Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Příběh značky Amanda: Jan Szychowski, yerba maté a Polsko

2023-03-09
Příběh značky Amanda: Jan Szychowski, yerba maté a Polsko

Amanda je jednou z nejznámějších argentinských značek yerba maté. Vyváží se do celého světa - od Severní Ameriky po Blízký východ. Oblíbená je také v České republice. Věděli jste však, že navzdory svému argentinskému původu je Amanda "polskou" značkou? Za jejím úspěchem stojí Polák Jan Szychowski.

Jan Szychowski - tvůrce polsko-argentinského yerba maté

Počátek existence argentinské značky yerba maté Amanda je spojen se smutným bodem v dějinách naší země, a to s velkou vlnou emigrace polských rolníků do Latinské Ameriky, která proběhla na přelomu 19. a 20. století. Mezi emigranty, kteří přišli do Argentiny v roce 1900, byla i rodina tehdy jedenáctiletého Jana Szychowského, který o několik desítek let později sehrál významnou roli v historii yerba maté. Szychowští se usadili v Apóstoles v provincii Misiones na severu Argentiny. Mladý John se zpočátku věnoval kovářství. Oženil se a v roce 1914 odjel se svým otcem do Buenos Aires, aby si našli lepší práci, vydělali peníze a přestěhovali se do Severní Ameriky, nebo, což bylo jejich velkým snem, aby se vrátili do své vlasti. V té době vypukla v Evropě válka, která Szychowským překazila plány. Cesta do hlavního města však nebyla marná, protože Jan tam zahlédl soustruhy dovezené ze zahraničí.

Mladý Jan Szychowski po svém návratu do Apostole využil svého talentu a vynalézavosti a vlastnoručně navrhl a sestrojil multifunkční soustruh - nejprve v poněkud primitivní dřevěné verzi a poté vylepšený soustruh z kovu. Jednalo se o první stroj svého druhu, který byl v Argentině zkonstruován od základu, a Szychowskému pomohl k vytvoření dalších inovativních strojů. Mimo jiné sestrojil stroj na čištění a třídění rýže a kukuřice, mlýn na zpracování manioku, stroj na řezání listů a větviček cesmíny a stroj na balení yerba maté. Szychowski také položil telefonní linku vedoucí z města Apóstoles, vzdáleného 20 km od jeho estancie, a podílel se na výstavbě přehrady na nedaleké řece Chimiray, která umožnila jeho farmě vyrábět elektřinu.

Všechny vynálezy se staly základními nástroji pro provoz a zdokonalování rostoucí společnosti "La Cachuera", která se specializovala na výrobu potravin, včetně v Jižní Americe oblíbeného yerba maté. Vytrvalost a píle přinesly Szychowskému, mezi místními obyvateli přezdívanému "Don Juan", slávu a bohatství. Tak vznikla dnes světoznámá značka yerba maté Amanda - argentinského původu, ale s polskými kořeny. Ve 20. letech 20. století měl Szychowski na své plantáži až 30 000 cesmínových stromů!

Yerba mate Amanda - kvintesence kvality a dobré chuti. Recenze se nemohou mýlit!

Szychowského Amanda si rychle získala srdce Argentinců a v průběhu let i milovníků yerby po celém světě. Don Juan však nezapomněl na svůj původ a do "díla" své tvrdé práce zahrnul polský akcent - první, klasická Amanda Elaborada byla zabalena do papíru s bíločerveným motivem - stejně jako barvy polské vlajky. Obal druhé klasiky, Amandy Despalady, je naproti tomu veden v bílých a modrých barvách, což je odkaz na barvy Szychowského "adoptivní" vlasti, Argentiny. Jak se společnost rozrůstala, přibývaly do sortimentu značky další výrobky obohacené o zajímavé ingredience, jako je citronová Amanda Limón, pomerančová Amanda Naranja nebo kompozice s bylinkami - Amanda Compuesta con Hierbas. V současné době lze v originálním obchodě výrobce zakoupit yerba maté v přibližně 12 různých variantách, navíc je k dispozici také yerba balená v sáčcích a spousta příslušenství potřebného k přípravě a pití nápoje, podepsaného logem značky. K dispozici jsou dokonce yerbery zdobené motivem přímo z polského folklóru! Každá z Amandiných yerber se setkává s mnoha pozitivními ohlasy. A to nás vůbec nepřekvapuje! Jsou to opravdové klasiky argentinského vkusu. V balení najdeme středně nakrájené listy s přiměřeným množstvím tyčinek a prachu a po zalití vodou se várka vyznačuje příjemnou hořkostí a jemně kouřovým nádechem. Yerba Amanda není silně svíravá a má daleko k intenzivním paraguayským sekáčům, které po několika prvních doušcích dodají energii. Funguje proto dobře jak jako "každodenní" yerba pro zkušené pijáky maté, tak pro ty, kteří do světa yerby maté teprve vstupují. Amanda se díky své více než stoleté bouřlivé historii stala kultovní yerbou, po které se vyplatí sáhnout alespoň jednou během vašeho maté dobrodružství. Pokud jste ještě žádnou yerbu Amanda neochutnali, spolehněte se na stovky pozitivních recenzí - uvidíte, že to stojí za to!

Odkaz Jana Szychowského

Jak pokračoval osud významného vizionáře Jana Szychowského a jeho jerbačovského impéria? Rodina Szychowských byla nesmírně úspěšná a zpráva o tom se rychle rozšířila a dostala se až do zámoří k vládě Druhé polské republiky, která v roce 1936 udělila celé rodině Bronzový kříž za zásluhy. V roce 1956 navštívil továrnu Don Juan novinář z prestižního časopisu "National Geographic Magazine" Franc Shor, který krátce nato jmenoval Jana Szychowského čestným členem "National Geographic Society". Argentinské ministerstvo zemědělství mu posmrtně udělilo "Řád Yerba Mate" a v roce 1999 uctily úřady v Apóstoles památku velkého vynálezce cenou "Andresito".

Jan Szychowski zemřel v roce 1960. Pracoval téměř do konce svého života. V souladu se svou poslední vůlí byl pohřben na vrcholu kopce s výhledem na jím vytvořenou farmu "La Cachuera" - údolí, přehradu, vodopád a věčně zelené plantáže cesmíny paraguayské. Podnik převzali jeho synové a značka yerba maté vytvořená rodinou Szychowských se stala jednou z nejpopulárnějších na celém světě. "Don Juan" zanechal obrovské dědictví, velmi důležité pro region, kde strávil většinu svého života. Na jeho počest bylo u příležitosti 100. výročí příchodu prvních polských a ukrajinských osadníků do Misiones otevřeno v areálu "La Cachuera" muzeum, kde je dodnes možné vyslechnout vyprávění Szychowského potomků, prohlédnout si stroje, které vytvořil, a vyznamenání, která mu byla udělena. V roce 2021 vydal argentinský prezident Alberto Fernandez dekret, kterým prohlásil Historické muzeum Jana Szychowského v Apóstoles za historickou památku.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel