Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kde roste yerba maté a můžete si ji vypěstovat doma?

2023-11-07
Kde roste yerba maté a můžete si ji vypěstovat doma?

Yerba maté je povzbuzující nápoj, který objevili indiáni kmene Guaraní a který si nyní získává oblibu po celém světě. Vyrábí se z listů a větviček rostliny cesmíny praguajské, která se přirozeně vyskytuje pouze v Jižní Americe. Pokud vás někdy zajímalo, kde yerba maté roste, za jakých podmínek a zda si ji můžete vypěstovat sami, máme pro vás odpověď!

Kde roste yerba maté?

Yerba maté se připravuje z cesmíny paraguayské, jejíž botanický latinský název je Ilex paraguariensis. Rostlina patří mezi více než 600 druhů cesmíny, které se vyskytují prakticky na všech kontinentech. Ačkoli se cesmína paraguayská v Česku nevyskytuje, dalším oblíbeným druhem, který se u nás vyskytuje, je cesmína ostrolistá, která hraje především dekorativní roli a zdobí domy a byty v zimním a vánočním období. Mezi další oblíbené druhy cesmíny patří například Ilex guayusa z Ekvádoru a Peru, Ilex cassine a Ilex vomitoria ze Severní Ameriky a Ilex kudingcha a Ilex latifolia z Asie. Z každé z těchto rostlin se připravují nálevy s rozdílnými, avšak podobnými vlastnostmi.

Jak vypadá cesmína paraguayská a kde roste?

Vraťme se k cesmíně paraguayské, z níž se yerba maté vyrábí: jedná se o stálezelený strom, který se přirozeně vyskytuje pouze v určitých oblastech Jižní Ameriky, a to v Brazílii, Paraguayi, Argentině a Uruguayi. Tam roste cesmína paraguayská jak ve volné přírodě, tak na plantážích, které často existují vedle přirozených ekosystémů a poskytují jí vhodné podmínky k růstu. Může dosahovat maximální výšky až 15 metrů, obvykle však nedosahuje ani 10 metrů. Cesmína paraguayská má tvrdé, lesklé a sytě zelené listy s jemně zubatými okraji. Na svrchní straně jsou tmavé, zatímco jejich spodní strana je o něco světlejší. Chuť a energetický potenciál výsledné yerby maté z jejích listů a větviček do značné míry závisí na poloze plantáže, z níž cesmínový keř pochází. Obvykle se předpokládá, že se zvýšenou expozicí na slunci se zvyšuje koncentrace kofeinu obsaženého v listech a větvičkách rostliny.

Yerba maté - posvátná rostlina indiánů Guaraní

Yerba maté je ceněna především pro své povzbuzující účinky. V dnešní době považujeme cesmínu paraguayskou jednoduše za obyčejnou rostlinu, ze které se připravuje nálev s podobnými účinky jako káva nebo čaj. Před stovkami let však indiáni kmene Guaraní věřili, že yerba maté je dar, který jim seslali bohové. Kdysi dávno zjistili, že po konzumaci listů z této planě rostoucí rostliny mají více energie, bystří se jim smysly a necítí hlad. Yerba maté se brzy stala nedílnou součástí každodenního života indiánů, a protože šlo o velmi náboženský národ, jejich víra a legendy obohatily tradice spojené s přípravou a pitím tohoto nápoje. Bohužel indiáni kmene Guarani nevěděli, jak rostlinu pěstovat, a tak používali pouze listy a větvičky nasbírané z planě rostoucích stromů a keřů.

Situace se změnila, když do Jižní Ameriky dorazili dobyvatelé a s nimi misionáři z jezuitského řádu. Jezuité měli na starosti tzv. redukce, jejichž cílem bylo nejen šířit křesťanství mezi indiány, ale také poznat jejich kulturu. Nevyhnutelně se jezuité dozvěděli o yerbě maté a tato neobvyklá rostlina je fascinovala. Jako první popsali cesmínu paraguayskou a rozhodli se založit první plantáže. Ukázalo se však, že pěstování rostliny není vůbec jednoduché. Semena vydlabaná z plodů nechtěla vyklíčit. Jsou totiž pokryta silnou "skořápkou", přes kterou se zárodek nemůže sám prodrat. Volně rostoucí cesmínu paraguayskou šíří ptáci, kteří po konzumaci jejích plodů semena (strávená a zbavená obalu) vylučují. Teprve když jezuité tento proces pečlivě prostudovali, mohli začít sázet semena yerby maté a pěstovat rostlinu ve velkém měřítku.

Lze si yerbu maté vypěstovat na vlastní zahradě?

Mnoho milovníků yerby maté se ptá, zda je možné si ji vypěstovat doma. Samozřejmě to můžete zkusit i vy. Takový experiment se jistě ukáže jako velmi zajímavý a může přinést zajímavé výsledky. Pěstování yerby maté a její kultivace v květináči nebo na zahradě v Česku však může být poměrně obtížné, a to proto, že rostliny potřebují správnou teplotu a klima.

Přírodní podmínky pro pěstování cesmíny

Yerba maté se nachází pouze ve čtyřech jihoamerických zemích. Je to proto, že ke správnému růstu potřebuje striktně vymezené podmínky: správnou kvalitu půdy, vlhkost a teplotu vzduchu a danou míru slunečního záření. Důležité je, že mladé rostliny jsou velmi citlivé, a proto potřebují jemné rozptýlené sluneční světlo. Takové podmínky poskytují vysoké stromy rostoucí v amazonské džungli, které poskytují ochranu před sluncem. Pro správný vývoj cesmíny paraguayské je velmi důležité pH půdy, které by se mělo pohybovat mezi 5,8 a 6,8. A protože přirozeným stanovištěm této rostliny jsou úrodné jihoamerické půdy obklopené tropickými pralesy, nesmí se zapomínat na správnou vlhkost a teplotu. Optimální je teplota mezi 20 a 23 stupni Celsia a mírná vlhkost vzduchu. Nezanedbatelná je i nadmořská výška: plantáže se obvykle nacházejí v nadmořské výšce 400 až 800 metrů. Vzhledem k těmto faktorům lze snadno dojít k závěru, že pěstování cesmíny v Čechách by bylo opravdu komplikované. Nic vám však nebrání v tom, abyste to zkusili. Jak na to?

Jak pěstovat yerbu maté doma?

Semena cesmíny lze zakoupit ve specializovaném obchodě. Někdy lze sehnat i hotové sazenice. Když se pouštíte do dobrodružství pěstování yerby maté ze semen, měli byste je nejprve na 24 hodin namočit do vody a poté je zasít do země do hloubky asi 3-4 milimetrů, přičemž nezapomeňte na správné pH půdy. Rostlina potřebuje trpělivost - klíčení může trvat až několik měsíců, ale vyplatí se počkat! Ze začátku je cesmína citlivá na světlo, takže je třeba ji clonit. V pozdější fázi vývoje již potřebuje dostatek přirozeného světla. Rovněž vyžaduje přiměřené množství vody: nejlépe zalévat každé tři dny, přičemž je třeba dbát na to, aby rostlina nebyla "přemokřena". Pokud se vám podaří yerbu maté vypěstovat doma, nebude samozřejmě nikdy dosahovat velikosti keřů, které se vyskytují v Jižní Americe, a nálev z jejích listů nebude mít vlastnosti typické pro "plnohodnotnou" rostlinu. Vlastnoručně vypěstovaná rostlina však může působit jako zajímavá dekorace v obývacím pokoji.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
pixel