Guarana - ovocný kamarád yerby maté
Jsou krásné, chutné, legendární, dávají silný kopanec a pocházejí z Jižní Ameriky. Guarana a yerba maté jsou dvě úžasné rostliny. A láska mezi cesmínou a ovocem přináší ještě krásnější chuť a ještě silnější povzbuzení. Mnoho značek yerby maté nabízí složení s guaranou. Díky svým účinkům se těší velké oblibě a jsou stále populárnější. Pojďme se tedy se společníkem cesmíny seznámit podrobněji.
Co je guarana?
A jmenovala se... Paulinia!!! Paullinia cupana je jinak známá jako guarana. Není překvapením, že jde o nejčastěji používaný název. Rostlina se přirozeně vyskytuje v Brazílii, v povodí Amazonky a Rio Pará.
Její vlastnosti objevili indiáni Sateré-Maué žijící v této oblasti před stovkami let. Říkali mu warana, což v jejich jazyce doslova znamená "ovoce podobné lidským očím". Plody rostliny skutečně vypadají jako oči.
Později indiánský kmen Guarani připravoval ze semen nastrouhaných na jemný prášek a vylisovaných z plodů hořkokyselý a vysoce povzbuzující nápoj. Varaná nazývali vlastním slovem "guarana".
Odtud pochází dnešní název nápoje ze semen i celé rostliny - guarana. Přesně tak! Guarana je dalším darem indiánského kmene, stejně jako yerba a stévie. Guarana dodávala indiánům sílu a zdraví. Říká se, že byla dokonce kmenovým platidlem. I dnes je nesmírně cenná!
Guarana. Jak vypadá?
Paullinia cupana je vysoká, dosahuje až 10 metrů. Nevypíná se vzhůru, spíše se ovíjí kolem jiných stromů nebo leží na zemi. Má dlouhé oválné listy s vroubkovanými okraji. Její bílé, hustě seskupené květy jsou drobné a intenzivně voní, ale nejkrásnější, nejnádhernější a nejcennější jsou její plody. Mají jasně oranžovo-červenou barvu a jsou velké jako hrozny a stejně jako ony rostou v trsech.
V momentě, kdy se otevřou, tak odhalí bílý vnitřek a hnědé semeno. Při pohledu na plod guarany můžete mít pocit, že vás sleduje tucet hnědých očí s červenými víčky. A jaký účinek má guarana? O tom budeme mluvit později v textu...
Legenda o původu guarany
... ale nejprve výlet do minulosti. Domorodí obyvatelé Jižní Ameriky připisovali mnoho významných událostí a objevů magickým silám a nadpřirozeným božským mocnostem. V kmenové kultuře byla guarana považována za magickou rostlinu, která se používala se jako povzbuzující prostředek nebo lék na mnoho neduhů. Byla nazývána "darem od boha" nebo "elixírem mládí". Otevřené plody, které vypadaly jako slepé oči pozorujících lidi z keřů, také podněcovaly představivost indiánů.
Podle jedné z legend guarana vyrostla z těla mladého muže uškrceného hadem, do kterého se vtělil zlý bůh. Všichni obyvatelé vesnice mladíka zbožňovali. Měl dobré srdce, byl ochotný, nejsilnější a nejlépe ze všech indiánů ovládal luk. Některé verze legendy dokonce uvádějí, že chlapec měl kouzelné schopnosti - uměl mluvit se zvířaty a měl moc léčit. Jednoho dne v lese daleko od vesnice napadl mladíka zlý démon Jurupari, který na sebe vzal podobu hada.
Chlapec tedy ke smutku všech zemřel. Když obyvatelé kmene truchlili nad chlapcovou smrtí, objevil se mezi nimi dobrý bůh Tupã. Indiáni na jeho popud zahrabali oči mrtvého mladíka hluboko do země. Druhý den tam vyrostla pro domorodce dosud neznámá rostlina guarana, jejíž plody připomínaly lidské oči. Guarana dodávala indiánům sílu a energii a provázela je po staletí.
Guarana pro povzbuzení. Co obsahuje?
Jaký účinek má guarana a odkud pochází? Odborníci se dodnes přou o to, co nás vlastně v guaraně stimuluje. Přesto nás pití guarany pořádně nakopne. Někteří tvrdí, že její síla a energie je dána tím, že obsahuje třikrát více kofeinu než běžná káva. Jiní se domnívají, že je to čtyřnásobek dávky. Další myslí, že guaranin je obsažen v guaraně, tein v čaji a tein v yerbě maté. Tvrdí, že každá z těchto látek má zcela jinou chemickou strukturu, takže by měly být považovány za samostatnou složku a neměly by být ztotožňovány s kofeinem.
Pravdou je, že "matein", "thein" nebo "guaranin" jsou termíny vymyšlené pro marketingové účely a káva, čaj, yerba i guarana obsahují naprosto stejný kofein. Plody guarany obsahují katechiny, polyfenoly, hypoxantin, saponiny, teofylin, theobromin, škrob, silice a také velké množství posilujících látek adeninu a cholinu. Semena naopak obsahují přibližně 11 % tuku, vlákniny a bílkovin. Guarana je superpotravina bohatá na živiny.
Jak guarana účinkuje?
Je guarana zdravá? Samozřejmě! Nejvíce je ceněna pro svůj stimulační účinek - stimuluje dlouhodobě a není návyková. Vědecké studie ukázaly, že guarana může kromě povzbuzujícího účinku stimulovat nervový systém, ovlivňovat kognitivní schopnosti a zlepšovat náladu. Může také snižovat únavu, podporovat koncentraci a paměť a posilovat imunitu. Přisuzují se jí antioxidační, antikoagulační, diuretické a dokonce afrodiziakální účinky, ačkoli posledně jmenovaný účinek nebyl vědecky prokázán.
Někteří se domnívají, že guarana může díky svému pozitivnímu vlivu na metabolismus napomáhat procesu spalování tuků, a tím pomáhat v boji za štíhlou postavu. Studie naznačují, že je to potenciální alternativní prostředek pro boj s fyzickou a emocionální únavou u pacientů s rakovinou.
Jak guarana chutná a kde se používá?
Plody guarany mají hořkokyselou chuť. Guaranu lze obvykle zakoupit v lékárnách nebo obchodech s bylinami v práškové formě. Z prášku lze připravit povzbuzující nálev pouhým zalitím vodou. Lze jej také přidat do nálevu - bylinek, yerby nebo čaje, případně do jogurtu. Tímto způsobem se zvýší jejich stimulační účinek. Guarana se také hojně využívá při výrobě přírodních energetických nápojů, stejně jako populárních energetických nápojů.
Guarana existuje také jako doplněk stravy. Používá se také jako dochucovadlo různých pokrmů, přípravků na hubnutí nebo doplňků sportovní výživy. S přídavkem tohoto ovoce se vyrábí i guaranové pivo.
Své užití našla také v kosmetice. Extrakt z plodů guarany má vypínající účinky, a proto se používá v kosmetice určené proti celulitidě a na zeštíhlení postavy. Oceňovány jsou také protivráskové a antibakteriální vlastnosti guarany. Je to zázračná rostlina!
Vedlejší účinky guarany
Vzhledem k tomu, že guarana je tak úžasná, existují nějaké kontraindikace jejího užívání? Vzhledem k obsahu kofeinu a stimulačním účinkům by jej neměly užívat těhotné ženy, kojící matky a malé děti. Guarana by se také neměla konzumovat před spaním. Nadměrná konzumace kofeinu může způsobovat podrážděnost, bolesti hlavy a přispívat k nespavosti a žaludečním potížím. Maximální denní dávka guarany je přibližně 50-75 miligramů. Zvyšuje guarana krevní tlak? Ano, stejně jako káva nebo yerba maté. Jedná se o velmi mírný účinek, a pokud se guarana, stejně jako ostatní zdroje kofeinu, užívá s rozvahou, pak její užívání nevede k hypertenzi. Lidé, kteří trpí chronickou hypertenzí nebo se potýkají se srdečními chorobami, by se však o užívání guarany měli nejprve poradit se svým lékařem.
Nejlepší yerba maté s guaranou
Díky svému bylinnému charakteru je cesmína paraguayská skvěle kombinovatelná s přísadami - bylinkami, ovocem nebo dochucovadli. Zvláště úspěšné jsou silně kontrastní kombinace. Yerba maté se dokonale snoubí s kyselou a hořkou guaranou! A jaké vlastnosti má tato kombinace? Yerba maté stimuluje sama o sobě, ale po přidání guarany je tato stimulace ještě silnější. Výrobci yerby maté často vytvářejí ochucené kompozice s přídavkem guarany určené lidem, kteří hledají obzvlášť silnou vzpruhu. Počítačoví specialisté, řidiči, studenti a žáci - lidé, kteří potřebují namáhat svou mysl a být plně soustředěni po dlouhou dobu. V našem obchodě jsou k dispozici také směsi Yerba maté s guaranou. Pro začínající milovníky yerby doporučujeme brazilskou zelenou yerbu maté Verde Mate Green - Energia Guarana. Ti, kteří jsou do světa yerby zasvěceni trochu více, jistě ocení nabídku brazilské značky v argentinském stylu - Yaguar Energia Guarana. Milovníkům intenzivní a kouřové yerby doporučujeme Guarani Energia nebo Guarani Energia Caffeine+ s dvojitou dávkou guarany. Pro ty nejodvážnější a nejnáročnější doporučujeme jednu z nejsilnějších povzbuzujících yerba maté na trhu, paraguayskou El Fuego Energia Guarana. Doporučujeme vám vyzkoušet povzbuzující složení yerby maté s přidanou guaranou!