Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté proti nachlazení. Pomůže "paraguayský čaj" při kašli a nachlazení?

2023-12-05
Yerba maté proti nachlazení. Pomůže "paraguayský čaj" při kašli a nachlazení?

Na našem blogu jsme již vícekrát prokázali, že yerba maté má mnohem víc než jen vynikající povzbuzující účinek. Přestože se nejedná o zázračný lék na nejrůznější neduhy, původem z daleké Jižní Ameriky, má yerba maté se zdravím hodně společného. Jak se ukazuje, její zařazení do jídelníčku a pravidelné pití může udělat mnoho dobrého. Vlastnosti yerby maté se mohou osvědčit i při nachlazení, ke kterému jsme náchylní zejména v podzimním a zimním období.

Yerba maté a imunita

Zimní počasí se nadobro usadilo. Teploměr ukazuje každý den nižší a nižší teploty. Slunce se stále rychleji schovává za obzor nebo se zpoza sněhových mraků vůbec neobjeví. Stále častěji máme chuť zůstat doma, v teple, zabalení do deky, s hrnkem horkého čaje v ruce, místo abychom vyrazili ven. Jsme méně aktivní, a k tomu všemu se přidává vyhlídka na dlouhou a studenou zimu, která nás čeká, a stesk po horkém létě. Může to znít banálně, ale všechny tyto faktory přispívají ke snížení naší imunity, což se následně projevuje zvýšenou náchylností k různým infekcím. Rýma a chrapot se objeví každou chvíli a od toho je jen krůček k vážnějšímu nachlazení. Šála a teplá čepice na ochranu před ní nestačí. Je vhodné udržovat své tělo stále v dobré kondici a podporovat ho v mnoha oblastech. Klíčovou roli hraje dostatečný spánek, odpočinek, vyhýbání se stresu, pravidelná fyzická aktivita a kvalitní strava. Někdy může být obtížné udržet všechny tyto aspekty na nejvyšší úrovni. Výborným doplňkem každodenní podpory imunity je yerba maté. Nevěříte jí? Přesvědčte se sami, jak moc dobře může nenápadný nálev z yerby maté působit!

Komplexní působení yerby maté proti nachlazení

O tradičním nápoji indiánů Guaraní bylo napsáno mnoho vědeckých publikací, které jako mantru vyjmenovávají všechny prospěšné složky, jež obsahuje. Kromě kofeinu obsahuje yerba maté vitaminy (včetně B1, B2, B6, A, C a E), minerály, jako je zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík, a antioxidanty. Na každou z těchto složek navazuje specifický účinek. Díky nim yerba maté nejen povzbuzuje, ale vykazuje i mnoho dalších cenných vlastností, mezi které patří například:

 • zlepšení koncentrace,
 • odstranění pocitu únavy,
 • snížení pocit hlad,
 • podporování trávicího systém,
 • regulace krevní tlak, zmírnění stresu a uvolnění,
 • vyživování a posilování těla,
 • posilování imunitního systému.

V souvislosti s tématem "yerba maté a nachlazení" jsou důležité zejména poslední zmíněné vlastnosti yerby maté. Vitamíny C a E obsažené v yerbě, stejně jako antioxidanty, především kyselina chlorogenová, hrají velkou roli, pokud jde o podporu imunity. Úkolem antioxidantů je bojovat proti tzv. volným radikálům, které vedou k poškození buněk v těle, což má následně za následek urychlení procesu stárnutí, oslabení nervového systému a snížení imunity. Yerbu bohatou na vitaminy, minerály a antioxidanty, se proto vyplatí zařadit do každodenního jídelníčku a to nejen jako zdroj energie a povzbuzení, ale také jako vynikající, široce založený podpůrný prostředek pro organismus.

Pomáhá yerba maté při nachlazení?

Udržovat své tělo v dobré kondici, k čemuž dokonale přispívá pravidelné pití yerby maté, je jedna věc, ale co když se vám i přes veškerou snahu stane, že dostanete virózu? Pomáhá yerba maté proti nachlazení? Řekněme si to hned na začátku jasně: yerba maté není zázračným lékem na každou nemoc a v případě závažných příznaků nemůže nahradit doporučení lékaře.

Yerba maté sama o sobě proti nachlazení nebo kašli nepomůže. Z vlastní zkušenosti však víme, že na mírné příznaky obvykle stačí domácí prostředky - mléko s medem a česnekem, sirup z cibule, esenciální vývar nebo hřejivý čaj s medem, citronem a bylinkami. Ostatně pokud pijeme při nachlazení posilující čaj, proč ho nenahradit dávkou na živiny bohaté yerby maté? Můžete si připravit vlastní hřejivý nálev z yerby maté přidáním plátku citronu, kousku čerstvého zázvoru, malinové šťávy nebo džemu, lžíce medu, několika kousků hřebíčku nebo badyánu.

Pokud nemáte čas na kuchyňské experimenty, vyplatí se sáhnout po hotových směsích obohacených o vhodné přísady. Podle našeho názoru na nachlazení je nejlepší už hotová yerba maté Verde Mate Green Raspberry Vitality - kompozice vytvořená speciálně pro podzimně-zimní období, která obsahuje na vitamíny bohaté maliny a citrusy a superpotravinu v podobě plodů goji. Verde Mate Green Hangover, ačkoli jeho název odkazuje na "lék" na kocovinu, může být stejně užitečný i při nachlazení. I ten obsahuje bobule goji a extrakt z aceroly - tropické třešně, která je jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny askorbové! V souvislosti s bojem proti příznakům nachlazení stojí za pozornost také hřejivé, zimní směsi, jako je Yaguar Winter Prune, Guarani Let it Snow nebo Soul Mate Orgánica Frosty Season. Každá z nich obsahuje přísady, jako je zázvor nebo hřebíček a citronová tráva - rovněž bohaté na vitamin C.

Nápad kombinovat yerbu maté s různými funkčními přísadami není nic nového - dělají to tak obyvatelé Jižní Ameriky. V roce 2018 byly zveřejněny výsledky studie provedené mezi 100 migranty z Paraguaye žijícími v argentinském Misiones. Výsledkem publikace bylo zjištění, že samotná yerba maté není považována za léčivou rostlinu, ale v kombinaci s dalšími bylinami hraje v tradiční medicíně důležitou roli. V Latinské Americe se yerba maté pro posílení imunity organismu nebo proti příznakům nachlazení kombinuje mimo jiné s meduňkou, mátou, anýzem, citronovou trávou nebo v našich končinách méně známými listy koky, burrito, polea, ysypo mil hombre, ambay, apio'i, uña de gato, listy pitangy, perudillou, kůrou nebo listy achicorie nebo cepou caballo (xanthium spinosum).

Recepty s yerbou maté - ideální při nachlazení

Přestaňme s teorií, je čas přejít ke konkrétním věcem. Jak připravit hřejivý nálev na bázi yerby? Máme pro vás dva jednoduché recepty, které mohou být skvělým prostředkem k léčbě prvních příznaků nachlazení, jako je mírná bolest v krku nebo chrapot.

Klasická kombinace - med a citron

Popíjíte při nachlazení hektolitry čaje s citronem a medem nebo takovýto čaj pijete spíše preventivně na podzim a v zimě? Nahraďte čaj yerbou a máte vystaráno. Toto je nejjednodušší recept na povzbuzující a zároveň hřejivý nálev na bázi cesmíny.

Co je potřeba k přípravě nápoje?

 • 1-2 čajové lžičky sušené yerby maté, například klasická zelená Verde Mate Despalada,
 • 1 plátek citronu,
 • 1 lžička medu,
 • případně: malinová šťáva,
 • podle přání: čerstvý zázvor, bylinky, např. tymián, heřmánek, šalvěj nebo rozmarýn; koření, např. hřebíček nebo anýz.

Jak si připravit yerbu maté?

 1. Nasypte směs do maté a vložte plátek citronu. Případně přidejte plátek zázvoru, vsypte bylinky a koření.
 2. Připravte si vodu, kterou směs zalijete. Abyste nemuseli v materu míchat bombillou, smíchejte vodu s medem (a malinovou šťávou) v jiné nádobě. Teplota vody by neměla přesáhnout 80 °C , jelikož teplejší voda plně neuvolní vlastnosti yerby maté a nálev bude hořký a ještě více podráždí bolavý krk.
 3. Vložte bombillu do maté a zalijte směs oslazenou vodou.
 4. Počkejte několik minut, než se nálev vyluhuje, a máte hotovo. Vypijte ho, dokud je teplý!

Mléčná yerba maté na zklidnění bolesti v krku

Pravděpodobně nejstarším domácím lékem na bolest v krku při nachlazení je mléko s medem. A věděli jste, že yerba maté chutná stejně skvěle, když se místo vody podává s mlékem? V naší verzi jsme "mléčný nálev" obohatili o několik přísad.

Co je potřeba k přípravě nápoje?

 • 1-2 čajové lžičky sušené yerby maté - nejlépe se hodí pražená yarba neboli tostada, např. Verde Mate Toasted, ale hodí se i klasická zelená Verde Mate Despalada,
 • přibližně 250 ml mléka (tradičního nebo rostlinného - podle toho, co preferujete),
 • 1 lžička medu,
 • koření: zázvor, skořice, hřebíček a anýz.

Jak si připravit yerbu maté?

 1. Nasypte směs do matera.
 2. Uvařte mléko a přidejte do něj koření. Směs zchlaďte na teplotu kolem 80 °C, přidejte med a promíchejte.
 3. Vložte bombillu do matera a zalijte směs mlékem s přísadami.
 4. Počkejte několik minut, než se nálev vylouhuje, a můžete začít. Teplý, mléčný a medový nálev vám uleví od bolesti v krku!

Yerba při nachlazení - kontraindikace

Jak jsme již v textu několikrát zmínili, yerba maté není "zázračným lékem" na různé neduhy, a pokud u sebe pozorujete silné příznaky nachlazení, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře a řídit se jeho radami. Na druhou stranu může yerba maté pomoci vybudovat imunitní systém organismu a v kombinaci se správnými složkami může pomoci zmírnit mírné příznaky nachlazení, jako je rýma nebo bolest v krku. Existuje však několik situací, kdy pití yerby maté není vhodné. Za prvé, yerba obsahuje vysoké množství kofeinu, který zvyšuje krevní tlak, proto by se neměla kombinovat s léky, které mohou krevní tlak zvyšovat. Ze stejného důvodu není vhodné pít yerbu maté při horečce, která rovněž zvyšuje krevní tlak. Za druhé má yerba maté močopudné účinky, takže během nachlazení je obzvláště důležité udržovat tělo hydratované. Za třetí, pití příliš silného a horkého nálevu může ještě více rozdráždit bolest v krku. Proto se vyplatí počkat, až nálev trochu vychladne. Posledním bodem je sdílení yerby s ostatními. Jak všichni víme, yerba maté je společenský nápoj: pije se ve společnosti, z jedné nádoby a s jednou bombillou. Během nachlazení však buďte opatrní, abyste yerbu nesdíleli a nikoho nenakazili!

Doporučujeme

Yaguar Winter Prune 0.5kg

Yaguar Winter Prune 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Let it snow 400g

Guarani Let it snow 400g

150,00 Kč hrubý/1ks(375,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Raspberry Vitality 0,5 kg

Verde Mate Green Raspberry Vitality 0,5 kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Hangover 0,5 kg

Verde Mate Green Hangover 0,5 kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
pixel