Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Jak pít yerba maté? 7 užitečných tipů

2023-04-06
Jak pít yerba maté? 7 užitečných tipů

Velkou výhodou yerba maté je, že se dá pít na mnoho způsobů. Je dokonale povzbuzující a má jedinečnou chuť a vůni. Její esence se uvolňuje postupně, takže si můžeme vychutnat skvělé vlastnosti sušeného produktu i při opakovaném nalévání. Jak yerbu připravit a pít, aby byl matějský rituál co nejpříjemnější? Je dobré si zapamatovat několik důležitých pravidel. Připravili jsme pro každého příznivce yerby malého průvodce. Zveme vás k jeho přečtení!

Jaké jsou výhody pití yerba maté?

Yerba maté objevili před staletími indiáni Guarani žijící v Jižní Americe. Věřili, že tato zázračná rostlina je darem bohů. Nálev z ní jim dodával energii, která byla nezbytná během dlouhých lovů a vyčerpávajících výprav. Yerba maté se stala důležitou součástí jejich tradic a kultury, ačkoli si plně neuvědomovali, jaké nesmírné bohatství v sobě skrývá. Dnes, o stovky let později, po mnoha studiích, publikovaných vědeckých pracích a vyčerpávajících článcích, víme přesně, co se v yerbě nachází a jak působí. Víme, že obsahuje téměř tolik kofeinu jako káva, což z ní činí vynikající alternativu k ní. Víme také, že obsahuje skutečnou sílu vitamínů, minerálů a dalších látek, které mají úžasný vliv na fungování celého těla. Yerba maté je příroda ve své čisté podobě a stojí za to ji zařadit do svého jídelníčku! A jak yerbu připravit a pít, aby byla ještě příjemnější a účinnější? Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů pro každého pijáka maté bez ohledu na jeho zasvěcenost

Jak pít yerba maté? Hrstka užitečných tipů

Na internetu najdete spoustu návodů, jak yerba maté připravit a jak ho pít. Často se ukáže, že teorie je jedna věc a praxe něco úplně jiného a návody zveřejněné na webu nemají s realitou nic společného. Jsou situace, které nemůžeme předvídat, které musíme zažít na vlastní kůži, abychom věděli, jak je v budoucnu řešit. Jako profesionální "odborníci" ve světě yerba maté se s vámi rádi podělíme o tipy, které nás nejednou zachránily před vyhozením matrace a bombičky.

1. Posypte se, kolik chcete, a vypijte, kolik chcete

Zejména na začátku dobrodružství s yerba maté je mnoho neznámých. Jak pít, kolik suchého čaje zalít, kolik vody zalít a při jaké teplotě? Většina příruček a návodů uvádí, že čaj se má pít ve speciální bombičce, v matero, a zalévat se má do 1/4-3/4 objemu nádoby. Je tedy zločinem uvařit si čaj v běžném hrnku, s použitím běžného čajovaru, s menším množstvím sušiny? Ne. pokud vám to vyhovuje - pijte ho tak, jak chcete a jak vám chutná!

2. Sušičku postupně navlhčete

Nelijte matero až po okraj a nechte vlhkou yerbu plavat na hladině. S následným přidáním vody se obsah matero nakonec zcela namočí. Je však lepší tento proces rozložit v čase. Díky tomu bude chuť lépe vyvážená a nápoj neztratí příliš rychle své kvality. Může být užitečné vytvořit a hromada v podložce. Po nasypání vysušené hmoty do nádoby ji stačí šikmo naklonit tak, aby se vysušená hmota položila na jednu z jejích stěn. Někdo si myslí, že je to zbytečné – ano, pokud máte v úmyslu kávovou sedlinu po jednom zatopení vyhodit, pak stavět hromadu nemá moc smysl. Pokud však chcete využít plný potenciál cesmíny, vyplatí se zdržet se úplného smáčení vysušeného materiálu na co nejdelší dobu.

3. Neplýtvejte yerbou

Yerba maté není obyčejný čaj, jehož sedlina většinou po prvním zalití vodou ztratí chuť a vůni. Vyhození porce yerby po prvním zatopení je obyčejné plýtvání, navíc často až v následujících povodních cesmína naplno ukáže své kvality. Samozřejmě, pokud jste mokré zbytky nechali v materi celou noc, je velké riziko, že se v nich vytvořila plíseň a absolutně nejsou vhodné k přelévání, ale přes den v průběhu několika hodin , můžete klidně nalít vodu na jednu porci sušené hmoty vícekrát, dokud se nevymyje chuť, vůně a cenné vlastnosti.

4. Nehýbejte bombillou

Jednoduché a tak důležité! Pohyb hadičky v matero nejen narušuje strukturu celého nálevu a způsobuje pohyb sedliny ve vodě, což může vést k ucpání filtru. Mnohem snazší je také navlhčit sucho plovoucí na hladině, na které jsme upozorňovali výše.

5. Nenechávejte hrot yerby na dně balení

Nic nezkazí radost z pití maté jako ucpaná bombilla a někdy i sebelepší trubička s nejpřesnějším filtrem těžko oddělí nálev od velmi jemně rozdrcených listů, tyčinek a prachu, které zůstávají na dně každého balíčku s yerbou. Tento zbytek yerby je škoda vyhodit a přitom už jen při pomyšlení na to, že si z ní uděláte nálev, je vám špatně. Náš patent spočívá v tom, že před nasypáním vysušeného materiálu do matero obal energicky protřepeme, když vidíme, že zásoby yerby pomalu dochází. Drobné zbytky ze dna se tak smíchají s většími kousky listů a klacíků a nezůstanou úplně na konci.

6. Palcem uzavřete náústek bombilly

Jedná se o velmi jednoduchý trik, jak se vyhnout ucpání bombilly při pití yerba maté. Při vkládání do hrnku naplněného vodou stačí zavřít náústek tuby palcem – a pustit, když je ponořená. V bombille tak vzniká mírný tlak, který „tlačí“ částečky bylinky, které by se případně mohly dostat do filtru.

7. Pijte pomalu

Nejde jen o to vychutnat si chuť yerby – i když to je samozřejmě také důležité. Velké, silné doušky mohou způsobit, že se kávová sedlina dostane do bombilly a poté do úst.

Bombilla v ruce! Je čas připravit nálev z yerba maté

Doufáme, že po přečtení tohoto článku budete vybaveni praktickými znalostmi o přípravě a pití yerba maté a mateistický rituál vám udělá ještě více radosti. Pokud máte své vlastní triky a nápady, které jsme nezmínili a o které se chcete podělit s ostatními fanoušky yerby - dejte nám vědět!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel