Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kolik yerby maté mohu denně vypít? Kolik yerby si nasypat a jak ji pít?

2023-07-11
Kolik yerby maté mohu denně vypít? Kolik yerby si nasypat a jak ji pít?

Pokud si nedokážete představit den bez doušku yerby maté, určitě vás nejednou napadla otázka: kolik yerby mohu denně vypít, aniž bych to přehnal/a? Přestože jsou její blahodárné účinky všeobecně známé, platí staré známé: méně je někdy více! Prozradíme vám, jaká je optimální denní dávka yerby maté a kolik jí vypít, abyste to nepřehnali. Pusťte se do čtení!

Kofein v yerbě maté - jak účinkuje a kolik ho lze denně vypít?

Yerba maté je nálev z listů a větviček cesmíny paraguayské, stálezeleného keře rostoucího v Jižní Americe, v Brazílii, Argentině, Paraguayi a Uruguayi. Výjimečné vlastnosti této rostliny objevili před stovkami let indiáni kmene Guarani, kteří v této oblasti žili. O mnoho let později vědci prokázali, že yerba, stejně jako káva nebo čaj, obsahuje kofein, který podněcuje organismus k aktivitě, dodává energii, odstraňuje únavu a zlepšuje koncentraci. V současné době mnoho lidí považuje yerbu maté za alternativu kávy a zdravější náhradu syntetických energetických nápojů. Tito lidé pijí zerbu ráno, aby probudili ospalé tělo, a také před namáhavou duševní námahou, aby se mohli lépe soustředit. Kofein obsažený v yerbě dodává energii, bez které si mnoho lidí nedokáže představit každodenní fungování; bohužel je snadné se tímto nápojem předávkovat a jeho následky pak nejsou vůbec příjemné.

Co je to kofein?

Kofein je organická chemická sloučenina, přírodní psychostimulant, který lidstvo provází již tisíce let a to ačkoli vědecky byl kofein poprvé objeven a studován až v roce 1819. Dodnes o něm bylo napsáno mnoho článků a vědeckých publikací. Kofein má stimulační účinek na centrální nervový systém. Má schopnost blokovat působení adenosinu, neurotransmiteru zodpovědného za pocity únavy a ospalosti. Následné zablokování adenosinových receptorů kofeinem vede k uvolnění dalších neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a adrenalin. Kofein proto snižuje pocity únavy a ospalosti a na oplátku zvyšuje koncentraci a bdělost. Velmi rychle a úplně se vstřebává ze střev do krevního oběhu a dostává se do jater, kde se metabolizuje. Jeho poločas v těle je přibližně 4-5 hodin. V kontrolovaném množství vykazuje kofein pro mnohé pozitivní a velmi žádoucí účinky. Bohužel nadměrná konzumace výrobků a nápojů, které jej obsahují, může vést k příznakům, jako jsou problémy se spánkem, bolesti hlavy, neklid, třes rukou nebo zrychlený srdeční tep. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučuje nepřekračovat příjem 400 mg kofeinu denně - což odpovídá množství obsaženému ve 2-4 šálcích kávy. A jak tyto informace souvisí s nálevem z cesmíny? Kolikrát denně a v jakém množství můžete pít yerbu maté?

Obsah kofeinu v yerbě maté

Yerba maté je skutečný zázrak přírody. Je vynikajícím zdrojem vitamínů (A, C, E, B1, B2, B6) a minerálů, jako je hořčík, draslík, fosfor, zinek, vápník, železo, křemík a sodík. Kromě toho obsahuje velké množství antioxidantů, jejichž doplňování může posílit imunitní systém. Největší zájem je však bezesporu o kofein, známý stimulant přítomný v každodenní stravě milionů lidí na celém světě. Je obtížné jednoznačně určit, kolik kofeinu yerba maté obsahuje, protože je to dáno řadou faktorů. V hrubém odhadu se předpokládá, že v litru nápoje je asi 70-650 miligramů kofeinu - o něco méně než v kávě a více než v běžném čaji. Obtížnost přesného měření koncentrace kofeinu v yerbě je způsobena faktory, jako je způsob pěstování cesmíny, výrobní postupy, množství použité směsi pro přípravu nálevu, teplota vody nebo doba louhování. Každý z těchto faktorů může významně ovlivnit sílu yerby maté. Zároveň se nemusíme bát, že by námi zakoupená yerba byla až příliš silná nebo naopak postrádala kofein či ho obsahovala jen stopové množství. Na kvalitu a vlastnosti suroviny dohlíží řada institucí. Dlouho předtím, než se dostane do balíčků, je podrobena důkladnému testování. Na závěr se pokusíme odpovědět na otázku: Kolik yerby mohu denně vypít, aniž bych to přehnal/a?

Yerba maté - kolik ji mohu vypít denně? Do hry vstupují různé faktory

Ukazuje se, že to není tak jednoduché. Je obtížné dát jednoznačnou odpověď na otázku: Kolik yerby maté lze nasypat do matera a vypít za jeden den, aniž by došlo k předávkování kofeinem? Záleží totiž na řadě faktorů. Některé z nich souvisejí se samotným produktem, jak bylo uvedeno výše. Dokonce i různé šarže stejné značky se mohou lišit obsahem a koncentrací jednotlivých složek. To zase může mít významný vliv na vlastnosti nápoje.

Celá záležitost se ještě více zkomplikuje, když uvážíme, že různé plantáže používají ke zpracování směsi různé techniky. Například typické paraguayské nebo argentinské despaladas se vyznačují vyšším energetickým potenciálem než klasické elaborados a to s mnohem vyšším počtem větviček. A nezapomínejme, že mnoho výrobců nabízí maté ve speciálních chuťových variantách s přísadami. Ty velmi zpestří chuť nápoje, ale také mírně sníží koncentraci kofeinu. Pokud se však nejedná například o guaranu, která je sama o sobě zdrojem kofeinu. Vezmeme-li v úvahu všechny tyto faktory, můžeme s klidným svědomím říci: neexistují dvě stejné yerby!

Další stejně důležitou, ne-li nejdůležitější otázkou jsou individuální předpoklady každého organismu. Účinek nálevu závisí mimo jiné na naší tělesné hmotnosti, zdravotním stavu a stravě. V důsledku toho by nemělo překvapit, že někdo se může cítit vysoce povzbuzený již po jednom šálku kávy nebo yerby, zatímco jiný člověk vypije až tři šálky denně a přesto se cítí ospalý. Kromě vlastních podmínek hraje důležitou roli také otázka zvyku. Lidé, kteří pijí kofeinové nápoje příležitostně, pocítí účinky yerby maté, kávy nebo oblíbeného " energeťáku" mnohem výrazněji než ti, kteří tzto nápoje pijí denně.

Kolik yerby maté mohu denně vypít? Kolik yerby mám dát do matera?

Už víme, kolik kofeinu je v yerbě maté a jaká je doporučená maximální denní dávka, ale kolik ho nasypat, aby nálev nebyl příliš silný? Většina vědeckých publikací se shoduje na tom, že optimální denní dávka yerba maté je v průměru kolem 30 gramů směsi. Samozřejmě je zde zohledněna specifická technika louhování yerby maté, která spočívá v několikanásobném přidání vody. V závislosti na druhu směsi teplotě vody a stálosti aroma se tak může učinit až 8-9krát. Pokud na vás konkrétní yerba maté působí příliš silně, můžete zvolit jednu nye slabších yerb nebo sušenou yerbu maté se sladkými či osvěžujícími příchutěmi - ty obvykle mají kofeinu méně.

Můžete také snížit porci yerby nebo omezit počet nálevů na 2-3 denně. Chcete-li začít své dobrodružství s yerbou maté, doporučujeme začít s porcí 15 gramů sušené yerby maté namísto doporučovaných 30. Pokud však po vypití nálevu nepociťujete požadovaný účinek, zkuste zvýšit množství směsi nebo vyzkoušejte silnější variantu yerby. Zde může dobře posloužit nejen klasická kouřová despalada, ale také produkty jako "yerba maté energia" obsahující přidanou guaranu.

Kdo by se měl pití yerby maté vyhnout?

Kofein má mnoho výhod. Ráno nás postaví na nohy, rozjasní naši mysl a zlepší naš ranní rozjezd. Pokud je konzumován v kontrolovaném množství, není škodlivý, ale existují výjimky, kvůli kterým se někteří lidé musí vyhýbat kávě, silnému čaji, energetickým nápojům a bohužel i yerbě maté. Nápojům s kofeinem by se měli vyhýbat lidé, kteří jsou na něj citliví. Vyhnout by se těmto nápojům měly také těhotné ženy a kojící matky. Povzbuzující nápoje by se také neměly podávat dětem a zvláštní pozornost by měli věnovat lidé s vysokým krevním tlakem.

Jak jsme napsali v tomto článku, tak faktory, které ovlivňují odpověď na otázky "Kolik yerby lze vypít za den?" nebo "Kolik yerby lze nasypat do matera?" jsou nesčetné a to jak na straně zdroje kofeinu, tak na straně organismu samotného člověka, který nápoj konzumuje. Nejlepší je proto vyvozovat závěry na základě vlastních zkušeností s yerbou maté. Naštěstí testování na sobě samém bude pro Vás jistě potěšením.

Doporučujeme

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

45,00 Kč hrubý/1ks(900,00 Kč / kg hrubý)
pixel