Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Je yerba maté zdravá pro děti?

2022-12-19
Je yerba maté zdravá pro děti?

O mnoha blahodárných vlastnostech nálevu z yerby není třeba nikoho přesvědčovat. Otázkou však je: mohou děti pít yerbu stejně jako dospělí? Od kolika let je yerba maté vhodná ke konzumaci?

Zdravá vzpruha. Obsah kofeinu v yerbě maté

Yerba maté pochází z Jižní Ameriky a má mnoho cenných vlastností pro lidský organismus. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které zlepšují imunitu. Yerba maté je vynikajícím zdrojem vitaminů A, B, C a řady dalších. Její chemické složení obsahuje také minerální látky, jako je vápník, fosfor, železo, chrom, mangan, zinek a draslík. Nálev z cesmíny snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje koncentraci a má antioxidační účinky. Nejdůležitější vlastností, která přispívá k oblibě yerby maté, je její povzbuzující účinek, který zajišťuje přirozený obsah kofeinu v nápoji. Není snadné uvést přesný obsah kofeinu v yerbě maté, protože vše závisí na způsobu a době přípravy, druhu a množství použité směsi a na tom, kolikrát byla yerba zalita. I přesto se dá určit aprox. množství kofeinu obsaženého v yerbě maté. To se pohybuje mezi 70-360 miligramy na litr. Pro srovnání, litr espressa obsahuje přibližně 1700-2250 mg kofeinu, litr vařené kávy 380-650 mg, energeťáky obsahují přibližně 320 mg, čaj 280 mg a sycené nápoje, jako je kola, obsahují přibližně 96-185 mg kofeinu. Shrnuto a podtrženo, yerba maté se nachází víceméně uprostřed tohoto seznamu. Neobsahuje tolik kofeinu jako káva, ale je silnější než čaj nebo perlivé nápoje. Především je však mnohem zdravější než všechny zmíněné nápoje. Je však yerba maté zdravá pro děti? Mohou děti pít yerbu a neublíží jim?

Jak kofein působí na lidský organismus?

Než odpovíme na otázku, zda je kofein pro děti zdravý, a tedy zda je pro děti zdravá yerba, podívejme se, jak stimulant obsažený v yerbě, kávě, čaji, energetických nápojích a dalších nápojích působí na lidský organismus.

Kofein je řazen mezi psychoaktivní látky, přesněji řečeno mezi stimulanty. Má stimulační účinek na centrální nervový systém, zrychluje srdeční tep a rozšiřuje cévy. Při užívání správné dávky odstraňuje únavu a ospalost, zlepšuje koncentraci a náladu a zvyšuje fyzickou výkonnost. Kofein má fyziologický účinek, přičemž nemá žádné nutriční vlastnosti. Nadměrná konzumace může způsobit vedlejší účinky, jako je hyperaktivita, nespavost, bolesti žaludku nebo hlavy.

Většina dospělých může konzumovat až 400 mg kofeinu denně, aniž by se obávala vedlejších účinků. Toto množství odpovídá přibližně čtyřem šálkům kávy. Šálek kávy nebo yerbu maté pijeme obvykle ráno, někdy i odpoledne, abychom získali energii na práci - namáhavou fyzickou a duševní námahu. Toto množství kávy nám nijak neškodí.

Pokud jde o děti, panuje všeobecný názor, že kofein patří mezi látky, které jsou pro nejmenší škodlivé. Děti do 12 let by neměly konzumovat více než 2,5 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti. Nadměrné množství kofeinu může u nejmenších dětí způsobit náhlé změny nálad, podrážděnost a nespavost. Kofeinu se však v jejich stravě nelze zcela vyhnout - je koneckonců přítomen v čaji, ale také v čokoládě nebo kakau. Nemusí být nezbytnou složkou jejich stravy, ale pokud je čas od času konzumován, rozhodně není považován za škodlivý.

Kultura pití yerby maté v Jižní Americe

Pro nás Evropany je yerba maté něco relativně nového. Pití nápoje z cesmíny paraguayské je trendem, jakousi módou. V jihoamerických zemích, odkud yerba maté pochází, je součástí jejich kultury a tradice. Je to nejen povzbuzující, zdravý nápoj, ale má také společenský význam. Například v Argentině se konzumuje ve více než 90 % domácností. Pijí ho staří i mladí. I malá dítka, která vidí své rodiče pít tento nápoj každý den ze zajímavě vypadající nádoby, s trubičkou neobvyklého tvaru, ho chtějí ochutnat.

Yerba podávaná malým dětem je však obvykle velmi slabá, silně naředěná a obvykle se jedná o několikátý nálev, ve kterém zůstává jen málo kofeinu nebo dokonce žádný. Starší děti, teenageři si pití yerba maté spojují s dospělostí. Dává jim pocit určité "prestiže". Je to trochu jako s pitím kávy u nás - teenager, který začne pít kávu, se už cítí o něco dospělejší. Navíc jim yebra pomáhá se soustředěním se při studiu nebo před zkouškami.

Mohou yerbu maté pít děti?

Pokusme se konečně vyřešit otázku - je yerba maté zdravá pro děti, mohou ji pít nejmenší a od jakého věku se může yerba maté dětem podávat?

Odpověď na tyto otázky není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Yerba sama o sobě, podávaná v malém množství, by neměla škodit, ale malé děti jsou většinou tak jako tak sopky energie, takže další dávku energie nepotřebují. Také buďme upřímní - hořká chuť yerby malému dítěti pravděpodobně nebude chutnat. Pokud dítě trvá na tom, že chce ochutnat nápoj, který rodiče popíjejí přes bombillu, je v pořádku mu jednou za čas dát silně zředěnou yerbu nebo takovou, která už prošla několikerým zalitím - kofeinu v ní moc nebude. Děti v pubertě už často sahají po nápojích, které kofein obsahují - od Pepsi nebo Coca-Coly, které obsahují hodně cukru, až po nezdravé energetické nápoje, tedy populární energy drinky, které obsahují řadu syntetických látek. O těchto nápojích je známo, že lákají svou chutí a barevnými obaly, ale jejich konzumace může mít negativní dopad na zdraví dítěte. V tomto případě by výbornou alternativou byla zdravá, přírodní yerba maté, která vašemu teenagerovi navíc dodá vitamíny a minerály.

Samozřejmě, stejně jako je třeba omezit pití koly nebo energetických nápojů, je třeba kontrolovat i množství yerby maté, které dospívající vypije. Je obtížné stanovit jednu konkrétní věkovou hranici, od kdy může dítě nebo dospívající začít pít yerbu maté - hodně záleží na predispozicích dítěte a názoru jeho rodičů. A abyste si rozhodování o tom, zda by vaše děti měly pít yerbu, ještě více usnadnili, uvědomte si, že pokud vám nevadí, že vaše malé dítě pije kávu nebo energetické nápoje, měli byste být ještě méně proti chlemtání yerby maté. Důležité je, aby se vše dělo v rozumné míře.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel