Sypaný čaj nebo čaj v sáčcích?
Před tisíci lety objevili Číňané čaj. Jeho chuť je nadchla a dnes se pije po celém světě. Téměř každý ho považuje za součást své každodenní rutiny. Můžete ho pít během přestávky v práci, při jídle nebo během odpolední relaxace. V některých kulturách je také známý čaj o páté odpolední. V některých zemích je zase součástí tradičních obřadů a rituálů. Čaj. Proč je tak populární? Který čaj je lepší - sáčkový nebo sypaný? Je zdravý? Čtěte dál!
Příběh objevu čaje
Legenda praví, že čaj objevil zcela náhodou před 5 000 lety bájný císař Šen-nung. Tento vládce měl ve zvyku pít horkou převařenou vodu. Jednoho dne, když se procházel císařovou zahradou a jako obvykle popíjel vařící vodu z hrnku, tak se rozhodl si odpočinout ve stínu jednoho z keřů rostoucího poblíž.
Když seděl a odpočíval uprostřed bujné vegetace kolem sebe, tak do nádoby s vodou, kterou držel v ruce, nedopatřením spadlo několik listů. Po chvíli listy zbarvily vodu do jantarové barvy. Zvědavý panovník se rozhodl nápoj ochutnat. Ukázalo se, že má nejen zajímavý vzhled a krásnou vůni, ale je také velmi chutný. Potěšený císař začal od té doby místo čisté horké vody pít nálev z listů keře rostoucího v jeho zahradě. Fascinován svým objevem se rozhodl rozšířit pití nálevu po celé zemi.
Není jisté, zda je tato historka pravdivá, protože první zmínky o čaji, nálevu z listů rostliny s latinským názvem Camellia sinensis, pocházejí z 10. století před naším letopočtem. Kolem roku 800 n. l. byla přivezena první čajová semínka do Japonska.
Prvním Evropanem zmiňujícím čaj je benátský spisovatel Giovanni Battista Ramusio, který roku 1559 ve své knize Cesty a putování uveřejnil popis čaje. Evropanem, který jako první čaj ochutnal a popsal jeho chuť, byl v roce 1560 portugalský jezuita Gaspar da Cruz. První čaj přivezly do Evropy (do Lisabonu) portugalské obchodní lodě, později je následovaly lodě holandské.
Ve druhé polovině 17. století přivezli obchodníci z Číny čaj do Londýna. Čaj se stal velmi rychle natolik populární, že brzy vytlačil anglické pivo jako národní nápoj. Britové dodnes patří k největším dovozcům a spotřebitelům čaje (cca 5 kilogramů čaje tvoří roční spotřebu jedné osoby).
V roce 1826 objevili Britové v indickém Asámu divoce rostoucí čajové keře. Byly zde založeny četné plantáže, které se rozvinuly do takové míry, že Indie je nyní druhým největším producentem čaje - hned po Číně.
Čaj v českých zemích
Podle BBC byl čaj v českých zemích dlouho odstrkován a jeho zdejší začátky jsou poměrně mlhavé. Začněme legendou, kterou Aleš Juřina ze Spolku milců čaje označuje za jednu z prvních výraznějších - byť nepotvrzených - zmínek o putování čaje do Čech: V roce 1848, když vřava na pražských barikádách byla nejintenzivnější a generál Windischgrätz začal ostřelovat barikádu u Karlova mostu, tak v té chvíli, když síly obránců Prahy byly podlomeny, se na barikádě objevil obrovský muž, který byl zarostlý, vypadal velice divoce. Vyskočil na barikádu a s výkřikem: 'Davaj čaja!' začal bojovníkům nalévat z konvice čaj. Teprve poté, co bylo po boji, který byl prohraný, a poté, co zase stejně tajuplně zmizel, se obránci Prahy dozvěděli, že to byl známý světový anarchista Michael Bakunin.
První údaje o tom, že by se čaj začal objevovat v českých lékárnách, je neověřený. Podle Thomy existuje neověřený záznam, že už na konci 18. století nabízel kupec svatojánský, který měl své hokynářství v Rytířské ulici, čínský čaj v atlasových krabicích.
Ve druhé polovině 19. století se už v některých domácnostech pořádaly čajové dýchánky.
A na sklonku Rakouska-Uherska viděla Praha i první skutečnou čajovnu. Byla zbudována v roce 1908 v rámci Jubilejní výstavy na Výstavišti v rámci velkého japonského pavilonu, kteří vystavěli sourozenci Hlouchovi, známí cestovatelé a japanofilové.
První kamenná čajovna v českých zemích vznikla v podzemí paláce Lucerna, jmenovala se Jokohama. Obsluhovaly tam dokonce Japonky a Číňanky, ale čaj byl doplněn samozřejmě kávou, saké a potom i pivem
Česká republika a pití čaje dnes
Výsledky průzkumu (Mikhail Dasaev, 2021) ukázaly, že čaj v České republice dnes konzumuje devadesát procent žen a jednadevadesát procent mužů. Černý čaj pije téměř třicet procent dotázaných, ovocný čaj čtyřicet procent, zelené a bylinné čaj patnáct procent. Černému čaji dávají přednost muži, v oblibě ho má oproti ženám o patnáct procent více mužů.
V závislosti na denní době polovina dotazovaných uvedla, že konzumují čaj ráno, přičemž šlo především o muže. V průběhu celého dne pije čaj třetina lidí a mezi těmito konzumenty převažují ženy.
Průměrná spotřeba čaje je v České republice okolo 0,2 kg na osobu.
Jedna rostlina v šesti barvách aneb druhy čaje
Zdaleka nejoblíbenějším druhem čaje na světě je černý čaj. Hned za ním je velmi oblíbený zelený čaj. Tuto barevnou paletu doplňují také bílé, žluté, červené a modré čaje. Odhaduje se, že na celém světě existuje přibližně 1 500 různých odrůd. A teď překvapení: všechny tyto druhy pocházejí z jediné rostliny - Camellia sinensis neboli čínského čaje. Dělí se podle stupně oxidace listů rostliny a způsobu jejich zpracování a "barevný" název určitého druhu čaje odkazuje na barvu nálevu z něj vyrobeného nebo na barvu zpracovaných listů.
- černý čaj - nejoblíbenější ze všech. Svůj název získal podle barvy svých listů, které během procesu kvašení tmavnou. Vyznačuje se silnou, intenzivní, příjemně svíravou chutí a jeho nálev má měděnohnědý odstín. Pije se po celém světě, i když v Číně a Japonsku mírně ztrácí na zelený čaj. Nejoblíbenějšími odrůdami, které jsou pojmenovány podle oblasti pěstování čaje, jsou assam, darjeeling, ceylon a yunnan. Existuje také několik oblíbených směsí, například Earl Grey, černý čaj s příchutí bergamotového oleje, nebo English Breakfast Tea, intenzivní směs několika druhů.
- zelený čaj - oproti černému čaji prochází minimálním zpracováním. Sklízené listy vadnou a usychají. Krátce po sklizni jsou vystaveny vysokým teplotám (v Japonsku pomocí páry nebo v Číně pražením), které zastaví proces kvašení. Výsledkem těchto činností je jemná a delikátní chuť nálevu. Listy si zachovávají zelenou barvu a cenné vitamíny a minerály, které obsahují. Zelený čaj je považován za nejzdravější ze všech druhů. Díky zastavení procesu oxidace si zelený čaj zachovává svou svěží, travnatou a osvěžující chuť. Přestože je stále populárnější po celém světě, nejvíce zeleného čaje se pije v asijských zemích. Tam se s ním zachází nejen jako s potravinou, ale má i kulturní význam. Nejoblíbenějšími druhy jsou sencha, genmaicha, gunpowder a matcha, které pocházejí z Číny a Japonska.
- bílý čaj - stejně jako zelený čaj nepodléhá fermentaci. Vyrábí se z mladých čajových pupenů a lístků a nálev z něj připravený má světle slámovou barvu. Má velmi jemnou chuť - nejjemnější ze všech druhů. I přes svůj mírný charakter obsahuje poměrně hodně kofeinu. Při porovnání rozsahu produkce černého a zeleného čaje se bílá odrůda čaje pěstuje na malém počtu plantáží v Číně a Indii. Je to jeden z nejdražších čajů, a proto není tak oblíbený.
- červený čaj - nebo také pu-erh, je dodatečně fermentovaný čaj - prochází dalším oxidačním procesem, takže barva zpracovaných lístků je ještě tmavší než u černého čaje. Její název pochází z oblasti Pu'er v jižní Číně, odkud pochází. Existují dva druhy červeného čaje, které se liší způsobem výroby - Sheng a Shu. Pu-erh Sheng podléhá zrání až několik desetiletí. Zraje a stárne přirozeně. Pu-erh Shu je červený čaj, který je vystaven působení páry a tepla, což urychluje proces fermentace. Studie prokázaly, že červený čaj může pomoci při hubnutí.
- modrý čaj - nazývá se také tyrkysový nebo smaragdový čaj. Správný název je oolong, což v čínštině znamená "černý drak". Sušený čaj má lehce modrou barvu. Stupeň fermentace listů se pohybuje mezi černým a zeleným čajem. Zpracování zahrnuje několik kroků: 1/ vadnutí čajových lístků na slunci nebo ve větru, chlazení na stinném místě, 2/ vhazování lístků do bambusových košů nebo speciálních strojů, 3/ opékání - tím se zastaví fermentace, 4/ kroucení lístků a jejich tvarování do kuliček, 5/ pražení při nízké teplotě, aby se lístky vysušily. Nálev se barvou podobá zelenému čaji. Chuť a vůně jsou sladké, květinové a ovocné.
- <žlutý čaj - je nejvzácnější ze všech druhů čaje a je považován za nejušlechtilejší. Říká se mu císařský čaj. Podle legendy byl za čínské dynastie Čching vyhrazen výhradně císaři a každého, kdo se ho odvážil vypít, čekala smrt. Jako by to nestačilo, původní recept na výrobu a přípravu čaje se během staletí ztratil. V 80. letech 20. století byl rekonstruován, ale nelze ověřit, jak věrně byl reprodukován. Stejně jako čaj pu-erh prochází i žlutý čaj dvojitou fermentací. Po sklizni se čajové lístky zahřívají, ochlazují, suší a znovu zahřívají. Tento proces se několikrát opakuje. Barva nálevu připomíná zelený čaj, i když je spíše žlutá. Chuť je mírně svíravá, ale zanechává mírně sladkou příchuť.
Sypaný nebo sáčkový čaj - který je lepší?
Existuje moc druhů a odrůd čaje a je těžké poznat, který je nejlepší. Každý z nich má také mírně odlišné vlastnosti. Liší se chutí, vůní, barvou, výrobou a způsobem přípravy. Hodně záleží na tom, co od čaje očekáváme. Existuje však jedno velmi důležité pravidlo. Které? Nejlepší a nejkvalitnější je listový čaj!
V případě sypaného čaje se jedná o celé (nebo rozlámané) sušené čajové lístky, které se po vystavení teplé vodě rozvinou, takže můžeme snadno vidět jejich tvar. Nevýhodou je, že kromě hrnku je k jeho výrobě potřeba i varná konvice. Bez něj mohou lístky, které se dostanou do úst, připravit pití čaje o veškerý požitek.
Nejoblíbenější formy čaje vedle již zmíněného sypaného je čaj v pyramidách a v čajových sáčcích. Co se týče pohodlí při přípravě, expresní čajové sáčky jsou jasným vítězem. Příprava nálevu spočívá ve vroucí vodě, vložení sáčku do šálku a zalití vroucí vodou. Obě formy se liší také cenou. Jde o to, že čajové sáčky obvykle používají k přípravě čaje rozemleté listy. Do malých sáčků se často dávají i zbytky, které zbyly po výrobě sypaného čaje. Jedním z kompromisů je čaj v pyramidách, vytvořený z materiálu šetrného k životnímu prostředí. Pyramidy neobsahují celé listy, ale větší úlomky, které po zalití nabobtnají a tím zajistí intenzivnější chuť nápoje.
Listový čaj - jak jej připravit?
Získávání kvalitního listového čaje není všechno. Velmi důležitý je také způsob louhování, který zahrnuje několik faktorů: teplotu vody, dobu louhování, množství použitého sušeného čaje a louhování čaje pod pokličkou. Jakákoliv změna může ovlivnit chuť a vůni nápoje. Například příliš dlouhé louhování čajových lístků má za následek intenzivní a hořkou chuť nálevu. Podobný efekt nastane, pokud se do šálku nebo hrnku vsype příliš velké množství čaje. Čaj zalitý příliš studenou vodou bude naopak velmi slabý a bez chuti. Různé druhy čaje lze ve zkratce připravit následujícím způsobem:
- černý čaj: teplota vody - přibližně 100 °C (nejlépe 98 °C), doba spařování - přibližně 3-4 minuty;
- zelený čaj: teplota vody - 60-80 °C, doba louhování - 2-3 minuty. Lístky zeleného čaje lze louhovat několikrát. Panuje přesvědčení, že druhá infuze je nejhodnotnější;
- bílý čaj: teplota vody - 80-90 °C, doba louhování - 3-5 minut. Stejně jako zelený čaj se může louhovat několikrát - s každým dalším louhováním se doba louhování prodlužuje;
- žlutý čaj: teplota vody - 80-85 °C, doba vaření - asi 3 minuty. Doporučuje se vařit ji ve skleněné nádobě - efektně mění barvu. Stejně jako zelený a bílý čaj se může zalévat několikrát a doba louhování by se měla při každém dalším zalití prodloužit;
- oolong: teplota vody - 90 °C, doba louhování - maximálně 5 minut;
- pu-erh: teplota vody - 90-96 °C, doba spaření - 3 minuty. Červený čaj lze také mnohokrát louhovat.
Kupte si čaj v našem e-shopu!
Jak jste si již všimli, v našem obchodě neprodáváme pouze "zelené zlato" Jižní Ameriky. Zajímáme se také o zdravou výživu a další přírodní a lahodné nápoje, včetně kávy a samozřejmě čaje.
Díky spolupráci se značkou Mary Rose máme již poměrně širokou nabídku vysoce kvalitních čajů z celého světa. Doporučujeme úžasné, aromatické a velmi chutné čajové směsi s bylinnými a ovocnými přísadami. Naše srdce si podmanil černý čaj Magic Forest a v teplejších dnech rádi popíjíme osvěžující bylinné složení zeleného čaje Fresca. Mimo jiné máme také v nabídce různé druhy čistých čajů bez přísad, například: černý čaj yunnan nebo zelený čaj sencha. V poslední době jsme si také velmi oblíbili sladký a aromatický červený čaj Tropicana.
V nabídce čajů máme také bylinu, která není tak docela čaj - rooibos. Vyrábí se z afrického červeného keře, který se pěstuje v Jižní Africe. Na rozdíl od čaje Camellia sinensis neobsahuje kofein, takže rooibos lze bez problémů pít kdykoli během dne a to v jakémkoliv množství.