Výnos Yerba maté. Kolikrát mohu suchou směs vylít?
Milovníci maté dobře vědí, že první nalití yerba maté je pouze předehrou k výjimečnému rituálu pití. Skutečné hloubky cenných vlastností paraguayské ostrožky dosáhnete, když maté naléváte znovu a znovu a znovu... Kolikrát můžete nalévat yerbu? Kolik náplní vody si můžeme dovolit? Jaké faktory to ovlivňují? Těmito otázkami se budeme zabývat v dnešním příspěvku.
Jak správně vařit yerba maté?
Pravdou je, že neexistuje jediný správný způsob přípravy yerba maté. Každý si ji připravuje tak, jak ji má rád, a nikomu do toho nic není. Abyste však mohli plně využívat výhod yerba maté, je třeba dodržovat několik pravidel. Především je důležité mít správné nástroje - matero a bombilla. Nejenže usnadňují přípravu a pití yerba maté, ale po staletí jsou nedílnou součástí mystického rituálu maté. Za druhé je důležité sušené ovoce v nádobě správně uspořádat. Hlavním přikázáním každého pijáka maté by mělo být také používání vody o správné teplotě. Ta by rozhodně neměla překročit 80 °C, což bylo vědecky prokázáno. Nálev pak bude nepříjemně intenzivní a okamžitě ztratí chuť a funkční vlastnosti. Kromě toho bude méně stimulující. Je to proto, že kofein se ve vroucí vodě uvolňuje mnohem pomaleji než při nižších teplotách.
Kolikrát si mohu nalít yerba maté? Na čem to závisí?
Sušené yerba maté se vyznačuje tím, že je velmi účinné a ekonomické. V tomto ohledu se liší od běžného čaje, jehož výluh se obvykle po vypití jedné porce vyhodí. Někdy lze kvalitnější čaj zalít 1-3krát, ale rozdíl v chuti je jasně patrný při každém dalším doplnění. S yerba maté je to jinak. Kolikrát se může nalít jedna porce sušeného yerba maté? Teoreticky několikrát až desetkrát, v praxi až do ztráty chuti a vůně. Každé další vaření yerby je zcela novým chuťovým a aromatickým zážitkem. Na druhou stranu každé přidání vody do části sušeného produktu vyluhuje chuť a vůni, stejně jako kofein, vitamíny, minerály a další složky. Co se týče výtěžnosti, nejvíce záleží na značce yerby a typu sušiny. Například yerba maté chimarrão - velmi jemně mletá, téměř na mouku - se může sypat mnohem vícekrát než tradiční yerba. Výtěžnost sušeného produktu ovlivňuje také technika vaření. V předchozím odstavci jsme se zmínili o správném umístění sušeného produktu v hrnci před zalitím vodou. Tím se myslí šikmá mohyla umístěná na jedné ze stěn matero. Někteří lidé se domnívají, že dělat kopeček je zbytečné a že stačí jen nalít vodu do nádoby a nedělat nic zbytečného. Ukázalo se, že na kopci záleží. Kopeček se zalévá vodou pomalu, postupně, ode dna nahoru. Takto výše položené sušiny nenasáknou vodu okamžitě a uvolní své vlastnosti později. Pro zvýšení výtěžnosti sušeného yerba maté lze použít metodu vaření oblíbenou v Uruguayi. Tam se první vylití kalabasy obvykle provádí studenou vodou. Yerba pak uvolňuje své vlastnosti pomaleji. Teprve poté se použije horká voda.
Jaká je nejproduktivnější yerba maté dostupná v našem internetovém obchodě?
Jak dlouho bude yerba uvolňovat cenné látky a chuťové vlastnosti, které obsahuje, závisí na typu sušeného čaje. Obecně platí, že čím jemněji je mletá, tím déle si uchovává své vlastnosti. Proto lze za nejúčinnější yerba maté považovat ty s vysoce prašnou strukturou. Přesvědčit se o tom můžete například tím, že sáhnete po značce Guarani. Paraguayská yerba je dostupná v různých chuťových variantách a je velmi jemně mletá. Díky tomu zůstává jeho chuť výrazná i po čtvrtém nebo pátém přidání vody!
Nezanedbatelný je také počet tyčinek přítomných v určitém druhu sušeného produktu. Neobsahují kofein ani nemají zvlášť výraznou chuť. Mnozí matéisté považují tyčinky za zbytečnou výplň sušeného čaje. Lze tedy usuzovat, že yerba maté, které je neobsahuje, bude účinnější. Výborným potvrzením této teze je řada produktů Verde Mate Green. Zelené yerba mates bez tyčinek od tohoto brazilského výrobce se vyznačují jemným charakterem. Jejich jemná, křupavá chuť však vydrží překvapivě dlouho! Některé chuťové varianty, jako například bylinná Verde Mate Katuava nebo šťavnaté zelené Chimarrão, si zachovávají svou chuť i po šestém sedmém nalití!
Kdy je yerba nevhodná k doplnění?
Už víme, kolikrát si můžete uvařit jednu porci yerba maté. Jak ale poznáme, že yerba už není pitná? Musíme zde rozlišovat mezi dvěma situacemi. První z nich je, když si připravíte porci nápoje, vypijete ji a po krátké době ji znovu zalijete vodou. Tento postup se několikrát opakuje, ale celý proces je dokončen během několika hodin. Po několika či více stříknutích vody se chuť a vůně yerba maté ztratí a listy klesnou ke dnu. Několikrát opláchnutá, zalitá, yerba maté má dokonce své vlastní jméno. V Latinské Americe se mu říká "lavado", což doslova znamená "umytý". V druhém případě si připravíme dávku yerba maté, třeba ji 2-3krát zalijeme, ale z různých důvodů necháme zbytky sušeného čaje v konvici delší dobu, nebo dokonce přes noc. Dá se taková yerba pít i druhý den? Ano, ale je důležité být opatrný a obezřetný. Ve vlhké sušené yerbě se může rychle objevit plíseň, proto je důležité ji pečlivě prohlédnout a očichat. Pokud se neobjeví žádné známky plísně, je možné suché místo polít vodou - doporučuje se mírně teplejší voda.
Pijte yerbu na zdraví!
Shrňme si shromážděné informace. Sušené yerba maté je velmi účinné - mnohem účinnější než běžný čaj. Jednu porci yerby lze proto bez obav několikrát až desetkrát doplnit vodou - s každým doplněním bude chuť a vůně nápoje o něco slabší. S každým dalším přídavkem je chuť a aroma o něco slabší. Každá další porce také obsahuje méně kofeinu, vitamínů a minerálů. Výtěžnost závisí na řadě faktorů: na druhu sušiny, množství prachu a tyčinek a také na způsobu vaření. Nedopitou yerbu lze znovu nalít i druhý den, ale nedoporučujeme to - ve vlhké vysušené yerbě ponechané několik hodin se může vytvořit škodlivá plíseň.