Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Mateisto, už jsi našel svou oblíbenou, nejlepší bombillu?

2024-02-27
Mateisto, už jsi našel svou oblíbenou, nejlepší bombillu?

Co se vám vybaví, když slyšíte o yerbě maté? Okamžitě se nám vybaví obrázek nádoby s horkým nápojem a kovovou trubičkou - bombillou. Tento předmět s legračně znějícím názvem je nedílnou součástí rituálu pití yerby maté. Jak je možné, že k pití yerby maté používáme bombillu? Jaká je nejlepší bombilla pro pití yerby maté? Kde si koupit první bombillu? Dnes vám na všechny tyto otázky odpovíme.

Bombilla - co to je? Znalosti v kostce

Bombilla, matero, palo santo... Tolik položek s názvy, které se těžko pamatují. Zvláště pro začátečníky v yerboznalectví se může zdát toto množství informací zcela zdrcující. Věřte nebo ne, ale jednou jsme dostali dotaz, jak se dává čaj do bombilly, která má jen malý otvor z horní strany a je obtížné jím sušený čaj protlačit? Bombilla není spařovač. Není to ani čajová lžička, i když ji často připomíná. Slouží k pití nálevu - funguje podobně jako běžné plastové brčko na pití a navíc filtruje jemnou sušenou yerbu. Bombilla je vedle matera nepostradatelným a velmi charakteristickým pomocníkem každého mateisty. Usnadňuje pití yerby maté.

Jak indiáni Guarani před staletími pili yerbu maté?

Indiáni kmene Guarani, kteří obývali oblasti Brazílie, Argentiny a Paraguaye, jako první objevili zázračné účinky planě rostoucí cesmíny. Všimli si, že jim rostlina dodává energii, zvyšuje koncentraci a snižuje pocit hladu. Zpočátku jednoduše žvýkali syrové listy cesmíny. Později zjistili, že nálev z nich má stejné vlastnosti jako syrové listy. Nápoj ze sušených a drcených listů a větviček přecedili přes zuby. Nebylo to ani estetické, ani příjemné - drobné kousky rostlin se jim lepily na zuby a dráždily jim hrdlo. Nakonec přišli na nápad pít nápoj přes trubičku - vyrobenou z bambusu nebo rákosu. To stále nebylo ideální, protože se kousky rozdrcené cesmíny stále dostávaly do úst, a tak přišli s nápadem jeden konec bambusové trubičky ucpat a perforovat. Tak vznikl první prototyp bombily. Měla své nevýhody - nebyla příliš trvanlivá a při příliš dlouhém ponechání ve zbytkovém nálevu rychle shnila. Po příchodu zámořských kolonizátorů do Jižní Ameriky byla bombilla vylepšena tím, že se k její výrobě použil kov. Dnes máme k dispozici širokou škálu bombill - liší se výrobním materiálem, tvarem, typem filtru i funkcí. Přesto se v souladu s tradicí používají bombillas vyrobené z bambusu.

Etymologie

Název "bombilla" pochází ze španělštiny a skládá se ze dvou částí - slova "bomba", které znamená "pumpa", a přípony "-illa", která slouží jako zdrobnělina. Slovo "bombilla" ve španělštině znamená také "žárovka". Před kolonizací Latinské Ameriky nazývali indiáni kmene Guaraní trubičku na pití yerby maté "takuapý".

Bombilla

Z čeho vybírat, jakou barvu zvolit... Typy bombilly - která je nejlepší?

V současné době je yerba maté stále populárnější. Každou chvíli se na trhu objevují obchody, které spokojeným zákazníkům prodávají balíčky zelené sušené cesmíny paraguayské. S rostoucím počtem milovníků jihoamerického nápoje roste i počet dostupných pomůcek potřebných k pití yerby maté. Dnes si můžeme vybírat mezi různými druhy bombilly. Kterou z nich si vybrat? Která bude nejlepší pro začátek vašeho dobrodružství s yerbou maté?

Z čeho je vyrobena bombilla?

Podle tradice se některé bombilly vyrábějí z bambusu. Jsou levné, ale nepříliš odolné. Bambus je organický materiál, takže takové bombilly po použití neznečišťují životní prostředí, ale neustálá péče o ně může být nepříjemná. Bombilly se také vyrábějí ze dřeva - obvykle z posvátného stromu palo santo. Jedná se o velmi zajímavý typ bombill, který rituálu pití yerby maté dodává nádech magie a tajemna. Dřevo však stejně jako bambus není trvanlivé; při vystavení vlhkosti může snadno shnít a při působení tepla popraskat. Bombilly vyrobené z kovu jsou odolnější. Neovlivňují chuť a vůni nápoje, mají estetický vzhled a snadno se myjí. Nejlevnější jsou ty z nerezové oceli - doporučují se zejména začínajícím mateistům kvůli ceně a snadné údržbě. Dražší, ale také vizuálně mnohem hezčí, jsou bombilly vyrobené z alpaky. Ocení je zejména pokročilí milovníci yerby maté. Alpaka je slitina mědi, niklu a zinku, kterou vynalezli Číňané za dynastie Čching. Vzhledově se alpaka podobá stříbru, a proto se často označuje jako "nové" nebo "čínské" stříbro. Ze stříbra se vyrábějí nejdražší a nejpropracovanější bombilly. Stříbro je nejen elegantní. Vykazuje také široce ceněné vlastnosti, které popsal již Hippokrates ve svých středověkých spisech. Nádobí nebo příbory vyrobené ze stříbra vykazují do jisté míry dezinfekční vlastnosti. Vzhledem ke své ceně jsou bombilly ze stříbra považovány spíše za šperky.

Různé filtry v bombillach

Bombilly se dělí na různé typy nejen podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, ale také podle typu filtru, kterým jsou vybaveny. Nejuniverzálnější a nejběžnější jsou lžícové bombilly, které jsou vybaveny perforovaným, zploštělým filtrem. Vypadají jako malá čajová lžička. Bomba je bombilla, která se používá hlavně v Brazílii - velký, plochý a kulatý filtr umožňuje důkladné filtrování chimarrão, které bylo rozemleto na prach. Zcela odlišný tvar má bombilla s pružinovým filtrem. Jedná se o trubičku s malou pružinou umístěnou na jednom konci. Takový filtr není vhodný pro jemně rozemletou sušenou yerbu - je méně spolehlivý. Poněkud podobná pružinové bombille je bombilla s válcovým filtrem. Místo pružiny je jeden konec trubičky bombilly opatřen několika kolmými řezy. Tento typ filtru v bombille také není příliš spolehlivý. Nejlepší filtraci zajišťuje bombilla s vícenásobným filtrem, tj. bombilla s více než jedním filtrem. Obvykle jsou na konci trubice malé otvory, nad nimi je umístěna pružina a navíc je mezi nimi často namontována jemná síťka.

Kde koupit bombillu na yerbu maté?

Zajímáte se o téma yerba maté, vybrali jste si vhodný druh směsi, značku a příchuť a koupili jste si matero ze kterého budete pít svůj nápoj. Nyní je čas koupit si bombillu. Kde koupit nejlepší bombilly? Samozřejmě v našem obchodě! Najdete zde široký výběr různých typů bombill - od levnějších nerezových bombill až po dražší, šroubovací, které můžete po vypití nápoje snadno umýt. Obzvláště doporučujeme zakoupit si bombillu v sadě s konvičkou nebo v sadě pro začátečníky s yerbou maté. Je to nejlepší možnost, jak ušetřit peníze!

Doporučujeme

pixel