Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté green je jiná než tradiční yerba? Která zelená yerba je tou nejlepší?

2022-11-04
Yerba maté green je jiná než tradiční yerba? Která zelená yerba je tou nejlepší?

Zelená yerba již nějakou dobu kraluje českému trhu s maté. Yerba mate green - co to je? Jaké jsou její charakteristiky a co ji učinilo tak úspěšnou? Jak se liší od tradičních druhů yerby? Proč byste měli být při výběru produktu obezřetní a na co si dát pozor? Na tyto a další otázky odpovídáme v dnešním článku.

Jak se yerba maté vyrábí?

Rozdíly mezi yerbou maté green a klasickou podobou yerby maté spočívají především ve způsobu jejího sušení. Jak pravděpodobně víte, tradičně je založena na krátkém umístění cesmíny nad speciální ohniště. V důsledku toho yerba ztrácí vlhkost. Přestože celý proces trvá jen několik sekund, má značný vliv na chuť a vůni.

Kromě toho se tradičně vyráběné maté často udí, což rovněž výrazně ovlivňuje chuť a aromatické vlastnosti směsi. Po usušení se cesmína paraguayská podrobí procesu zrání. Některá yerba zraje až dva roky! Během této doby získá intenzivní chuť a vůni. Nálev z tradičně zpracovaných listů se vyznačuje charakteristickou hořkostí a kouřovým aroma. Takto se vyrábí naprostá většina yerb maté z Paraguaye a Argentiny.

Jak se pije yerba maté v Brazílii?

Brazílie je proslulá svou zálibou v nápoji yerba maté. Tato země je hned vedle Argentiny největším zpracovatelem yerby maté na světě. V roce 2019 se v zemi vyprodukovalo téměř 520 000 tun sušené cesmíny paraguayské. Brazilci s oblibou pijí šťavnatou zelenou yerbu maté chimarrão, rozemletou na jemný prášek.

Příprava nejoblíbenější brazilské "chimy" vyžaduje trochu více úsilí než příprava klasického nálevu z yerby maté - je třeba použít mnohem více směsi a správně ji uspořádat v nádobě. K pití této varianty yerby potřebujete také trochu jiné pomůcky. Chimarrão se pije ve speciální kalabáse se silnými stěnami a charakteristickým širokým hrdlem. Tento typ nádoby se nazývá "cuia". Vzhledem k velmi jemné struktuře chimarrão se k jeho pití musí používat speciální bombilla s jemnějším filtrem - tzv. "bomba".

V Brazílii je také oblíbená yerba, která se vyrábí speciálně pro pití ve studené podobě - tereré. Jedná se o středně rozemletý list s dostatečným množstvím větviček a malým množstvím prachu.

Uruguayský druh yerby maté, TIPO PU1, se rovněž vyrábí v Brazílii a putuje výhradně do Uruguaye - v této zemi se prakticky nepěstuje cesmína paraguayská a nevyrábí se yerba maté. Uruguayská yerba se skládá z poměrně jemně rozemletých listů a velkého množství prachu, bez větviček. Cesmína se suší nad ohništěm a obvykle se udí kouřem, i když vzhledem ke krátké době zrání nejsou kouřové akcenty u uruguayské yerby tak výrazné jako u paraguayského maté.

Zelená yerba maté - brazilský způsob výroby

S ohledem na potřeby zahraničního trhu vyvinuli Brazilci speciální metodu zpracování cesmíny paraguayské, která spojuje brazilskou lásku ke šťavnaté zeleni a čerstvosti s klasikou a tradicí yerby maté. Vznikla tak zelená odrůda yerby maté neboli yerba maté green.

Namísto tradičního uzení v kouři se k sušení používá horký vzduch. Tímto sušením se zastaví proces fermentace. Téměř okamžitě po usušení se listy cesmíny zabalí - proces dozrávání se tak vynechá. Díky tomu si yerba maté zachovává svěží zelenou barvu a rostlinnou, bylinnou chuť a vůni, kterou si mnozí lidé spojují s čerstvě posekanou trávou - podobně jako chimarrão.

Maté green však není rozemleté na jemný prášek, takže se dá připravovat stejným způsobem jako klasické maté, v jakékoli nádobě a pít prakticky přes jakýkoliv typ bombilly - hrubě nasekané listy cesmíny filtr neucpou.

Voňavá, zelená, bohatá na kofein a další cenné látky - yerba maté green

Yerba zpracovaná brazilskou metodou si zachovává všechny nejcennější vlastnosti dřeviny. Zelená yerba maté je bohatá na chlorofyl, vitaminy A, C, E, B1, B2, B3, B5 a minerály včetně vápníku, železa, draslíku, fosforu, zinku a selenu. Stejně jako klasické maté obsahuje i zelená yerba maté antioxidanty. Rovněž vlastnosti zůstávají stejné. Ti, kteří se obávají, že zelená yerba maté má slabší účinky mohou zůstat v klidu. Má stejné účinky jako klasické odrůdy cesmíny. Koneckonců se vyrábí z naprosto stejné rostliny, liší se pouze způsob jejího zpracování.

Zelené maté, stejně jako ohněm sušené a kouřem sušené varianty, povzbuzují, zlepšují koncentraci, posilují imunitní systém, podporují metabolické procesy, snižují hladinu cholesterolu a zpomalují stárnutí buněk. Neuzené, tepelně sušené listy yerby si zachovávají šťavnatě zelenou, zářivou barvu. Zelenou variantu lze od tradičně připravované cesmíny rozeznat pouhým okem. Chuť a vůně nápoje se také liší - zelená yerba maté je velmi jemná.

Charakteristická hořkost známá z tradičních odrůd z Paraguaye nebo Argentiny ustupuje svěžím a rostlinným tónům. Díky těmto vlastnostem se navíc zelené maté dokonale snoubí s přírodními přísadami.

Šťavnatá zelená yerba - jak pro koho?

Jak jsme již zmínili, zelená varianta yerby maté se vyznačuje jemnou chutí - má jemnou rostlinnou příchuť a příjemnou svěží vůni. Téměř zcela postrádá hořkost a díky způsobu výroby postrádá kouřové, dýmové akcenty, které odrazují mnoho nezkušených milovníků maté.

Mnoho lidí ji přirovnává k zelenému čaji. Je proto vynikající volbou pro začínající konzumenty yerb. Díky ní se mohou začátečníci jemně seznámit s chutí paraguayského "čaje" a vstoupit do kouzelného světa yerby. Protože se dobře mísí s přísadami, doporučuje se také těm, kteří mají rádi zajímavé, pestré směsi.

Neobsahuje žádný prach ani tyčinky, takže si jej jistě oblíbí ti, kteří dávají přednost směsím, které se skládají prakticky jen z lístků.

Verde Mate Green - bestseller mezi zelenými variantami yerby maté

Brazilská Verde Mate Green je nejprodávanější zelenou yerbou mezi zelenými variantami. Sortiment této nejoblíbenější a nejuznávanější značky zelené yerby zahrnuje více než 40 variant, především s přídavkem bylin a ovoce. Nejoblíbenější směsí brazilské značky pro milovníky maté je Verde Mate Energía Guaraná - dávka energie v jemné yerbě s přídavkem povzbuzující guarany. Milovníkům ovocných chutí doporučujeme Verde Mate Frutos Tropicales - s přídavkem exotického ovoce. Pro ty, kteří potřebují další povzbuzení - nejen energii do práce, ale také povzbuzení šedých buněk - doporučujeme směs Verde Mate Más IQ s přidaným ženšenem a ginkgo bilobou.

Za pozornost stojí také speciální funkční směsi se zvlášť vybraným složením aromatických bylin, které podporují funkce organismu, jako je Verde Mate Silueta nebo Verde Mate Detox. Zajímavou nabídkou brazilské značky jsou varianty "tostada", tedy pražená yerba maté.

Zelená yerba navíc může projít procesem pražení ve speciálně navržené peci, v jehož důsledku se její šťavnatá zelená barva změní na čokoládově hnědou a její chuť a vůně připomíná obilnou kávu. Zde doporučujeme zejména varianty Verde Mate Coffee s přídavkem mleté kávy a Verde Mate Carmella - obohacenou o velké kousky kokosových lupínků a přírodní karamelové aroma. Praženou yerbu maté doporučujeme pít s mlékem namísto vody!

Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, zaručujeme vám, že získáte produkt špičkové kvality v plnohodnotném 500g balení. To je velmi důležité, zejména proto, že je snadné naletět konkurenčním výrobcům, kteří ve jménu maximalizace zisku uměle snižují čistou hmotnost svých balení yerby - více o tom, jak se nenechat napálit, v dalším odstavci.

Vybírejte moudře!

Yerba mate green, nebo jednoduše "zelená yerba maté", je běžně používaný název pro druh cesmíny popsaný v tomto příspěvku. Přitom při pohledu na některé výrobky dostupné v České republice může mít člověk dojem, že se jedná pouze o jednu konkrétní značku. Zejména proto, že prodejci, kteří ji nabízejí, ji často označují za "jedinou" a "originální". Je to trochu jako dát zelenému čaji obchodní název "Green Tea" a trvat na tom, že všechny ostatní zelené čaje na trhu jsou jeho napodobeninami. K tomu se přidává i opakované uvádění provedených studií a mluvení o nich, jako by to byly přednosti konkrétní yerby, kterými údajně vyniká. Přitom tyto studie jsou pro tento typ potravin prostě povinné.

Ujišťujeme vás, že Verde Mate Green nabízené v našem obchodě je důvěryhodný a důkladně testovaný produkt. Vůbec však necítíme potřebu zmiňovat se o tom na každém kroku, protože naprostá většina z vás si to dobře uvědomuje. Stačí se podívat na názory a recenze našich zákazníků. Jednoznačně potvrzují, že Verde Mate Green je prostě nejlepší yerba ve své kategorii. Jako obchod s dlouholetým úzkým vztahem s brazilským pěstitelem vás můžeme ujistit, že zajistíme, aby se nejvyšší výrobní standardy produktů řady Verde nikdy nezměnily.

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

99,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou 101,00 Kč/1ksBěžná cena 120,00 Kč hrubý/1ks(198,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel