Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

7 důvodů, proč začít pít yerba maté

2022-12-29
7 důvodů, proč začít pít yerba maté

Yerba mate - slyšeli jste někdy tato dvě slova a přemýšleli jste, co to je? Vaši přátelé pijí nějakou podivnou bylinu a vy si říkáte, proč vůbec pít yerba maté? Jaké jsou výhody pití yerby? Vyplatí se ho zařadit do jídelníčku? Máme pro vás 7 důvodů, proč začít pít yerba maté - uvidíme, zda vás přesvědčíme!

Co je to yerba mate?

Začněme tím, co je yerba maté obecně. Jedná se o nálev ze sušených a mletých listů cesmíny paraguayské, rostliny, která se vyskytuje pouze v Jižní Americe na hranicích čtyř zemí: Brazílie, Argentiny, Paraguaye a Uruguaye. Vlastnosti cesmíny paraguayské objevili indiáni Guarani žijící v Jižní Americe, kteří jako první začali pít yerba maté. Indický "čaj" se proslavil především svými povzbuzujícími účinky - obsahuje velké množství kofeinu, a proto jím mnoho lidí stále častěji nahrazuje kávu. Proč ještě stojí za to pít yerba maté? Čtěte dál!

Jaké jsou výhody yerba maté? 7 důvodů, proč ho pít

Jak se ukázalo, yerba maté není jen "bylinný čaj", který se pije na zahřátí. Přináší s sebou mnoho dobrého. Každý doušek je dávkou zelené indické magie. Stojí za to ho pít? Přesvědčte se sami. Yerba mate je...

  1. ...vynikající alternativa kávy
  2. ...zdroj vitamínů a dalších látek
  3. ...zdraví v nejčistší podobě
  4. ...jedinečná chuť
  5. ...magie a tradice indiánů kmene Guarani
  6. ...dar od bohů
  7. ...+10 k prestiži!

Důvod 1. Yerba maté je vynikající alternativou kávy

Nejznámějším nápojem, který obsahuje kofein, je káva. Mnoho lidí si nedokáže představit den bez ranního šálku "malého černého". Obsažený kofein povzbuzuje organismus, dodává energii k činnosti, zlepšuje soustředění a odstraňuje pocit únavy. Problém je v tom, že káva stimuluje rychle a silně, ale jen na krátkou dobu. Šálek kávy vás téměř okamžitě postaví na nohy, ale tento příliv energie stejně rychle pomine. Náhlý "pád energie" po kávě není příjemný. Yerba maté obsahuje také kofein - o něco méně než káva, ale účinek je výrazně odlišný. Co dává yerba? Povzbuzuje, ale působí vyváženěji než káva. Pije se pomalu, často se jedna porce pije na několikrát, takže se kofein do těla dostává pomaleji. Kromě kofeinu obsahuje yerba maté také teobromin a teofylin, které mají mírný účinek na nervový systém a zlepšují prokrvení mozku.

Důvod 2. Yerba maté je zdrojem vitamínů a dalších látek

Yerba maté neobsahuje pouze povzbuzující kofein. Obsahuje řadu vitaminů, minerálů a dalších látek, které mají blahodárný vliv na organismus. Mimo jiné máme vitamíny: A, B1, B2, B6, C a E, minerály zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík, saponiny a antioxidanty, včetně zvláště ceněné kyseliny chlorogenové. Yerba maté je skutečná "vitamínová bomba"! A jaké jsou výhody pití yerba maté? Čtěte dál!

Důvod 3: Yerba maté je zdraví v čisté podobě

Jaké jsou výhody pití yerby? Protože když má tak bohatou kompozici, musí mít také nějakou akci. O povzbuzujících účincích jsme se již zmínili, ale co dalšího yerba maté umí a stojí vůbec za to ho pít? Infuze yerba maté může podpořit proces stimulace metabolismu, což se projeví zvýšením energetických zásob a zlepšením výkonnosti, a v důsledku toho vám umožní být déle fyzicky aktivní. Ne nadarmo je yerba maté oblíbená zejména u sportovců a lidí, kteří vedou aktivní životní styl. Co dalšího umí yerba maté? Studie prokázaly, že při pravidelné konzumaci má yerba maté pozitivní vliv na podporu kardiovaskulárního systému - je to díky obsažené kyselině chlorogenové, která pomáhá bojovat proti "špatnému cholesterolu". Kyselina chlorogenová je také spojována se zvyšováním citlivosti těla na inzulín a snižováním vstřebávání glukózy, což se projevuje lepším hospodařením s cukrem v těle. Říká se, že yerba maté může pomoci při hubnutí. I když není zázračným lékem na obezitu, pomáhá snižovat pocit chuti k jídlu a podporuje metabolické procesy, což je důležité v boji za štíhlou postavu.

Důvod 4: Yerba maté má jedinečnou chuť

Někteří lidé tvrdí, že yerba maté je odporné. Při první ochutnávce se může zdát, že jeho chuť je poněkud hořká a trpká, možná až příliš intenzivní. Zvláště pokud jste zvyklí na chuť kávy s mlékem a slazené tunou cukru, může být téměř nemožné zvyknout si na čisté yerba maté bez přísad. K yerba maté musíte mít správný vztah, je to příroda ve své čisté podobě. Správně připravený nálev chutná trochu jako intenzivnější zelený čaj. Pro začátek můžete připravit slabší nálev zalitím menší části sušeného čaje. Pro zjemnění chuti můžete přidat také bylinky nebo ovoce. Yerba maté není hřích osladit medem nebo jinými přírodními sladidly - jak je libo. Jakmile se přesvědčíte o jeho chuti, zjistíte, že je jedinečný a nenapodobitelný. Není to však to nejdůležitější. Důležité je, co dává yerba maté jeho plné přírodní bohatství.

Důvod 5: Yerba maté je kouzlo a tradice indiánů Guaraní.

Ve správné přípravě nálevu spočívá celé kouzlo. Yerba maté se nepije jako běžný čaj. Místo poháru se používá speciální nádoba zvaná kalabasa nebo matero. Nálev se pije speciálním kovovým brčkem - bombillou. Suchá hmota v nádobě musí být správně uspořádána. Důležitá je také teplota vody - nesmí být ani příliš horká, ani příliš studená (kolem 70-80 °C). Všechny činnosti spojené s vařením a pitím yerby vytvářejí určitý rituál, který dodává auru tajemství. Vzdává hold tradici prvních objevitelů zázračné yerby, indiánů kmene Guaraní.

Důvod 6: Yerba maté je "dar od bohů"

Indiáni Guarani věřili, že jim yerba maté darovali starověcí bohové z vděčnosti. Rostlinu obklopovali jedinečným kultem a z jejich víry vznikaly legendy, které se předávaly z generace na generaci. Podle některých názorů bylo yerba maté darem indiánského boha Pa'i Shume, zatímco jiné verze legendy uvádějí postavy dvou bohyň, Yarí a Arai, které sestoupily na zem v podobě malých dívek. Tyto příběhy ještě více umocňují mystickou a tajemnou atmosféru yerba maté, které pochází z daleké Jižní Ameriky.

Důvod 7: Yerba mate je +10 k prestiži!

Poslední důvod, proč začít pít yerba maté, je jednoduchý. Co vám dává yerba? Bonus k originalitě a prestiži! Kávu pije (téměř) každý. Pohled na muže s šálkem kávy není nic neobvyklého. Matrace s bombičkou však rozhodně přitahuje pozornost. Můžete si být jisti, že pokud si připravíte yerba maté a budete ho pít z výrazné nádoby přes "podivně" vypadající trubičku před neznámými přáteli nebo kolegy, stanete se rychle předmětem zájmu a bude zábavné o této úžasné rostlině z Jižní Ameriky mluvit.

Kde začít své dobrodružství s yerba maté?

7 důvodů stačí k tomu, abyste se rozhodli pít yerba maté. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, pravděpodobně přemýšlíte, kde začít. Výběr příchutí a druhů yerba maté je tak široký, že vás z množství názvů a barevných obalů může bolet hlava. Jsme tu proto, abychom vám pomohli. Začátečníkům doporučujeme zejména jemnou zelenou yerbu maté z Brazílie - Verde Mate Green. Horkým vzduchem sušené listy cesmíny paraguayské jsou téměř zcela zbaveny své charakteristické hořkosti a navíc se výborně kombinují s přísadami. Ne nadarmo sortiment této značky zahrnuje přibližně 50 úžasných variant příchutí. A nezapomeňte si koupit správné příslušenství - hrnec a bombičku. Doporučujeme také podívat se na záložku s hotovými startovacími sadami yerba maté pro začátečníky.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel