Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Několik zajímavostí ze světa maté

2022-03-23
Několik zajímavostí ze světa maté

Yerba maté - nápoj, který pochází z Jižní Ameriky, je stále populárnější po celém světě. Ačkoli ještě zdaleka není tak oblíbený jako káva nebo čaj, pravděpodobně neexistuje člověk, který by neslyšel tato dvě slova: "yerba maté". Ať už s "nápojem přátelství" teprve začínáte, nebo jste již zkušenými konzumenty maté, o yerba maté možná nevíte některé zajímavosti.

4 informací o yerbě maté, které vás určitě zaujmou

1. Yerba maté není jen nápoj podávaný v materu a vypitý prostřednictvím bombilly. Mnoho lidí s yerbou maté experimentuje a přidává ji do různých pokrmů. Přidání infuze maté do smoothie, limonády nebo přidání směsi do pečiva jsou poměrně jednoduché a snadno se na to dají vymyslet recepty. Ale slyšeli jste například o yerboburgerech? Nejsou ničím jiným než vegetariánskými hamburgery z yerby maté! Díky mnoha vzácným vlastnostem je yerba maté ideální nejen jako nálev, který pijeme, nebo jako přísada do připravovaných pokrmů, ale také jako přísada do kosmetiky, kterou běžně používáme. Směs yerby můžete přidat do svého oblíbeného krému, oleje, peelingu nebo masky a dodat jim tak nové vlastnosti. Na trhu s kosmetikou je také stále více hotových výrobků, které můžeme zakoupit v kamenných obchodech nebo na internetu. Mýdla, šampony na vlasy nebo oční krémy s obsahem yerby maté lze také bez problémů najít.

2. Yerbu maté lze pěstovat v květináči.Cesmína paraguayská roste ze semen, která jsou pokryta tlustým osemením, jež zabraňuje klíčení zárodku. V přirozeném prostředí jsou plody cesmíny sežrány některými druhy ptáků, kteří poté roznášejí semena cesmíny s poškozeným osemením a umožňují jim růst. V dnešní době lze vhodně připravená semena zakoupit v obchodech a vysadit si je sami. Díky tomu je možné pěstovat yerbu maté i v květináči! V pokojových podmínkách rostlina samozřejmě nedoroste do stejné velikosti jako cesmína rostoucí ve volné přírodě, ani nebude mít stejné vlastnosti, takže je nepravděpodobné, že bychom z jejích listů mohli připravit nálev.

Jižní Amerika

3. První doušek na svatého Tomáše. Tradičně se yerba maté připravuje tak, že se směs nejprve zalije malým množstvím studené vody a poté se přidá horká voda. Voda z prvního zalití záhadným způsobem "zmizí". V zemích, odkud yerba maté pochází, se v minulosti věřilo, že první nálev z cesmíny vypil svatý Tomáš. Tuto legendu rozšířili jezuité. Místní lidé věřili, že to byl svatý Tomáš, kdo přivedl na svět cesmínu paraguayskou a ukázal lidem její vlastnosti. Obklopovala ho mimořádná aura a díky tomu divoká zvířata (pumy, jaguáři a zmije) na něj neútočila. První doušek yerby byl tedy "darován" svatému Tomášovi jako poděkování za přijetí daru. Víme, že voda z prvního nálevu se jednoduše vstřebá do směsi a není v tom žádná magie, ale celá kultura vaření a pití yerby maté je natolik fascinující, že je příjemné si ji občas obohatit o prvek tajemna.

4. Yerbu maté můžete pít tak, jak chcete! Na internetu najdete spoustu článků a návodů, jak připravit a pít yerbu maté. Dozvíte se z nich, že potřebujete správné vybavení, například matero nebo bombillu, že do nádoby musíte nalít asi ¾ jejího objemu, že voda musí mít správnou teplotu. Zvláště pokud s tímto úžasným "nápojem přátelství" teprve začínáte, může se vám zdát, že existuje tolik pravidel, že je těžké si je všechna zapamatovat. Pravdou je, že se nemusíte držet všech. Pokud nemáte rádi "sílu" yerby, můžete dát do matera jen trochu směsi. Vůbec se nemusíte smířit s jeho hořkou chutí - můžete do něj přidat med, džus, cukr nebo jiná sladidla, která máte rádi, stejně jako přísady. A co víc! K pití yerby nepotřebujete matero a bombillu! Stejně dobře si ji můžete uvařit ve svém oblíbeném hrnku nebo šálku, a to pomocí kávovaru, French Pressu nebo Aeropressu. Yerba maté je k dostání také v instantní formě a v nálevových sáčcích.

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

95,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-5% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-21%(190,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel