Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Rituály spojené s yerba mate

2017-11-28
Rituály spojené s yerba mate

Je jednoduché nasypat sušinu do nádoby, zalít teplou vodou a pokoušet se samému vychutnat si jedinečnou chuť yerba mate. Tento způsob však není ten pravý. Yerba mate ma totiž nezapomenutelnou chuť a aroma, které si dokážete nejlépe vychutnat jedině se svými blízkými. Teprve tehdy se nápoj stává něčím jedinečným.

Mnoho gurmánů si jej však nedokáže vychutnat tímto způsobem, a i když se ocitnou v kruhu přátel vyžádají si své vlastní matero. Existuje však starodávný rituál, ve kterém se přátelé schází, usedají v kruhu a hlavní mistr (“Cebador”) servíruje nápoj. Je to čas, ve kterém se všichni zrelaxují, hovoří s mate - druhy, a vychutnají si jedinečnou, přírodní chuť yerba mate.

V průběhu rituálu je jen jedna bombilla, která kurzuje mezi lidmi v kruhu. Rituál zahajuje hlavní mistr pečlivou přípravou yerba mate. Hlavní mistr musí mít zkušenosti s přípravou nápoje, také jako první ochutnává nápoj, kontroluje zdali je vhodná teplota a chuť. Teprve potom předává matero dalším druhům. Yerba putuje ke každému. Když začne docházet voda, hlavní mistr dolévá z termosky teplou vodu a předává nápoj další osobě. Tento proces trvá tak dlouho dokud je ještě sušina vhodná ke konzumaci. Po mnohonásobném zalévání sušina ztrácí svou chuť a tehdy se z ní stává “lavado”. Pokud nemáme chuť na další matero stačí říct hlavnímu mistroví jedno jediné slůvko “ Děkuji”.

V kruhu druhů panují logické a jednoduché zásady. Tzn. Mate- etiketa: nepijeme mate pokud jsme vzteklí, nechodíme na setkání nemocní ( abychom nenakazili další), neprosíme o doslazování nápoje, nemluvíme o tom, že pití z jedné bombilly je nehygienické, neopovrhujeme chutí mate, dopíjíme mate až do srknutí, nehrajeme si s bombillou, jelikož se do ní pak dostává sušina, nepřidržujeme naschvál matero velmi dlouho, myslíme na druhé, nemluvíme o nechutných věcech atd. Tyto všechny zásady se snažte dodržovat a uvidíte, že v dnešní době, kdy se spíš zaměřujetepouze na sebe a né na druhé, vám toto pomůže proti egoistickému pohledu na svět.

Je to něco víc než jen setkání z kamarády. Je to společenství. Klidný relax s dobrými lidmi, se kterými se dělíme o jednu bombillu. Je to jako když jsme byli malí a kamarád z klubu nám přinesl na hřiště jednu láhev vody, ze které jsme všichni společně pili a nemysleli jsme na to jestli je to hygienické a zdravé, ale voda nám prostě chutnala. Byli jsme tehdy hodně žízniví, jelikož jsme odehráli týmový zápas. Právě kruh mate mi připomíná tyto staré dobré časy. Možná právě to v dnešní moderní době chybí? - Tým a společenství.

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

164,00 Kč hrubýNajniższa cena z 30 dni przed obniżką148,00 Kč hrubý
296,00 Kč / kg hrubý
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý
340,00 Kč / kg hrubý
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý
340,00 Kč / kg hrubý
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

160,00 Kč hrubý
320,00 Kč / kg hrubý
pixel