Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yuyos - byliny v yerbě maté. Objevte nové chutě a vlastnosti!

2024-05-07
Yuyos - byliny v yerbě maté. Objevte nové chutě a vlastnosti!

Yerba maté si získává srdce gurmánů po celém světě. Není divu! Tento aromatický nápoj nejen dodává energii a povzbuzuje chuťové pohárky, ale skrývá v sobě také řadu prospěšných vlastností. Co takhle obohatit yerbu o bylinné příchutě a objevit zcela nový rozměr potěšení? Seznamte se s yuyos - tradičními bylinami, které vás přenesou do slunné Jižní Ameriky a změní váš zážitek z yerby maté. Pokud jste připraveni na nezapomenutelné chuťové dobrodružství, připoutejte se a jedeme na to!

Bylinná specialita z Jižní Ameriky. Co jsou yuyos?

Přemýšleli jste někdy, čím je yerba maté tak výjimečná? Není to jen nápoj, ale celá kultura, která překračuje hranice a spojuje lidi ze všech koutů světa! Zelený elixír energie si získává srdce milovníků maté díky svým výjimečným vlastnostem a rozmanitosti chutí. Věděli jste však, že chuť yerby maté může být ještě zajímavější? Výběrem správných ingrediencí můžete tradiční nápoj obohatit o celou řadu nových vjemů! Yerba maté se dokonale snoubí s nejrůznějšími přísadami: ovocem v jakékoli podobě, aromatickým kořením, přírodními oleji... Nálev lze také obohatit o sladkou chuť cukru nebo medu, nebo dokonce připravit s přídavkem mléka místo vody. Nic se však s yerbou nekombinuje tak dobře jako jiné bylinky. Mate con yuyo neboli yerba maté s bylinkami je obyvateli jihoamerických zemí osvědčený recept na lahodné maté!

Přidávání bylin neboli yuyos do yerby maté má hluboké kořeny v tradicích jihoamerických domorodců. Co přesně se však pod tímto exotickým pojmem skrývá? Nejde o samotné bylinky, ale o jedinečné chuťové a aromatické kompozice, které z nich lze vytvořit, a především o celou řadu zdraví prospěšných látek, které do nápoje vnášejí. Historie yuyos sahá až do předkolumbovských dob, kdy původní obyvatelé Jižní Ameriky objevili magické vlastnosti místních rostlin. Yuyos se používaly jako "lék" na nejrůznější neduhy - i když jejich účinky nebyly ve všech případech vědecky prokázány. Čerstvé listy natrhané přímo z keře nebo předem usušené byliny se také používaly jako každodenní přídavek do yerby maté pro zlepšení chuti a vůně nápoje. Dávné znalosti o léčivých bylinách, předávané z generace na generaci, přežily staletí a v latinské kultuře maté jsou stále živé. Dodnes lze na paraguayských nebo argentinských trzích najít stánky yuyeros - místních obchodníků s bylinami, kteří nabízejí čerstvé nebo sušené, ručně připravené bylinné směsi. A co víc, užívání blahodárných účinků yuyos není jen otázkou tradice, ale také způsobem, jak si přizpůsobit vlastní nápoj. Přidáním bylinek do yerby maté si každý může vytvořit směs dokonale vyhovující jeho chuťovým preferencím a zdravotním potřebám. Ať už je to osvěžující máta, uklidňující meduňka nebo nádech sladkosti díky stévii, yuyos umožňuje nekonečnou zábavu při míchání a kombinování a vytváří nápoje, které jsou stejně jedinečné jako lidé, kteří je pijí!

Yerba maté s bylinkami - blahodárné účinky na tělo i ducha

Jak jsme se zmínili v předchozím odstavci, pití yerby maté s bylinkami je nejen čistým požitkem, ale nabízí také řadu zdravotních přínosů. Yerba sama o sobě je silným zdrojem živin, které pozitivně ovlivňují různé oblasti fungování organismu. Byliny dále obohacují nálev o vitaminy, minerály a antioxidanty, které posilují imunitu, podporují trávení a mají močopudné a očistné účinky. Některé yuyos mají také uklidňující a relaxační účinky, jiné naopak povzbuzují a dodávají energii. Jednoduše řečeno: yuyos v yerbě maté dělají zázraky!

Co si Latinos dávají do kalabásy? Oblíbené bylinky přidávané do yerby maté

Bohatá jihoamerická flóra oplývá téměř nesčetnými druhy rostlin, z nichž mnohé slouží jako bylinné přísady do yerby maté již po staletí. Některé z těchto bylin jsou dobře známé i nám Evropanům, ale názvy mnoha z nich jsou nám zcela cizí. Naštěstí díky globalizaci a rostoucí oblibě maté se i byliny, které rostou jen v daleké Jižní Americe, staly dostupnými pro výrobce maté po celém světě, což podporuje experimentování a objevování nových chutí. Mnohé byliny v sušené podobě snadno seženeme ve specializovaných internetových nebo kamenných obchodech s bylinkami a zdravou výživou. Díky kreativitě výrobců yerby maté si ale také můžeme vychutnat hotovou bylinkovou yerbu maté s přídavkem nejrůznějších yuyos. Jaké jsou nejoblíbenější bylinky v Jižní Americe? Připravili jsme pro vás malý přehled a mimochodem přidali informaci o tom, které yerby maté s bylinnými přísadami najdete v našem obchodě:

Máta

Chuť a vůni máty asi není třeba představovat! Listy máty přidané do yerby maté - v teplé i studené formě - přinášejí příjemné osvěžení. To však nejsou všechny její výhody. Máta se přidává pro lepší trávení a může také podpořit metabolismus a imunitu. Její chuť se také dobře kombinuje s dalšími přísadami, jako je sušená citronová kůra, eukalyptus nebo boldovník. O tom, jak oblíbeným bylinným doplňkem yerby maté je máta, svědčí obrovské množství variant příchutí, které jsou k dispozici v našem obchodě a v nichž je obsažena. Rádi bychom vás upozornili na nesmrtelnou kombinaci máty a citronu v příchuti Verde Mate Green Menta Limón, na paraguayskou Guarani Fresco, velmi osvěžující bylinnou kombinaci, v níž vedle máty hraje první housle list eukalyptu, a na Selecta Menta Peperina Poleo, která obsahuje dokonce tři druhy máty.

Boldovník

Obliba boldovníku v původních zemích yerby maté je téměř na stejné úrovni jako obliba výše zmíněné máty - v Evropě je však tato bylina prakticky zcela neznámá. Latinský název rostliny je Peumus boldus. Má velmi charakteristickou, intenzivní a mírně nahořklou chuť, zatímco její vůně připomíná kafr. Stejně jako máta se boldovník přidává do nálevů pro zlepšení trávicího procesu - ostatně právě v jeho společnosti se často objevuje v hotových směsích yerby maté. V našem obchodě s přídavkem boldovníku najdete mimo jiné paraguayský Guarani Boldo Menta nebo dvojitou mátu, silně osvěžující Campesino Double Menta Mate.

Cedrón

Pod obecně znějícím španělským názvem cedrón se skrývá verbena citronová (latinsky Aloysia citrodora), v České republice známá také jako aloisie trojlistá. "Citronová" verbena pochází z Argentiny a do Evropy ji přivezli španělští cestovatelé v 17. století. Listy této rostliny jsou bohaté na cenné silice a na bioaktivní látky. Mimo jiné se uvádí, že mají protikřečové, protizánětlivé, trávicí a uvolňující účinky. Kromě toho se díky své intenzivní chuti a vůni jednoduše dokonale snoubí s yerbou maté! Citronová verbena ve svém složení je k dostání v našem obchodě: Rio Parana Compuesta con Hierbas, Campesino Cedrón a Ruvicha Pantanal.

Stevia

Stévie, přesněji označovaná latinským názvem Stevia rebaudiana, je nesmírně zajímavá rostlina pocházející z Brazílie a Paraguaye. Jako každý rostlinný produkt je bohatá na cenné vitaminy, minerály a antioxidanty, ale co ji činí obzvláště výjimečnou, je její chuť: stévie je sladká! Po přidání do nálevu z yerbou maté se dostaví příjemná sladká příchuť, což z ní činí vynikající nízkokalorickou alternativu cukru. V našem obchodě samozřejmě nemohly chybět variace yerby maté s jejím přídavkem - najdete ji mimo jiné ve slavné argentinské CBSé Endulife con Stevia a paraguayské Colón Compuesta con Stevia. Tyto yerby jsou opravdu sladké. Pokud tomu nevěříte, zkuste to sami!

Carqueja

Carqueja (latinsky Baccharis genistelloides) je další jihoamerická bylina, jejíž název nám zní zcela exoticky, přestože se často objevuje v bylinných směsích prodávaných latinskoamerickými yuyeros. Carqueja se v lidovém léčitelství používá již po staletí jako "lék" na zažívací potíže. Zlepšuje trávicí systém, chrání játra a zmírňuje nepříjemné pocity po jídle. Příkladem yerby maté s touto originální složkou je uruguayské maté brazilského typu Barão De Cotegipe Export Compuesta. Vřele doporučujeme!

Meduňka

A nakonec bylina, kterou dobře známe. I tak si myslíme, že si zaslouží zvláštní pozornost kvůli jedinečné synergii, kterou vytváří s yerbou maté. Meduňka je známá svými jemnými účinky na nervový systém - zklidňuje nervy, podporuje uvolnění a relaxaci a usnadňuje usínání. Jak to souvisí s energetickými účinky yerby? Nálev z meduňky je povzbuzující, ale ještě harmoničtějším způsobem příjemně uvolňuje a navozuje blažený stav relaxace. Meduňka byla mimo jiné zařazena do složení silně bylinného a výrazně aromatického nálevu CBSé Hierbas Cuyanas - hned vedle koriandru, kopru, máty, polea a boldovníku.

Yuyos a tereré

Tereré není nic jiného než studená podoba yerby maté - skutečná chladivá oáza v horkých dnech! Takto si yerba maté získala srdce Paraguayců, jako způsob ochlazení a příležitost strávit čas s rodinou a přáteli. Tereré lze připravit klasickým způsobem - se studenou vodou a kostkami ledu. Případně lze vodu nahradit mraženou ovocnou šťávou a do nádoby přidat kousky čerstvého ovoce. Ke kultuře pití nápoje tereré neodmyslitelně patří yuyos, které nejenže plní chuťovou úlohu tím, že do nápoje vnášejí svěží bylinné tóny, ale také své léčivé účinky. Čerstvé lístky bylin, které se kupují v hotových svazcích od místních yuyeros, se mohou vhodit přímo do kalabásy se studenou yerbou. Nejčastěji se však byliny nejprve rozdrtí v hmoždíři, aby se plně rozvinulo jejich aroma, přidají se do studené vody ve velké termosce, aby se uvolnila jejich šťáva, a teprve poté se voda, takto obohacená o chuť a vůni, nalije do matera naplněné sušenými bylinami.

Na závěr našeho putování po zelených zemích yerby maté a jejích bylinných společníků, yuyos, stojí za to zdůraznit, jak neobvyklá a všestranná je tato kombinace. Jednotlivé bylinky nejenže obohacují chuť a vůni tradičního nápoje indiánů kmene Guarani, ale přinášejí také řadu zdraví prospěšných vlastností. Doufáme, že jsme vás inspirovali k dalšímu zkoumání a experimentování. Přídavek yuyos může proměnit Váš nálev ve skutečně kouzelný elixír!

Doporučujeme

CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg Akce

CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg

81,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 82,00 Kč/1ks-1% Běžná cena: 110,00 Kč hrubý/1ks-26%(162,00 Kč / kg hrubý)
CBSe Endulife Con Stevia 0,5kg

CBSe Endulife Con Stevia 0,5kg

130,00 Kč hrubý/1ks(260,00 Kč / kg hrubý)
Selecta Menta Peperina Poleo 0,5kg

Selecta Menta Peperina Poleo 0,5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Menta Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Menta Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Boldo Menta 0,5kg

Guarani Boldo Menta 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Deer 0,5 kg

Verde Mate Green Deer 0,5 kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Fresco 0,5 kg

Guarani Fresco 0,5 kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Rio Parana Compuesta con Hierbas 0,5 kg

Rio Parana Compuesta con Hierbas 0,5 kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel