Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté - vlastnosti. Jak účinkuje zelený nápoj z jižní ameriky?

2023-07-18
Yerba maté - vlastnosti. Jak účinkuje zelený nápoj z jižní ameriky?

Otevíráš ospalé oči, vždyť je teprve šest hodin ráno. S velkými obtížemi se zvedáš z postele. Jdeš do kuchyně, postavíš vodu do konvice a natáhneš se pro kávu, kterou si naliješ do šálku. Slyšíš, jak konvice píská. Od úplného probuzení tě dělí jen několik vteřin. Najednou tě napadne: Co kdybych tu kávu vyměnil/a za něco zdravějšího? Místo šálku položit na kuchyňskou linku matero? Místo černé kávy si nasypat zelenou yerbu maté? Použít bombillu místo čajové lžičky? Zjistěte, co je v Jižní Americe nejoblíbenějším nápojem. Jaké vlastnosti má yerba maté a jaké výhody vám její pravidelné pití přináší!

Co je yerba maté?

Yerba maté je nálev ze sušených listů a větviček Ilex paraguariensis - rostliny, kterou známe jako cesmínu paraguayskou, jež se ve svém přirozeném prostředí vyskytuje na hranicích čtyř jihoamerických zemí: Brazílie, Argentiny, Paraguaye a Uruguaye. Cesmína paraguayská je známá jako "věčně zelený strom". Může dosahovat výšky až 15 m, ale obvykle není vyšší než asi 6-8 m. Má výrazné podlouhlé listy, které jsou zakončeny vroubkovaným okrajem. Vlastnosti yerby maté objevili již dávno indiáni kmene Guaraní. Všimli si, že žvýkání listů cesmíny odstraňuje únavu, rozjasňuje mysl a bystří smysly a snižuje pocit hladu. Popularitu si cesmína paraguayská získala díky jezuitům, kteří přišli do povodí Parany v polovině 17. století, v době konquisty. Díky nim byly v Jižní Americe založeny první plantáže cesmíny, začal vývoz směsí do Evropy a yerba maté se stala nedílnou součástí života Jihoameričanů. V současné době si yerba maté již několik let získává oblibu po celém světě a stává se alternativou k běžnému čaji a kávě. Několik po sobě jdoucích skupin vědců zkoumalo chemické složení a vlastnosti yerby maté, její účinky na různé aspekty fungování lidského organismu a prokázali, že je bohatým, přírodním zdrojem zdraví.

Yerba maté - vlastnosti a účinky

Zelený nápoj jihoamerických indiánů je skutečným zázrakem přírody, který vykazuje mnoho cenných vlastností. Yerba maté obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, mikro a makro prvků, které mají nejen pozitivní vliv na lidský organismus, ale jsou nezbytné pro jeho správné fungování. Patří mezi ně minerály zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík a také vitamíny A, B, C a E. Jedna porce yerby maté představuje obrovskou a především zdravou a přírodní dávku cenných látek. Navíc má nízký obsah kalorií. Co víc si přát!

 • vyživuje a posiluje organismus, obsahuje vitamíny, minerály, mikro- a makroprvky nezbytné pro správné fungování organismu,
 • má silný a dlouhodobý povzbuzující účinek, odstraňuje únavu, zlepšuje koncentraci a rozjasňuje mysl,
 • má antioxidační účinek - zpomaluje proces stárnutí buněk,
 • snižuje pocit hladu, zlepšuje střevní peristaltiku a podporuje činnost celého trávicího systému,
 • čistí tělo od toxinů a podporuje metabolismus,
 • reguluje krevní tlak, zmírňuje stres a uvolňuje,
 • zlepšuje pleť, posiluje vlasy a nehty.

