Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Už to svinstvo nepijte!

2022-11-21
Už to svinstvo nepijte!

Jste po probdělé noci? Téměř do rána jste sledovali váš oblíbený seriál nebo se šprtali na zkoušky? Bloumáte jako zombie po bytě a hledáte cestu ven z tohoto utrpení. Sáhnete po barevné plechovce sladkého nápoje. Rychle se vzpamatujete, protřete si oči a přečtete si složení energetického nápoje, který jste právě vypili. Se zděšením zjistíte co to je. „Tak tohle svinstvo už nikdy pít nebudu” říkáte si. Ale co byste mohli pít místo energetického nápoje, aby jste účinně povzbudili své tělo a mysl a přitom si nezničili zdraví?

Pět lžiček cukru, kofein a hromada chemikálií

Energetický nápoj je rychlá dávka energie - snadno se kupuje, pije se rychle a příjemně, protože je chutný a má téměř okamžitý účinek. Energetické nápoje jsou velmi oblíbené. Lze je zakoupit téměř v každém obchodě s potravinami. Lákají svou chutí a relativně nízkou cenou. Jejich výrobci věnují mnoho úsilí a peněz na reklamu a barevné obaly zkrátka zaujmou.

Podle průzkumu je 50 % konzumentů energetických nápojů mladších 25 let. Tyto nápoje zlepšují rychlost reakcí a soustředění a snižují pocit únavy. Jsou určeny pro fyzicky a duševně pracující osoby, které musí být po dlouhou dobu v plné fyzické a duševní kondici. Nejčastěji je používají řidiči, lidé pracující v noci nebo studenti při studiu na zkoušky.

Stále častěji se propagují "energetické nápoje pro hráče" - energetické nápoje určené pro e-sportovce nebo streamery, kteří tráví mnoho hodin ve virtuálním světě. Vzhledem k jejich vysokému výskytu po nich sahají nejen dospělí, ale i dospívající a školáci.

Otázkou je, zda jsou energetické nápoje zdravé? Když při nákupu saháte po plechovce energetického nápoje, přečetli jste si pečlivě etiketu a přemýšleli o tom, co budete pít? Jak pití tohoto typu nápoje ovlivní vaše zdraví?

Co se píše na obale?

Zkontrolovali jsme etikety některých nejoblíbenějších energetických nápojů a jejich složení nás doslova vyděsilo. Hlavní složkou je samozřejmě kofein, který je zodpovědný za stimulační účinek. Vypití 250 ml energeťáku dodá tělu v průměru 83 mg kofeinu. Složení nápoje je často obohaceno o guaranu, která navíc zvyšuje obsah kofeinu.

Energetické nápoje obvykle obsahují taurin, který snižuje krevní tlak a má uklidňující a antistresový účinek. Vitamíny skupiny B se také často objevují ve složení energetických nápojů. Zní to dobře? Podívejme se dále...

Sacharidy, konzervační látky, syntetická barviva. A k tomu tuna cukru. Průměrná 250ml plechovka energetického nápoje obsahuje 5 lžiček cukru. Kromě čistého cukru se často používá i fruktóza nebo glukózový sirup. V "light" verzích je cukr nahrazen náhražkami, které nejsou vůbec zdravější. Obvykle se jedná o aspartam nebo acesulfam draselný - chemické sloučeniny, kolem nichž se vedou spory o jejich škodlivosti pro zdraví. Představte si, že každý den vypijete 1-3 šálky čaje slazeného pěti lžičkami cukru. Uvědomujete si, jak moc by to ovlivnilo vaše tělo?

Vedlejší účinky energetických nápojů

Jak jsme se již zmínili, energetický nápoj je rychlá dávka energie. Vypijete ho a téměř okamžitě pocítíte jeho účinek. Účinek vyprchá stejně rychle, a tak sáhnete po další plechovce. Čeká vás noční směna, připravujete se na zkoušku nebo se chystáte celou noc hrát na konzoli? Pak pravděpodobně vypijete 3-4 energetické nápoje, abyste zůstali vzhůru. Dávka 500 mg kofeinu (asi 5-6 plechovek o objemu 250 ml) může způsobit intoxikaci, která se projeví žaludečními problémy, bolestmi hlavy, hyperaktivitou, bušením srdce, nespavostí a dokonce úzkostí a halucinacemi.

Pravidelný příjem "umělé energie" zkracuje délku spánku, narušuje funkce organismu a vede k únavě a slabosti. A přesto se předpokládá, že energetické nápoje odstraňují únavu! Energetické nápoje obsahují velké množství kalorií, které mohou z dlouhodobého hlediska přispívat k obezitě. Cukr obsažený v těchto nápojích také přispívá k obezitě, vzniku diabetu a škodí zubům, protože je živnou půdou pro vznik zubního kazu. Kyseliny obsažené v energetických nápojích škodí zubní sklovině. Opravdu chcete pít slazené energetické nápoje plné chemikálií na úkor svého zdraví?

Zdravý energetický nápoj. Existuje?

Teď se pravděpodobně ptáte: „Pokud jsou energeťáky to nejhorší svinstvo, co bych měl pít místo nich?". Existuje něco jako "přírodní energetický nápoj"? Rozhodně! Jmenuje se yerba maté! Je to nálev ze sušených a drcených listů a větviček cesmíny paraguayské - rostliny, která se vyskytuje v Jižní Americe ve čtyřech vzájemně sousedících zemích: Brazílii, Argentině, Paraguayi a Uruguayi.

Účinky cesmíny objevili před staletími původní obyvatelé těchto oblastí, indiáni kmene Guarani, kteří si všimli, že když žvýkají syrové listy této rostliny, mají více energie, lépe se soustředí a mají menší hlad. Tato činnost indiánům velmi pomáhala při dlouhých loveckých výpravách nebo vyčerpávajících putováních.

Později začali domorodí obyvatelé Jižní Ameriky z listů cesmíny připravovat nálev, který si dnes pod názvem yerba maté pomalu získává oblibu. Je pravda, že yerba maté má intenzivní a obvykle poměrně hořkou chuť. Pokud jste zvyklí na cukr v energetických nápojích, mohou se vám první doušky yerby zdát dost nepříjemné, ale je to otázka zvyku. Chuť yerby lze také mnoha způsoby vylepšit a můžete si dopřát tento chutný a zdravý energetický nápoj.

Co dodává energii v yerbě maté?

Cesmína paraguayská je přírodní energetický nápoj, jehož hlavní povzbuzující složkou je kofein. Přesné množství kofeinu v nálevu je obtížné určit, protože závisí na mnoha faktorech: typu yerby, množství směsi, teplotě vody a době přípravy.

Předpokládá se, že litr nápoje obsahuje v průměru asi 360 mg kofeinu. Jedna 250ml porce tedy obsahuje přibližně 90 mg kofeinu - podobně jako jedna plechovka energetického nápoje. Kromě kofeinu jsou v yerbě maté dvě látky, které mají povzbuzující účinek - teofylin a teobromin. Rozšiřují cévy, což zabraňuje náhlému zvýšení krevního tlaku.

Yerba maté má postupný a mírný účinek a jednu várku lze pít na několikrát (každé další zalití obsahuje o něco méně kofeinu). Stimulační účinek trvá mnohem déle, a když odezní, necítíte náhlý "skluz" energie.

Cesmína paraguayská je také zdrojem antioxidantů, které bojují proti škodlivým volným radikálům, a mnoha vitamínů (A, B, C a E) a minerálních látek (mimo jiné obsahuje zinek, křemík, hořčík, draslík, vápník a fosfor).

Kromě povzbuzujícího účinku podporuje trávicí systém, zvyšuje imunitu a čistí organismus od toxinů, zlepšuje duševní pohodu a reguluje krevní tlak. Pravidelné pití maté může pomoci při hubnutí, pokud ho zkombinujete se správnou stravou a cvičením. Nejlepší ze všeho je, že všechno co yerba obsahuje je zcela přírodního původu. Není v ní ani špetka chemikálií!

Dva způsoby stimulace. Který si vyberete?

Nyní se zamyslete ještě jednou. Představte si, jak velké škody způsobily vašemu tělu energeťáky, které jste doposud pili. Na nápravu není pozdě, stačí změnit své návyky.

Bojíte se, že yerba bude příliš slabá? Co dokáže nějaká indiánská bylina?

Věřte, že to dokáže hodně. Pokud však stále nejste přesvědčeni o její síle, můžete si vybrat silnější yerbu s přídavkem guarany. Máte před sebou dlouhé hodiny učení, nebo hledáte přirozený stimulant pro hráče? Vyzkoušejte verzi Más IQ s ženšenem a ginkgo bilobou, která ještě více povzbudí vaše šedou mozkovou kůru.

Už jste se rozhodli? Umělý energetický nápoj s tunami cukru nebo plně přírodní, zdravý energetický nápoj yerba maté? Teď už víte jaký energetický nápoj je ten nejzdravější. Nekupujte už žádné energetické nápoje, vyberte si yerbu maté a pečujte o své zdraví!

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

96,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-4% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-20%(192,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel