla katolického vyznání, která věřila v prastaré rituály jejich předků. A co dělali když měli volno? Ve volném čase pili alkohol, milovali hazard, hráli na kytaře, zpívali písničky s loveckou, erotickou a válečnou tématikou. Byli skvělými jezdci. Spoustu času trávili v sedle. Také velmi dobře zacházeli s nožem. Místní obyvatelé odsuzovali jejich způsob života avšak kovbojům to bylo jedno. Ba naopak, kovbojové poukazovali na monotónní život místních.

Na konci XVIII století si začali farmáři pronajímat Guachos, aby jim lovili uprchlá zvířata. V XIX století již nebylo tolik divoké zvěře v lesích a tak se začali věnovat zemědělství, ve kterém pracovali jako pomocníci na poli. Někteří ovšem zůstali u svého prvního zaměstnání a to jako lapkové zvířat. Byli to velmi dobří bojovníci, a proto byli často povolávání do války. Území La Platy vybojovali zpět a poté se z nich stali náčelnící vojsk. Oddíly Rauchos byly povolávány regulérně vládou Argentíny. Jejich vojska dokázala na začátku XIX století porazit dvakrát za sebou vojska Velké Brytánie. Dnes jsou spíše známí jako pastýři dobytka , ale pořád v nich koluje krev válečných předků. Na svém dobytku nechávají vypálit znamení majitele, kastrují mladé býky a stříhají jiná zvířata. S rodem Gauchos se můžeme setkat v mnoha jihoamerických zemích jako: Argentíně, Uruguayi, Paraguayi, Brazílii, jižní Chille.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel