Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

vlastnosti. Jak působí zelený nálev z Jižní Ameriky?

2022-04-14
vlastnosti. Jak působí zelený nálev z Jižní Ameriky?

Otevřete ospalé oči, je teprve 6.00 ráno. S velkými obtížemi vstáváte z postele. Jdete do kuchyně, postavíte vodu do konvice a sáhnete po kávě, kterou si nalijete do šálku. Slyšíte pískání konvice. Od úplného probuzení vás dělí jen několik vteřin. Najednou vás napadne: co kdybyste kávu vyměnili za něco zdravějšího? Místo hrnku položit na kuchyňskou linku matero? Dát si místo černé kávy zelenou yerbu maté? Místo lžičky použít bombillu? Zjistěte, co je yerba maté, její účinky a prospěšnost pravidelného pití!

Ale co to je yerba maté?

Yerba maté je nálev ze sušených listů a větviček ilexu paraguariensis, rostliny, kterou známe jako cesmínu paraguayskou a která se ve svém přirozeném prostředí vyskytuje na hranicích čtyř jihoamerických zemí: Brazílie, Argentiny, Paraguaye a Uruguaye. Cesmína paraguayská je známá jako "věčně zelený strom". Může dosáhnout výšky až 18 metrů, ale obvykle nepřesahuje 6-8 metrů. Má charakteristické podlouhlé listy s vroubkovaným okrajem. Vlastnosti této rostliny objevili již dávno indiáni kmene Guarani. Zjistili, že žvýkání listů cesmíny odstraňuje únavu, rozjasňuje mysl, bystří smysly a snižuje hlad. Rostlina si získala oblibu díky jezuitským misionářům, kteří přišli do povodí řeky Paraná v polovině 17. století během jejího dobývání. Díky nim vznikly v Jižní Americe první plantáže yerby maté, začal její vývoz do Evropy a yerba maté se stala neodmyslitelnou součástí života Jihoameričanů. V současné době si yerba maté již několik let získává oblibu po celém světě a stává se alternativou k běžnému čínskému čaji a kávě.

Yerba maté - vlastnosti a účinky

Zelený nápoj jihoamerických indiánů je skutečným zázrakem přírody. Má mnoho cenných vlastností a obsahuje mnoho vitamínů, mikro- a makroprvků, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Patří mezi ně zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík a také vitaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9, C a E. Jedna porce yerby maté představuje obrovskou a především zdravou a přírodní dávku cenných látek. Kromě toho má nízký obsah kalorií. Co víc si přát!

Yerba maté - vlastnosti:

Vitamíny a minerály v yerbě maté

Obsah vitamínů a minerálů v yerbě maté. Posilující vlastnosti

Uvádí se, že yerba maté obsahuje asi 200 přírodních chemických sloučenin. Ne všechny se však vstřebají a některé z nich jsou vyplaveny vodou, kterou je směs zalitá. Přesto je nesporným faktem, že yerba maté je zdrojem velkého množství vitamínů a minerálů, které napomáhají fungování lidského organismu. Není možné vyjmenovat všechny složky obsažené v yerbě maté, ale mezi nejdůležitější patří:

 • vitamíny: A, B, C a E.
  - vitamín A je zodpovědný za udržování normálního stavu pokožky, vlasů a nehtů, zlepšuje zrak, posiluje imunitní systém a podporuje tvorbu červených krvinek v těle,
  - vitamíny skupiny B jsou jedny z nejdůležitějších látek, které lidské tělo potřebuje. Ovlivňují nervový systém, činnost srdce a svalů a stav kůže. Podporují také metabolismus a mají vliv na naši náladu.,
  - vitamíny C a E mají antioxidační účinek. První z nich navíc posiluje odolnost organismu proti infekcím, zatímco druhý podporuje kardiovaskulární systém.
 • polyfenoly, což jsou organické chemické sloučeniny, které mají silný antioxidační účinek a zpomalují tak proces oxidace. Jsou jim připisovány protirakovinné účinky a prevence kardiovaskulárních onemocnění.
 • xantiny - kofein, teobromin a teofylin, které mají povzbuzující účinky.
 • mikro a makroprvky: zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík jsou nezbytné pro fungování lidského organismu.
 • saponiny - jsou zodpovědné za specifickou hořkou chuť yerby maté a za pěnivý efekt, který se tvoří na povrchu nápoje. Mají močopudné, protizánětlivé a antibakteriální účinky, podporují trávicí systém a mohou regulovat hladinu cholesterolu.

Yerba maté versus káva a jiné kofeinové nápoje. Stimulační vlastnosti

Rostoucí obliba yerby maté po celém světě je dána především jejími povzbuzujícími účinky, které pramení z obsahu kofeinu, známého také jako matein. Je obtížné přesně určit obsah kofeinu v yerbě maté, protože závisí na mnoha faktorech, například na druhu a množství směsi, způsobu vaření yerby a na tom, kolikrát se yerba zalévá. Zhruba lze předpokládat, že litr nápoje z cesmíny paraguayské obsahuje přibližně 70-650 mg kofeinu. Pro srovnání, litr espressa obsahuje 1700-2250 mg kofeinu, litr vařené kávy 380-650 mg kofeinu, energetické nápoje obsahují přibližně 320 mg kofeinu a čaj 280 mg kofeinu. Sycené nápoje, jako je coca-cola, obsahují přibližně 96-185 mg kofeinu. Yerba maté proto obsahuje méně kofeinu než káva, která stimuluje okamžitě a rychle "nakopne", ale má také poměrně krátký účinek. Yerba maté se může louhovat několikrát a každý další nálev je o něco slabší než ten předchozí, ale stále poskytuje dostatek energie, takže účinek cesmínového nápoje je mnohem delší než u kávy. Yerba maté je silnější než čaj, ale ve srovnání s limonádami a energetickými nápoji je jasným vítězem, co do obsahu. Je zdravá a zcela přírodní - na rozdíl od nápojů, které obsahují tuny cukru a řadu syntetických látek.

Yerba maté má povzbuzující účinek

Antioxidanty a antioxidační účinky yerby maté

Jednou z nejdůležitějších složek yerby maté jsou polyfenoly. Jedná se o organické chemické sloučeniny ze skupiny fenolů, které mají antioxidační účinky, tzn. zastavují nebo zpomalují proces oxidace látek. Obecně se předpokládá, že pomáhají v prevenci rakoviny a ischemické choroby srdeční. Pomáhají bojovat proti volným radikálům, které vznikají v těle jako odpadní produkt metabolických procesů, námahy nebo nemoci a přispívají k urychlení stárnutí buněk, brání regeneraci organismu, mohou poškozovat DNA a ovlivňovat vznik rakoviny. Saponiny a kyselina chlorogenová obsažená v yerbě maté jsou spolu s polyfenoly také přírodními antioxidanty, které dále posilují pozitivní vlastnosti nálevu.

Čistící a regulační vlastnosti trávicího systému

Yerba maté podporuje trávicí systém. Vitamíny a látky, které obsahuje, podporují krevní oběh v těle, což má vliv na fungování jater. Minerály, které dodáváte tělu pitím yerby maté, také zlepšují metabolické procesy, což napomáhá detoxikaci organismu a odstraňování škodlivých toxinů, které se hromadí v důsledku nadbytku tuku a cukru nebo konzumace těžkých, smažených jídel. Tento nápoj má také močopudný účinek, který pomáhá účinněji vyplavovat škodlivé látky z těla. Na trhu je k dispozici mnoho směsí yerby maté s přísadami, jako je heřmánek, anýz, máta, fenykl, boldo atd. Tyto přísady mohou mírně posílit pozitivní účinky yerby na proces trávení, produkci žaludečních šťáv nebo uvolnění svalů. Některé z těchto bylin mají také účinek proti zácpě.

Efektivnější trávicí systém znamená také lepší kontrolu nad tělesnou hmotností. Mnoho lidí věří, že yerba maté má zeštíhlující účinek. Tento nápoj má jistě velký potenciál jako doplněk k dietě a fyzické aktivitě, které jsou nezbytné ke snížení nadváhy. Kofein obsažený v yerbě maté kromě výše popsaného povzbuzujícího účinku také zlepšuje metabolismus, což vede k rychlejšímu spalování tuků. Kyselina chlorogenová, která se nachází v yerbě, zefektivňuje metabolismus cukrů v těle. Saponiny zase působí na snižování hladiny cholesterolu a zpomalují vstřebávání tuků. Yerba maté také potlačuje pocit hladu, což znamená, že při jeho pití budete méně častěji sahat po jídle a třeba nebudete chtít ani svačit. Nezapomeňte však, že se nejedná o zázračný lék na obezitu!

Účinky yerby maté na krevní tlak a duševní pohodu

Yerba maté pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, čímž se zvětšuje prostor v cévách a krev jimi může proudit efektivněji. To způsobuje snížení krevního tlaku. Na druhou stranu povzbuzující kofein obsažený v yerbě způsobuje zvýšení krevního tlaku. Tento účinek není tak rychlý jako při pití kávy, a to díky teobrominu a teofylinu obsaženým v maté, jež rozšiřují cévy, a zabraňují tak náhlému zvýšení krevního tlaku. Účinek maté je proto pozvolný, mírnější a rovnoměrnější. Lidé, kteří yerbu pravidelně pijí, tvrdí, že přispívá k regulaci krevního tlaku. Je ovšem důležité mít na paměti, že každý organismus je jiný a že tento nápoj není lék, takže lidé, kteří bojují s příliš nízkým nebo příliš vysokým krevním tlakem, by měli k pití yerby maté přistupovat s opatrností.

Ke zlepšení duševního stavu významně přispívá regulace krevního tlaku a celkové uvolnění, ke kterému dochází při pití yerby maté. Dalo by se říci, že yerba maté má antidepresivní účinek díky obsahu vitaminů skupiny B (zejména vitaminu B3) a hořčíku. Jednou z vlastností vitamínu B3 je příznivý vliv na nervový systém a duševní stav. Jedním z příznaků nedostatku hořčíku v těle jsou naopak depresivní poruchy. Tyto dvě složky jsou proto v každodenní lidské stravě nesmírně důležité a yerba maté je jejich velmi dobrým zdrojem. Pití yerby maté zlepšuje náladu, povzbuzuje mozek a může přinést úlevu při depresích. Yerba maté není lékem na depresi, takže nenahrazuje návštěvu odborníka např. při výrazném poklesu nálady nebo jiné závažné poruše. Určitě však zlepší špatnou náladu a zvýší emoční výkonnost.

Yerba maté jako kosmetický přípravek

Tato vlastnost maté může zaujmout zejména něžné pohlaví. Yerba maté obsahuje mnoho látek, které mají velmi dobrý vliv na stav pokožky, vlasů a nehtů. Vitamin B3 má kromě příznivého účinku na nervy také velmi dobrý vliv na prokrvení pokožky a stav vlasů. Vitamin C, známý také jako "vitamin mládí", zpevňuje, rozjasňuje a dodává pleti lesk. Vitamin E chrání pokožku před předčasným stárnutím, hydratuje ji, obnovuje její pružnost a hladkost. Stejně dobrý vliv na stav pokožky má i vitamin A. Křemík obsažený v yerbě maté pomáhá udržovat kůži, kosti, nehty a vlasy v dobrém stavu. Zinek zase může pomoci při léčbě akné a kožních onemocnění. Pravidelné pití yerby maté je proto velmi prospěšné a zlepší nejen vnitřní fungování lidského těla, ale i vnější vzhled člověka.

Zelené zlato jihoamerických indiánů - yerba maté. Účinky, pro které se vyplatí začít ji pravidelně pít

Jak vidíte, yerba maté je vitaminová bomba, kterou stojí za to zařadit do každodenního jídelníčku. Není to lék, takže i přes vysoký obsah vitamínů a minerálů nevyléčí závažná onemocnění ani nezpůsobí radikální změny ve vašem těle. Místo toho se může jednat o zcela zdravý, velmi přirozený doplněk stravy, který podpoří fungování vašeho těla a zlepší vaši pohodu. Ačkoli se vám zpočátku může zdát, že vám kvůli výrazné hořkosti v chuti nebude chutnat, brzy zjistíte, že tento blátivě zelený nápoj stojí za vaši pozornost. Nenabádáme vás, abyste kávu nebo čaj nahradili právě jihoamerickou yerbou maté, protože každý pije to, co mu chutná, ale doporučujeme vám ji vyzkoušet a přesvědčit se o jejích zázračných vlastnostech na vlastní kůži!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel