Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Rooibos. Je to čaj, nebo ne?

2022-11-28
Rooibos. Je to čaj, nebo ne?

Káva a čaj jsou oblíbené stimulační nápoje ve všech koutech světa. Našemu srdci zamilovanému do Jižní Ameriky je nejbližší yerba maté. Teplý nálev příjemně zahřeje, povzbudí a zároveň uklidní. Ne každý však má rád kofein obsažený v čaji nebo yerbě. Řešením je rooibos, který si získává stále větší oblibu. Co to je, jak chutná a existují nějaké kontraindikace jeho pití?

Rooibos - rostlina z Afriky

Toto jméno jste již nepochybně slyšeli: "Rooibos" je spojení dvou slov pocházejících přímo z afrikaans a doslova znamená "červený keř". Botanický, latinský název rostliny je Aspalathus linearis. Rooibos roste v jižní části Afriky, konkrétně v pohoří Cederberg. Jedná se o nepříliš vzrůstný keř - dosahuje výšky maximálně 2 metrů. Má měkké jehlicovité listy a kvete žlutými květy. V Africe byl rooibos údajně znám již před tisíci lety, ale do Evropy se dostal poměrně nedávno, a to na počátku 20. století. Stalo se tak díky ruskému obchodníkovi Benjaminu Ginsbergovi, který cestoval do Afriky a zaujal ho keř pěstovaný domorodci. Ten s rostlinou provedl řadu pokusů s cílem zlepšit její produkci a rozvinout průmysl. Přibližně o 30 let později vlastnosti rooibosu studoval a popsal francouzský lékař Dr. Pieter Le Fras Nortier.

Rooibos je zdravější než zelený čaj?

V rooibosu je asi 30 fenolických sloučenin neboli polyfenolů, které jsou všeobecně ceněny pro své antioxidační vlastnosti. Za nejdůležitější z nich je považován aspalathin. Koncentrace polyfenolů v rooibosu je až desetkrát vyšší než v zeleném čaji! Tyto antioxidanty brání vzniku volných radikálů v těle, které přispívají k rychlejšímu stárnutí buněk, pozměňují strukturu DNA a zvyšují riziko vzniku rakoviny.

Chemické složení rooibosu zahrnuje také sloučeniny jako: tanin, rutin, luteolin, katechiny a kvercetin. V malém množství se zde vyskytují třísloviny a kumarin. V šálku nálevu z rooibosu najdeme také minerální látky: fluor, vápník, železo, draslík, hořčík, měď, mangan, sodík, fosfor, zinek a vitamín C.

Když už mluvíme o tom, co rooibos obsahuje, je také důležité zmínit, co v něm není. Rooibos neobsahuje kofein, čímž se liší od běžného čaje nebo yerby maté.

Čaj rooibos - jak vlastně účinkuje?

Neobsahuje kofein, takže nepůsobí tak povzbudivě jako káva nebo v mnohem menší míře čaj.

Proč tedy pít nálev z červeného keře? Je čaj rooibos zdravý?

Rozhodně! Předkládáme devět důvodů proč tomu tak je:

  1. Zmínili jsme se o obrovském množství polyfenolů obsažených v rooibosu, které mají silný antioxidační účinek
  2. Díky vitamínům a minerálům, které obsahuje, výborně vyživuje organismus
  3. Díky kombinaci antioxidantů s mikroživinami je rooibos také vynikající pro imunitu - pomáhá předcházet nachlazení
  4. Kvercetin, který se v něm nachází, je běžnou složkou protialergických prostředků. Nálev z rooibosu proto zmírňuje mírné příznaky alergie
  5. Fluorid zase příznivě působí na zubní sklovinu
  6. Kyselina skořicová obsažená v rooibosu má antibakteriální a fungicidní účinek, což se mimo jiné projevuje v zlepšení činnosti trávicího systému
  7. Odkyseluje organismus a pomáhá zbavit se nepříjemných potíží, jako jsou bolesti břicha, zácpy nebo podrážděného žaludku
  8. Čaj rooibos má také vynikající vliv na játra, kde vykazuje regenerační účinky
  9. Uvolňuje a zmírňuje podrážděnost a v tomto ohledu má podobný účinek jako nálev z meduňky

Rooibos nejen na hubnutí

Kromě výše uvedených vlastností má nálev z červeného keře také účinek, který může mnohé přimět k jeho pití. Ukazuje se, že čaj rooibos dobře působí při hubnutí. Nálev z africké byliny je nízkokalorický a dobře podporuje metabolické procesy.

Mnoho lidí se ptá, zda je čaj rooibos močopudný?

V kávě, yerbě maté nebo běžném čaji je za tento účinek zodpovědný kofein, který v rooibosu není přítomen. Rooibos velmi dobře hydratuje organismus, a proto jeho pravidelné pití podporuje častější návštěvy toalety. Tím se účinněji odstraňují toxiny a různé škodlivé látky, které se v těle hromadí.

Rooibos působí blahodárně nejen uvnitř těla, ale také z vnějšku. Již zmíněné antioxidanty brzdí stárnutí buněk. Nálev lze také používat jako přírodní tonikum. Rooibos zklidňuje záněty a podráždění. Podporuje hojení ran, zmírňuje spáleniny od slunce a pomáhá při léčbě akné. Obklady z červeného keře se pomohou zbavit nevzhledných váčků pod očima. Navíc příznivých účinků rooibosu na redukci vrásek využili výrobci kosmetiky, kteří přidávají extrakt z červeného keře do krémů. Dobře působí také na vlasy - urychluje jejich růst a zabraňuje jejich vypadávání. Přidává se proto do šamponů a kondicionérů.

Má čaj rooibos léčivé účinky? Doporučuje se rooibos čaj v těhotenství?

Infuze z afrického červeného keře není lékem, ale díky svým zdraví prospěšným vlastnostem může být vynikajícím pomocníkem při léčbě některých onemocnění, což potvrdily různé vědecké studie. V průběhu let byla provedena řada testů - na zvířatech i na lidech - zkoumajících vliv rooibosu na hladinu glukózy v krvi.

Důležitou roli přitom hrají polyfenoly. Bylo zjištěno, že aspalathin obsažený v rooibosu působí proti cukrovce. Odvar z červeného keře nejenže snižuje inzulinovou rezistenci, ale zmírňuje i komplikace spojené s cukrovkou. Studie také prokázaly, že účinné látky obsažené v rooibosu mají vliv na metabolický sydrom, ke kterému řadíme poruchy, jako je obezita, hypertenze a poruchy metabolismu sacharidů a lipidů. Během studie dostávala skupina lidí s rizikem kardiovaskulárních onemocnění šest šálků tohoto nápoje denně po dobu šesti týdnů. Po této době došlo ke zvýšení antioxidačních enzymů, snížení "špatného" cholesterolu a triglyceridů a zvýšení "dobrého" cholesterolu. Vzhledem k vysokému obsahu železa se doporučuje rooibos čaj v těhotenství a lidem trpícím anémií.

Rooibos - je to čaj, nebo ne?

Už víme, že rooibos je zdravý, ale vraťme se k tomu, co to vlastně je. Běžně se rooibos označuje jako červený čaj, a přestože jsme sami v tomto textu několikrát použili termín "čaj rooibos", uznáváme, že to není zcela správný název. "Červená" v názvu odkazuje na barvu směsi a nálevu z něj připraveného, která je barvy mědi.

Výraz "čaj" používaný v hovorové řeči je však sporný, i když je do jisté míry pochopitelný. Čaj označuje nálev z listů čajovníku neboli Camellia sinensis. Ačkoli je známo mnoho druhů čaje - černý, zelený, bílý, žlutý a jejich nejrůznější odrůdy - všechny se vyrábějí ze stejné rostliny. Z této definice tedy rooibos není čaj. Existují však určité podobnosti.

Za prvé, než se sušená rostlina vloží do konvičky a připraví se z ní nálev, prochází výrobním procesem, který je velmi podobný tomu, který se používá u čaje. Po sklizni procházejí listy a stonky červeného keře fermentací, během níž získávají charakteristickou červenou barvu. Někdy se fermentace vynechává. Pokud se listy pouze suší, zachovávají si olivově zelenou barvu - tak vzniká zelená odrůda rooibosu.

Za druhé, rooibos je často zaměňován za čaj kvůli způsobu přípravy nálevu.

Jak správně připravit rooibos?

Nálev z rooibosu se připravuje prakticky stejným způsobem jako čaj. Stačí nasypat 1-2 čajové lžičky sušeného rooibosu do šálku, zalít vroucí vodou a nechat asi 4-5 minut louhovat. Vzhledem k poměrně jemné struktuře směsi lze k přípravě nálevu použít sítko. Sušený rooibos má měděně červenou barvu a stejně jako nálev z ní připravený. Má příjemné bylinné, ovocné a zemité aroma. Chuť je jemná a sladká, s výrazným medovým nádechem. Nemá hořkost typickou pro čaj nebo yerbu maté. Dobře působí nejen jako horký, ale i ve formě studeného nápoje, jako chlazený "čaj" či cold brew. Pokud se podává vychlazený, je vynikajícím prostředkem k uhašení žízně.

Rooibos a jeho možné kontraindikace

Nepochybujeme o tom, že nálev z afrického červeného keře je zdravý, ale může ho pít každý? Existují nějaké kontraindikace pití čaje rooibos např. pro kojící ženy? A co rooibos čaj pro děti? Na rozdíl od kávy nebo čaje rooibos neobsahuje kofein, takže je zcela bezpečný pro děti i těhotné ženy. Kofein stimuluje a způsobuje podrážděnost a může také přispívat k nespavosti. Z toho plyne, že je čaj rooibos pro děti zcela bezpečný. Zvyšuje čaj rooibos krevní tlak? Ne, pravidelné pití nálevu krevní tlak nejen snižuje, ale také reguluje. Rooibos vykazuje mnoho zdraví prospěšných vlastností a bezpochyby stojí za to ho zařadit do svého jídelníčku. Na tomto místě musíme zmínit, že byly zaznamenány případy nežádoucí reakce červeného keře s některými léky. Lidé, kteří jsou kvůli chronickým onemocněním v trvalé péči lékaře, by se proto měli nejprve poradit s odborníkem, než se rozhodnou rooibos pravidelně pít.

Rooibos čaj cena a který je ten nejlepší?

Pokud jste se nechali zlákat úžasnými vlastnostmi afrického "čaje" rooibos, pravděpodobně přemýšlíte, kde ho koupit, který si vybrat a kolik vás bude stát. V našem obchodě můžete zakoupit kvalitní klasický Rooibos Superior od oblíbené čajové značky Mary Rose - bez jakýchkoli přísad a za velmi přijatelnou cenu. Díky své jemné chuti a vůni chutná rooibos nejen skvěle samotný, ale také se výborně kombinuje s doplňky stravy, čajem nebo yerbou maté. Pro milovníky stimulujících nálevů doporučujeme překvapivě chutnou kompozici brazilské yerby maté, rooibosu a třešní - Yaguar Cherry Lady. Pro ty, kteří dávají přednost jemnějším nálevům, však doporučujeme Yerbu od Mary Rose - Rooibos Pear, kombinaci yerby maté a čaje (v tomto případě rooibosu) s přídavkem šťavnaté hrušky a jablka.

Doporučujeme

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

90,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel