Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba Mate - vlastnosti

2022-11-30
Yerba Mate - vlastnosti

Yerba maté je skutečný zázrak přírody. Povzbuzující nápoj z Jižní Ameriky je známý pro své četné zdravotní účinky. Pravidelné pití yerba maté zlepšuje paměť a koncentraci. Dodává energii, pomáhá při hubnutí a detoxikuje organismus. Jaké další vlastnosti má yerba maté? Má yerba maté léčivé účinky? V dnešním příspěvku jsme shromáždili všechny nejdůležitější informace.

Yerba mate - co to je?

Yerba maté je nápoj z listů cesmíny paraguayské, oblíbený v Jižní Americe. Jako první ji ochutnali indiáni kmene Guarani žijící na dnešním pomezí Brazílie, Paraguaye a Argentiny. Zjistili, že rostlina výborně působí proti únavě, tlumí hlad a bystří smysly. V 17. století, během dobývání, se jezuité začali zajímat o život indiánů a o yerbu, která k němu neodmyslitelně patří. Díky mnichům byly založeny první plantáže cesmíny a začal vývoz této suroviny. Nálevy si získaly uznání v celých koloniích. Brzy se staly nedílnou součástí každodenního života latinskoamerických obyvatel této části kontinentu. Yerba maté se dostala do Evropy. Ve druhé polovině 19. století se polští emigranti, kteří se usadili v Brazílii, snažili přivézt yerbu do Polska. Kvůli politickým a ekonomickým otřesům si yerba maté v Evropě zpočátku nezískala takovou slávu jako v Jižní Americe. Významný zájem o něj byl zaznamenán až v posledních letech a dodnes jeho popularita stále roste. Stále více se šíří i do zemí mimo jihoamerický kulturní okruh. Zajímavé je, že Polsko je jedním z největších dovozců sušeného produktu v Evropě. Yerba má vynikající povzbuzující účinky a mnoho zdraví prospěšných látek, proto ji mnozí oceňují jako ideální a především zcela zdravou alternativu kávy.

Jak pít yerba maté?

Na úvod stručné poučení pro ty, kteří yerbu ještě nepili. Jak se připravuje nálev z yerby? Je to snadné! Potřebujete jen trochu sušeného čaje - pro začátek doporučujeme vybrat si vzorky yerba maté (50 g), abyste získali představu o různých druzích sušeného čaje a chutích. Potřebujete také bombičku a nádobu. Bez této poslední položky se můžete obejít tak, že speciální matraci yerba maté nahradíte obyčejným keramickým šálkem. Naprosto nezbytná je však bombilla, což je speciální trubička vybavená filtrem oddělujícím nálev od sedliny - bez ní by bylo pití nálevu z jemně řezaných listů cesmíny velmi nepříjemné. Vše, co začátečník potřebuje k tomu, aby mohl začít s yerba maté, najdete v našem internetovém obchodě. Začátečníky by měly zajímat především naše startovací sady. Obsahují potřebné příslušenství spolu se sadou vzorků nebo půlkilovým balíčkem sušeného čaje. Máme jich docela dost. Každý si jistě najde něco pro sebe! Jakmile máte sušenou bylinu a potřebné nástroje, můžete si připravit nálev. Do nádoby nasypte 2-3 čajové lžičky yerby (čím více, tím intenzivnější bude), zalijte horkou, ale vychlazenou vodou (o teplotě asi 70-80 stupňů Celsia) a vložte bombičku, jejíž náustek ucpěte prstem. Nemíchejte se! Nálev bude po několika minutách připraven k pití.

Vlastnosti yerba maté

Zopakujme si to: yerba maté je skutečný zázrak přírody. Povzbuzující nápoj z Jižní Ameriky je známý pro své četné zdravotní účinky. Obsahuje celou řadu stopových prvků, minerálů a vitaminů. Yerba maté dodává energii, pomáhá při hubnutí a podporuje detoxikaci organismu. Zabraňuje anémii a má silné antioxidační vlastnosti, které se projevují v posílení imunitního systému. Pravidelné popíjení nálevu z cesmíny zlepšuje koncentraci a stimuluje mozkové funkce. Kromě toho se může projevit na zlepšení nálady. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Těžko bychom hledali jiný zdroj tolika cenných látek pro tělo. Vlastnosti yerba maté, které zde uvádíme v souhrnné podobě, vám pravděpodobně budou povědomé, pokud jste již slyšeli o zázračném nápoji indiánů Guaraní. V následujícím textu se jim budeme věnovat podrobněji. Užijte si čtení!

  Shrneme-li úvod, můžeme vyzdvihnout následující vlastnosti yerba maté:

  • má vysoký obsah přírodního kofeinu a je vynikajícím stimulantem,
  • obsahuje řadu vitamínů a minerálů,
  • má antioxidační účinek,
  • zlepšuje imunitu,
  • zpomaluje stárnutí buněk,
  • snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění,
  • může zlepšit soustředění,
  • snižuje hladinu cholesterolu,
  • zlepšuje libido.

Spousta vitamínů a antioxidantů. Yerba maté jich má více než káva a energetické nápoje!

Yerba maté je vynikající pro výživu těla. Obsahuje řadu vitaminů a minerálů, které jsou důležité pro každodenní fungování celého těla. Patří mezi ně vitaminy skupiny B (např. vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9), vitamin C a E. Obsahuje také minerální látky, jako je zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík. Pozornost upoutá zejména poslední prvek. Přesně tak! Zatímco káva vyplavuje hořčík z těla, yerba maté ho dodává! Zinek je mimo jiné nezbytný pro správný vývoj kosterního systému a je také zodpovědný za růst vlasů a nehtů. Draslík zajišťuje acido-alkalickou rovnováhu v těle. Fosfor ovlivňuje vývoj kostí, svalů a nervového systému. Vápník je také důležitý pro správnou funkci kosterního systému - je stavebním materiálem pro kosti a zuby. Křemík se mimo jiné podílí na syntéze kolagenu.

Vraťme se k vitamínům. Ty, které patří do skupiny B, jsou zodpovědné především za činnost nervového systému, což se projevuje na našem duševním zdraví. Hrají totiž důležitou roli při asimilaci sacharidů, tj. při přeměně glukózy na energii potřebnou pro mozek. Nepřímo tak působí na uvolnění nervového napětí a zlepšení intelektuální výkonnosti. Kromě toho zlepšují soustředění a zabraňují výkyvům nálady. Vitamíny C a E jsou neméně důležité pro fungování našeho organismu. Mají antioxidační účinky, které zpomalují stárnutí a odumírání buněk a celkově zlepšují imunitu.

Co dalšího se v yerba maté nachází?

Yerba maté je nejen plná vitamínů a minerálů, které vykazují četné zdravotní účinky. Je také bohatým zdrojem polyfenolů, což jsou organické chemické sloučeniny, které mají silné antioxidační účinky. Jejich úlohou v těle je zastavit nebo oddálit oxidaci látek. Bojují proti volným radikálům, které jsou pro tělo škodlivé - způsobují rychlejší stárnutí buněk, mohou poškozovat DNA a mají vliv na vznik rakoviny. Jedním z antioxidantů obsažených v yerba maté je další cenný prvek pro tělo, který stojí za popis - kyselina chlorogenová. Jeho vlastností je silný antioxidační účinek, který se mimo jiné projevuje ve zlepšení imunity. Podle vědců může být kyselina chlorogenová navíc užitečná v boji proti cukrovce. To proto, že má vliv na snížení hladiny cukru v těle. Je třeba dodat, že tato sloučenina zvyšuje citlivost těla na inzulín. Není divu, že se někdy používá v boji proti inzulínové rezistenci. Kromě toho má antibakteriální a protizánětlivý účinek. V yerba maté jsou také přítomny saponiny - další přírodní antioxidant. Tyto sloučeniny přispívají k charakteristické hořké chuti nálevu z cesmíny paraguayské. Vykazují mnoho vlastností - mají močopudné, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Způsobují také jemné napěnění infuze.

Yerba maté vs. káva. Který stimuluje lépe?

Obliba yerba maté rok od roku roste. Přestože je bohatý na vitaminy a další pro tělo cenné látky, nejsou to ty, které mu přinesly největší slávu. Nejcennější je kofein, který dodává yerba maté silný povzbuzující účinek. V tomto ohledu yerba maté konkuruje kávě a stále více konzumentů kávy ji volí jako zdravější alternativu. Který nálev je lepší pro zdraví a silněji stimulující? Obsah kofeinu v yerba maté není snadné jednoznačně určit. To je ovlivněno faktory, jako je typ a množství sušeného materiálu použitého k výrobě nálevu a teplota vaření. Obecně se předpokládá, že litr yerba maté může obsahovat přibližně 70-650 miligramů kofeinu. Pro srovnání, v litru silné kávy espresso je 1700-2250 miligramů kofeinu a v litru vařené kávy 380-650 miligramů kofeinu.

Jak vidíte, káva má vyšší obsah kofeinu než yerba. Znamená to, že to bude lepší stimulant? Ne nutně! Yerba dodává energii vyváženějším způsobem. Po šálku kávy cítíme náhlý příliv síly. Bohužel stejně rychle následuje "sešup dolů", který často zahrnuje slabost a třes rukou. To vše je způsobeno vyluhováním hořčíku. S yerba maté je to úplně jinak! Kofein je dodáván pomaleji, což umožňuje harmonický pocit stimulace bez "výkyvů" nálady. Navíc obsahuje celou řadu cenných minerálů a živin, včetně samotného hořčíku! Není divu, že si yerba nachází stále více příznivců.

Yerba maté na paměť a koncentraci

Yerba maté je mnohem víc než jen zdravý zdroj přírodního kofeinu a polyfenolů. Ponechme tedy na chvíli stranou stimulační potenciál yerby a její antioxidační vlastnosti a podívejme se na její další pozoruhodné vlastnosti. Podle vědců může konzumace yerba maté zlepšit koncentraci. To je další důvod, proč si yerbu oblíbili studenti a dělníci. To vše díky vitamínům skupiny B a vysoké dávce hořčíku. Za zmínku stojí, že existují speciální směsi yerba maté a složek, které dále stimulují mozkové funkce. Za pozornost stojí zejména směsi s označením "mas IQ". Kromě sušeného yerba maté obsahují složky, které navíc podporují mysl. Patří mezi ně například ženšen nebo ginkgo biloba. Nejoblíbenějším produktem tohoto typu v našem internetovém obchodě je Verde Mate Green Mas IQ yerba mate.

Zeštíhlující vlastnosti yerba maté

Nálev z cesmíny paraguayské vám pomůže zhubnout. Yerba maté potlačuje chuť k jídlu a menší chuť k jídlu znamená méně mlsání a lepší kontrolu hmotnosti. Kromě toho yerba urychluje metabolické procesy, což umožňuje rychlejší spalování tuků. Důležitou roli v této oblasti hraje již zmíněná kyselina chlorogenová. Jeho antidiabetické účinky souvisejí se zvýšením citlivosti na inzulín a snížením vstřebávání glukózy. To se pak projeví v lepším metabolismu cukrů a nehromadění nadbytečného tuku. Vitamíny a minerály obsažené v yerbě zlepšují krevní oběh v těle, což se projevuje v efektivnější funkci jater. Vitamíny a minerály také zlepšují metabolické procesy. Díky účinnějšímu metabolismu se z těla odstraňují škodlivé látky, které se usazují v důsledku nadbytku cukru a tuku. Na lepší metabolismus má vliv také močopudný účinek, za který yerba maté vděčí saponinům, které obsahuje. Účinnější detoxikace organismu vede k lepším výsledkům při hubnutí.

Jakýkoli druh yerba maté může pomoci při hubnutí. Vyplatí se však zajímat se o bylinné směsi yerba maté připravené speciálně s ohledem na hubnutí. Patří mezi ně výrobky označené jako "silueta". Toto slovo pochází ze španělštiny a doslova znamená "silueta". Kromě samotné yerba maté obsahují siluety nejčastěji přísady na podporu trávení. Patří mezi ně bylinky, jako je jihoamerická boldo, máta, purgativ nebo kopr. Je třeba zdůraznit, že yerba s bylinnými složkami má nejen skvělý účinek. Obecně jsou také velmi chutné. Mate na hubnutí je v našem obchodě velmi oblíbený. Zákazníci si nejčastěji pochvalují tyto produkty:

 • Verde Mate Silueta
 • Guarani Silueta
 • Verde Mate Regulase
 • Yaguar Silueta

Nepochybujeme o tom, že každý, kdo chce zhubnout, by se měl zajímat o yerba maté. Nezapomínejme však, že nálev z cesmíny paraguayské nelze považovat za zázračný lék na obezitu. Po jeho vypití nezhubnete náhle a zázračně několik kilogramů. Požadovaného efektu štíhlé postavy lze dosáhnout pouze komplexním přístupem k léčbě. K dosažení štíhlé postavy je třeba dbát na zdravou, vyváženou stravu a fyzickou aktivitu a yerba maté může být skvělým doplňkem těchto aktivit.

Yerba mate a sport

Sportovci stále častěji zařazují yerba maté do svého každodenního jídelníčku. Není divu. Část infuze před tréninkem je způsob, jak poskytnout vyváženou dávku živin a minerálů, stejně jako sadu vitamínů. Yerba maté je povzbuzující, ale na rozdíl od kávy obsahuje hodně hořčíku. Díky tomu nezpůsobuje náhlý příliv energie a rychlý úbytek sil a pocity podrážděnosti. To ale není vše. Díky yerbě se stimuluje metabolismus sacharidů. To se projevuje zvýšením energetických zásob a zlepšením výkonnosti, což umožňuje delší fyzickou aktivitu. Infuze má také za následek, že zabraňuje hromadění kyseliny mléčné a zpomaluje vznik tzv. "kyselinek". Když k tomu připočteme již zmíněné antioxidační vlastnosti, jsou závěry zřejmé. Yerba maté je vynikajícím podpůrným prostředkem pro fyzické cvičení! Příklady pocházejí od těch nejlepších. Sportovci světové úrovně jsou fanoušky nálevů z yerba maté. S nádobou plnou životodárné yerby se nechaly vyfotografovat takové celebrity jako Leo Messi, Cristiano Ronaldo nebo Antoine Griezmann. Polský fotbalista Krzysztof Piątek je také fanouškem maté. Jak se můžete sami přesvědčit, ti nejlepší z nejlepších vědí, co je dobré!

Yerba maté a duševní pohoda

Je těžké popřít, že deprese se v dnešní době stala jednou z nejzávažnějších civilizačních chorob. Ukazuje se, že yerba maté může pomoci zlepšit duševní stav. Antidepresivní účinek yerba maté je způsoben vysokým obsahem vitaminů skupiny B, zejména vitaminu B3 a hořčíku. Yerba maté tak může přinést úlevu od deprese, mírné úzkosti a výkyvů nálad. Vědci se shodují, že existuje souvislost mezi hladinou mikro- a makronutrientů a duševní pohodou. Yerba je bohatá na cenné složky, které pomohou nahradit jejich nedostatky. Proto se vyplatí zařadit ji do každodenního jídelníčku. Yerba maté je relaxační a uklidňující. Jeho příprava vyžaduje určité kroky a celý proces je rituálem. Pije se pomalu a vychutnává se každý doušek. To vás nevyhnutelně donutí na chvíli se zastavit a odložit věci, které vám každodenně způsobují stres. Kromě toho, pokud milujete yerbu, její pití vám okamžitě zlepší náladu a budete se cítit lépe. Pití yerby po ránu vás pozitivně naladí na celý den a její pití během dne vám zpříjemní každou činnost. Nezapomeňte však, že infuze, i když je zdravá, není lékem na každé zlo. Nenahrazuje odbornou terapii závažných psychických problémů.

Yerba maté - zdravotní účinky na srdce a kardiovaskulární choroby

Při pravidelné konzumaci má yerba maté pozitivní účinky na kardiovaskulární systém. Zde je uveden zejména jeho antiaterosklerotický účinek. Nálev z cesmíny paraguayské pomáhá v boji proti tzv. špatnému cholesterolu neboli LDL. Ten obsahuje více tuku než bílkovin, což způsobuje jeho hromadění v cévách. V důsledku toho může být příčinou infarktu. Pravidelná konzumace yerba maté (obvykle se doporučuje dávka kolem 0,5 litru denně) je skvělým způsobem, jak účinně metabolizovat LDL. To vše díky saponinu a enzymu paraoxonáze obsaženému v yerbě. Znovu připomínáme, že cesmína i přes své pozitivní účinky na organismus není lékem. Spíše by měl být považován za doplněk stravy. Ten by měl být vyvážený a bohatý na zdravé, nezpracované potraviny. Pouze komplexní přístup ke kardiovaskulárnímu zdraví může přinést požadované výsledky. Nezapomínejme také, že ačkoli je yerba maté zdravé, existují některé kontraindikace jeho pití. Mezi ně patří velmi vysoký krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění. Proto znovu zdůrazňujeme, že základem informované a účinné léčby je pravidelná lékařská konzultace!

Na tomto místě je třeba zmínit, že pozitivní účinky pití yerba maté potvrdila i vědecká komunita, což nás jen utvrzuje v přesvědčení, jak zázračnou rostlinou cesmína paraguayská je. Některé produkty se dokonce chlubí doporučením lékařských institucí. Jedním z nich je oblíbená argentinská yerba maté Rosamonte. Argentinská kardiovaskulární společnost, která sdružuje odborníky na srdce z celé země, k němu vydala pochvalné stanovisko. Není divu, že společnost Hreñuk, která je za tuto značku zodpovědná, uvádí tyto informace na obalech svých výrobků.

Yerba maté a sexuální aktivita

Mezi faktory úspěšného sexuálního života se uvádí strava bohatá na cenné minerály a živiny, zdravý kardiovaskulární systém, emocionální stabilita a celková životní síla. Jak jste se dozvěděli z předchozích částí tohoto článku, yerba maté má mnoho pozitivních vlastností a může ovlivnit prakticky všechny zde uvedené oblasti. Lze tedy usuzovat, že yerba maté má nepřímo pozitivní vliv na libido. Zajímavé je, že někteří výrobci nabízejí speciální směsi, které mohou potenciál yerba maté jako afrodiziaka ještě zvýšit. Ty nejčastěji obsahují catuavu a muiru puamu. Tyto rostliny, které pocházejí z amazonských pralesů, jsou místními obyvateli již po staletí uznávány jako přírodní léčivé prostředky. V našem internetovém obchodě s yerba maté najdete několik produktů, které tyto přísady obsahují. Zákazníci si nejčastěji vybírají brazilské odrůdy Verde Mate Green La Potente a Yaguar Amore nebo paraguayské odrůdy Kurupi Katuava a Guarani Katuava. Vřele je doporučujeme!

Yerba mate v péči o krásu

Yerba maté má vynikající účinky na celé tělo - nejen uvnitř, ale i na vnější vzhled. Může být užitečný při péči o krásu. Yerba maté obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na mnoho aspektů krásy. Patří mezi ně zejména křemík a zinek a vitaminy B, C a E. Jsou zodpovědné za stimulaci růstu vlasů, vzhledu a stavu pokožky a posílení nehtů. Pokud tedy chcete pečovat o svůj vzhled zcela přirozeným způsobem, vyplatí se zařadit yerba maté do každodenního jídelníčku.

Může se yerba maté kombinovat s léky?

V tomto textu jsme již několikrát upozornili, že yerba není lék a navzdory mnoha vlastnostem, které vykazuje, nemůže nahradit specializovanou léčbu pod vedením lékaře. A lze yerba maté kombinovat s léky? Je nepravděpodobné, že by infuze yerba maté ovlivnila účinky lehkých léků proti bolesti hlavy, po kterých saháme ve chvílích slabosti. Vzhledem ke kofeinu obsaženému v yerbě, který způsobuje zvýšení krevního tlaku a hyperaktivitu, je však lepší být opatrný při kombinaci yerby s některými léky. Nemáme informace o tom, zda a do jaké míry se yerba maté střetává s konkrétními léky, ale doporučujeme opatrnost. Pokud něco pravidelně užíváte a chcete mít jistotu, že je pití yerba maté zcela bezpečné, určitě se poraďte se svým lékařem.

Je yerba maté karcinogenní?

Kolují zvěsti, že yerba maté má karcinogenní účinky. V průběhu několika desetiletí provedli vědci řadu studií, aby zjistili, zda je yerba maté skutečně karcinogenní a jaké faktory se na těchto účincích údajně podílejí. Bylo zjištěno, že v yerba maté sušeném tradiční metodou kouře a ohně se nacházejí polycyklické aromatické uhlovodíky (zkráceně PAU), což jsou škodlivé látky vznikající při neúplném spalování organických látek. PAU se do těla vstřebávají jícnem, který je vysokou teplotou nápoje podrážděn. Tyto zprávy byly nyní vyvráceny dalšími studiemi. Bylo zjištěno, že ano, škodlivé polycyklické aromatické uhlovodíky jsou přítomny v kouřem sušeném yerba maté, ale jejich množství není významné - není jich více než v kávě, kakau nebo grilovaném mase. Riziko vzniku rakoviny při pití yerba maté je stejné jako při pití jakéhokoli nápoje s teplotou vyšší než 65 stupňů Celsia, dokonce i čisté horké vody.

Má yerba maté negativní vlastnosti?

Nakonec rozptýlíme veškeré pochybnosti. Naši zákazníci se nás často ptají, zda existují kontraindikace pití yerby. Je nepopiratelným faktem, že yerba maté je zdravé, ale existují určité kontraindikace jeho konzumace. Naštěstí se vztahují na úzkou skupinu lidí. Vzhledem k vysokému obsahu kofeinu důrazně nedoporučujeme podávat nápoj dětem. Kofein zvyšuje krevní tlak, způsobuje hyperaktivitu a může vyvolat podrážděnost, což u malých dětí není žádoucí. Zvýšení krevního tlaku, které je důsledkem kofeinu, také znamená, že by se pití yerba maté měli vyhnout lidé trpící onemocněním tepen. Pití yerby by se měly vyhnout také těhotné ženy a mladé matky. Kofein obsažený v yerba maté je povzbuzující, proto se nedoporučuje pít nápoj večer nebo dokonce pozdě odpoledne, abyste neriskovali problémy se spánkem.

Web používá soubory cookie k poskytování služeb v souladu se Zásadami pro soubory cookie. Ve svém prohlížeči můžete definovat podmínky pro ukládání souborů cookie nebo pro přístup k nim.

V pořádku
pixel