Obsah vitamínů, minerálů v yerbě maté a její posilující vlastnosti

Uvádí se, že yerba maté obsahuje přibližně 200 přírodních chemických sloučenin. Samozřejmě ne všechny jsou pro nás vstřebatelné a značná část z nich je vyplavena vodou, kterou se směs zalévá. Přesto je nesporným faktem, že yerba maté je zdrojem obrovského množství vitamínů a minerálů, které podporují lidský organismus. Není možné vyjmenovat všechny účinné látky, které se v yerbě maté nacházejí, ale mezi ty nejdůležitější patří:

 • vitamíny: A, B, C a E.
  • vitamín A je zodpovědný za udržování zdravé pokožky, vlasů a nehtů, zlepšuje zrak, posiluje imunitní systém a podporuje tvorbu červených krvinek v těle,
  • vitamíny skupiny B patří mezi nejdůležitější látky, které lidské tělo potřebuje. Ovlivňují nervový systém, činnost srdce a svalů a stav pokožky. Podporují také metabolismus a mají vliv na náladu,
  • vitamíny C a E mají antioxidační účinky. První z nich dále posiluje odolnost organismu proti infekcím, druhý podporuje kardiovaskulární systém.
 • polyfenoly, tj. organické chemické sloučeniny, které mají silný antioxidační účinek a zpomalují tak proces oxidace. Jsou jim připisovány protirakovinné účinky a prevence kardiovaskulárních onemocnění.
 • xantiny: kofein, teobromin a teofylin, které mají povzbuzující účinky.
 • minerální látky: zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík, které jsou nezbytné pro fungování lidského těla.
 • saponiny - jsou zodpovědné za specifickou hořkou chuť yerby maté a pěnu, která se tvoří na povrchu nápoje. Mají močopudné, protizánětlivé a antibakteriální účinky, podporují trávicí systém a mohou mít vliv na regulaci hladiny cholesterolu.

Yerba maté versus káva a jiné kofeinové nápoje a jejich stimulační efekt

Rostoucí obliba yerby maté po celém světě je dána především jejími povzbuzujícími účinky, které mají svůj zdroj v obsahu kofeinu, známého také jako mateina. Je obtížné přesně určit obsah kofeinu v yerbě maté, protože závisí na mnoha faktorech, jako je druh a množství směsi, způsob, jakým je yerba připravována, a kolikrát byla zalita. Zhruba lze předpokládat, že v litru nálevu yerby maté je obsaženo přibližně 70-650 mg kofeinu. Pro srovnání: litr espressa obsahuje 1700-2250 mg kofeinu, litr kávy 380-650 mg kofeinu, energetické nápoje obsahují přibližně 320 mg a čaj 280 mg kofeinu. Sycené nápoje, jako je coca-cola, obsahují přibližně 96-185 mg kofeinu. Yerba maté tedy obsahuje o něco méně kofeinu než káva. Má také odlišný účinek. Káva sice okamžitě povzbudí a rychle "nakopne", ale její účinek je poměrně krátkodobý. Yerba maté se může louhovat několikrát a každý nálev je o něco slabší než ten předchozí, ale stále poskytuje dostatek energie, takže účinek nálevu z cesmíny je mnohem delší než u kávy. Yerba maté je silnější než čaj, zatímco ve srovnání se sycenými a energetickými nápoji je z hlediska svého složení jasným vítězem. Je zdravá a zcela přírodní - na rozdíl od nápojů, které obsahují spoustu cukru a řadu syntetických látek.

Když už jsme u stimulace a účinků kofeinu obsaženého v yerbě maté, nelze nezmínit příznivé účinky nálevu z cesmíny na koncentraci a soustředění. Yerba maté zbystřuje smysly, zlepšuje činnost mozku a stimuluje nejen tělo, kterému dodává energii, ale také šedé buňky mozku, které tak pracují lépe a déle. Ne nadarmo se nápoj indiánů kmene Guaraní doporučuje např. pracovníkům v administrativě nebo studentům, prostě všem, kteří musí obzvlášť namáhat svou mysl. Zvýšená schopnost soustředění je výsledkem vitamínů skupiny B a hořčíku obsažených v yerbě.

Antioxidanty a antioxidační účinky yerby maté

Jednou z nejdůležitějších složek yerby maté jsou polyfenoly. Jedná se o organické chemické sloučeniny ze skupiny fenolů, které mají antioxidační účinky, tj. zastavují nebo zpomalují oxidaci látek. Všeobecně se předpokládá, že jsou prospěšné v prevenci rakoviny a ischemické choroby srdeční. Pomáhají bojovat proti volným radikálům, které vznikají v těle jako odpadní produkt metabolických procesů, cvičení nebo nemocí a přispívají k urychlenému stárnutí buněk, brzdí regeneraci organismu, mohou poškozovat DNA a ovlivňovat vznik rakoviny. Saponiny a kyselina chlorogenová obsažené v maté jsou spolu s polyfenoly přírodními antioxidanty, které dále posilují pozitivní vlastnosti nápoje.

Očistné a regulační účinky na činnost trávicího systému

Yerba maté podporuje funkci trávicího systému. Vitamíny a látky, které obsahuje, podporují prokrvení organismu, což má vliv na funkci jater. Minerální látky, které dodáváte tělu pitím yerby maté, také zlepšují metabolické procesy, což napomáhá detoxikaci organismu a odstraňování škodlivých toxinů, které se hromadí díky nadměrnému množství tuku a cukru nebo při konzumaci těžko stravitelných, smažených jídel. Nápoj má také močopudný účinek, který pomáhá účinněji odplavovat škodlivé látky z těla. Na trhu je k dostání mnoho bylinných směsí yerby maté s přísadami, jako je heřmánek, anýz, máta, fenykl, boldo atd. Tyto přísady mohou poněkud posílit pozitivní účinky yerby na proces trávení, produkci žaludečních šťáv nebo uvolnění svalů. Některé z těchto bylin mají také účinek proti zácpě.

Efektivnější trávicí systém znamená také lepší kontrolu nad tělesnou hmotností. Mnoho lidí věří, že yerba maté má odtučňovací účinek. Tento nápoj má jistě velký potenciál jako doplněk diety a fyzické aktivity, které jsou pro snižování nadváhy nezbytné. Kofein obsažený v yerbě kromě výše popsaných stimulačních vlastností také zlepšuje činnost metabolismu, což vede k rychlejšímu spalování tuků. Kyselina chlorogenová, která se v yerbě nachází, zefektivňuje metabolismus cukrů v těle. Saponiny zase působí na snižování hladiny cholesterolu a zpomalují vstřebávání tuků. Yerba maté také potlačuje pocit hladu, což znamená, že jejím pitím budete méně často sahat po jídle a méně mlsat. Pamatujte však, že se nejedná o zázračný lék na obezitu!

Účinky yerby maté na krevní tlak a duševní pohodu

Yerba maté pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, čímž se zvětšuje prostor v cévách a krev jimi může proudit efektivněji. To vede ke snížení krevního tlaku. Na druhou stranu povzbuzující kofein, který je v yerbě obsažen, způsobuje zvýšení krevního tlaku. Tento účinek není tak rychlý jako při pití kávy, a to díky teobrominu a teofylinu obsaženým v maté, díky kterým se rozšiřují cévy a zabraňují tak náhlému zvýšení krevního tlaku. Účinek yerby maté je proto pozvolný, mírnější a rovnoměrnější. Lidé, kteří yerbu pravidelně pijí, tvrdí, že přispívá k regulaci krevního tlaku. Je ovšem důležité mít na paměti, že každé tělo je jiné a tento nápoj není lék, takže lidé, kteří se potýkají s příliš nízkým nebo příliš vysokým krevním tlakem, by měli k tématu pití yerby maté přistupovat opatrně.

Regulovaná hladina krevního tlaku a celkové uvolnění, které je výsledkem pití yerby maté, významně přispívá ke zlepšení duševního stavu. Dalo by se říci, že yerba maté má antidepresivní účinek a to hlavně díky obsahu vitaminů skupiny B (zejména vitaminu B3) a hořčíku. Jednou z vlastností vitaminu B3 je jeho příznivý vliv na nervový systém a duševní stav. Jedním z příznaků nedostatku hořčíku v těle jsou zase depresivní poruchy. Tyto dvě složky jsou proto v každodenní stravě člověka nesmírně důležité a yerba maté je jejich velmi dobrým zdrojem. Její pití zlepšuje náladu, povzbuzuje činnost mozku a může přinést úlevu při projevech úzkosti. Yerba maté není lékem na depresi, takže nenahrazuje návštěvu odborníka při výrazném poklesu nálady nebo závažné poruše. Určitě však zlepší špatnou náladu a zvýší emoční odolnost.

Yerba mate pomáhá v péči o krásu

Tato vlastnost yerby maté může být zajímavá zejména pro něžné pohlaví. Yerba maté obsahuje mnoho látek, které mají velmi dobrý vliv na stav pokožky, vlasů a nehtů. Vitamin B3 má kromě příznivého vlivu na nervy také velmi dobrý vliv na prokrvení pokožky a stav vlasů. Vitamín C, známý také jako "vitamín mládí", zpevňuje, rozjasňuje pokožku a dodává jí zářivý vzhled. Vitamín E chrání pokožku před předčasným stárnutím, hydratuje ji, obnovuje její pružnost a hladkost. Stejně příznivě působí na stav pokožky i vitamín A. Křemík obsažený v yerba maté pomáhá udržovat pokožku, kosti, nehty a vlasy v dobrém stavu. Zinek zase může pomoci při léčbě akné a kožních onemocnění. Pravidelné pití yerby maté je tedy velmi prospěšné a zlepší nejen vnitřní fungování lidského těla, ale i vnější vzhled člověka.

Má yerba maté léčivé účinky?

Yerba maté má mnoho pozitivních zdraví prospěšných vlastností. Má vynikající vliv na fungování celého organismu a podporuje jeho činnost. Při jejím pití se cítíme nejen povzbuzenější, ale také zdravější. Blahodárné účinky cesmíny paraguayské vzbudily zájem vědců po celém světě, což vyústilo v četné vědecké publikace dokazující, že pozitivní účinky yerby maté nejsou mýtem. Vědci si již mnoho let lámou hlavu nad tím, zda má yerba maté také léčivé účinky. Studie potvrdily, že "indiánský čaj" má velký potenciál podpořit léčbu cukrovky, srdečních onemocnění, obezity a má také protirakovinné a analgetické účinky. Měli bychom však mít na paměti, že otázka výzkumu léčivých vlastností cesmíny paraguayské je stále otevřená a yerba maté není všelék na každou nemoc.

Má pití yerby maté vedlejší účinky?

Navzdory rostoucí popularitě je yerba maté pro mnoho lidí stále záhadou. Obávají se nejen její výrazné, intenzivní chuti, ale také jejích účinků. Yerba maté má mnoho pozitivních zdravotních vlastností, ale může její pití způsobit nějaké vedlejší účinky? Odpověď je jednoduchá - vše, co se konzumuje v nadměrné míře, nám může uškodit, proto je důležitá střídmost a opatrnost. Nálev z cesmíny obsahuje kofein, který může při požití příliš velkého množství způsobit zvýšení krevního tlaku, bušení srdce nebo třes rukou. Samotné povzbuzení se může ukázat jako nežádoucí účinek, pokud pijeme yerbu pozdě odpoledne nebo večer, před spaním. Yerba má také močopudný účinek - pomáhá odstraňovat toxiny z těla, ale na druhou stranu může být nepříjemná při cestování nebo dlouhé procházce. Yerba maté má dráždivý účinek na žaludek a střeva, proto by se lidé se žaludečními problémy měli pití silného nápoje vyhnout. Pití yerby maté se nedoporučuje těhotným ženám a mladým matkám, stejně jako malým dětem.

Zelené zlato jihoamerických indiánů - yerba maté a její účinky, pro které byste ji měli začít pravidelně pít

Yerba maté je vitamínová bomba, kterou stojí za to zařadit do každodenního jídelníčku. Není to lék, takže i přes vysoký obsah vitamínů a minerálů nevyléčí závažná onemocnění ani nezpůsobí drastické změny ve vašem těle. Místo toho může být veskrze zdravým, velmi přirozeným doplňkem stravy, který podpoří fungování vašeho těla a zlepší vaši pohodu. Ačkoli se vám zpočátku může zdát kvůli výrazné hořkosti v chuti nevábný, rychle zjistíte, že tento kalný zelený nápoj stojí za vaši pozornost. Nenabádáme vás, abyste vyměnili kávu nebo čaj za jihoamerickou yerbu maté, protože každý pije to, co mu chutná, ale doporučujeme vám, abyste ji vyzkoušeli a sami se přesvědčili o jejích blahodárných účincích!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
pixel