Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Energetická dávka přírodní síly: guarana v prášku. Jaké má vlastnosti?

2024-01-23
Energetická dávka přírodní síly: guarana v prášku. Jaké má vlastnosti?

Hledáte přírodní zdroj energie, který vám pomůže překonat únavu a zlepšit koncentraci? V extrémních chvílích nemusí porce yerby maté stačit. Existuje však jeden způsob, jak yerbu vylepšit a udělat z ní skutečně legendární energetický elixír. Guarana v prášku - to je tajná přísada, která zahání i tu největší únavu! Jak ji používat, jaké má vlastnosti a kde ji koupit? Na všechny vaše otázky odpovíme v dnešním příspěvku.

Guarana - tropická rostlina z deštného pralesa

V husté brazilské džungli se uprostřed bujné vegetace rozprostírá povodí Amazonky. Právě zde roste guarana - skutečný poklad Amazonie! Guarana, vlastně Paullinia cupana, jak zní oficiální název v botanické klasifikaci, má podobu liány, která může dosahovat délky až 10 metrů. Jejím nejcharakterističtějším znakem jsou plody - kulaté, jasně červené bobule. Ty okamžitě upoutají pozornost - a vypadají doslova jako oči. Když dozrají, otevřou se a odhalí černobílá semena. K neobvyklému vzhledu plodů guarany se váže legenda, o které jsme na našem blogu již v minulosti psali. Guaranu po staletí znali a cenili si jí původní obyvatelé Amazonie - indiáni kmene Guaraní. Používali různé části rostliny, ale nejcennější byla semena ukrytá uvnitř plodu. Indiáni semena z utržených plodů vybrali, důkladně je omyli a usušili na horkém slunci, a když byla semena zcela suchá, rozemleli je na jemný prášek pomocí provizorního dřevěného hmoždíře. Guarana ve formě jemně mletého prášku našla v každodenním životě indiánů četné využití. Věřili v její nesmírnou sílu a - podobně jako yerba maté - ji považovali za "dar bohů". O mnoho let později studie potvrdily, že v guaraně skutečně něco je. Co přesně? Čtěte dále!

Guarana v prášku a její zázračné vlastnosti

Indiány na guaraně kromě úžasného vzhledu plodů nejvíce zaujal její účinek. Po konzumaci guarany pociťovali příliv energie. Povzbuzení a lepší soustředění se jim hodilo při lovu. Indiáni smíchali čistý prášek guarany s vodou a vytvořili z něj pastu. Vytvořili z ní kuličky, které sušili na slunci a někdy je kouřili nad táborovým ohněm. To byl spolehlivý způsob, jak si vlastnosti guarany uchovat co nejdéle, který umožnil vyrábět větší zásoby. Pro přípravu povzbuzujícího nápoje vkládali hotovou "guaranovou kouli" do nádoby, přidali vodu a vše rozmixovali. Guaranový nápoj, stejně jako samotná prášková guarana, se používal také jako "lék" na mnoho neduhů, včetně srdečních nebo ledvinových potíží, bolesti svalů, migrény, menstruačních bolestí a zažívacích potíží. Někteří dokonce věřili, že guarana slouží k zachování mládí, jiní ji používali jako afrodiziakum. Především však Indiáni věřili, že v guaraně je magická síla, kterou jim dali bohové. Mnohaletý výzkum později ukázal, že za mimořádnými účinky rostliny nestojí žádné nadpřirozené síly, ale čistá "magie" přírody a vědy.

Kofein a další cenné látky. Co obsahuje guarana?

Ukázalo se, že za povzbuzující účinek guarany je zodpovědný kofein. A to v poměrně velkém množství! Vědecké zdroje uvádějí, že semena guarany obsahují 2,5 až dokonce 6 % kofeinu, zatímco po zpracování, v závislosti na použitém způsobu zpracování, může obsah kofeinu v guaraně dosahovat až 9,8-11 %! Semena guarany tedy obsahují výrazně více kofeinu než listy yerby maté nebo kávová zrna. Není proto divu, že má povzbuzující účinky, o které se před stovkami let zajímali indiáni kmene Guarani a které dnes zajímají výrobce potravin a doplňků stravy a milovníky přírodních zdrojů energie. Kromě kofeinu obsahuje guarana mnoho dalších cenných látek, mimo jiné: teobromin a teofylin, polyfenoly, saponiny, třísloviny a silice. Guarana je také bohatá na nutriční hodnoty: bílkoviny, cukry, vlákninu a škrob. Přestože vědecký výzkum nepotvrdil mnohé z lidového využití guarany, např. afrodiziakální účinek nebo lék proti migréně, není pochyb o tom, že guarana (v prášku nebo v jiné formě) má silný antioxidační účinek a napomáhá metabolismu v těle.

V jaké formě by se měl guarana prášek používat? Jak se pije

Nemusíte se vydávat na dlouhou cestu do amazonské džungle, abyste si mohli užívat blahodárných účinků guarany. Guaranu ve formě celých sušených semínek, prášku nebo tablet lze zakoupit v kamenných obchodech s bylinami a zdravou výživou nebo - což je ještě jednodušší - na internetu. Mletou guaranu v prášku najdete mimo jiné i v našem obchodě. Prášek guarany od Vivarini je k dispozici v několika hmotnostních variantách, od 20 g do 1 kg, v konvenční i bio verzi. V práškové formě je nejlepší a nejuniverzálnější. Prášek guarany můžete přidat do jogurtu, ovocných koktejlů, čaje nebo kávy - dodá vám energii na celý den! Skvělý nápad je také její kombinace s yerbou maté. Povzbuzující vlastnosti guarany s antioxidanty, na které je yerba bohatá, budou pro vaše tělo opravdovou bombou! Pokud chcete, můžete si také jednoduše připravit povzbuzující nápoj z guarany - stejně jako to dělali indiáni.

Recept na guaranový nápoj

Co budete potřebovat?

 • 1 čajová lžička guarany v prášku
 • cca. 200 ml studené vody
 • Případně: šťávu z poloviny citronu a 1 lžičku medu

Nápoj s guaranovým práškem - příprava:

 1. Příprava: Guaranu nasypte do sklenice.
 2. Přidejte studenou vodu.
 3. Prášek guarany má specifickou, hořko-trpkou chuť, takže pokud chcete, přidejte do nápoje citronovou šťávu a trochu medu.
 4. Všechny ingredience důkladně promíchejte.
 5. Hotovo! Přírodní energetický nápoj je připraven k pití.

Guarana v prášku pro stimulaci. Existují nějaké kontraindikace?

Jste nadšeni zázračnými vlastnostmi guarany v prášku? Než ji začnete přidávat do všeho možného - ověřte si, jaké je doporučené dávkování! V prášku z guarany - jak jsme již zmínili - je obsah kofeinu přibližně 2,5-6 %. To je hodně a při neopatrnosti se můžete snadno předávkovat. Vedlejší účinky předávkování kofeinem se mohou projevit mimo jiné: nespavostí, nervozitou nebo žaludečními problémy. Maximální denní dávka guarany v prášku se pohybuje kolem 50-75 mg, ale každé tělo je jiné, proto je vhodné začít dávkování s menšími porcemi a postupně je zvyšovat a sledovat reakci vlastního těla. Na druhou stranu by se guaraně rozhodně měli vyhnout lidé citliví na kofein, trpící vysokým krevním tlakem, těhotné ženy a kojící matky.

Guarana - jeden z mnoha divů indiánů Guaraní

To je pravděpodobně vše, co se nám podařilo shromáždit o guaraně v prášku. Na závěr jsme pro vás připravili stručný souhrn nejdůležitějších informací:

 • úplný název rostliny a původ guarany: Paullinia cupana, povodí Amazonky, Brazílie, Jižní Amerika
 • formy, ve kterých lze guaranu koupit a užívat: sušená celá semena, prášková forma, tablety.
 • prášek guarany - obsah kofeinu: 2,5 až 6 %.
 • guarana v prášku - kolik guarany denně užívat: doporučená maximální dávka guarany je přibližně 50-75 mg.
 • Guarana v prášku - co pít a jak ji konzumovat? lze smíchat s vodou, přidat do yerby maté, čaje, kávy nebo jogurtu
 • guarana v prášku - kde koupit? online - MateMundo.cz; v kamenných obchodech - v prodejnách s bylinkami a v některých lékárnách

Pokud se neustále cítíte unavení, potřebujete opravdu silnou dávku energie a yerba maté ani káva vám nestačí, guarana je něco, co může změnit váš život! Díky svým četným vlastnostem a především vysokému obsahu kofeinu je guarana stále oblíbenější u těch, kteří hledají přírodní zdroj energie a každodenní podporu koncentrace. Přidejte si trochu guarany do své yerby, předtréninkového koktejlu nebo neprůstřelné kávy a uvidíte, jak moc vám prospěje! Nezapomeňte však na míru, vždy dodržujte doporučení pro dávkování a guarana se stane vaším spojencem v každodenním boji proti únavě.

Doporučujeme

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
El Fuego Energia Guarana 0,5 kg

El Fuego Energia Guarana 0,5 kg

200,00 Kč hrubý/1ks(400,00 Kč / kg hrubý)
Vivarini - Guarana mletá (bio) 1 kg

Vivarini - Guarana mletá (bio) 1 kg

1 827,00 Kč hrubý/1ks(1 827,00 Kč / kg hrubý)
pixel