Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Jedna yerba maté, mnoho druhů. Rozdíly podle země původu

2022-04-21
Jedna yerba maté, mnoho druhů. Rozdíly podle země původu

Yerba maté je nápoj pocházející z Jižní Ameriky. Jeho obliba v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Paraguayi se dá přirovnat k oblibě kávy nebo čaje v jiných částech světa. Ačkoli se v každé zemi vyrábí ze stejné rostliny, ilexu paraguariensis, způsob jeho výroby, podávání a pití se v závislosti na jeho původu mírně liší.

Průkopník produkce yerby maté - Argentina

Největšími producenty a vývozci yerby maté jsou Argentina a Brazílie. V Argentině se pěstování a produkce yerby soustřeďuje především v severovýchodní provincii Misiones. V této zemi je nápoj indiánů důležitý nejen z kulturního a historického hlediska, ale je také předmětem vědeckého výzkumu. Ne nadarmo zde byl založen Národní institut yerby maté, který se stará o fungování trhu s maté, o kvalitu produktů, provádí vědecké studie a vydává četné publikace. Argentinská yerba maté se vyznačuje malým až středním množstvím prachu, hrubě řezanými listy cesmíny a obsahem tyčinek kolem 30 %. Listy se suší tradičním způsobem, krátkým vystavením ohni v rotujícím vodorovném válci. Dlouho zrají a někdy se udí, což má za následek hořkou a svíravou chuť a kouřový nádech ve várce. Pití yerby je národní tradicí Argentinců a každodenním zvykem. Často doprovází rodinná a společenská setkání, a proto se vytvořil rituál společného vaření a pití maté, kdy se nádoba předává z ruky do ruky. Mezi nejoblíbenější značky argentinských maté patří: Amanda, Pipore, Taragui a Kraus.

Chimarrão a zelená yerba maté z Brazílie

Brazilská yerba maté se od argentinské velmi liší. V Brazílii se nápoj jihoamerických indiánů nazývá "erva maté". Úředním jazykem země je portugalština a slovo "erva" v portugalštině znamená "bylina". Mezi brazilskými maté se rozlišují dva druhy - chimarrão a zelená yerba maté. Chimarrão je velmi jemně mletá, téměř moučná, vysoce prašná, jasně zelená směs. Vůně připomíná čerstvě posekanou trávu a je mírně nasládlá. Vzhledem k velmi jemné struktuře směsi používají Brazilci k pití speciální bombillu, které říkají bomba. Zelená yerba maté vděčí za svůj název světle zelené barvě, které se dosahuje sušením listů cesmíny horkým vzduchem, nikoliv ohněm a kouřem jako v případě tradiční yerby maté. Tato odrůda yerby maté se obvykle neochucuje, takže si sušené listy zachovávají svou barvu a výsledný nápoj má jemnou a osvěžující chuť. Směs se skládá z hrubě řezaných listů, neobsahuje větvičky a je prakticky bezprašná. Zajímavé je, že zelená yerba maté se v Brazílii téměř nepije a vyrábí se na vývoz do jiných kontinentů. Jednou z nejoblíbenějších brazilských značek je Barão De Cotegipe a zelená yerba maté nabízí značka Verde Mate Green.

Kompas a mapa

Paraguay - domov yerby maté

Paraguay je považována za vlast yerby maté. Říká se, že právě zde se začala psát historie zeleného nápoje indiánů. Typické paraguayské maté se vyznačuje kouřovou, výraznou vůní a hořkou chutí, která je ovlivněna tradičním způsobem výroby - pomocí kouře. Směs je poměrně jemně rozemletá a prašná. Stejně jako argentinská yerba maté obsahuje větvičky. Yerba maté se v této zemi obvykle pije zalitá studenou vodou neboli tereré, což souvisí s teplým paraguayským podnebím a vysokými teplotami. Paraguayská odrůda yerby maté se samozřejmě může pít i horká, ale pak je její chuť hořčí a intenzivnější. Paraguayská yerba maté se často kombinuje s různými ovocnými a bylinnými přísadami a vytváří tak široký výběr chuťových kombinací. Mezi oblíbené značky yerby z Paraguaye patří: Pajarito, Selecta nebo Guarani.

Uruguay - země zamilovaná do yerby maté

Přestože cesmína paraguayská roste i v Uruguayi a Uruguayci yerbu rádi pijí a je tam stejně oblíbená jako v Argentině, Brazílii a Paraguayi, tak špatné ekonomické a obchodní zázemí tam produkci yerby brání. Proto se dováží z Brazílie, díky čemuž se strukturou a chutí velmi podobá brazilské odrůdě maté. Směs je jemně nasekaná a obsahuje větvičky a prach. Její chuť má travnaté a svěží tóny. Uruguayci často pijí yerbu z nádob zvaných porongo, vyrobených z horní části kalabasy. Oblíbené značky paraguajské yerby maté jsou: La Selva a Canarias.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg Akce

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

63,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 90,00 Kč/1ks-30% Běžná cena: 90,00 Kč hrubý/1ks-30%(252,00 Kč / kg hrubý)
Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

96,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-4% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-20%(192,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel