Nalil jsem pivo do matero a... S radostí to zopakuji
Horký den plný vzrušení. Po dobře odpracovaném pátku stojí za to si odpočinout. Není nic jako čerstvě nalité yerba maté v paprscích odpoledního slunce. Neexistuje nic jako studené osvěžující pivo s dobrým občerstvením. Co takhle spojit tyto dvě skvělé příchutě? Četl jsem, že může. Rozhodl jsem se to zkusit.
Nápad z Jižní Ameriky: yerba mate cerveza
Yerba maté, alternativní káva z Jižní Ameriky, je spojena především s teplým nálevem – připravovaným v profilovaném materu a pitím přes kovovou bombillu. Yerba se dá pít i studená, zalitá ledovou vodou. Volitelně lze studené tereré připravit s přidáním vychlazené šťávy. Co kdybyste místo vody nebo džusu použili pivo…? Jak se ukazuje, nápad na yerba maté s pivem není žádnou novinkou, protože už s ním přišli Latinos, tedy originální yerbodrinkeři. Španělsky tomu říkají yerba mate cerveza.
Nabízí se zde důležitá otázka – je yerba s pivem bezpečná kombinace? Jak uvádějí média, alkohol a oblíbené energetické nápoje jsou výbušná směs, nebezpečná pro tělo. Při pití energetických nápojů plných syntetických látek dochází k chemickým reakcím, které mohou způsobit nepříjemné, v krajním případě i nebezpečné zdravotní dopady. Energetické nápoje obsahují kofein, stejně jako yerba maté. Dedukcí se nabízí otázka: může být kombinace cesmíny paraguayské a piva stejně nebezpečná jako kombinace energetických nápojů a vodky? Jak se ukazuje, samotný kofein s alkoholem nereaguje. Alkohol a kofein neovlivňují navzájem své účinky ani metabolismus. Při kombinaci yerby s alkoholem je však třeba pamatovat na střídmost - tělo stimulované kofeinem může zaznamenat intoxikační účinek se zpožděním, což může mít za následek nepříjemnou kocovinu následující den.
Pivo – experiment s yerba maté
Po vzoru matéistů z Jižní Ameriky jsem se rozhodl na vlastní kůži otestovat kombinaci piva a yerba maté. Do hmoty jsem nasypal yerba maté Rosamonte - je to jedna z mých nejoblíbenějších maté. Vždy mi to přišlo dobré jak teplé, tak studené. Když jsem se dočetl, že je možné kombinovat sucho s pomerančovým džusem, mlékem nebo pivem, hned mě napadlo, jak se v „experimentu“ představí jedna z nejlepších argentinských značek. Nechtěla jsem vybírat ochucené maté, protože jsou to již hotové směsi. Byla jsem zvědavá na kombinaci klasiky s jinou klasikou. Spáchal bych zločin, kdybych Rosamonte zalil obyčejným pivním „concerniakem“. Jsem spíše labužník než pivař, ale chuť dobrého, regionálního nebo řemeslného piva rozliším od průměrné průmyslové výroby. Tak jsem se rozhodl vybrat si dobrého společníka pro můj Rosamonte. Volba padla na tradiční silně chmelený ležák polské značky, známý kvalitou piva, nikoli velikostí produkce.
Jak „experiment“ probíhal? Pivo chutnalo mé Rosamonte, protože první mililitry vypila hltavě. Nápoj se vsákl celkem rychle a efektivně. Okamžitě se objevila silná pěna a uvolněná aromata chmele a yerba maté tvořila zajímavý, vzájemně se prostupující celek. Po pár nádechech jsem věděl, že se střetnou dvě silné, zajímavé příchutě. Po pomalém doplnění objemu nádoby (pivo jsem musel přidávat postupně, protože listy se usazovaly na větších, pivních bublinách) přišel čas vyzkoušet. Celá věc vyšla velmi hořce. Sladovost, pivní chmel a hořkost tradičního maté se velmi zajímavě prolínaly, aniž by mezi sebou bojovaly. Zdálo se, že síla chuti nenechá místo pro nic jiného. Někde mezi nimi se však pohodlně usadila „růže“ mého Rosamonte. Mám dojem, že pro začátečníka nebo zastánce lehčích chutí by to bylo moc hořké, ale pro mě byl efekt mimořádný. Stejně zajímavé byly i čichové vjemy. Po vypití směsi jsem vdechl osvěžující vůni pivního maté.
Yerba mate cerveza v odlehčené verzi
Kombinace yerba maté s pivem se ukázala jako hit. Je to síla, energie, stimulace, osvěžení a dokonalé uhašení žízně v jednom. Doporučuji však obezřetnost při výběru správného poměru sušených bylinek a alkoholu, aby stimulace a charakteristická hořkost yerby nebyly příliš silné. „Beerba“ má jedinou nevýhodu – nelze jí z pochopitelných, „procentuálních“ důvodů pít příliš mnoho, ale myslím, že stejně dobře poslouží cesmína paraguayská v kombinaci s nealkoholickým pivem. Zajímavou možností, jak získat chuť yerby s pivem v nealkoholické verzi, je návrh brazilské značky Verde Mate Green, která nabízí dvě „pivní“ kompozice. Ve Verde Mate IPA hraje hlavní roli kromě zeleného, na vzduchu sušeného yerba maté přídavek aromatického chmele, jehož hořkost dokonale ladí s cesmínou. Verde Mate Radler je verze vylepšená trochou citrusových přísad. Obojí jsem vyzkoušel a doporučuji!
Pivo s yerba maté – revoluce na trhu?
Na trhu piva s přídavkem kávy nejsou žádnou novinkou. Trochu těžší, ale najdete i řemeslná piva s čajem. Yerba Mate jako třetí stimulující sestra je zajímavým tématem i pro výrobce piva. Nedivím se, že první pivo s přídavkem yerby uvedl na trh brazilský výrobce piva. Po menším pátrání docházím k závěru, že spojení yerby a piva je oblíbené zejména mezi řemeslnými pivovary ze Spojených států, ale podařilo se mi najít i pár niche produktů z naší země. A co víc, některé produkty se v žebříčku odvětví umisťují opravdu vysoko. To je zajímavý směr pivní revoluce. Doufám, že v budoucnu bude více objevován domácími výrobci. Kdo ví? Možná se jako různé druhy IPA, pšeničných či medových piv stane široce dostupným i pivo s maté.
Ochlaďte se za teplého dne
Kombinace piva je spíše mužná, specifická chuť. Zvláště pokud zvolíte vysoce chmelený nápoj a klasickou yerbu s vysokým výkonem. Přesto existuje tolik druhů piv a tolik druhů maté, že můžete libovolně experimentovat a hledat vlastní chuť a každý mix vám dá nový zážitek. Osvěžující kombinace piva a yerby je perfektní variantou „pod mrakem“ – na květnový víkend nebo letní festival. Z praktických důvodů zůstávám u tradičního vaření piva, ale když se o víkendu občas potřebuji osvěžit, rozhodnu se pro zajímavou relaxační směs.