Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Jak mohu vylepšit chuť svého nápoje? Přísady pro yerbu maté

2022-06-20
Jak mohu vylepšit chuť svého nápoje? Přísady pro yerbu maté

Pijete den co den stejnou yerbu, a přestože ji milujete, její chuť vás už trochu nudí? Koupili jste si yerbu, která vám nechutná, ale neradi by jste ji vyhodili? Nebo jste s yerbou teprve začali a nechutná vám charakteristická hořká chuť této jihoamerické byliny?

Co lze přidat do yerby maté?

Yerba maté je na světovém trhu stále populárnější, takže kromě balení obsahujících čistou sušenou paraguayskou cesmínu lze snadno sehnat různé hotové směsi s přídavkem bylin, ovoce, olejů a příchutí. Společnosti vyrábějící yerbu se předhánějí ve vymýšlení nových chuťových variant, aby uspokojily chuťové buňky svých zákazníků. Samozřejmě existuje obrovská skupina milovníků yerby, kteří trvají na přírodní, tradiční chuti zeleného nápoje indiánů kmene Guaraní, ale i ti nejoddanější fanoušci yerby se někdy mohou nudit. Standardní balení yerby maté obvykle obsahuje půl kilogramu sušené směsi, což je poměrně hodně. Může se ukázat, že vám určitá směs nevyhovuje nebo že ji prostě používáte tak zřídka, že se vám nevyplatí investovat do výrobku, který bude ležet na poličce a po nějakém čase zetlí. V tomto případě je mnohem lepším řešením koupit si vlastní přísady do maté - často čerstvé a z ověřeného zdroje. A co lze do yerby maté přidat?

Bylinky, koření a květy, které se dají konzumovat

Bylinky jsou nejoblíbenější složkou směsí yerby maté. Yerbu maté si můžete namíchat sami z bylinek, které máte pravděpodobně v kuchyni nebo které snadno seženete v nejbližším obchodě s bylinkami: máta, meduňka, citronová tráva, šalvěj, levandule, cist, heřmánek nebo kopřiva. Bylinky prohlubují chuť yerby a navíc ji často doplňují o řadu cenných vlastností. Koření, jako je zázvor, skořice, anýz nebo kardamom, také dodávají nálevu yerby maté velmi zajímavou chuť. Směsi Yerby maté jsou často obohaceny o jedlé květy, které si můžete přidat i sami: okvětní lístky jasmínu, chrpy, růží nebo měsíčku. Květy přispívají nejen k chuti nálevu, ale také k jeho estetické stránce. Ačkoli je snadné koupit hotovou směs, vyplatí se experimentovat a zvolit si ideální poměr. Zajímavým způsobem, jak doplnit chuť nápoje, je také přidání čerstvě natrhaných bylinek - lístků máty, bazalky nebo tymiánu, které zcela změní charakter připraveného nálevu.

Ovoce

Pro zpestření a zmírnění hořké chuti čisté yerby maté je vhodné přidat do nálevu ovoce - sušené, kandované, lyofilizované a nebo čerstvé. V hotových směsích nabízených různými značkami maté najdete takové přísady, jako je citronová, limetková nebo pomerančová kůra, kandovaný ananas, mango, papája a kousky mučenky, stejně jako sušené maliny, jahody, jablka, hrušky a mnoho, mnoho dalších. Nic však nenahradí čerstvé, šťavnaté ovoce. Do matera můžete vhodit čerstvě nakrájené plátky citronu nebo pomeranče, kousky grapefruitu, broskve, manga, melounu nebo vodního melounu. Čerstvé ovoce se hodí zejména k yerbě připravované na studeno (tereré) - zalité ledovou vodou nebo s přidáním kostek ledu.

Bylinky a ovoce - přísady do yerby maté

Sladká yerba maté

Pití sladké yerby maté není trestné. Takto ji pijí Argentinci a vy ji můžete pít také, pokud je pro vás její chuť příliš silná. K oslazení nápoje můžete použít bílý cukr, ale při pití tak zdravého a na vitamíny bohatého nápoje se spíše vyplatí použít přírodní sladidla: třtinový cukr, med, stévii, melasu nebo xylitol. Pokud chcete nápoj osladit, je lepší ho zalít oslazenou vodou - nebudete tak muset míchat bombillou v materu vyhnete se ucpání filtru.

Místo vody

Při přípravě tereré, studeného maté, nemusíte používat čistou vodu. Směs můžete zalít sycenou vodou, abyste získali příjemně perlivý nápoj. Perlivá voda je vhodná pouze pro tereré - po převaření ztrácí bublinky. Když už jsme u studené yerby maté, stojí za zmínku tereré se šťávou, tzv. "tereré ruso". - na počest ruských vojáků, kteří po Říjnové revoluci uprchli do Jižní Ameriky. V tomto případě se směs yerby maté přelévá studenou ovocnou šťávou, která neutralizuje hořkou chuť cesmíny. Příchuť šťávy, ze které nápoj připravíte, záleží na vás a vaší fantazii. Další alternativou přípravy nápoje na bázi yerby je v Argentině oblíbený "mate de leche", což je yerba zalitá horkým mlékem s přídavkem cukru. Tento nápad se může zdát trochu zvláštní, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Co třeba yerba maté s alkoholem? V Jižní Americe se někdy voda nahrazuje pivem. Někdy se do tradičně připravovaného nápoje přidává vodka nebo brandy, které jsou velmi hřejivé, ale také velmi hořké.p>

Výhody vytvoření vlastní směsi yerby maté

Existuje spousta nápadů, jak zpestřit chuť nápoje z yerbou maté, a jediným omezením je vaše představivost. Yerba maté je velmi půvabný materiál pro experimenty, takže stojí za to hledat zajímavá řešení a řídit se vlastním vkusem. Vlastní příprava směsí vám umožní nejen větší kontrolu nad chutí a intenzitou přísad, ale také ušetří peníze. Přidáním vlastních ingrediencí do matera si můžete být jisti jejich kvalitou a tím odkud pocházejí. Čerstvé bylinky a ovoce mají zcela jinou chuť než sušené a kandované přísady v hotových směsích yerby maté. Oslazením yerby nebo zalitím nápoje jinou tekutinou než vodou bude pro Vás zcela novým zážitkem.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel