Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté - jak často ji můžeme pít? Existují nějaké kontraindikace?

2023-02-21
Yerba maté - jak často ji můžeme pít? Existují nějaké kontraindikace?

Často se nás ptáte, jaká je optimální denní dávka yerba maté a kolik ho můžete vypít, abyste to nepřehnali? Existují nějaké kontraindikace pití yerba maté? Na tyto otázky bohužel neexistují jednoznačné odpovědi. Rozhoduje o nich mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější jsou individuální predispozice každého z nás.

Yerba maté - každý pije, jak mu chutná

Yerba maté má stejně jako čaj nebo káva tu výhodu, že se dá pít na milion způsobů a každý ji pije tak, jak mu chutná - podle svých vlastních preferencí a chutí. To je její velká výhoda a nevýhoda zároveň. Na jedné straně je paraguayská cesmína vynikajícím základem pro kompozice yerba maté. Dobře se kombinuje s přísadami - bylinkami, ovocem a aromaty, což poskytuje vděčný materiál pro experimentování s nejrůznějšími příchutěmi. Výrobci yerba maté se snaží vymýšlet nové, originální fúze, ale i my můžeme popustit uzdu své fantazii ve vlastní kuchyni a objevovat nové kombinace. Můžeme také experimentovat s teplotou a dobou louhování, místo vody použít jinou tekutinu nebo zalévat jednu porci suchého čaje stále dokola a s každým přidáním objevovat nové chutě. Na druhou stranu je díky této rozmanitosti obtížné yerba maté testovat a definovat konkrétními parametry. Není možné přesně změřit obsah kofeinu, vitamínů nebo minerálů v jedné porci nálevu, přesně vědět, kolik maté zalít nebo jak dlouho a při jaké teplotě louhovat. Nemůžeme přesně odpovědět na otázku: Kolik yerby se dá maximálně vypít? Můžeme se však pokusit do velké míry přibližně určit doporučenou porci yerba maté, objasnit, jaké je správné dávkování, a zvážit, jak často můžete yerba maté pít.

Jak yerba maté funguje a kolik obsahuje kofeinu?

Pro ty, kteří se ve světě yerby teprve seznamují - malá připomínka. Yerba maté je nálev z cesmíny paraguayské - rostliny, která se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe na území Paraguaye, Argentiny, Brazílie a Uruguaye. Prvními objeviteli vlastností rostliny byli indiáni kmene Guarani, kteří si všimli, že nálev z ní dodává energii, povzbuzuje organismus a zlepšuje koncentraci. Indiáni to ještě nevěděli, ale o stovky let později vědci zjistili, že v yerba maté je obsažen kofein, některými nazývaný matein, který stojí za povzbuzujícím účinkem yerby. Vzhledem k řadě faktorů (druh a množství použitého sušeného ovoce, způsob výroby, doba a teplota vaření) nelze přesně určit, kolik kofeinu se v yerbě nachází, ale vědecké zdroje uvádějí, že v jedné porci nápoje je přibližně 70-650 miligramů kofeinu - to je méně než v kávě a více než v zeleném čaji. Vědci také prokázali, že yerba je bohatým a 100% přírodním zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, polyfenolů a dalších látek, které jsou skvělé pro fungování celého lidského organismu. Zaměřme se však na kofein. Energetický náboj, který poskytuje, je vítaný zejména po ránu nebo při náročné práci mysli, ale jsou s ním spojeny nějaké vedlejší účinky? Je časté pití nálevu z cesmíny bezpečné a je možné se yerba maté předávkovat?

Kolikrát denně můžete pít yerba maté?

Jak jsme se zmínili v úvodu, tělo každého z nás může na kofein reagovat jinak, a proto jej toleruje ve vyšších či nižších koncentracích. Každý z nás je jiný. Někteří lidé se cítí okamžitě povzbuzeni, jiní při stejném množství necítí vůbec nic a další se po dávce kofeinu cítí ospalí. Účinky stimulačního kofeinu ovlivňují faktory, jako je tělesná hmotnost, zdravotní stav, strava nebo dokonce denní doba. Navíc, i když jste kompulzivní piják yerba maté, všechno má své meze a jak říká staré přísloví, příliš mnoho je nezdravé. Přestože yerba maté kromě kofeinu obsahuje řadu vitaminů a minerálů a nevyluhuje hořčík jako káva, pamatujte, že jeho předávkování může mít i nežádoucí následky. Kolik yerby lze vypít, aby přirozené povzbuzení nebylo přerušeno zhoršením pocitu pohody? Kolik se má vypít a kolik vody přidat? Podle vědeckých publikací je optimální dávka mezi 1/4 a 3/4 nádoby, přesněji asi 30 gramů sušeného yerba maté denně. Lidé, kteří s yerba maté začínají, budou k jeho účinkům náchylnější. A to i v případě, že si dosud kofein doplňovali pitím kávy nebo energetických nápojů. Optimální dávka pro začátečníky podle našeho názoru nebude 30 gramů, ale 15 gramů yerba maté, tedy velká lžíce sušeného - nejlépe podávaného nejpozději v poledne. V závislosti na druhu a kvalitě sušeného produktu si samozřejmě můžete dopřát několik nálevů vody. Yerba maté potřebuje poměrně dlouhou dobu, než uvolní své vlastnosti. Likvidace nálevu po jednom zalití by byla čirým plýtváním! Pro zkušeného matéistu by 2-3 dolévání nemělo být ničím neobvyklým. Samozřejmě je vždy nutná střídmost. Nenuťte se do pití nápoje za každou cenu a bez zvážení možných následků. Koneckonců, všechno je pro lidi, ale ve správném množství!

Existují nějaké kontraindikace pití yerba maté? Kdo by se jí měl vyhnout?

Jak je známo, kofeinové produkty nejsou vhodné pro každého. Kofein v kontrolovaném množství přináší mnohým žádoucí výhody, ale v příliš vysoké koncentraci může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je třes rukou, bušení srdce, hyperaktivita nebo nespavost. Těhotné ženy by se rozhodně měly yerba maté vyhnout. Obecně by se také neměla podávat dětem. A co lidé, kteří se potýkají s hypertenzí? Zde se doporučuje opatrnost. Neznamená to však, že by se měli nápoje zcela vzdát. Podle většiny lékařů jsou vzestupy krevního tlaku způsobeny především náhlými, nadměrnými dávkami kofeinu. Pokud je na něj naše tělo zvyklé, neměla by yerba způsobit žádnou újmu. Přesto považujeme za naprostou nutnost poradit se s lékařem!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel