Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba mate s alkoholem

2023-02-16
Yerba mate s alkoholem

Ve zprávách, které od vás dostáváme, se čas od času objeví otázka: Může se yerba maté kombinovat s alkoholem? Naše odpověď: ano. A co víc, panák zeleného nápoje může být prospěšný i den po alkoholovém večírku. Karneval právě začal, takže je nejlepší čas představit téma kombinace yerba maté a alkoholu. Ať zábava může začít!

Yerba maté s alkoholem je výbušná směs?

Začněme fakty. Yerba maté obsahuje pořádnou dávku kofeinu, a jak ukazují výzkumy, kofein se s alkoholem nekombinuje ani ho neovlivňuje. Můžeme tedy konstatovat, že kombinace nálevu z cesmíny paraguayské s vysoce alkoholickým nápojem není pro organismus nebezpečná. Existuje však nevýhoda, kterou je třeba vzít v úvahu, pokud chcete yerba maté zařadit do směsi nápojů na večírek. Kofein stimuluje organismus, což může tlumit pocit opojení. Povzbuzený a omámený organismus může mít zhoršený úsudek, takže je snadné to s alkoholem přehnat, což může mít zase nepříjemné následky následující den. Potvrzujeme tedy, že kombinace yerby s alkoholem není škodlivá, ale doporučujeme opatrnost a obezřetnost.

Jak se kombinuje yerba maté a alkohol?

Yerba maté se může stát originálním a zajímavým doplňkem nápojů. Do nápoje vnese nejen povzbuzující účinky, ale také zajímavé chuťové tóny. Yerba maté má výraznou chuť - bylinnou, lehce travnatou, intenzivní, s výraznou hořkostí. Skvěle se snoubí s chutí různých alkoholů. Zvýrazňuje jejich hořkost nebo vnáší originální tón svěžesti. Jak se může přidávat do nápojů?

 • Nejjednodušší z těchto způsobů je jednoduše připravit nálev z yerba maté. Stejně jako vždy - nasypáním části sušeného čaje do matero. Po uvaření je dobré vyjmout nálev z nádoby, aby se nálev příliš nezintenzivnil, a poté jej nechat vychladnout.
 • Sirup z Yerba maté. Pro zpestření chutí nápojů se často přidávají sladké sirupy - například Blue Curracao, Amaretto nebo grenadina. Zajímavou alternativou je sirup Yerba maté. Lze jej snadno vyrobit doma. Stačí yerba maté uvařit ve vodě s přidáním cukru. Na 1 šálek vody přidejte asi 5 g yerba maté a 1/4 šálku cukru. Pro zpestření chuti můžete přidat i libovolné doplňky - citronovou kůru, bylinky nebo jedlé květy. Přiveďte vodu k varu, počkejte, až se cukr rozpustí, a poté sirup přeceďte přes sítko.
 • Mleté yerba maté se hojně používá v kuchyni. Lze ji přidávat do pokrmů, pečiva nebo koktejlů. Stejně tak je vhodná jako přísada do nápojů. Upozorňujeme však, abyste to s ní nepřeháněli! Mleté yerba maté se v alkoholu nerozpustí a příliš mnoho prášku plovoucího v nápoji může připravit o veškerý požitek z jeho pití.
 • Alkohol místo vody. Co takhle nahradit vodu v maté alkoholem? Oblíbeným nápojem v latinskoamerických zemích je "yerba mate cerveza", což je yerba zalitá pivem místo vody. Takový nápoj je velmi osvěžující a skvěle zažene žízeň. Vodu lze také nahradit silnějším alkoholem - vodkou, whisky, brandy nebo rumem. Takový nápoj s yerba maté je velmi hřejivý, ale také velmi hořký. Je to kombinace spíše pro odvážné.

Yerba maté ve třech karnevalových verzích

Manhattan Mate

Manhattan je elegantní nápoj připravený na bázi whisky, hořké vodky a sladkého vermutu. Poprvé se údajně podával v 70. letech 20. století v Manhattan Clubu v New Yorku na banketu pořádaném Jennie Jeromeovou, matkou Winstona Churchilla. V naší verzi jsme vermut nahradili sladkým sirupem yerba maté, který dokonale doplňuje hořkou chuť whisky, vodky a citrusů.

Co potřebujete:

 1. 60 ml whisky
 2. 30 ml sirupu yerba maté
 3. 6-8 kapek Angostury
 4. pomerančová kůra
 5. nepovinné: kostky ledu, koktejlová třešeň

Jak připravit nápoj s yerba maté?

Do nádoby nalijte whisky, několik kapek Angostury a předem připravený sirup yerba maté. Jemně promíchejte barmanskou lžičkou. Koktejl nalijte do vychlazené široké sklenice nebo nízké sklenice naplněné kostkami ledu. Koktejl ozdobte pomerančovou kůrou - zmáčkněte ji nad sklenicí nebo pohárem tak, aby nádoba i nápoj byly postříkány pomerančovým olejem. Tradiční nápoj Manhattan se také zdobí koktejlovou třešní napíchnutou na párátko.

Mate Colada

Z Manhattanu se přesouváme přímo do Karibiku. Odtud pochází sladká kokosovo-ananasová piña colada. V naší verzi se sladký nápoj míchá s yerba maté, koktejlovou sklenici nahrazuje matero a brčko bombilla. Zaručujeme, že pití Mate Colady vás přenese na rajský ostrov!

Co potřebujete:

 1. přibližně 15 g sušeného yerba maté - podle potřeby bez přísad nebo s přísadami
 2. 30 ml bílého rumu, např. kokosového Malibu
 3. 30 ml kokosového mléka
 4. 90 ml ananasové šťávy
 5. trocha drceného ledu nebo několik celých kostek ledu
 6. volitelně: plátek čerstvého ananasu

Jak připravit nápoj s yerba maté?

Nalijte yerba maté do matero - jako obvykle, přičemž suché položte na jednu ze stěn nádoby. Zbývající ingredience na nápoj - rum, kokosové mléko, ananasovou šťávu a drcený led - rozmixujte v mixéru. Pokud máte místo drceného ledu kostky, přidejte je v posledním kroku přípravy nápoje. Sladkou a alkoholickou suchou směs nalijte na yerba maté, do matero vložte bombillu a ozdobte ji trojúhelníkem vyříznutým z plátku ananasu. Hotovo!

Yerba mate s elektřinou

Jistě jste už slyšeli o vynálezu, jako je "čaj s elektřinou", zahřívací verze čaje s přídavkem alkoholu. A co takhle yerba maté na elektřinu? Je stále zima, takže navzdory karnevalovému klimatu jsou večery a noci stále chladné. Yerba maté s elektřinou je skvělý způsob, jak se zahřát před večírkem až do rána.

Co potřebujete:

 1. přibližně 15 g sušeného yerba maté - podle potřeby s přísadami nebo bez nich
 2. 50 ml rumu
 3. voda o teplotě přibližně 70-80 °C
 4. lžíce medu
 5. po 1 plátku citronu a pomeranče
 6. 2 plátky čerstvého zázvoru
 7. nepovinné: doplňky podle potřeby - mohou obsahovat sušené ovoce, sultánky, hřebíček, anýzové hvězdičky, skořicové tyčinky

Jak připravit nápoj s yerba maté?

Příprava nápoje je jednoduchá. Nalijte sušenky do matero, vhoďte zázvor, plátky citronu a pomeranče a doplňky podle vlastního výběru. Přilijte rum. V samostatné nádobě smíchejte vodu a med - touto směsí zalijte yerba maté. Do maté vložte bombičku a počkejte několik minut, než se yerba maté vylouhuje.

Kocovina po opileckém večírku? Máme řešení

Určitě to víte. Párty až do rána, skvělá zábava s přáteli, litry vypitého alkoholu a druhý den bolest hlavy a žaludku, nedostatek energie, problémy se soustředěním, neuhasitelná žízeň..... Jak se říká, "kocovina vraha nemá srdce". Alkoholické nápoje obsahují etanol, který destabilizuje metabolismus organismu, zpomaluje činnost centrální nervové soustavy, narušuje syntézu bílkovin, vyplavuje vitaminy a minerály a způsobuje pokles hladiny glukózy v krvi. Porce yerba maté vás v takové situaci může postavit na nohy. Její zdraví prospěšné vlastnosti jsou neocenitelné. Kofein, který obsahuje, povzbuzuje organismus, dodává energii, která chybí zejména při kocovině, a zlepšuje koncentraci. Nálev z yerby doplní tělu vitamíny a minerály, které byly vyplaveny alkoholem. A jakou yerbu byste si měli vybrat při kocovině? Výborně budou fungovat všechny směsi s přídavkem guarany, která dodává extra dávku energie. Při zažívacích potížích jsou dobrou volbou směsi s přidanými bylinami. Odpovědí na těžká rána je návrh brazilské značky - Verde Mate Green Hangover. Ve složení jsou kromě zelené yerby maté obsaženy tyto složky: guarana, bobule goji, tedy známá a ceněná superpotravina, prášková acerola - tropická třešeň, která se pro své cenné vlastnosti používá v přírodní medicíně již po staletí.

Yerba maté je univerzální nápoj pocházející přímo z Jižní Ameriky. Navzdory své intenzivní, výrazné chuti se skvěle kombinuje s řadou neokázalých přísad, včetně alkoholu. Ne nadarmo si podmanila barmany po celém světě. Chystáte se na karnevalový večírek? Chcete své přátele překvapit originálními drinky? Využijte naše nápady a nechte večírek rozjet. Užijte si skvělou zábavu!

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

95,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-5% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-21%(190,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel