Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Para ořechy - nedoceněný poklad amazonské džungle

2023-11-14
Para ořechy - nedoceněný poklad amazonské džungle

Brazílie je největší zemí Jižní Ameriky. Není proslulá pouze produkcí yerby maté. Je také skutečným královstvím kávy a para ořechů. Právě na posledně jmenované se v dnešním příspěvku podíváme blíže. Para ořechy - co jsou zač, jsou zdravé a vyplatí se je zařadit do jídelníčku? Vydejte se s námi na cestu za přírodním bohatstvím amazonské džungle!

Juvie ztepilá - nejvyšší mezi stromy

Bertholletia excelsa, známá také jako juvie ztepilá nebo jednoduše bertholletia, je jedním z nejvyšších stromů rostoucích v amazonské džungli. Dosahuje výšky až 50 metrů a tyčí se vysoko nad ostatními stromy. Vyskytuje se především v Brazílii a Bolívii, ale někdy také v Peru, Kolumbii a Guyaně. Plody juvie mají tvar kulovitého nebo podlouhlého váčku a uvnitř ukrývají jedlá semena - brazilské ořechy, známé více pod názvem para ořechy.

Nutriční hodnoty para ořechů

Para ořechy jsou jedny z největších ořechů, které můžeme pojídat. Patří také k nejkaloričtějším. Porce 100 gramů para ořechů dodá tělu přibližně 659 kcal. Znamená to, že jsou nezdravé? Naopak! Para ořechy sice obsahují hodně tuku, ale převážně zdravých nenasycených tuků, bohatých na zdraví prospěšné mastné kyseliny omega-6 a omega-9. Para ořechy jsou také cenným zdrojem vlákniny a bílkovin, proto se vyplatí zařadit je do každodenního jídelníčku. Výhodou para ořechů je jejich příjemná máslová chuť, díky které jsou ideální jako chutná svačinka mezi jídly, ale lze je přidávat i do pokrmů, jako jsou snídaňové kaše nebo saláty.

Selen - klíč ke zdraví

Para ořechy jsou ceněny nejen pro svou cennou výživovou hodnotu, díky níž jsou oblíbené u lidí držících dietu. Navíc jsou zdrojem vitaminů, zejména B1 a E, ale také vitaminu B3 (niacinu), B6 a B2 a kyseliny listové. Obsahují také velké množství minerálních látek cenných pro správné fungování organismu, včetně selenu, mědi, fosforu, hořčíku, zinku, draslíku, vápníku a železa. Z minerálních látek si zvláštní pozornost zaslouží první z nich, selen. Je to jeden ze základních a nezbytných mikroživin, které bychom měli tělu dodávat, aby se správně vyvíjelo. Je nezbytný pro správné fungování enzymových systémů a jeho funkcí je chránit buňky před účinky volných radikálů. Hraje také důležitou roli ve správném fungování imunitního systému a štítné žlázy a chrání srdce. Studie také prokázaly, že selen zlepšuje plodnost u mužů.

Para ořechy - jaké mají vlastnosti?

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů mají para ořechy řadu zdraví prospěšných vlastností - některé z nich byly vědecky prokázány. Pravidelná konzumace ořechů pomáhá zlepšovat hladinu tuků v krvi, snižuje hladinu "špatného" LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu "dobrého" HDL cholesterolu. Snížení hladiny cholesterolu přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Konzumace para ořechů zvyšuje hladinu selenu v těle a tento minerál a několik dalších organických sloučenin mají antioxidační účinek, který je z dlouhodobého hlediska spojen také se snížením rizika různých onemocnění, jako je ateroskleróza a některé druhy rakoviny. Kromě antioxidačního účinku vykazují para ořechy také protizánětlivé účinky, zatímco vysoký obsah vlákniny může přispívat k udržení zdravého trávicího systému a pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi.

Mohou být para ořechy zdraví škodlivé?

Přestože para ořechy vykazují mnoho prospěšných vlastností, je třeba si uvědomit některé aspekty, abyste si je mohli konzumovat bezpečně. Jsou sice bohaté na selen, který bychom měli zařadit do svého jídelníčku, ale příliš velké množství tohoto minerálu může být zdraví škodlivé a vést k otravě. I když ve skutečnosti nejsou případy "předávkování" selenem po konzumaci para ořechů pravděpodobně zaznamenány, je důležité to s ním nepřehánět, zejména když máme ve stravě jiné zdroje selenu. Stejně jako jiné ořechy mohou i para ořechy navíc u některých lidí vyvolat alergické reakce - některé z nich mohou být velmi závažné. Alergické příznaky zahrnují svědění, kožní vyrážky, potíže s dýcháním a v extrémních případech anafylaktický šok.

Poznejte chuť ořechů a zjistěte, proč stojí za to je jíst!

Para ořechy jsou skutečným klenotem přírody - jsou plné cenných živin a mají mnoho vlastností. Zaslouží si uznání, zejména proto, že juvie rostoucí ve volné přírodě jsou na seznamu ohrožených druhů. Každý ořech má proto cenu zlata, a to nejen z hlediska chuti a toho, co se v něm skrývá. Pokud sáhnete po para ořeších, je zároveň dobré mít na paměti kontraindikace zmíněné v předchozím odstavci - ačkoli jsou chutné, nedoporučujeme se jimi přejídat a zvláštní opatrnost by měli věnovat ti, kteří jsou na ně alergičtí. Pokud jste ještě neměli příležitost ochutnat báječné para ořechy, určitě se podívejte na sortiment značky Vivarini, který zahrnuje obrovský výběr přísad, čajů a yerby maté, stejně jako výrobků, které jsou ideální pro fit svačinky.

Doporučujeme

Vivarini – Para ořechy 1 kg

Vivarini – Para ořechy 1 kg

384,00 Kč hrubý/1ks(384,00 Kč / kg hrubý)
Vivarini – Para ořechy 250 g

Vivarini – Para ořechy 250 g

152,00 Kč hrubý/1ks(608,00 Kč / kg hrubý)
pixel