Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Chcete přestat kouřit? Možná vám pomůže yerba maté!

2023-09-12
Chcete přestat kouřit? Možná vám pomůže yerba maté!

Výraz "popelníček" jste pravděpodobně nejednou slyšeli v souvislosti se silně hořkou, obvykle paraguayskou yerbou maté, například Pajarito. To vše kvůli asociaci charakteristického kouřového aroma s tabákovým kouřem. Na rozdíl od cigaret má však yerba maté nejen pozitivní vliv na zdraví, ale může také pomoci v boji proti závislosti na nikotinu! Yerba maté a cigarety - co mají společného?

Jak funguje mechanismus závislosti na nikotinu?

Skutečnost, že cigarety škodí zdraví, si uvědomují všichni, i ti, kteří je kouří pravidelně. Zní to absurdně? Hlavní složkou cigaretového tabáku je nikotin, který má vysoce návykový účinek. Mechanismus účinku nikotinu spočívá v úpravě fungování nervového systému. Nikotin se váže na nikotinové receptory, narušuje jejich metabolismus, stimuluje uvolňování dopaminu v mozku, zvyšuje produkci adrenalinu a zvyšuje krevní tlak. Bezprostředně po zapálení cigarety dochází k dočasnému zlepšení pohody, ale tento stav se rychle vrací do normálu a již zhruba po dvou hodinách se tělo závislého na nikotinu dožaduje doplnění.

Přestože má nikotin velmi negativní vliv na zdraví, což vede zejména ke vzniku rakoviny, je pro závislé obtížné přestat kouřit jen tak. Statistiky uvádějí, že na celém světě je na cigaretách závislá přibližně 1 miliarda lidí. V Čechách kouří zhruba 1/4 populace. Škodlivé účinky cigaret na zdraví přispívají k úmrtí milionů lidí ročně. Lidé, kteří s tímto zlozvykem bojují a chtějí s ním přestat, se po neúspěšných pokusech přestat kouřit pomocí populárních metod často nechají odradit a škodlivému návyku chtěně či nechtěně podlehnou. Často se uchylují k alternativním metodám, z nichž některé probereme v dnešním příspěvku. Jak přestat kouřit a co zvolit místo cigarety? Pojďme se na to podívat!

Co vám pomůže přestat kouřit? Nejčastější metody

Lidé odhodlaní skoncovat s nikotinem obvykle začínají tím, že si na internetu vyhledají informace na toto téma. Jaké jsou nejoblíbenější metody, které uvádí strýček Google po zadání hesla "co vám pomůže přestat kouřit"? Především jsou to farmakologické přípravky v různých formách, jako jsou tablety, pastilky, náplasti, aerosoly nebo žvýkačky. Dalším oblíbeným způsobem, jak přestat kouřit, je psychoterapie nebo skupinová terapie. Alternativní, ale také poměrně oblíbené způsoby, zmiňované na portálech věnovaných tomuto tématu, jsou: hypnóza, akupunktura a biorezonance. Ukazuje se však, že existují i další zajímavé alternativy.

Čaj na odvykání kouření?

Čajovník je rostlina, která svými úžasnými vlastnostmi těší lidi už tisíce let. Ceníme si ho pro jeho fenomenální chuť a jedinečnou vůni, stejně jako pro jeho jemně povzbuzující účinky. Jak se ukazuje, čaj může být užitečný i v souvislosti s kouřením a touhou přestat kouřit. Před několika lety byla provedena studie, která zjistila, že každodenní pití zeleného čaje může až třináctkrát snížit riziko vzniku rakoviny plic. Zelený čaj je také bohatým zdrojem polyfenolů - antioxidantů, jejichž funkcí je bojovat proti volným radikálům v těle. Volné radikály přispívají k rychlejšímu stárnutí buněk a kuřáci jsou vůči jejich tvorbě v těle obzvláště náchylní, takže zařazení zeleného čaje do každodenního jídelníčku je více než dobrý nápad. Co takhle začít pít čaj místo cigaret úplně? Touha po nikotinu během odvykání kouření může způsobovat podrážděnost, úzkost, deprese a dokonce i bolesti hlavy, stres a problémy se soustředěním. Dobrým "lékem" na tyto potíže mohou být bylinné nálevy na bázi meduňky, chmelových šištic nebo kozlíku lékařského. Některé byliny jsou také velmi užitečné při detoxikaci organismu od škodlivých látek, které se při kouření cigaret hromadí. K pročištění organismu je dobré sáhnout po bylinném čaji na bázi heřmánku nebo přesličky rolní s přídavkem kajenského pepře nebo zázvoru.

Co místo cigarety? Yerbu maté!

Jak jsme se zmínili o několik odstavců výše, nikotin je látka, díky níž je kouření pro mnohé z nás jednoduše příjemné. Jeho působení je založeno na uvolňování dopaminu a adrenalinu a vede ke krátkodobé stimulaci organismu, i když se projevuje různými způsoby. Závislost na cigaretách je však něco víc. Kuřáci si rychle zvyknou na celé "prostředí" a specifické pohyby, které při kouření vykonávají. A právě v tom může podle některých uživatelů internetu mimo jiné pomoci yerba maté. Není kouření svým způsobem tak trochu podobné pití yerby?

Kalabása, podobně jako cigareta, umožňuje zaměstnat ruku. Během přestávky ve škole nebo v práci si ji můžete vzít s sebou na čerstvý vzduch a dopřát si pár minut relaxace. Navíc stojí za zmínku, že při popíjení yerby přes bombillu děláte podobný pohyb jako kuřák, který si "potáhne". Yerba maté také usnadňuje relaxaci a snižuje stres. Mnoho lidí sahá po cigaretě ve stresových situacích jako po formě úlevy. Yerba maté má díky celému rituálu přípravy a pití, který vyžaduje chvíli soustředění a přemýšlení, relaxační účinek a může pomoci snížit stres. Místo toho, abyste sáhli po cigaretě, můžete sáhnout po yerbě maté a užít si chvíli příjemného uvolnění.

A poslední bod: chuť. Intenzivní kouřová chuť yerby maté mnoha lidem připomíná chuť cigaret. Spojením všech těchto aspektů můžeme odpovědět na otázku - co zvolit místo cigarety, která je pro tělo škodlivá? Zdravou yerbu maté!

Yerba maté místo cigarety. Stojí za vyzkoušení!

Jsme si dobře vědomi toho, že boj se závislostí na tabáku může být velkou výzvou. Proto ho nechceme nijak zlehčovat tím, že bychom navrhovali toto "revoluční" řešení. Domníváme se však, že v této situaci stojí za to dát yerbě maté šanci. Ano, yerba nenahradí sebezapření a pevnou vůli, které jsou při odvykání kouření klíčové, ale může být cenným doplňkem při boji o vlastní zdraví, protože dodává přirozenou energii, zmírňuje chuť na nikotin, podporuje očistu organismu a pomáhá při relaxaci. Kdo ví, třeba zdravý zvyk sáhnout po nálevu pomůže cigarety nadobro odstranit?

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
pixel