Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté vám udělá radost! Argentinští vědci mají důkaz!

2024-03-12
Yerba maté vám udělá radost! Argentinští vědci mají důkaz!

Yerba maté je hluboce zakořeněná v každodenním životě Argentiny. Tradičně se konzumuje ve skupině, z jedné nádoby a prostřednictvím jedné bombilly. V posledních několika letech je tento nápoj stále populárnější po celém světě a za jeho oblibou stojí pozitivní účinky na fungování organismu. Ukazuje se, že yerba má blahodárný vliv nejen na tělo, ale také na náladu. Jakým způsobem? Na to se blíže podíváme v dnešním příspěvku.

Yerba maté - argentinský nápoj přátelství

Bez nadsázky lze říci, že yerba maté je v Argentině považována za národní nápoj. Vychutnávají si ho bohatí i chudí, mladí i staří a pije se po celý rok, bez ohledu na okolnosti nebo počasí. Zvláště pozoruhodná je v této zemi skutečnost, že zvláštní rituál pití maté během společenských setkání je stále velmi populární. Nálev se připravuje v jednom materu a předává se z ruky do ruky. Když jedna osoba nápoj vypije, znovu se směs zalije vodou a podá se dalšímu účastníkovi setkání. Argentinci jsou známí tím, že jsou velmi společenští. Rádi tráví čas s příbuznými a přáteli a společné pití nápoje je prostě baví. Užívat si společenská setkání s blízkými, v jejichž čele stojí yerba, se stává ještě příjemnější a vyvolává pozitivní asociace. Ukazuje se, že maté zlepšuje náladu nejen díky svému významu a roli v kultuře, ale souvisí to i s jeho chemií. Při pití yerby maté se uvolňují hormony štěstí dopamin a serotonin.

Yerba maté a štěstí?

Yerba maté se po celém světě proslavila jako povzbuzující nápoj. Díky obsaženému kofeinu zvyšuje energii, odstraňuje únavu a zvyšuje koncentraci, a proto si ho někteří stále častěji vybírají jako alternativu ke kávě. Kofein nejenže zlepšuje bdělost, pozornost a soustředění a zvyšuje toleranci vůči únavě, ale má také zlepšující účinek na náladu - zvyšuje uvolňování neurotransmiterů, jako je dopamin a serotonin, což vede k pocitu štěstí. Lze tedy říci, že yerba maté bohatá na kofein je nejen nápojem přátelství, ale také nápojem štěstí! Spojení yerby maté s dopaminem navíc vedlo ke studiím, které dospěly k závěru, že tento guaranský nápoj může mít klíčový význam při prevenci a zmírňování následků Parkinsonovy choroby, jejíž jednou z příčin je nedostatek dopaminu. Yerba díky obsaženému kofeinu nejenže stimuluje vylučování dopaminu, ale má také neuroprotektivní účinek na dopaminergní neurony.

Jak se změnily zvyky Argentinců?

Letos v květnu WHO konečně oznámila konec pandemie, která trvala od listopadu 2019. Tato událost obrátila svět vzhůru nohama a s ním i všechny naše zvyky, tradice a plány. Bylo nevyhnutelné, že se musely změnit i zvyky obyvatel Argentiny spojené se společným pitím maté. Situace se stala natolik vážnou, že Národní institut Yerba Mate Argentincům oficiálně doporučil, aby přestali s tradičním rituálem, kdy se skupina lidí shromáždí kolem nádoby a postupně z ní pijí nálev. Podle INYM se v důsledku zavedení omezení společenských setkání v souvislosti s pandemií snížila spotřeba cesmíny paraguayské v prvních třech čtvrtletích roku 2020 přibližně o 5 milionů kilogramů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Přesto stojí za to připomenout, že i pití yerby maté sólo, může přispět ke zlepšení nálady! Protože co je lepšího než matero plné lahodné, trpké yerby?

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
pixel