Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Možnost vhodného skladování, čili yerba maté v plechovkách

2024-05-14
Možnost vhodného skladování, čili yerba maté v plechovkách

Yerba maté je přírodní a zdravou náhradou kávy nebo energetických nápojů a je také zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Každý milovník maté si při zásobování oblíbenou yerbou přeje, aby si zachovala své vlastnosti co nejdéle. Jak yerbu maté uchovávat, aby byla stejně chutná a aromatická jako hned po zakoupení? Yerba maté je trvanlivý a sušený produkt, který nevyžaduje žádné zvláštní podmínky skladování, ale je vhodné pamatovat na několik pravidel, aby si dlouho zachovala svou svěží chuť a vůni.

Jaké faktory ovlivňují trvanlivost yerby maté?

Začněme otázkou: může yerba maté expirovat? Na každém balení yerby maté najdete informaci o datu spotřeby - obvykle dva roky po výrobě. Vyžaduje to zákon, podle kterého by se tyto informace měly objevit na každém potravinářském výrobku. Je však důležité rozlišovat mezi dvěmi informacemi, které se na výrobcích objevují podle toho, do jaké skupiny patří. Na netrvanlivých výrobcích, jako jsou mléčné výrobky, pečivo nebo maso, je uvedeno: "Spotřebovat do...". Tyto výrobky obsahují vyšší podíl vody, což je činí náchylnějšími ke znehodnocení, a jejich konzumace po uplynutí doby použitelnosti může vést k otravě potravinami. Výrobky s prodlouženou trvanlivostí jsou označeny sdělením: "Nejlépe spotřebovat do...". To je záruka výrobce, že si výrobek zachová svou kvalitu do uvedeného data. Po uplynutí lhůty se může kvalita zhoršit, ale výrobek se nestane nebezpečným ke konzumaci. Do této skupiny patří "suché" výrobky, jako je káva, čaj, koření a také yerba maté. Správně skladovaná yerba maté se v době použitelnosti nezkazí a měla by si zachovat svou chuť a vůni mnohem déle. Samozřejmě je třeba k tomu přistupovat s rozumem. A jaké faktory mohou napomoci tomu, aby si yerba maté uchovala své vlastnosti po delší dobu?

Při skladování yerby maté dávejte pozor na:

  • těsnost obalu. Je důležité, aby byl obal nebo nádoba na yerbu maté pevně uzavřena. Yerba uzavřená v obalu by měla mít co nejmenší kontakt s kyslíkem, který je ve vzduchu. Kyslík přispívá k fermentaci. Neuzavřený obal může způsobit zvětrávání směsi, což má za následek jednotvárnou a nevýraznou chuť, méně vnímatelné aroma a neutralizaci vitamínů a minerálů obsažených v cesmíně, takže nápoj již není tak bohatý na cenné živiny.
  • omezení přístupu slunečního světla. Yerba maté by se měla skladovat na místě bez přístupu slunečního světla. Sluneční paprsky zahřívají směs, což urychluje proces oxidace, který má následně, podobně jako styk cesmíny s kyslíkem, za následek neutralizaci vitamínů a minerálů a nevýraznou chuť a vůni yerby. Nádoba na yerbu by proto měla být neprůhledná a nejlépe umístěná ve skříni, která ještě více omezí přístup slunečního světla a vzduchu.
  • další produkty s výraznou vůní. Chuť a aromatické vlastnosti yerby maté mohou být také ovlivněny blízkostí jiných potravin. Směs velmi snadno absorbuje chutě a vůně. Proto se yerba dobře kombinuje s přídavkem ovoce, bylinek nebo aromat. Někdy se však může stát, že skladováním yerby maté společně s jinými produkty, zejména těmi s výraznými vůněmi, se ukáže, že yerba změnila své vlastnosti a není již tak chutná. Vyplatí se ji proto nejen uchovávat ve skříni, ale také věnovat skladování yerby maté a jejího příslušenství celou jednu samostatnou polici.
  • vlhkost. Je velmi důležité, aby se do nádoby s yerbou maté nedostala žádná vlhkost. Vlhká směs nejenže rychle ztrácí chuť a aroma, jak ukázaly laboratorní testy, ale může dokonce začít vydávat nepříjemný zápach. Velmi vlhkké prostředí je také ideálním prostředím pro růst plísní, které mohou být pro organismus toxické. Plesnivá yerba maté je naprosto nevhodná ke konzumaci! Na druhou stranu, pokud je skladovací prostor příliš suchý, může se směs lámat a její chuť a aroma se pomalu ztrácí. Proto se vyplatí dbát na optimální vlhkost v místě, kde yerbu maté skladujete.
  • teplota. Studie provedené na vzorcích klasické yerby maté ukázaly, že teplota vzduchu nemá významný vliv na ztrátu senzorické kvality. Má však velký význam při skladování jemně mleté yerby maté chimarrão. Předností tohoto brazilského druhu yerby je její intenzivní zelená barva a čerstvost. Yerba chimarrão se obvykle balí do vakuových obalů, které zachovávají její vlastnosti, ale po otevření může rychle ztratit svou svěží chuť a vůni. Otevřené balení chimarãa je dobré kromě těsného uzavření uložit do lednice, což poněkud prodlouží jeho čerstvost.

Pravidla pro skladování yerby již známe. Ale jaká nádoba na skladování yerby bude nejlepší? Pokud sáček yerby rychle spotřebujete, není velký rozdíl, zda jej necháte v původním obalu, nebo jej přesypete do jiné nádoby. Pokud ji však pijete příležitostně, vyplatí se si pořídit na yerbu si kvalitní, nepropustnou a praktickou nádobu.

Yerba maté v plechovce - proč se vyplatí?

Yerbera je nádoba na skladování yerby maté určená k ochraně směsi před ztrátou jejího aroma. V jihoamerických zemích jsou nádoby na yerbu maté k dostání ve formě plechovek, ozdobných šálků s víčky, vyztužených sáčků z kůže a dřevěných krabiček opatřených na dně dávkovačem. V Česku je yerbera obvykle k dostání ve formě kovových plechovek. Plechovky na yerbu maté jsou vynikajícím řešením z mnoha důvodů - zaručují praktičnost a skvěle vypadají. Plechovky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního kovu, který chrání yerbu maté před ztrátou aroma a vlhkosti. Horní otevírací víčko umožňuje po vyčerpání zásoby snadno přesypat do plechovky další yerbu maté. Další výhodou je dávkovač, díky němuž můžete směs pohodlně nasypat do matera bez rizika, že se omylem vysype a část produktu přijde nazmar. Dávkovač také usnadňuje odměření potřebného množství yerby. Praktické a estetické provedení dělá z plechovky na yerbu maté pomůcku, kterou ocení každý mateista! Je to také ideální způsob, jak si vzít svou oblíbenou yerbu s sebou na dovolenou! Díky optimální velikosti a objemu nezabere příliš mnoho místa v zavazadle a zásoba by vám měla vystačit na celou dovolenou.

V našem internetovém obchodě najdete širokou nabídku yerby maté v plechovkách. Naše yerbery pojmou až půl kilogramu yerby. Všechny plechovky mají úžasný design, díky kterému je skladování nejen praktické, ale také estetické. Nezapomeňte, že plechovky dostupné v našem obchodě nejsou nikdy prázdné! Sada vždy obsahuje půl kilogramu lahodných, aromatických směsí. Mezi našimi produkty najdete yerbery z odrůd Verde Mate Green, Soul Mate, Yaguara a Guarani. Nabídka příchutí je velmi široká a zahrnuje yerbery od klasických až po ochucené, a dokonce i směs určenou pro přípravu tereré. Pokud jste si ještě nevybrali plechovku yerby maté, důrazně vám doporučujeme, abyste tak učinili - vyzkoušejte ji a uvidíte, že je to opravdu ideální řešení!

A co takhle místo yerbery? Další způsoby skladování yerby maté

Yerbera je zdaleka nejlepší pro skladování yerby maté. Je šikovná a praktická a dávkovač, který se k ní dodává, je skutečně kvalitní pomocník pro život. Pokud však ještě nemáte v zásobě speciálně vyhrazenou yerberu, nic vám nebrání přesypat si maté do jiné nádoby. Stejně dobře poslouží k uskladnění směsi velká skleněná nádoba, obyčejná plechovka od čaje nebo plastová nádoba. Důležité je, aby nádoba byla vzduchotěsná, a nezapomeňte ji dobře umýt a vysušit, aby se do sušené yerby nedostala vlhkost a pachy z jiných produktů, a pokud je nádoba průhledná, natřete ji tmavou barvou nebo ji zabalte do papíru, aby se do ní nedostalo sluneční světlo.

Doporučujeme

Yerba Mate Yaguar Pomelo 0.5kg cín

Yerba Mate Yaguar Pomelo 0.5kg cín

280,00 Kč hrubý/1ks(560,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Mate Verde Mate Green Energia Guarana 0.5kg cín

Yerba Mate Verde Mate Green Energia Guarana 0.5kg cín

280,00 Kč hrubý/1ks(560,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Mate Guarani Elaborada Tradicional 0.5kg cín

Yerba Mate Guarani Elaborada Tradicional 0.5kg cín

280,00 Kč hrubý/1ks(560,00 Kč / kg hrubý)
Soul Mate Guayusa 0.5kg cín

Soul Mate Guayusa 0.5kg cín

280,00 Kč hrubý/1ks(560,00 Kč / kg hrubý)
pixel