Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Nejsilnější yerba maté. Zjistěte, co vás nejlépe stimuluje!

2024-06-04
Nejsilnější yerba maté. Zjistěte, co vás nejlépe stimuluje!

Ze zkušenosti víme, že kromě chuti je pro vás zásadní povzbuzující účinek yerby maté. Často dostáváme dotazy na to, jaké produkty jsou v našem obchodě nejvíce povzbuzující. V dnešním textu se pokusíme uspokojit vaši zvědavost. Připravili jsme pro vás seznam nejsilnějších yerba maté na trhu. Dovolujeme si vás pozvat k přečtení tohoto článku!

Proč yerba maté stimuluje?

Pro pokročilé milovníky yerby je tato záležitost zřejmá, ale ti, kteří se s tímto tématem ještě neseznámili, si to nemusí uvědomit. V yerbě maté je kofein - a je ho poměrně hodně! Když přijde řeč na stimulaci, většinu lidí jako první napadne káva. Její pití po ránu na probuzení a dodání energie je každodenním rituálem miliard lidí na celém světě. Yerbu maté pije mnohem méně lidí, i když jak se ukazuje - na povzbuzení funguje stejně dobře jako káva. Podle vědeckých zdrojů je v litru nálevu z cesmíny paraguayské přibližně 70-650 mg kofeinu. Pro srovnání, v litru silné kávy espresso je asi 1700-2250 mg kofeinu a v litru vařené kávy 380-650 mg kofeinu. Pokud půjdeme dále, litr energetického nápoje má asi 320 mg kofeinu a litr čaje asi 100-590 mg tohoto stimulantu. Tyto údaje nejsou přesné, protože obsah kofeinu v nálevu závisí na řadě faktorů, o kterých budeme psát později, ale lze z nich odvodit, že yerba má o něco méně kofeinu než káva, více než čaj a srovnatelné množství jako energetické nápoje. Liší se však svými účinky. Kromě kofeinu jsou v cesmíně paraguayské obsaženy ještě další dvě chemické sloučeniny - teofylin a teobromin. V kombinaci s kofeinem povzbuzují organismus, dodávají energii a zlepšují průtok krve v cévách, jde však o mnohem méně rychlý a harmoničtější účinek než u kávy.

Na čem závisí síla yerby maté?

Jak jsme se zmínili v předchozím odstavci, v litru yerby maté je přibližně 70-650 mg kofeinu. To je velmi široké rozmezí. Je obtížné určit přesnou hodnotu, protože koncentrace kofeinu v yerbě maté závisí na řadě faktorů. Různé značky yerby maté z různých zemí se mohou lišit v míře stimulace. Navíc se obsah kofeinu může lišit i mezi po sobě jdoucími šaržemi téže yerby! Jak je to možné?

Podmínky pěstování yerby maté

Jak víte, yerba maté roste výhradně ve čtyřech jihoamerických zemích: V těchto zemích: Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay. Přestože tyto země leží hned vedle sebe, poněkud se liší klimatickými a zeměpisnými podmínkami. Pro kvalitu a stimulační potenciál yerby maté je velmi důležitá správná poloha plantáže, a tedy přístup ke slunečnímu svitu a povětrnostním podmínkám během sklizně. Důležitým faktorem je také charakter plodiny. Rostliny se jinak vyvíjejí v rozmanitém ekosystému a jinak ve velkoplošných monokulturách. V neposlední řadě je důležité načasování sklizně cesmíny. Listy a větvičky sklízené od března do září jsou považovány za nejcennější z hlediska chuti, vůně a povzbuzujících vlastností.

Zpracování cesmíny

Dalším důležitým faktorem je způsob zpracování cesmíny. Tento proces spočívá v sušení a zrání. Yerba sušená ohněm a kouřem nebo horkým vzduchem má různé chuťové a aromatické vlastnosti. Chuť a vůni, stejně jako povzbuzující sílu, ovlivňuje také způsob zrání - čím déle yerba maté zraje, tím je intenzivnější, hořčí a povzbuzující. Navíc směs bez větviček je obecně považována za intenzivnější. Důležitá je také přítomnost přídatných látek, jako jsou například ovoce, bylinky nebo aromata. Více přísad znamená méně kofeinu v yerbě maté.

Způsob přípravy yerby maté

Kromě výše uvedených faktorů, které spotřebitel nemůže ovlivnit, je důležitý také způsob, jakým se yerba připravuje. Především je důležité množství směsi: čím více yerby přidáte v poměru k množství použité vody, tím silnější bude nálev. Na začátku vašeho dobrodružství s yerbou maté doporučujeme začít s 15 g směsi a postupně množství zvyšovat až na cca 1/4-3/4 objemu nádoby, podle vašich preferencí. Za druhé, sílu nálevu ovlivňuje teplota vody. Existuje důvod, proč se yerba připravuje ve vodě o maximální teplotě 80 °C. V příliš horké nebo příliš studené vodě nejenže cesmína plně neuvolní své vlastnosti, ale nálev je jednoduše nechutný. Výjimkou je tereré, což je yerba maté zalitá ledovou vodou. Třetím faktorem je doba louhování. Ta probíhá podobně jako u kávy nebo běžného čaje. Čím déle se yerba maté louhuje, tím je silnější.

Nejvíce stimulující klasické yerby maté

Klasické yerby maté bez přísad se může výrazně lišit obsahem kofeinu. Faktory, které ho určují, byly zmíněny v předchozí části. Na tomto místě stojí za zmínku, že častým mýtem o "energetické" kvalitě yerby maté je, že intenzivně hořká směs lépe stimuluje. Ve skutečnosti neexistuje žádná souvislost mezi hořkou chuti a obsahem kofeinu. Paraguayská yerba maté, známá svou nejvýraznější hořkostí, obsahuje obecně mnohem méně kofeinu než výrobky z Argentiny. Slušnou dávku energie může poskytnout i zelená, téměř zcela hořká yerba maté z Brazílie. Podle statistik má slavné Pajarito asi dvě třetiny síly Rosamonte Suave. A zde se dostáváme k dalšímu problému. Označení "suave" se týká výhradně jemnosti chuti! Yerba tohoto typu bude jistě méně hořká, ale je méně povzbuzující? Rozhodně ne!

Ještě více kofeinu. Yerba maté s guaranou

Ačkoli jsme se o několik odstavců dříve zmínili, že jakékoli přísady do yerby maté snižují její povzbuzující potenciál, existuje přísada, která do nápoje vnáší další dávku kofeinu. Mezi mateisty, kteří hledají silnou vzpruhu, je vysoce ceněná yerba maté s guaranou. Toto tropické ovoce pocházející z Jižní Ameriky obsahuje velké zásoby přírodního kofeinu. Kromě toho, že dodává extra dávku energie, dodává nápoji osvěžující kyselý nádech. Směsi yerby maté a guarany se nejčastěji prodávají pod názvem "Energy Guarana". Do svého sortimentu je zatím zařadilo několik známých jihoamerických výrobců. Které z nich jsou nejsilnější? Guarani Energia con Guarana rozhodně stojí za pozornost. Paraguayská značka se postarala o milovníky silné stimulace. Yerba se vyznačuje výraznou, lehce nahořklou chutí a hojným přídavkem práškové guarany. Stejně dobře se prezentuje i Verde Mate Green Energia Guarana. Plody guarany zde doprovázejí jemné, na vzduchu sušené listy cesmíny pocházející z Brazílie. Za zmínku stojí také jeden z bestsellerů na českém trhu v podobě CBSé Energia. Tato značka je již léta spojována s vynikajícími chuťovými vlastnostmi a vysokým obsahem kofeinu. Paraguayská El Fuego Energia Guarana je považována za jednu z nejsilnějších yerb maté dostupných na trhu, s dávkou kofeinu, kromě již zmíněného plodu guarany, představeného také ekvádorskou sestrou yerby maté - Ilex guayusa. Toto energické trio postaví na nohy i ty nejnáročnější příznivce maté!

Nejsilnější yerby maté - naše doporučení

Mezi produkty, které jsou známé svým vysokým energetickým potenciálem, máme několik spolehlivých doporučení. Určitě vyzkoušejte Verde Mate Green Despalada. Zelená směs bez přísad chutná svěže a navíc je velmi intenzivně povzbuzující! Mezi nejsilnější yerby maté v klasickém stylu patří také Yaguar Wild Energy. Určitě osloví milovníky tradičního argentinského stylu yerby maté. Taragüi Energia se nebude lišit. Je propagována jako dvakrát silnější než klasická Taragüi. V tom není ani špetka nadsázky! Pozor také na značku Rosamonte. Za pozornost stojí zejména varianty Selección Especial a Suave. Poskytnou vyvážený chuťový zážitek a dodají dostatek přírodního kofeinu!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
El Fuego Energia Guarana 0,5 kg

El Fuego Energia Guarana 0,5 kg

200,00 Kč hrubý/1ks(400,00 Kč / kg hrubý)
pixel