Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Účinek yerba maté. Kolikrát lze zalít směs?

2020-08-18
Účinek yerba maté. Kolikrát lze zalít směs?

Matéisté dobře vědí, že první zalití yerba maté je teprve prvním krokem neobyčejného rituálu v pití tohoto nápoje. Mnoho z vás se možná ptá, kolikrát lze připravenou směs zalít? Odpověď je na první pohled snadná – zalévat lze do okamžiku, kdy yerba ztratí svou charakteristickou chuť a vlastnosti. Tento proces však ovlivňuje celá řada vnějších vlivů, od techniky přípravy až po druh směsi. Nyní se na toto téma podíváme blíže.

Kolikrát mohu zalít yerba maté? Na čem záleží?

Prvním kritériem je technika přípravy yerba maté. Nejdůležitější pravidlo každého matéisty zní: Použij vodu se správnou teplotou. Teplota nikdy nemůže být vyšší než 80 stupňů Celsia. V opačném případě bude nápoj velice silný, rychle ztratí chuť a své účinky. Dodá vám také méně energie. Kofein se ve vroucí vodě uvolňuje mnohem hůř než ve vodě s nižší teplotou. V Paraguayi proto vyvinuli velice oblíbenou techniku – tykev se při prvním použití zalévá studenou vodou, díky čemu má yerba maté delší účinek. Kofein a všechny zdraví prospěšné látky se proto v yerbě uvolňují postupně. Při dalším zalití se používá teplejší voda. To ale není všechno. Jistě už víte, že směs má v hrnku vytvořit „šikmý kopeček“ a voda se správně vlévá postupně od dna směrem nahoru. Tento trik má praktický význam. Směs, která leží ve vyšší části kopečku, namokne později, čím se s každým dalším zalitím zaručí postupné uvolňování kofeinu.

Jaké yerba maté má nejdelší účinek a lze ho koupit ve vašem online obchodě?

Účinek yerby, uvolňování zdraví prospěšných látek a chuť záleží na druhu sušiny. Platí pravidlo, že čím jemnější je sušina, tím déle si udrží své vlastnosti. Mezi yerby s nejdelším účinkem patří ty s nejvyšším obsahem pylu. Důkazem jsou zde produkty značky Guarani. Paraguayská yerba má konzistenci jemného mletého prášku a na výběr máte z celé řady různých příchutí. Tento druh směsi má velice výraznou chuť i při čtvrtém nebo pátém dolití vody!

yerba maté značky Guarani

Důležité je i množství větviček v daném druhu sušiny. Neobsahují totiž kofein a nemají výraznou chuť. Proto platí, že v yerba maté s nejdelším účinkem žádné větvičky nenajdete. Dokonalým příkladem jsou produkty značky Verde Mate Green. Druhy zeleného yerba maté bez větviček z dílny brazilské značky mají lahodnější chuť, kterou si udrží neuvěřitelně dlouhou dobu! Některé druhy s příchutěmi jako například Verde Mate Katuava nebo sytě zelené Chimarrao si svou chuť udrží i po šestém/sedmém zalití!

yerba maté značky VERDE MATE

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel