Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Vliv yerba maté na organismus

2022-12-27
Vliv yerba maté na organismus

Yerba maté je nálev, který obsahuje velké množství živin - základních minerálů a vitamínů. Obsahuje také zdraví prospěšné antioxidanty. Právě díky tomu je to nápoj bohatý na zdraví prospěšné látky. Zjistěte, zda se vyplatí pít yerba maté, jaký má vliv na organismus a jaké účinky můžete očekávat.

Co obsahuje yerba maté?

Krátké připomenutí toho, co je yerba maté. Jedná se o nálev ze sušených a drcených listů a větviček cesmíny paraguayské, rostliny, která se vyskytuje pouze v Jižní Americe na pomezí čtyř zemí: Paraguaye, Argentiny, Brazílie a Uruguaye. Nápoj má poměrně intenzivní bylinnou chuť a v závislosti na způsobu výroby se v chuti a vůni yerba maté mohou objevit kouřové, dýmové tóny. Yerba maté je známá především pro své povzbuzující účinky. Obsahuje velkou dávku přírodního kofeinu, čímž zmírňuje duševní únavu a má pozitivní vliv na koncentraci a paměť. Obsahuje také velké množství vitamínů, mezi které patří:

 1. vitamín A, který je velmi prospěšný pro zrak a oči,
 2. vitamin C, který ovlivňuje počet krvinek a imunitní systém,
 3. vitamin E, který je zodpovědný za oběhový systém a výměnu látek na buněčné úrovni,
 4. vitamin B1, který ovlivňuje nervovou činnost a trávení,
 5. vitamin B2, který ovlivňuje dobrý stav očí a vlasů.

To ale není všechno. Kromě vitamínů obsahuje yerba maté také mnoho minerálů cenných pro správné fungování lidského těla, jako je zinek (má protizánětlivé a antibakteriální účinky), draslík (ovlivňuje fungování nervového systému), fosfor a vápník (ovlivňují mimo jiné fungování kostí a svalů), křemík (je zodpovědný za stav kůže, vlasů a nehtů) a hořčík (jeho nedostatek se projevuje oslabením organismu). Mnozí ji oceňují také díky vysokému obsahu polyfenolů, tj. antioxidantů, které jsou zodpovědné za zpomalení procesu stárnutí buněk.

Jaké jsou účinky yerba maté?

Jak jsme se již zmínili, nejdůležitější vlastností yerba maté, která ho proslavila v Jižní Americe a je stále populárnější i v jiných částech světa, je jeho povzbuzující účinek. Stimulace, kterou poskytuje každý doušek nápoje, není jedinou vlastností yerby. Ve skutečnosti působí na celé tělo:

 1. stimuluje a zlepšuje koncentraci,
 2. odstraňuje pocit únavy,
 3. vyživuje a posiluje tělo,
 4. snižuje pocit hladu,
 5. čistí tělo od toxinů,
 6. podporuje trávicí systém,
 7. reguluje krevní tlak,
 8. uvolňuje a zmírňuje stres.

Yerba maté a trávicí systém a metabolismus

Yerba maté má vynikající vliv na fungování trávicího systému, což vede k rozšířenému názoru, že pomáhá v boji proti nadváze. Zlepšuje střevní peristaltiku, stimuluje sekreci žaludečních šťáv a zmírňuje potíže spojené s trávicím procesem. Yerba maté obsahuje biotin, který je zodpovědný za správnou funkci štítné žlázy a syntézu mastných kyselin. Yerba maté má také dobrý vliv na funkci jater. Zabraňuje ztučnění tohoto orgánu a také čistí tělo od toxinů - především od škodlivých těžkých kovů, které játra značně zatěžují. Čistící účinek je způsoben močopudnými vlastnostmi yerba maté, které jsou ovlivněny saponiny v ní obsaženými. Yerba zlepšuje funkci ledvin. Zlepšené odstraňování škodlivých látek z těla zase zlepšuje metabolismus, což významně přispívá k udržení štíhlé postavy. Yerba maté zrychluje metabolismus a zlepšuje trávení. Pomáhá rychleji spalovat kalorie během cvičení. Nejlepší účinky se projeví asi po 45 dnech pravidelného pití nálevu. Kromě toho yerba maté vyvolává pocit sytosti - snižuje pocit hladu, takže méně svačíme. Přestože yerba maté sama o sobě nevede k hubnutí, pravidelné pití yerba maté v kombinaci s vhodnou stravou a cvičením může přispět ke snížení hmotnosti.

Yerba maté a síla

Někteří věří, že yerba maté je přírodní afrodiziakum, že zlepšuje plodnost mužů i žen. Yerba maté a plodnost - má tento jihoamerický nápoj v tomto ohledu skutečně smysl? Yerba má pozitivní vliv na celé tělo a zdraví a pohoda jsou základem úspěšného sexuálního života. Tento jihoamerický nápoj povzbuzuje a oživuje tělo a dodává mu energii, která je nedílnou součástí milování. Předpokladem pocitu uspokojení a úspěšného sexuálního prožitku je také duševní pohoda. Yerba maté uvolňuje a dodává dobrou náladu. Yerba maté sama o sobě nezvyšuje sexuální výkonnost. A ovlivňuje počet spermií nebo zvyšuje plodnost? To nebylo vědecky prokázáno, ale přesto více energie, lepší nálada, a tedy i zvýšená fyzická aktivita v posteli mohou přispět k výraznému zlepšení libida.

Yerba maté a srdce

Yerba maté má ochranný účinek na srdce a oběhový systém. Snižuje hladinu cholesterolu, má antiaterosklerotický účinek a snižuje riziko srdečních onemocnění. Snížením hladiny cholesterolu se zvětší prostor v cévách, což vede k efektivnějšímu průtoku krve a snížení krevního tlaku. Teofylin a theobromin obsažené v yerbě rozšiřují cévy a regulují tak povzbuzující účinek kofeinu. Yerba reguluje krevní tlak a optimální krevní tlak je klíčem ke zdravému srdci. Yerba má také protizánětlivé, protiplísňové a antiparazitární účinky. Neutralizuje volné radikály, což pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny, onemocnění jater nebo kardiovaskulárních chorob. Kromě toho pomáhá v boji proti revmatismu a zvyšuje fyzickou kondici. Má velmi pozitivní vliv na zlepšení nálady a pomáhá tak v boji proti depresi. Dodává energii, díky níž se cítíte mnohem lépe.

Kdo by neměl pít yerba maté?

Vzhledem k vysokému obsahu kofeinu v yerba maté by ho neměly pít těhotné ženy. Kojící matky by se v tomto období měly zdržet pití maté. Kofein může u dětí způsobit podrážděnost a problémy se spánkem, proto by se yerba neměla podávat batolatům. Přestože složky obsažené v yerba maté jsou vhodné pro srdce a oběhový systém, lidé, kteří mají problémy se srdcem, by se měli poradit se svým lékařem, zda je pro ně pití energetického nápoje vhodné.

Yerba je dobrá na všechno

Pití yerby může přinést mnoho výhod. Především ty, které mají pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu. Kromě toho je samotné pití tohoto lahodného nápoje velmi příjemné a chutné. A to není všechno... Vyzkoušejte ji sami a zjistěte, co dalšího yerba maté dokáže!

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

96,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-4% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-20%(192,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel