Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Jaká je nejsilnější yerba maté? Podíváme se na to!

2022-11-14
Jaká je nejsilnější yerba maté? Podíváme se na to!

Yerba maté stále přitahuje nové nadšence. Její příznivci oceňují rostlinnou vůni nápoje a pozoruhodnou, mnohostrannou chuť. Pro mnohé je však klíčový povzbuzující účinek vyplývající z vysokého obsahu přírodního kofeinu. Často se nás ptáte, která yerba maté je nejsilnější. Je těžké dát jednoznačnou odpověď, protože favoritů je hned několik. Objevte je v našem nejnovějším textu!

Co v yerbě maté stimuluje?

Nejprve si připomeňme několik faktů. Co je v yerbě stimulantem? Díky čemu je yerba maté vhodná pro povzbuzení? Stimulační vlastnosti yerby maté jsou dány především kofeinem, který obsahuje. Jedná se o organickou chemickou sloučeninu, purinový alkaloid, který má stimulační účinek. Dodává energii, povzbuzuje mysl, odstraňuje pocity únavy, zbystřuje smysly a zlepšuje koncentraci. Zdroje uvádějí, že litr yerby maté obsahuje v průměru asi 358 mg kofeinu. Nejedná se o přesný údaj, protože obsah kofeinu v yerbě se liší v závislosti na mnoha faktorech. Je o něco nižší než v kávě a vyšší než v čaji nebo energetických nápojích. V yerbě maté jsou také další dvě sloučeniny se stimulačními účinky - teofylin a teobromin. Díky těmto látkám má yerba maté jiný účinek než káva - silně povzbuzuje, ale ne tak prudce.

Z čeho vycházejí povzbuzující účinky yerby maté?

Míra nasycení kofeinem u různých druhů yerby maté je dána různými faktory. Yerba různých značek a výrobců dokáže povzbudit v různé míře. Dokonce i různé šarže stejné yerby se mohou lišit obsahem kofeinu. Co je toho příčinou?

    Faktory ovlivňující obsah kofeinu v yerbě maté - přehledně:

  • klimatické podmínky pro pěstování cesmíny
  • technologie zpracování yerby
  • teplota vody používaná k přípravě maté
  • doba spařování yerby

Shoda panuje v tom, že nejlepší směsí a nejsilnější yerba maté se vyrábí z cesmíny pěstované v rozmanitých ekosystémech. Povzbuzující vlastnosti yerby jsou ovlivněny klimatickými podmínkami plantáže. Ty vyplývají z její polohy, a tedy z míry slunečního svitu, průměrných teplot a vlhkosti vzduchu, jakož i z druhu a kvality půdy. Nejvhodnější podmínky pro pěstování této rostliny jsou hornaté oblasti nacházející se na půdě bohaté na minerály železo a fosfor a srážky kolem 1 500 mm ročně, které jsou intenzivnější v období od září do února.

Důležité je také načasování sklizně cesmíny. Vzrostlé keře jsou vhodné ke sklizni zhruba po 4-6 letech. Poté se z jednoho keře sklízejí listy a větvičky zhruba každé 2 až 3 roky. Za nejcennější se považuje cesmína sklízená mezi březnem a zářím, a to jak z hlediska chuti a vůně, tak z hlediska stimulujících látek.

Neméně důležitá je i technologie zpracování rostliny. Tím máme na mysli způsob sušení, dobu zrání, přítomnost větviček, prachu a přísad. V závislosti na způsobu sušení - pomocí ohně a kouře nebo horkého vzduchu - získává cesmína paraguayská různé chuťové a aromatické vlastnosti. Na chuť a vůni má velký vliv také doba dozrávání - čím je delší, tím je yerba maté intenzivnější, získává hloubku a charakteristickou hořkost. Delší doba dozrávání znamená také silnější povzbuzující účinek. Yerba maté, která obsahuje více prachu, má také silnější povzbuzující účinek - v tom spočívá její síla. Větvičky přítomné v směsi jsou takzvanou "výplní", která nemá žádný povzbuzující účinek. Přísady v podobě bylin nebo ovoce také zmírňují povzbuzující účinky yerby maté. Více kofeinu se nachází v klasické yerbě, bez jakýchkoli přísad kromě pár vzyjímek, o kterých budeme hovořit později.

V neposlední řadě můžeme stimulační vlastnosti yerby maté ovlivnit i sami. Obsah kofeinu v nápoji ovlivňuje teplota vody a doba louhování, kterou můžeme sami ovlivnit. Nejvíce kofeinu uvolňuje cesmína paraguayská, když se spařuje vodou o teplotě kolem 70-80 °C. Yerba maté zalitá vroucí vodou nebo vodou příliš studenou se spaří nekvalitně a není tak povzbuzující. Silná yerba maté je taková, která se louhuje delší dobu. Pokud se jedna porce směsi zalévá několikrát, každé další dolévání bude z hlediska povzbuzujících vlastností slabší - voda totiž vyplavuje kofein. Kromě toho ani nejsilnější yerba maté nebude nijak zvlášť povzbuzující, pokud jí do matera jednoduše nasypete příliš málo. Proto se vyplatí množství směsi přizpůsobit účinku, kterého chcete dosáhnout.

Nejsilnější stimulující yerba maté je ta, která obsahuje maximum kofeinu a zároveň nejvíce stimuluje?

Mezi "klasickými" produkty bez přídatných látek najdeme mnoho vysoce energizujících výrobků. Při této příležitosti je vhodné vyvrátit rozšířený mýtus, že silně hořká yerba má nejvyšší obsah kofeinu. Tyto dvě věci spolu nemají vůbec nic společného. Například slavné Pajarito má nižší koncentraci kofeinu než například zelené a lehce chutnající Verde Mate Green. Statisticky nejsilnější výrobky z yerby maté pocházejí především z Argentiny a Brazílie. Za zmínku stojí zejména yerba Yaguar Wild Energy a Rosamonte Suave. Ne, nespletli jsme se! Označení "suave" je často nesprávně vykládáno jako "méně povzbuzující". Přitom je to čistě otázka chuti. Výše zmíněná Rosamonte Suave patří mezi yerba maté s nejvyšším obsahem kofeinu, a proto je nejvíce povzbuzující.

Guarana - další dávka kofeinu v yerbě maté

Pokud daný typ yerby maté nepatří k těm nejvíce povzbuzujícím, lze mu "přidat" trochu energie navíc. Ideálním energetickým doplňkem, který se s yerbou dokonale snoubí, je guaraná, ovoce z povodí Amazonky, které je považováno za jeden z nejbohatších přírodních zdrojů kofeinu. Guaranu lze do yerby přidávat samostatně nebo lze od mnoha výrobců zakoupit hotovou směs. Složení yerby maté s přídavkem guarany je považováno za jedno z nejsilnějších, pokud jde o stimulační potenciál. Pokud hledáte silnou dávku energie, měli byste se o tyto výrobky rozhodně zajímat.

V našem obchodě máme široký výběr nejvíce stimulujících yerb maté s přidanou guaranou, včetně brazilské zelené yerby od Verde Mate Green - Energía Guaraná.

Jaké další yerby maté s guaranou patří k nejsilnějším a doporučujeme zaměřit na ně pozornost?

Mezi oblíbené patří: argentinská CBSé Energía Guaraná, brazilská, ale v Argentině vyráběná Yaguar Energía Guaraná a intenzivní, kouřová paraguayská Guarani Energía con Guarana. Všechny se vyznačují velmi vysokou koncentrací kofeinu. Paraguayské El Fuego je považováno za nejsilnější yerbu maté na trhu. Je sušená tradiční metodou barbacuá (ohněm a kouřem). El Fuego Energy Guarana zde stojí za zvláštní zmínku, protože obsahuje nejen povzbuzující guaranu, ale také guayusu - ekvádorskou "sestřenici" yerby maté, která do složení přidává další, celkově třetí dávku kofeinu.

Jaké jsou nejsilnější druhy yerby maté na trhu?

Potřebujete velkou dávku energie a zajímá vás, která yerba maté je top mezi stimulačními yerbami?

Mezi nejsilnějšími yerbami maté najdete jak tradiční yerby, tak i ty se speciálně povzbuzujícími přísadami. Kromě výše zmíněných značek vám vynikající vzpruhu poskytne například organická Soul Mate Despalada. Yerba maté značky Taragüi (zejména Taragüi Energia) má vysoký obsah kofeinu. Nejvíce stimulující yerba maté z Paraguaye jsou Selecta, Guarani a El Fuego. Doporučujeme vám je ochutnat a přesvědčit se, jak jsou úžasně povzbudivé!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel