Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Sarsaparilla - rostlina se zázračnými vlastnostmi

2022-10-20
Sarsaparilla - rostlina se zázračnými vlastnostmi

V posledních letech se přírodní produkty těší stále větší oblibě. Chceme lépe jíst, lépe vypadat, lépe se cítit a vést zdravý životní styl. Hledáme zdravé náhrady syntetických doplňků stravy. Jednou z takových zdravých složek s velmi cennými vlastnostmi a širokou škálou využití je sarsaparilla neboli smilax lékařský.

Sarsaparilla - co to je a odkud pochází?

Sarsaparilla je obecný název pro rod tropických rostlin Colcora (latinsky Smilax), které se vyskytují v Mexiku, Střední a Jižní Americe a Karibiku.

Španělský název "zarzaparilla" vznikl spojením dvou slov: "zarza" a "parra", což znamená: "ostružiník" a "réva vinná". K těmto slovům byla přidána přípona -illa, která slouží ke zdrobnění výrazu.

Sarsaparilla má podobu dřevnaté liány, které roste hluboko v korunách stromů deštného pralesa a připomíná vinnou révu. Stonky mají pokryté trny a přichycují se k jiným rostlinám. Listy má tmavě zelené a to buď tvaru srdčitého nebo tvaru slzy. Má drobné bílé květy, z nichž se po opylení vyvinou tmavě červené nebo modré plody.

Sarsaparillu používali v přírodní medicíně již před staletími původní obyvatelé Jižní a Střední Ameriky. Byla a dodnes je oblíbená zejména v Mexiku, kde je ceněna pro své cenné vlastnosti.

Na konci středověku přivezli obchodníci sarsaparillu do Evropy a začala se používat v lékařství jako lék na syfilis a revmatismus. V letech 1820 až 1920 byla sarsaparilla v USA dokonce registrována jako oficiální lék proti syfilidě.

Pozor: v minulosti byl ve Spojených státech oblíbený nealkoholický nápoj zvaný "sarsaparilla", který se chutí podobal kořenovému pivu. Ve skutečnosti s sarsaparillou však nemá nic společného. Složkou nápoje byla rostlina zvaná sassafras, nikoli sarsaparilla. Nápoj je populární i dnes, ale už ne v USA, nýbrž v zemích jihovýchodní Asie.

Sarsaparilla - vlastnosti a chemické složení

Vzhledem k rozmanitosti rostlinných druhů označovaných jako "sarsaparilla" je obtížné přesně určit, jaké chemické sloučeniny se v nich nacházejí. Výzkumy se zaměřují hlavně na oddenky a kořeny sarsaparilly.

Rostliny smilaxu obsahují řadu steroidních saponinů, které přispívají k mírně nahořklé chuti sarsaparilly a její pěnivé reakci s vodou. Saponiny v rostlině pomáhají odradit houby a hmyz od konzumace jejích listů a to je jeden z důvodů, proč sarsaparilla vykazuje protiplísňové účinky. Saponiny také usnadňují vstřebávání léčiv a fytochemikálií v těle. A při zalití yerby vytvářejí tu krásnou pěnu na povrchu.

Sarsaparilla také obsahuje fenolové sloučeniny, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky, a flavonoidy, které jsou v rostlině pigmentem a jsou zodpovědné za barvu listů. Používají se k léčbě zánětů a autoimunitních onemocnění. Zlepšují imunitu a chrání játra. V sarsaparille se dále nachází kaemferol, kvercetin, škrob, pryskyřice, cetylalkohol, éterické oleje a četné kyseliny.

Nejdůležitějšími minerály, jejichž zdrojem je sarsaparilla patří nejčastěji zinek, hliník, chrom, železo, hořčík, selen, vápník a mnoho dalších. Je také zdrojem vitaminů A, B, C a D.

Sarsaparilla - studie a použití

Sarsaparilla je pro své léčivé účinky ceněna již stovky let. Domorodí obyvatelé Peru a Hondurasu používali její vlastnosti při nachlazení a bolestech kloubů a amazonští šamani z ní připravovali odvar k léčbě kožních chorob. Dále se používal jako lék proti impotenci, pohlavním chorobám a také k posílení organismu a zvýšení vitality.

Byl také ceněn jako prostředek na čištění toxinů a využívaly se jeho močopudné a pocení vyvolávající vlastnosti.

V roce 1942 byla provedena studie, která potvrdila účinnost sarsaparilly při léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka, lepra, ekzémy a akné. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise New England Journal of Medicine. Studie se zúčastnilo 92 pacientů a u 62 % z nich došlo ke zlepšení psoriatických lézí a u 18 % pacientů léze zcela vymizely. Za důležité se zde považovaly čisticí vlastnosti sarsaparilly. Bylo prokázáno, že u lidí s lupénkou koluje v krevním oběhu vysoká hladina endotoxinů. Je třeba dodat, že sarsaparilla se používala také k čištění krve.

Sarsapogenin - jeden ze steroidů obsažených v sarsaparille - se na endotoxiny váže a odstraňuje je, čímž zlepšuje stav pokožky pacienta. Účinek sarsaparilly při léčbě lepry a dalších kožních onemocnění potvrdily další studie, které byly provedeny v roce 1959. Použití sarsaparilly při léčbě syfilis prokázala klinická pozorování v Číně, kde se ukázala účinná v 90 % akutních případů a v 50 % chronických případů.

Saponiny a rostlinné steroidy, které jsou obsaženy v sarsaparille, mohou být syntetizovány na steroidy, jako je estrogen a testosteron. Této skutečnosti využili výrobci doplňků stravy k marketingovým účelům a vytvořili nepravdivé tvrzení, že sarsaparilla má vliv na zvýšení svalové hmoty při cvičení a zároveň na snížení tělesného tuku, což má následně pozitivní vliv na tvarování postavy. Věda tato tvrzení vyvrací. Syntéza na steroidy nebyla v lidském těle nikdy prokázána, pouze v laboratoři. Nebylo prokázáno, že by sarsaparilla měla anabolické účinky.

Sarsaparilla - kontraindikace a vedlejší účinky

Sarsaparilla pochází přímo z přírody, takže je pro lidské tělo zdravá. Je však třeba upozornit, že jeho příliš velké množství může způsobit podráždění žaludku. Jak již bylo zmíněno: sarsaparilla zvyšuje schopnost organismu vstřebávat léky, takže v případě, že užíváte nějaké léky pravidelně, je vhodné se o konzumaci sarsaparilly poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Je kontraindikována pro použití těhotnými nebo kojícími ženami. Zatím nebyly provedeny žádné studie, které by potvrdily, že sarsaparillu lze v těchto případech bezpečně užívat, proto je vhodné postupovat opatrně.

V jakých produktech můžete sarsaparillu získat?

Ačkoli se její vlastnosti v přírodní medicíně využívají již dlouho, v současné době získává na popularitě. Stále častěji je k dostání v obchodech se zdravou výživou ve formě doplňků stravy a to kapslí a tablet. K dostání jsou lihové extrakty sarsaparilly. Lze ji také zakoupit samostatně a pak z ní připravit nálev nebo ji přidat do yerby maté, čaje či jiných bylin. Sušenou sarsaparillu si můžete koupit i v našem obchodě.

K dispozici je také hotová směs yerby maté se sarsaparillou - Verde Mate Sarsaparilla, která v kombinaci s jemnou zelenou yerbou maté, bylinnými přísadami, jako je citronová tráva, máta a okvětní lístky měsíčku a přídavkem sušeného jablka vytváří příjemnou kompozici se sladkými a kořeněnými tóny. Doporučuje se připravovat ji v materu ze dřeva palo santo, které zvýrazní ještě více její zajímavou chuť.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel