Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Přírodní kouzlo vykuřovadel. Jak působí palo santo a bílá šalvěj?

2023-09-19
Přírodní kouzlo vykuřovadel. Jak působí palo santo a bílá šalvěj?

Vykuřovadlo je tu s námi již po staletí a spojuje lidský svět s mystickou, nedosažitelnou realitou, která se skrývá za důvěrně známým světem. Vůně vykuřovadla a kouř vytvářejí atmosféru, která pomáhá soustředit se, vyčistit prostor a zvýšit energetické vibrace. V poslední době si velkou oblibu získala zejména dvě vykuřovadla: palo santo a bílá šalvěj. Stejně jako yerba maté pocházejí z indiánské kultury, a proto jsme se o ně také začali zajímat. V dnešním příspěvku se s vámi chceme podělit o jejich historii, použití a výhody, které z nich lze získat.

Vykuřovadlo - prastará mystická síla

Vykuřovadlo je po staletí ceněno nejen pro krásnou vůni, kterou kolem sebe šíří, ale také pro své cenné vlastnosti. Některé byliny, květy a listy rostlin, kůra, větvičky a pryskyřice stromů jsou bohaté na aromatické silice, které mohou mít léčivé účinky, ovlivňovat fyzický a psychický stav, uvolňovat, podněcovat tvořivost, působit na emoce a atmosféru kolem. Vykuřovadlo je součástí náboženských rituálů již tisíce let. Věřilo se, že vykuřovadla mají tajemnou moc: mohou chránit před zlými astrálními entitami nebo přivolávat dobré duchy. Doprovázela pohřební obřady a propojovala svět živých se světem mrtvých. Aromatický kouř z vykuřovadla nejen napomáhal meditaci, ale také umožňoval nahlédnout do sebe sama, do minulosti i do budoucnosti. Vykuřovadlo používali již staří Egypťané a Babyloňané. Ve starém Římě bylo vykuřovadlo cennější než zlato. Dva tisíce let před naším letopočtem používali Číňané vykuřovadla při náboženských obřadech. Vykuřovadlo bylo také nedílnou součástí rituálů buddhistických mnichů v Japonsku. Posvátnou magii přírody používali také staří Inkové a indiáni, kteří před stovkami let obývali Ameriku. K osvětlení míst indiánských rituálů používali kouř z palo santa a bílé šalvěje neboli "posvátného stromu" a "posvátné byliny". Voňavý kouř stoupající z přírodního vykuřovadla měl velkou moc.

Na počest přírody: Indiánská vykuřovadla

Palo santo neboli "posvátný strom"

Termín palo santo pochází ze španělštiny a ve skutečnosti označuje několik druhů stromů, které se vyskytují v Jižní a Střední Americe, z nichž nejčastěji zmiňované jsou Bursera graveolens a Bulnesia sarmientoi (nedávno překlasifikovaná na Gonopterodendron sarmientoi). Také Guaiacum officinale se někdy označuje jako "posvátný strom". Kromě společného názvu mají všechny tyto stromy společné to, že mají velmi tvrdé, trvanlivé dřevo bohaté na mimořádně aromatickou pryskyřici, které se po staletí přisuzují magické vlastnosti. Dřevo Palo santo úžasně voní. Můžete v něm cítit sladké a lehce citrusové tóny. Z rozžhaveného kusu dřeva stoupá kouř se zajímavou vůní; úplný opak toho, co byste od hořícího dřeva očekávali. Vůně doutnajícího vykuřovadla palo santo je na jednu stranu těžká, vanilková, zemitá, a přitom lehká, osvěžující, mátová a citrusová. Voní po amazonské džungli, svobodě a divočině. Vůně, která se šíří kolem, vás uvede do jedinečného, trochu zvláštního, mystického stavu. Pomáhá vám se soustředit a relaxovat.

Palo santo není jen voňavé vykuřovadlo. Dřevo bohaté na cennou pryskyřici má mnoho vlastností. Je tvrdé a odolné vůči vnějším vlivům, a proto je ideální pro výrobu nejrůznějších předmětů. Nám mateistům se jako první vybaví dřevěná, charakteristicky vonící matera na yerbu maté. Z "posvátného dřeva" se vyrábí i další nádobí a předměty denní potřeby, šperky a dokonce i nábytek. V Jižní Americe se palo santo někdy označuje také jako "strom života" (lignum vitae), o němž se věří, že má léčivé účinky. V lidovém léčitelství se používá jako lék na mnoho neduhů. Pryskyřice obsahuje vysokou koncentraci terpenů limonenu a α-terpineolu, které jsou zodpovědné za charakteristické intenzivní aroma, ale mají také protizánětlivé účinky, regulují imunitní systém a zmírňují stres. Z pryskyřice palo santa se vyráběl olej, který se používal proti bolesti a revmatismu. Někdy se rozdrcené kousky dřeva přidávaly do nálevů pro zlepšení trávicího systému.

Bohužel díky svým vlastnostem a širokému využití a díky stále rostoucí oblibě vykuřovadla z pala santa, které přesahuje rámec jihoamerické kultury, začaly "posvátné stromy" čelit zániku. Bursera graveolens, Bulnesia sarmientoi a Guaiacum officinale byly zařazeny na Červený seznam mezinárodní organizace na ochranu přírody (International Conservation Organization, IUCN). Komerční a průmyslové kácení stromů bylo zakázáno a jediným způsobem těžby dřeva se stal sběr odumřelých větví, které samovolně spadly na zem. V současné době není druh Bursera graveolens ohrožen vyhynutím, ale "živé" stromy se stále nekácí a místo toho se sbírají přirozeně spadlé větve. Je to projev úcty k přírodě, ale také způsob, jak zvýšit hodnotu dřeva. Než se větve sklidí, leží na zemi nedotčené asi šest let. Během této doby v nich probíhají četné chemické reakce. Dřevo mění barvu a pryskyřice získává ještě intenzivnější vůni.

Bílá šalvěj - posvátné vykuřovadlo indiánů kmene Navaho

Šalvěj bílá (latinsky Salvia apiana) je rostlina, jejíž kořeny sahají až ke starým severoamerickým indiánským kulturám, zejména k domorodým národům spojeným s kmeny Navahů, Lakotů, Komančů, Arapahů nebo Čejenů. Roste v suchých, dobře osluněných oblastech rozkládajících se na jihozápadě Spojených států. Má výrazné, rozprostřené listy, pokryté stříbřitě bílým mechem. Listy jsou bohaté na éterické oleje, jejichž vůně se zintenzivňuje při tření v prstech. Ve formě vykuřovadla je šalvěj bílá známá svými očistnými a ochrannými účinky. Tradičně indiánští šamani šalvěj pálili při očistných a modlitebních obřadech. Vzácné šťávy proudící v šalvějových listech však našly využití nejen jako vonná látka. Nálev ze šalvěje se používal jako lék proti kašli. Listy rostliny se jedly jako lék proti horečkám a různým neduhům. Sušená, rozdrcená semena se kombinovala s moukou a cukrem a připravovala se z nich chutná kaše nebo placky. Očistné vlastnosti šalvěje se využívaly také k hygienickým účelům - rozdrcené listy šalvěje se smíchaly s vodou a používaly se jako šampon na vlasy.

Bílá šalvěj v podobě vykuřovadla vydává velmi intenzivní, příjemnou bylinnou vůni. Kouř voní lehce nasládle, po vanilce. Má sílu očišťovat prostory, místa, předměty, lidi, energii. Uvolňuje napětí tím, že přivádí tělo i mysl do stavu meditace. Dým doutnající z bílé šalvěje odstraňuje špatnou energii a negativní pocity, očišťuje duši a usnadňuje přijetí pozitivního. Stejně jako v případě palo santa indiánští šamani věřili, že bílá šalvěj používaná jako vykuřovadlo má moc chránit před zlými bytostmi a přivolávat dobré duchy.

Očistný rituál: Bílá šalvěj a palo santo ve formě vykuřovadla a jak je používat?

Rituál očisty neboli smudgingu je v mnoha kulturách přítomen již tisíce let. Má náboženský a duchovní význam a doprovází meditaci a modlitbu. Přestože jsou dnes vykuřovadla různých druhů poměrně široce dostupná a rituál může ve své domácnosti provádět prakticky každý, je třeba si uvědomit, že jsou symbolem určitých společenství a mají pro ně mnohem hlubší význam. Bílá šalvěj a palo santo pocházejí z přírody a staří indiáni věřili, že rostliny, stejně jako zvířata a lidé, mají duši. Věřili, že jejich spalováním navazují kontakt s duchem přírody, spojují se s přírodou kolem sebe a dosahují tak úplné harmonie. K rituálu je proto třeba přistupovat s náležitou úctou.

Bylo prokázáno, že bílá šalvěj a palo santo ve formě vykuřovadla mají očistný účinek. Pomáhají vám soustředit a uvolnit se, proto je vhodné je zařadit jako součást cvičení zaměřených na rozvoj mysli, jako jsou relaxační cvičení, meditace nebo jóga.

Voňavý kouř vykuřovadel očišťuje prostor, předměty i lidi od špatné energie, proto se vyplatí využít rituál například při uzavírání obtížné životní etapy, po hádce s milovanou osobou nebo při stěhování na nové místo.

Jak používat přírodní vykuřovadlo? Očistný rituál je dobré začít úklidem, abyste předešli energetickému chaosu. Zapalte svazek šalvěje nebo kousek dřeva palo santa tak, že jej podržíte nad plamenem ohně. Počkejte až vykuřovadlo začne žhnout. Plamen sfoukněte nebo vykuřovadlem silně zatřeste a ono začne doutnat hustým, voňavým kouřem. Když plamen uhasíná, je užitečné myslet na záměr, který bude obřad doprovázet. Očišťování začínáme od sebe, směřujeme vykuřovadlo od hlavy k patě a pak pomalu kouřem vykuřujeme obydlí, předměty nebo osoby. Ještě žhnoucí vykuřovadlo je třeba odložit na bezpečné, žáruvzdorné místo, například do keramické nádoby.

Palo santo a bílá šalvěj - mystické vykuřovadlo indiánů: Objevte jejich vlastnosti

Pokud máte zájem o přírodní, "posvátné" vykuřovadlo z palo santa a bílé šalvěje a chcete do svého života vnést trochu staré indiánské magie, dovolujeme si vás pozvat do našeho obchodu. Nedávno jsme do naší nabídky přidali originální přírodní vykuřovadlo - palo santo přímo z Ekvádoru a bílou šalvěj z Arizony, Utahu a Nového Mexika. Nezapomeňte je používat s respektem a citlivostí a ctít tradici a kulturu, ze které pocházejí. Vnímejte a oceňujte sílu mystického vykuřovadla, které podporuje duchovní praktiky a cesty osobního růstu.

Doporučujeme

Palo Santo – Špalíčky 1 kg

Palo Santo – Špalíčky 1 kg

1 500,00 Kč hrubý/1ks(1 500,00 Kč / kg hrubý)
Palo Santo – Špalíčky 200 g

Palo Santo – Špalíčky 200 g

380,00 Kč hrubý/1ks(1 900,00 Kč / kg hrubý)
Bílá šalvěj – Vykuřovadlo 15-20 g (pochodeň)

Bílá šalvěj – Vykuřovadlo 15-20 g (pochodeň)

120,00 Kč hrubý/1ks(6 000,00 Kč / kg hrubý)
pixel