Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté je příliš hořká. Jak minimalizovat její hořkost?

2023-07-04
Yerba maté je příliš hořká. Jak minimalizovat její hořkost?

Jednou z charakteristických vlastností nálevů z yerby je hořká příchuť. Mnozí lidé ji začnou vychutnávat až po nějaké době, která uplyne od začátku jejich yerbového dobrodružství. Jiní zase spíše preferují jemnější chutě. Jak můžeme zlepšit chuť yerby maté a minimalizovat hořkost nápoje, abychom si ho mohli vychutnat a pocítili z jeho pití potěšení?

Proč je yerba tak hořká?

Typická hořkost cesmíny souvisí s vysokým obsahem tříslovin, látek, které rostlině dodávají hořkou chuť. Vliv na hořkost však mají i další faktory, například způsob sušení a příprava nálevu. Například paraguayská yerba maté sušená ohněm a kouřem má mnohem intenzivnější chuť než na vzduchu sušená yerba maté z Brazílie. Pokud si nepotrpíte na jasně definovanou hořkost nálevů, ale chcete využít cenných vlastností yerby maté, tak se Vám bude hodit několik rad. Jak se zbavit hořké chuti yerby maté? Zde je několik nápadů, které jsme vyzkoušeli, abyste si yerbu opět zamilovali!

Jak se zbavit hořké chuti yerby maté?

První krok: výběr vhodného produktu

Výběr druhů a příchutí yerby maté je obrovský. Liší se zemí původu, způsobem výroby nebo příměsemi. Každý z těchto prvků je důležitý z hlediska chuti a síly produktu, který se dostane do balíčku a nakonec i do našich kalabás. Některé yerby maté mají výraznější chuť, jiné o něco méně. Na které výrobky se vyplatí dávat pozor, abyste ve výsledku neobdrželi příliš hořkou yerbu?

  • Yerba maté sin humo. Tradičně vyráběná yerba maté je poměrně výrazná a hořká. To je způsobeno výrobním postupem, při kterém jsou listy cesmíny vystaveny kouři z ohniště a někdy i přímým plamenům ohně. Z podstaty věci je v " uzené" yerbě maté cítit hořkost a trpkost, která není pro netrénované chuťové buňky příjemná. Způsobem, jak se vyhnout hořkosti v chuti, je alternativní metoda sušení cesmíny horkým vzduchem. Výsledkem je mnohem jemnější, travnatější chuť. Yerba maté vyrobená bez použití kouře je na obalu často označena slovem "sin humo" a nejlepším příkladem jsou výrobky značek Verde Mate, Soul Mate a Kraus.
  • Yerba maté suave. Slovo suave ve španělštině znamená "jemný". Co to znamená v souvislosti s yerbou maté? V balíčku yerby s tímto označením na obalu najdete nejen listy cesmíny, ale také poměrně velké množství větviček, které nemají žádné povzbuzující vlastnosti ani chuť. Právě proto tyto větvičky trochu zjemňují intenzitu yerby, takže je na chuť trochu jemnější. Klasickým příkladem " jemné" yerby maté je argentinská Rosamonte Suave.

Na způsobu přípravy yerby maté záleží!

Výběr jemnějšího druhu yerby maté je jistotou, ale i nejjemnější druh cesmíny může mít hořkou chuť, pokud není správně připraven. Základem je množství použité směsi a teplota vody. Nejjednodušší způsob, jak minimalizovat hořkost nálevu, je použít menší množství směsi. Průměrná velikost porce by se měla pohybovat kolem 30 gramů, ale pokud vám yerba maté připadá příliš hořká, můžete do vody nasypat menší množství vámi zvolené směsi a porci postupně zvyšovat, jak uznáte za vhodné. Další důležitou věcí, kterou je potřeba zmínit je teplota vody: yerba maté by se měla zalévat vodou o teplotě 70-80 °C. To je velmi důležité, protože příliš horká voda způsobí příliš hořkou chuť nápoje! Voda o chladnější teplotě, než je doporučená, znamená jemnější chuť, ale také slabší účinky uvolňovaných látek.

Co můžete přidat do matera, abyste minimalizovali hořkost yerby maté?

Po přečtení tohoto článku už pravděpodobně víte, jakou yerbu koupit a jak ji připravit, aby nebyla příliš hořká. Ale co když už máte balíček yerby, kterou nejste schopni vypít kvůli její hořké chuti nebo, což je ještě horší, jste si připravili várku nápoje, který se kvůli své chuti hodí pouze k vylití? Je možné to ještě napravit?

  • Ovoce, koření a bylinky. Společným znakem cesmíny paraguayské je, že se dokonale snoubí s různými přísadami a příchutěmi. Kromě sušeného ovoce lze do nádoby vložit prakticky cokoli: od ovoce v jakékoli podobě (čerstvého, sušeného nebo kandovaného) přes bylinky a jedlé květy až po aromatické koření. Skvěle fungují plátky čerstvých citrusů, kousky sušených jablek nebo sladké kostičky kandovaného ananasu. Čerstvá nebo sušená máta dodá svěžest, skořice nebo zázvor zase zajímavý kořeněný nádech. Možnosti jsou široké a čím více přísad přidáte, tím mírnější bude hořkost yerby maté.
  • Slazená yerba maté. Překvapilo vás to? Ano! Yerba maté se může pít s medem, stévií nebo dokonce s cukrem. To není žádný zločin! Pokud vám připadá čistý nálev z cesmíny paraguayské příliš hořký, můžete si ho jednoduše osladit. Je však dobré to udělat ještě před zalitím směsi, abyste později nemuseli v materu míchat bombillou, tzn. osladit vodu, kterou yerbu maté zalíváte. Nezapomeňte také, že některá sladidla jsou kalorická!
  • Šťáva místo vody. Zajímavým nápadem, jak zmírnit hořkost yerby maté, je použít místo vody džus. Jedná se o alternativu studeného tereré. Tento nápad pochází od ruských vojáků, kteří se účastnili ve 30. letech XX. století slavné války o Chaco. Ani jim nevyhovovala hořká chuť yerby, a tak hořkost kompenzovali čerstvou citrusovou šťávou.

Experimentujte s chutí yerby maté nebo si dopřejte již hotové produkty!

Yerba maté má více názvů, což je dáno skutečně rozmanitými způsoby její výroby. Některé druhy yerby se suší kouřem, jiné horkým vzduchem. Kouř je obvykle dobře patrný v chuti a dodává nápoji výraznou hořkost, kterou si pokročilí mateisti vychutnávají. Je vaše yerba příliš hořká? Jak vidíte, existuje spousta způsobů, jak zmírnit hořkost a zachránit chuť prakticky jakéhokoli nápoje. Doporučujeme Vám experimentovat ve vlastní kuchyni, ale máme také návrh pro lenochy - hotové, originální směsi yerby maté s ovocnými a bylinnými přísadami. Náš obchod se může pochlubit opravdu širokou nabídkou výrobků tohoto typu. Doporučujeme zejména značky Yaguar a Verde Mate. Pro milovníky sladkých chutí nabízíme například Yaguar Frutas Dulces, tedy yerbu s přídavkem sušených jablek, hrušek a manga. Zajímavou volbou je také Verde Mate Green Fresa s přídavkem sušených jahod. Pro milovníky exotiky jsou tu směsi Yaguar s papájou, marakujou a pomerančem a ti, kteří hledají osvěžení, ho najdou v citrusové yerbě. Doporučujeme si prohlédnout nabídku ochucených yerb maté v našem internetovém obchodě!

Doporučujeme

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Papaya 0.5kg

Yaguar Papaya 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Fresa 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Fresa 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel