Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Objevitelé yerba mate – kdo je Guarani?

2017-11-15
Objevitelé yerba mate – kdo je Guarani?

Mnoho rodin pěstovatelů, lovců, kteří co několik let měnili své bydliště – takto vypadal po staletí život rodu Guaranii. Tento rod měl být dle legendy oddarován vzácným yerba mate. Také jako první použil stévii jako přírodní sladidlo.Rod z Jižní Ameriky – rod objevitelů.

Lid pocházel ze střední Amazónie, kterou ale opustil přibližně 200let p.n.l. Úplně na začátku spolu žili v souladu dva plemena. Legenda praví, že byli dva bratři ,Tupi a Guarani, kteří žili ve shodě avšak jejich ženy se jednoho dne pohádaly o barevného papouška. Tehdy se Guarani se svou rodinou rozhodli opustit Amazonii a přesunuli se na místo zvané La Platy ( je to na pohraničí Argentíny a Uruguaye).Postupem času se plémě rozrostlo po celém kraji, největší populace žije v Paraguaji, menší v Argentýně, Bolívii a Brazílii. Plémě však pojmenovali Evropané, na základě rodného jazyka Guarani – což znamená bojovník.

Tradiční Guarani žili v tlupách. Několik rodin bydlelo společně pod jednou střechou v jihoamerických lesích. Ženy pěstovaly kukuřici a maňoky. Muži měli na starosti lov a rybaření. Po přibližně pěti až šesti letech se přemisťovali spolu s rodinami na jiná místa. V osadách žilo přibližně 60 zpřízněných rodin, které tvořili 4-6 společných domů což znamenalo, že vesnice mohla mít až 300 obyvalet. Guaranité byli válečníci, kteří dávali oběti svým Bohům. Také se objevily zmínky o tom, že své soupeře po prohrané bitvě pojídali. V dnešní době se setkáme jen zřídka se zástupci tohoto plemene, značná část se přízpůsobila modernímu životu.

Veliký vliv na Guaranity měli kolonisté, kteří nejprve nespolupracovali s místními obyvateli ba naopak snažili se je chytat a prodávat jako otroky. Ovšem byli také kolonisté, kteří si přijeli pouze pro zlato a stříbro a tak s mnohými plemeny udržovali přátelský, obchodní vztah. Guatanité často spolupracovali s kolonisty avšak nedovolovali. aby vliv kolonistů narušoval jejich víru a kultůru. V době, kdy Jezuité rozšiřovali křesťanství, rod Guaranini si ponechal z části své tradice a zvyky. Misionáři však pobízeli Guaranity, aby pěstovali Cesmínu paraguayskou. Když však Jezuité přestali působit na zemi Guaranitů, nastal zlom a Guaranité se z části stali otroky. V XIX století se začali míchat geny rodu Guaranitů s evropskými kolonizátory. Postupem času se z nich stali civilizovaní Indiáni, kteří přežili i XX století.

V dnešní době se již zřídka setkáme s typickými Guaranity. Žijí v státech jižní Ameriky, hlavně v Paraguai, dnes již žijí civilizovaně, mluví dvěma jazyky, jeden z nich je jazykem předků. Historii si velmi dobře pamatují, ctí také to, jak byli jejich předkové obdarování yerbou mate.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel