Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba Maté - vlastnosti

2022-11-30
Yerba Maté - vlastnosti

Yerba maté je skutečný zázrak přírody. Tento povzbuzující nápoj z Jižní Ameriky považovali indiáni Guarani před staletími za zdroj zdraví prospěšných látek. Pravidelné pití yerby maté může zlepšit paměť a koncentraci. Dodává energii a pomáhá při hubnutí. Jaké další vlastnosti má yerba maté? Má yerba maté léčivé účinky? Všechny nejdůležitější informace jsme shromáždili v dnešním příspěvku.

Yerba maté - co to je?

Yerba maté je nápoj z listů cesmíny paraguayské, oblíbený v Jižní Americe. Poprvé ji ochutnali indiáni kmene Guarani žijící na dnešním pomezí Brazílie, Paraguaye a Argentiny. Zjistili, že rostlina je výborná proti únavě, zahání hlad a bystří smysly. V 17. století, v době dobyvačných výprav, se o život indiánů a k němu neodmyslitelně patřící yerbu začali zajímat jezuité. Díky mnichům vznikly první plantáže cesmíny a začal vývoz tohoto produktu.

Nálevy si získaly uznání v celé kolonii. Brzy se staly nedílnou součástí každodenního života latinskoamerických obyvatel této části kontinentu. Yerba maté se dostala i do Evropy. Ve druhé polovině 19. století se evropští emigranti, kteří se usadili v Brazílii, snažili přivézt yerbu do Evropy. Kvůli politickým a ekonomickým zmatkům si yerba maté v Evropě zpočátku nezískala takový věhlas jako v Jižní Americe. Ve skutečnosti si získala značný zájem až v posledních letech a dodnes její obliba stále roste.

Stále více se rozšiřuje i do zemí mimo jihoamerický kulturní okruh. Zajímavostí je, že největším dovozcem yerb v Evropě je Polsko. Yerba má vynikající povzbuzující vlastnosti a mnoho zdraví prospěšných látek, proto ji mnozí oceňují jako ideální a především plně zdravou alternativu kávy.

Jak se pije yerba maté?

Na úvod krátké poučení pro ty, kteří yerbu ještě nepili.

Jak se dělá nálev z yerby?

Je to snadné! Potřebujete jen trochu směsi - pro začátek Vám doporučujeme, abyste si vybrali ze vzorků yerby maté (50 g). To Vám pomůže si udělat představu o různých druzích směsí a chutí. Potřebujete také bombillu a nádobku. Bez této poslední položky se můžete obejít tak, že speciální matero nahradíte obyčejným keramickým šálkem. Bombilla, což je speciální trubička opatřená filtrem oddělujícím sedlinu od nálevu, je však naprosto nezbytná - bez ní bude pití nálevu z jemně řezaných listů cesmíny velmi nepříjemné.

Vše, co začátečník potřebuje, aby mohl začít s přípravou nápoje z yerby maté, najdete v našem internetovém obchodě.

Začátečníky by měly zajímat zejména naše startovací sady. Ty obsahují potřebné příslušenství spolu se sadou vzorků nebo půlkilová balení. Máme jich v nabídce poměrně dost. Jistě si v nich každý najde něco pro sebe! Jakmile máte yerbu a potřebné pomůcky, můžete si připravit nálev. Do nádoby nasypte 2-3 čajové lžičky yerby (čím více, tím intenzivnější bude), zalijte horkou, ale ne vařící vodou (o teplotě asi 70-80 stupňů Celsia) a vložte bombillu, přičemž její náustek ucpěte prstem. Nemíchejte! Nálev bude po několika minutách připraven k pití.

Vlastnosti yerby maté

Zopakujme si to: yerba maté je skutečný zázrak přírody! Povzbuzující nápoj z Jižní Ameriky proslul svými četnými zdravotními účinky. Obsahuje celou řadu stopových prvků, minerálů a vitaminů. Díky obsahu kofeinu dodává yerba maté energii, napomáhá hubnutí a podporuje metabolismus. Vzhledem k obsaženým oxidantům má yerba maté antioxidační vlastnosti, které se odrážejí v podpoře imunitního systému.

Pravidelné popíjení nálevu z cesmíny zlepšuje koncentraci a stimuluje mozkové funkce. Kromě toho se může projevit na zlepšení nálady. Je obtížné najít jiný zdroj tolika cenných látek pro tělo. Vlastnosti yerby maté, které zde popíšeme vám možná budou povědomé. V následujícím textu se jim budeme věnovat podrobněji. Užijte si čtení!

  Shrneme-li úvod, můžeme vyzdvihnout následující vlastnosti yerby maté:

 • Díky přirozenému kofeinu a má vynikající povzbuzující účinek
 • Obsahuje řadu vitamínů a minerálů
 • antioxidační účinky, zlepšuje imunitu a pomáhá zpomalovat stárnutí buněk
 • Přispívá k lepší funkci kardiovaskulárního systému
 • Zlepšuje soustředění
 • Má vliv na snižování hladiny cholesterolu

Yerba maté - nutriční vlastnosti. Obsah vitamínů a minerálů

Yerba maté je vynikající pro výživu těla. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které jsou pro každodenní fungování našeho organizmu velmi důležité. Patří mezi ně vitaminy skupiny B (např. vitaminy B1, B2, B6), vitaminy A, C a E. Obsahuje také minerální látky, jako je zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík. Zejména poslední prvek přitahuje pozornost.

Zatímco káva vyplavuje hořčík z těla, yerba maté ho tělu dodává! Zinek je mimo jiné nezbytný pro správný vývoj kosterního systému a je také zodpovědný za růst vlasů a nehtů. Draslík zajišťuje acido-alkalickou rovnováhu v těle. Fosfor ovlivňuje vývoj kostí, svalů a nervového systému. Vápník je rovněž důležitý pro správnou funkci kosterní soustavy - je stavebním materiálem pro kosti a zuby. Křemík se mimo jiné podílí na syntéze kolagenu.

Vraťme se k vitamínům. Ty, které patří do skupiny B, jsou zodpovědné především za činnost nervového systému, což se promítá do našeho duševního zdraví. Hrají totiž důležitou roli při asimilaci sacharidů, tedy při přeměně glukózy na energii potřebnou pro mozek. Nepřímo tak působí na uvolnění nervového napětí a zlepšení intelektuální výkonnosti. Kromě toho zlepšují koncentraci a zabraňují výkyvům nálad. Neméně důležité pro fungování našeho organismu jsou i vitaminy C a E. Mají antioxidační účinek, který zpomaluje stárnutí a odumírání buněk a celkově zlepšuje imunitu.

Na zadní straně balení najdete mnoho cenných informací o tom, co je v yerbě obsaženo. Shromáždili jsme a porovnali informace poskytnuté výrobci yerby maté o nutričních hodnotách, které se nacházejí v průměru v jedné porci yerby maté, tj. 50 g směsi přelité 500 ml vody.

Co se ještě nachází v yerbě maté?

Yerba maté je nejen plná vitamínů a minerálů, které vykazují četné pozitivní účinky na zdraví. Je také bohatým zdrojem polyfenolů, což jsou organické chemické sloučeniny, které mají silné antioxidační účinky. Jejich úlohou v těle je zastavit nebo oddálit oxidaci látek. Bojují proti volným radikálům, které jsou pro tělo škodlivé - způsobují rychlejší stárnutí buněk, mohou poškozovat DNA a mají vliv na vznik rakoviny.

Jedním z antioxidantů obsažených v yerbě maté je další pro tělo cenný a popisu hodný prvek - kyselina chlorogenová. Její vlastností je silný antioxidační účinek, který se mimo jiné projevuje ve zlepšení imunity. Kromě toho může být podle vědců kyselina chlorogenová užitečná v boji proti cukrovce. Reguluje totiž hladinu cukru v těle. Za zmínku stojí, že tato sloučenina zvyšuje citlivost organismu na inzulín. Není proto divu, že se někdy používá v boji proti inzulínové rezistenci. Kromě toho má antibakteriální a protizánětlivý účinek.

V yerbě maté jsou přítomny také saponiny - další přírodní antioxidant. Tyto sloučeniny přispívají k charakteristické hořké chuti nálevu z cesmíny paraguayské. Vykazují mnoho vlastností - mají diuretické, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Způsobují rovněž jemné napěnění nálevu.

Jak yerba maté stimuluje?

Obliba yerby maté rok od roku roste. Přestože je bohatá na vitamíny a další pro tělo cenné látky, nejsou to právě ony, které jí přinesly největší slávu. Nejcennější je kofein, který dodává yerbě maté její silný povzbuzující účinek. V tomto ohledu yerba maté konkuruje kávě a stále více konzumentů kávy ji volí jako zdravější alternativu.

Který nálev je lepší pro zdraví a silněji povzbuzující?

Není snadné jednoznačně určit obsah kofeinu v nálevu z yerby maté. Ovlivňují ho faktory, jako je druh a množství směsi použité k výrobě nálevu a teplota spařování. Obecně se předpokládá, že litr yerby maté může obsahovat přibližně 70-650 miligramů kofeinu. Pro srovnání, v litru silné kávy espresso je 1700-2250 miligramů kofeinu a v litru přefiltrované kávy 380-650 miligramů kofeinu.

Jak vidíte, káva má vyšší obsah kofeinu než yerba. Znamená to, že bude lepším stimulantem?

Ne nutně! Kromě kofeinu obsahuje yerba maté také teobromin a teofylin (v nízkých koncentracích), které působí na nervový systém. Zlepšují průtok krve v mozku a stejně jako kofein jsou stimulanty, ale jejich působení nemá žádné vedlejší účinky. Díky nim yerba maté poskytuje energii vyváženějším způsobem. Po šálku kávy cítíme náhlý příliv energie. Bohužel stejně rychle následuje jakýsi "sešup", který často zahrnuje slabost a u někoho až třes rukou. S yerbou maté je to úplně jinak! Yerba maté se pije pomalu, takže kofein se dodává pomaleji, což umožňuje harmonický pocit povzbuzení bez "výkyvů" nálady. Navíc obsahuje celou řadu cenných minerálů a živin! Není divu, že si yerba nachází stále více příznivců.

Yerba maté pro paměť a koncentraci

Yerba maté je mnohem víc než jen zdravý zdroj přírodního kofeinu a polyfenolů. Ponechme tedy na chvíli stranou povzbuzující potenciál yerby a její antioxidační vlastnosti a podívejme se na její další pozoruhodné vlastnosti. Podle vědců může konzumace yerby maté zlepšovat koncentraci. To je další důvod, proč si yerbu oblíbili studenti a dělníci. Za vše můžou kromě kofeinu, hlavně vitaminy a velká dávka hořčíku. Za zmínku stojí, že existují speciální směsi yerby maté a přísad, které dále stimulují mozkové funkce. Za pozornost stojí zejména směsi s označením "mas IQ". Kromě sušené yerby maté obsahují složky, které jsou v přírodní medicíně známé již po staletí pro své vlastnosti podporující činnost mysli. Patří mezi ně ženšen nebo ginkgo biloba. Nejoblíbenějším výrobkem tohoto typu yerby v našem internetovém obchodě je Verde Mate Green Mas IQ yerba maté.

Yerba maté - hubnutí

Nálev z cesmíny paraguayské vám pomůže zhubnout. Yerba maté pomáhá snižovat pocit chuti k jídlu a menší chuť k jídlu znamená méně mlsání a lepší kontrolu váhy. Kromě toho yerba pomáhá urychlit metabolické procesy, což umožňuje rychlejší spalování tuků.

Důležitou roli v tomto ohledu hraje již zmíněná kyselina chlorogenová. Její protidiabetický účinek souvisí se zvýšením citlivosti na inzulín a snížením vstřebávání glukózy. To se následně promítá do lepšího hospodaření s cukrem a nehromadění nadbytečného tuku. Vitamíny, minerály a antioxidanty obsažené v yerbě podporují funkci jater. Díky efektivnějšímu metabolismu jsou z těla odstraňovány škodlivé látky, které se hromadí v důsledku nadbytku cukru a tuku. Na lepší metabolismus má vliv také močopudný účinek, za který yerba maté vděčí saponinům, které obsahuje. Účinnější detoxikace organismu se projeví v lepších výsledcích při hubnutí.

Při hubnutí může pomoci jakákoliv yerba maté. Vyplatí se však zaměřit se na směsi yerby s bylinkami připravené speciálně s pro hubnutí. Patří mezi ně výrobky s označením "silueta".

Silueta obvykle obsahuje kromě samotné yerby maté také přísady, které jsou v přírodní medicíně již po staletí známy jako látky podporující trávení. Patří mezi ně například jihoamerické byliny boldo, máta, čistec nebo kopr. Je třeba zdůraznit, že yerby s bylinnými přísadami mají nejen skvělý účinek. Jsou také většinou velmi chutné. Maté na hubnutí je v našem obchodě velmi oblíbené. Zákazníci si nejčastěji pochvalují následující produkty:

 • Verde Mate Silueta
 • Guarani Silueta
 • Verde Mate Regulase
 • Yaguar Silueta

Nepochybujeme o tom, že každý, kdo chce shodit pár kilogramů, by se měl zajímat o maté. Mějte však na paměti, že nálev z cesmíny paraguayské nemůžete považovat za zázračný lék na obezitu. Po jeho vypití nezhubnete náhle a zázračně. Kýženého efektu štíhlé postavy lze dosáhnout pouze komplexním přístupem k léčbě. K dosažení štíhlé postavy je třeba dbát na zdravou, vyváženou stravu a fyzickou aktivitu. Yerba maté při tom může být skvělým doplňkem těchto aktivit.

Yerba maté a sport

Sportovci stále častěji zařazují yerbu maté do svého každodenního jídelníčku. Není divu. Porce nálevu před tréninkem je způsob, jak dodat vyváženou dávku živin a minerálů a také řadu vitaminů. Yerba maté je povzbuzující, ale na rozdíl od kávy obsahuje hodně hořčíku. Díky tomu nezpůsobuje náhlý příliv energie a rychlý úbytek sil a pocity podrážděnosti. To ale není všechno. Konzumace yerby je urychluje metabolismus sacharidů. To se projevuje zvýšením energetických zásob a zlepšením výkonnosti, což umožňuje delší fyzickou aktivitu. Nálev má také vliv na prevenci hromadění kyseliny mléčné a zpomaluje vznik tzv. překyselení. Když k tomu připočteme již zmíněné antioxidační vlastnosti, jsou závěry zřejmé. Yerba maté je vynikající podporou fyzického výkonu! Příklady pocházejí od těch nejlepších. Sportovci světové třídy jsou příznivci nálevů z yerby maté. Celebrity jako Leo Messi, Cristiano Ronaldo nebo Antoine Griezmann byly vyfotografovány s nádobou plnou životodárné yerby. Jak sami vidíte, ti nejlepší z nejlepších vědí, co je pro ně dobré!

Yerba maté a psychická pohoda

Deprese se v dnešní době stává jednou z nejzávažnějších civilizačních chorob, což lze jen těžko popřít. Ukazuje se, že yerba maté může pomoci zlepšit duševní stav a přivodit psychickou pohodu. Tento účinek je způsoben vitaminy skupiny B a hořčíkem obsaženými v yerbě maté. Díky tomu může yerba maté přinést úlevu od stavů deprese, mírných úzkostí a výkyvů nálad. Vyplatí se ji proto zařadit do každodenního jídelníčku. Yerba maté uvolňuje a uklidňuje. Její příprava vyžaduje určité kroky a celá věc je jakýmsi rituálem. Pije se pomalu a vychutnává se každý doušek. To vás nevyhnutelně donutí se na chvíli zastavit a odložit stranou věci, které vám denně způsobují stres. Kromě toho, pokud máte yerbu rádi, její pití vám okamžitě zlepší náladu a vy se prostě a jednoduše cítíte lépe. Pití yerby po ránu vás pozitivně naladí na celý den a její pití v průběhu dne vám zpříjemní jakoukoli činnost. Pamatujte však, že nálev, ačkoli je zdravý, není "lékem na všechny neduhy". Nenahrazuje odbornou terapii vážných psychických problémů.

Yerba maté - zdraví prospěšné účinky na srdce a kardiovaskulární choroby

Při pravidelné konzumaci má yerba maté pozitivní účinky na podporu oběhového systému. Zde se uvádí zejména účinek kyseliny chlorogenové a dalších antioxidantů v ní obsažených proti ateroskleróze. Nálev na bázi cesmíny paraguayské pomáhá v boji proti tzv. špatnému cholesterolu neboli LDL. Ten obsahuje více tuků než bílkovin, což způsobuje jeho hromadění v cévách. LDL může být příčinou srdečního infarktu. Pravidelná konzumace yerby maté (zde se obvykle doporučuje dávka kolem 0,5 litru denně), je skvělým způsobem, jak podpořit metabolismus tohoto cholesterolu. To vše díky saponinu a enzymu paraoxonáze obsaženému v yerbě. Zde opět připomínáme, že cesmína i přes své pozitivní účinky na organismus není lékem. Spíše by měla být považována za doplněk stravy. Ten by měl být vyvážený a oplývat zdravými, průmyslově neupravovanými potravinami. Pouze při komplexním přístupu ke zdraví kardiovaskulárního systému lze dosáhnout požadovaných výsledků. Nezapomínejme také na to, že ačkoli je yerba maté zdravá, existují některé kontraindikace jeho pití. Mezi ně patří velmi vysoký krevní tlak a srdeční a cévní onemocnění. Proto znovu zdůrazňujeme, že základem informované a účinné léčby je pravidelná lékařská konzultace!

Na tomto místě je třeba zmínit, že pozitivní účinky pití yerby maté potvrdila i vědecká komunita, což nás jen utvrzuje v přesvědčení, jak zázračnou rostlinou cesmína paraguayská je. Některé výrobky se dokonce pyšní doporučením lékařských institucí. Jedním z nich je oblíbená argentinská yerba maté Rosamonte. Argentinská kardiovaskulární společnost, která sdružuje odborníky na srdce z celé země, k ní vydala pochvalné stanovisko. Není divu, že společnost Hreñuk, která je za tuto značku zodpovědná, uvádí tuto informaci na obalu svého výrobku.

Yerba maté a sexuální aktivita

Mezi faktory úspěšného sexuálního života se uvádí strava bohatá na cenné minerály a živiny, zdravý oběhový systém, emocionální stabilita a celková životní síla. Jak jste se dozvěděli z předchozích částí tohoto článku, yerba maté má mnoho pozitivních vlastností a dokáže ovlivnit prakticky každou ze zde uvedených oblastí. Lze tedy konstatovat, že yerba maté má nepřímo pozitivní vliv na libido. Zajímavé je, že někteří výrobci nabízejí speciální směsi, které mohou potenciál yerby maté jako afrodiziaka ještě zvýšit. Ty nejčastěji obsahují katuavu a muiru puamu. Tyto rostliny, které pocházejí z amazonských pralesů, jsou místními obyvateli již po staletí uznávány jako přírodní prostředky na potenci. V našem internetovém obchodě s yerbou maté naleznete několik výrobků obsahujících tyto doplňky. Zákazníci si nejčastěji vybírají brazilskou Verde Mate Green La Potente a Yaguar Amore nebo paraguayskou Kurupi Katuava a Guarani Katuava. Vřele je doporučujeme!

Yerba maté v péči o krásu

Yerba maté má vynikající účinky na celé tělo - nejen uvnitř, ale i na jeho vnější vzhled. Uplatní se i v péči o krásu. Yerba maté obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na mnoho aspektů krásy. Patří mezi ně zejména křemík a zinek a také vitaminy skupiny B, C a E. Ty jsou zodpovědné za stimulaci růstu vlasů, vzhledu a stavu pokožky a posílení nehtů. Pokud tedy chcete o svůj vzhled pečovat zcela přirozeným způsobem, stojí za to zařadit yerbu maté do svého každodenního jídelníčku.

Může se yerba maté kombinovat s léky?

V tomto textu jsme již několikrát upozornili, že yerba není lék a navzdory mnoha svým specifickým vlastnostem nemůže nahradit specializovanou léčbu pod vedením lékaře.

A lze tedy alespoň yerbu maté s léky kombinovat?

Je nepravděpodobné, že by nálev z yerby maté ovlivnil účinky slabších léků např. na bolest hlavy. Vzhledem ke kofeinu obsaženému v yerbě, který způsobuje zvýšení krevního tlaku a nadměrnou aktivitu, je však při kombinaci yerby s některými léky lepší být opatrný. Nemáme informace o tom, zda se yerba maté dostává do konfliktu s konkrétními léky a do jaké míry, ale doporučujeme opatrnost. Pokud užíváte pravidelně nějaké léky a chcete mít raději jistotu, že je pití yerby maté zcela bezpečné, určitě se poraďte se svým lékařem.

Je yerba maté karcinogenní?

Kolují zvěsti, že yerba maté má rakovinotvorné účinky. V průběhu několika desetiletí provedli vědci řadu studií, aby zjistili, zda je yerba maté skutečně karcinogenní a jaké faktory se na těchto účincích údajně podílejí. Bylo zjištěno, že v yerba maté se při sušení tradiční metodou za pomocí kouře a ohně nacházejí polycyklické aromatické uhlovodíky (zkráceně PAHs)), což jsou škodlivé látky vznikající při neúplném spalování organických látek. Polycyklické aromatické uhlovodíky se do těla vstřebávají jícnem, který je vysokou teplotou nálevu podrážděn. Tyto zprávy byly nyní vyvráceny dalšími studiemi. Bylo zjištěno, že ano, škodlivé PAHs se v kouřem sušené yerbě maté nacházejí, ale jejich množství není významné - není jich více než v kávě, kakau nebo grilovaném mase. Riziko vzniku rakoviny při pití yerby maté je stejné jako při pití jakéhokoli nápoje s teplotou vyšší než 65 stupňů Celsia, dokonce i čisté horké vody.

Má yerba maté negativní vlastnosti?

Nakonec si dovolíme rozptýlit veškeré pochybnosti. Často dostáváme od našich zákazníků dotazy, zda existují kontraindikace při pití yerby. Je nepopiratelným faktem, že yerba maté je zdravá, ale skutečně existují některé kontraindikace její konzumace. Naštěstí se týkají jen malé skupiny lidí. Vzhledem k vysokému obsahu kofeinu důrazně nedoporučujeme podávat tento nápoj dětem. Kofein zvyšuje krevní tlak, způsobuje hyperaktivitu a může vyvolat podrážděnost, a to nejsou u malých dětí žádoucí účinky. Zvýšení krevního tlaku, které je důsledkem požívání kofeinu, znamená, že by se pití yerby maté měli vyhnout lidé trpící onemocněním cév. Pití yerby by se měly vyhnout také těhotné ženy a matky právě narozených dětí. Kofein obsažený v yerbě maté je povzbuzující, proto se nedoporučuje pít tento nápoj večer nebo dokonce pozdě odpoledne, aby se předešlo problémům s usnutím.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel